Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το πλάγιο αν δεν το (υποτιμήσεις) λόγο τιμής ,θα το απολαύσεις στο κυνήγι ιδίως με εναλλασσόμενα τσοκ.
Και το "όρθιο". Άλλαξα το παλιό δισκάνδαλο με το νέο μονοσκάνδαλο μόνο για τα τσοκάκια. Και καλά έκανα!
 
Το δισκάνδαλο στα δυνατά φυσίγγια είναι αγανάκτηση. Μουδιάζει το δάχτυλο στη δεύτερη.
Μπαϊκάλ είναι; Και με αυλό 18,2 ;
Με το "μουδιάζει το δάχτυλο" εννοείς κάποιο τραυματισμό από την σκανδάλη η τον υποφυλακτήρα?
Εκεί δεν έχω κανένα θέμα παροτι έτυχε να ρίξω κ "σκληρά" φυσίγγια....
Οι αιτίες μπορεί να είναι μία η και περισσοτερες...
Μπορει ακόμα να ευθυνεται κ μια βιαστική κ λάθος επωμιση...

Δες εδω:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-125
(Και στην επόμενη σελίδα συνεχίζετε η συζήτηση)
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος σε μπαικαλ με άυλο 18,2.
24 γραμμαρια η 28 σε κυνήγι τσίχλας να μας πει την γνώμη του.
Εγώ σε πλάγιο μπαικαλ είχα βρει τότε του λαμπρό κάτι skeet 24 γραμμαρια. Τότε κατάλαβα ότι κάτι διαφορετικό γίνεται και δεν χρειάζονται τόσα πολλά γραμμαρια για την τσίχλα.
Αυτά που σας λέω ήταν 1995
Που πήρε χρόνια να καταλάβω ότι τα πολλά γραμμαρια δεν σκοτώνουν αλλά πράγματα είναι που κάνουν το κυνηγετικό οπλο φονικό.
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος σε μπαικαλ με άυλο 18,2.
24 γραμμαρια η 28 σε κυνήγι τσίχλας να μας πει την γνώμη του.
Εγώ σε πλάγιο μπαικαλ είχα βρει τότε του λαμπρό κάτι skeet 24 γραμμαρια. Τότε κατάλαβα ότι κάτι διαφορετικό γίνεται και δεν χρειάζονται τόσα πολλά γραμμαρια για την τσίχλα.
Αυτά που σας λέω ήταν 1995
Που πήρε χρόνια να καταλάβω ότι τα πολλά γραμμαρια δεν σκοτώνουν αλλά πράγματα είναι που κάνουν το κυνηγετικό οπλο φονικό.
Ανάλογα Τον καιρό και το φυσιγγι τα πάει πολύ καλά και το Ποιο θήραμα κυνηγάς. Άμα σε ικανοποιήσουν μένεις εκεί.
 
Που πήρε χρόνια να καταλάβω ότι τα πολλά γραμμαρια δεν σκοτώνουν αλλά πράγματα είναι που κάνουν το κυνηγετικό οπλο φονικό.
Τα πολλά γραμμάρια σκοτώνουν όταν θέλεις να σκοτώσεις πάνω από τα όρια και σε συγκεκριμένα κυνηγια.
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος σε μπαικαλ με άυλο 18,2.
24 γραμμαρια η 28 σε κυνήγι τσίχλας να μας πει την γνώμη του.
Εγώ σε πλάγιο μπαικαλ είχα βρει τότε του λαμπρό κάτι skeet 24 γραμμαρια. Τότε κατάλαβα ότι κάτι διαφορετικό γίνεται και δεν χρειάζονται τόσα πολλά γραμμαρια για την τσίχλα.
Αυτά που σας λέω ήταν 1995
Που πήρε χρόνια να καταλάβω ότι τα πολλά γραμμαρια δεν σκοτώνουν αλλά πράγματα είναι που κάνουν το κυνηγετικό οπλο φονικό.
Όσο πιο λίγα γραμμάρια τόσο καλύτερα τα πάνε, 28-30 γρ.στα ψιλά και 33-34 στα χοντρά!
Ντουφεκια με 28γρ. Uno prima που λες """ρίξε έτσι""" και η τσίχλα ελικόπτερο προς τα κάτω!!!
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος σε μπαικαλ με άυλο 18,2.
24 γραμμαρια η 28 σε κυνήγι τσίχλας να μας πει την γνώμη του.
Εγώ σε πλάγιο μπαικαλ είχα βρει τότε του λαμπρό κάτι skeet 24 γραμμαρια.
Μονιμος αλλα να προτιμας σκοπευτικα που δεν εχεουν πολλες πιεσεις το lambro skeet στο μπλε κουτι ηταν απο τα πρωτα σε επιλογη μετα κα τα μεσοταπα ως 30γρ ηταν πολυ καλα
 
Έχει δοκιμάσει κάποιος σε μπαικαλ με άυλο 18,2.
24 γραμμαρια η 28 σε κυνήγι τσίχλας να μας πει την γνώμη του.
Ναι κ από τα δύο με εξαιρετικά αποτελέσματα...
Τα μεγέθη των σκαγιων που επιλέγει ενας τσιχλοκυνηγος είναι αρκετά σε αυτά τα γρ..

Εκτός αυτού δεν πρεπει να ξεχνάμε κ αλλά δυο πλεονεκτήματα, την μειωμένη έως ανύπαρκτη ανάκρουση κ τον χαμηλό κρότο(για όσους δεν μεταχειρίζονται ωτοασπίδες),
Πράγμα σημαντικό σε αυτό το είδος κυνηγίου...
Όσο πιο λίγα γραμμάρια τόσο καλύτερα τα πάνε, 28-30 γρ.στα ψιλά και 33-34 στα χοντρά!
Για εμενα είναι θέμα φυσίγγιου...
Δεν μπορώ να πω πχ ότι θα "τερματίσω" στα 30γρ στην τσίχλα...
Και τα 32γρ μια χαρά πανε.....
 
Ναι κ από τα δύο με εξαιρετικά αποτελέσματα...
Τα μεγέθη των σκαγιων που επιλέγει ενας τσιχλοκυνηγος είναι αρκετά σε αυτά τα γρ..

Εκτός αυτού δεν πρεπει να ξεχνάμε κ αλλά δυο πλεονεκτήματα, την μειωμένη έως ανύπαρκτη ανάκρουση κ τον χαμηλό κρότο(για όσους δεν μεταχειρίζονται ωτοασπίδες),
Πράγμα σημαντικό σε αυτό το είδος κυνηγίου...

Για εμενα είναι θέμα φυσίγγιου...
Δεν μπορώ να πω πχ ότι θα "τερματίσω" στα 30γρ στην τσίχλα...
Και τα 32γρ μια χαρά πανε.....
Συμφωνώ απόλυτα!!!
 
Με το "μουδιάζει το δάχτυλο" εννοείς κάποιο τραυματισμό από την σκανδάλη η τον υποφυλακτήρα?
Εκεί δεν έχω κανένα θέμα παροτι έτυχε να ρίξω κ "σκληρά" φυσίγγια....
Οι αιτίες μπορεί να είναι μία η και περισσοτερες...
Μπορει ακόμα να ευθυνεται κ μια βιαστική κ λάθος επωμιση...

Δες εδω:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-team.353/page-125
(Και στην επόμενη σελίδα συνεχίζετε η συζήτηση)
Όλες οι τουφεκιές στο κυνήγι είναι βιαστικές.
Με τα ίδια φυσίγγια, με ίδια περίπου κοντάκια σε μήκος και κλήση στο άλλο το δίκαννο δεν καταλαβαίνω τίποτε.
Με 18,4 αυλό το άλλο όμως και ποζέ.
Στο μπαϊκάλ μια φορά κρέμασε το χέρι σε κυνήγι υδρόβιων με πολλές τουφεκιές.
Απροβλημάτιστο και έρχεται εύκολα στο μάτι αλλά το φοβάμαι από τον κλώτσο.
 
Όλες οι τουφεκιές στο κυνήγι είναι βιαστικές.
Με τα ίδια φυσίγγια, με ίδια περίπου κοντάκια σε μήκος και κλήση στο άλλο το δίκαννο δεν καταλαβαίνω τίποτε.
Με 18,4 αυλό το άλλο όμως και ποζέ.
Στο μπαϊκάλ μια φορά κρέμασε το χέρι σε κυνήγι υδρόβιων με πολλές τουφεκιές.
Απροβλημάτιστο και έρχεται εύκολα στο μάτι αλλά το φοβάμαι από τον κλώτσο.
Έχει κ ο αυλός ένα μερίδιο ευθύνης για το λάκτισμα αν κ εδώ δεν νομίζω να ειναι κ τοσο χαοτική η διαφορά από τον 18,2 στον 18,4..
Πιστευω οτι εχει να κάνει περισσοτερο με το γεγονός πως το άλλο όπλο είναι ποζέ κ από ότι λέγεται παρουσιάζουν μικρότερο λάκτισμα από τα πλαγιόκαννα εξαιτίας της διάταξης των καννών...

Για τα κυνήγια που θεωρείς οτι χρειάζεσαι περισσοτερα γραμμάρια επέλεξε όσα έχουν ανεκτό λακτισμα...
Γεμίζεις κιόλας οπότε δεν νομίζω να δυσκολευτείς...


Πάνω σε αυτό θα ξαναπω κ την άποψη μου...
Όποιος αγαπάει τις ενισχυμενες γομωσεις δεν καταφεύγει σε πλαγιοκαννο ακόμα κ αν αντέχει το όπλο κ ο ώμος του....
Αυτά τα όπλα πρεπει να βλέπονται με διαφορετικό μάτι........
 
Το πλάγιο αν δεν το (υποτιμήσεις) λόγο τιμής ,θα το απολαύσεις στο κυνήγι ιδίως με εναλλασ

Το δισκάνδαλο στα δυνατά φυσίγγια είναι αγανάκτηση. Μουδιάζει το δάχτυλο στη δεύτερη.
Λόγω λάθος κοντακιού πιθανότατα φίλε. Έχω δισκάνδαλα με κοντάκια κατά παραγγελία. Τίποτα δε νιώθω όταν ρίχνω.
 
Λόγω λάθος κοντακιού πιθανότατα φίλε. Έχω δισκάνδαλα με κοντάκια κατά παραγγελία. Τίποτα δε νιώθω όταν ρίχνω.
Έγραψα για δυνατά φυσίγγια.
Το δισκάνδαλο στα δυνατά φυσίγγια είναι αγανάκτηση. Μουδιάζει το δάχτυλο στη δεύτερη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top