Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Eπεσα τυχαια πριν λιγες μερες παλι σε αυτη τη φωτογραφια, με το πρωτο οπλο που ειχε ο πατερας μου, ενα Baikal με σταθερα τσοκ 1-3, οταν το κυνηγι επιτρεποταν μεχρι τις 10 Μαρτη... Πρεπει να ειναι πολλα χρονια πισω αυτη η φωτο...

Υπαρχει σε ασπρη η μαύρη βαση..Χρηματικη κατηγορια και αντοχη ιδια με baikal..οπλαρες για τα χρηματα τους..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/toz_34_opla_pou_afisan_epoxi-65141580/
 
Επειδή υπάρχουν σχεδόν σε κάθε σπίτι κι έχω επεξεργαστεί πάρα πολλά,Δεν έχω συναντήσει ακόμη "κουνημενο"!
Ουτε εγω..Και επειδη ηταν κ ειναι φθηνα οπλα πολλες φορες δεν έβλεπαν κατάλληλη συντηρηση κ προσοχη αλλα καταχρηση..παρολα αυτα αντεξαν..
Έσπαγαν τα κοντακια στην ουρά του μηχανισμού!
Απο καιρο σε καιρο θέλει έλεγχο η τζαβετα για τυχον λασκαρισμα,Οπως κ καθε παρομοιο οπλο με περαστη βιδα στο κοντακι.
 
παλιοσιδερα δεν θα τα ελεγα.εχουν απο τα καλυτερα μεταλα παγκοσμιως κλειδια browning κι εχουν πουληθει εκατομμυρια δικανα που αντεχουν στο χρονο και συνεχιζουν να εχουν ανεβασμενες πωλησεις.δοκιμασμενα χρονια στους κυνηγοτοπους εχουν αντεξει παμπολες κακουχιες
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/oi_aggloi_thaumastes_tou_baikal-3034769/
http://www.knf.gr/rwsika-dikanna/
http://w2.isolservers.org/article.asp?AID=4176
και μπορω να βαζω για μερες αλλα αυτα νομιζω οτι αρκουν
Το πρώτο μου όπλο ηταν οπως εχω ξαναγράψει και το πρωτο οπλο του πατερα μου ενα βαικαλ sp που αγοραστηκε καινουριο το 1965, σε μια εποχή που τα φυσιγγια γεμιζονταν απο τον παππού μου και τον πατέρα μου ένα ενα στο χέρι με χειροκίνητα εργαλεία ιδιογομωσης. Το όπλο αυτο εχει ριξει ουτε και ξερω ποσα φυσίγγια ακαταλληλα πολλες φορες απο θεμα πιεσεων πολλες φορες τοσο ισχυρα που διπλοτουφεκαγε, επισης στα πρωτα χρόνια της δικης μου κυνηγετικής πορειας εριξε αμετρητα σεμι μαγκνουμ φυσιγγια καθοτι ειχα μια αγαπη πριν 22 χρονια να δοκιμάζω αν εχω γερα δοντια μεσω του οπλου :). Το οπλο το εχω ακομη σε λειτουργικη κατασταση και χωρις κουνημα στα κλειδιά. Μια μικρορωγμη στο κοντακι εχει πισω απ την μπασκουλα απο καποιο δυναμιτη....
 
Καλημέρα φίλοι συγκυνηγοί. Σήμερα έστω και υπερβολικά όπως αποδείχτηκε πήρα μια καλή τρομάρα....
Βγάζοντας τα Baikalια από το μέρος όπου φυλάσσονται, βλέπω πάνω στην κάννη του 43, σε αρκετουτσικα σημεία κηλλίδες σκουριάς, σε αλλα μέρη απλα σαν σκονη ήταν.!!!!!!!
Κατευθείαν πανί, πότισμα με ξύδι και σκουπισμα να μαλακώσουν. Μετα με πολύ ψιλο γυαλοχαρτο σκουπισμα κυριολεκτικα για να μην γινει ζημια.. φυγαν σχετικα πολυ ευκολα.. και επειτα γρασαρισμα ολη η κανη εξωτερικα με ναυτικο γρασσο(αδιαβροχο, προστατευει απο σκουρια) και καλο σκουπισμα... Η διεργασία αυτη δεν επηρεασε το εργοστασιακο βαψιμο ( blueing) και δεν αφησε σημαδια και γρατσουνιες. Αισθητικά μόνο, σε μερικα σημεια παιρνει ελαφρως μοβ-μπλε αποχρωσεις σαν πατινα, κάτι που μου άρεσε.!!!! Δεν λέω ότι ο τρόπος που καθάρισα είναι ο ορθοτερος( μπορει να ειναι και εντελως λαθος), απλα τον παραθετω λόγω του αποτελεσματος που προεκυψε στο τελος, και ως μια υπενθυμιση να μην αφηνουμε τα οπλα μας σε σημεια οπου καραδωκει υγρασια.!! :D
Φιλικά, Ευθύμης..
 
Ευθυμη το κανουν αυτο οι θηκες στην αποθηκευση των οπλων. Το εφερες παντως εκει που ηθελες φανταζομαι, απλα τωρα ξερεις πως καθε τοσο θελει ενα ανοιγμα και ενα ελαφρυ καθαρισματακι ωσπου να ξεκινησει η σαιζον.

παντως οι επιφανειακες σκουριες δεν ειναι κατι. Ακομα και αν φυγουν και αποχρωματιστει το οπλο στο συγκεκριμενο σημειο, δεν τρωνε μεταλλο αν τις προλαβεις εγκαιρως, και περαν του αισθητικου, με βαφη γινεται παλι καινουριο το οπλο
 
Ευθυμη το κανουν αυτο οι θηκες στην αποθηκευση των οπλων. Το εφερες παντως εκει που ηθελες φανταζομαι, απλα τωρα ξερεις πως καθε τοσο θελει ενα ανοιγμα και ενα ελαφρυ καθαρισματακι ωσπου να ξεκινησει η σαιζον.

παντως οι επιφανειακες σκουριες δεν ειναι κατι. Ακομα και αν φυγουν και αποχρωματιστει το οπλο στο συγκεκριμενο σημειο, δεν τρωνε μεταλλο αν τις προλαβεις εγκαιρως, και περαν του αισθητικου, με βαφη γινεται παλι καινουριο το οπλο
Ποιο πολύ ήταν η τρομάρα όταν αντικρίζεις πρώτη φορά σκουριά σε ένα από τα όπλα σου. Και να φανταστείς είχα βάλει και σακουλάκια με silica gel( το υλικό που έχουν τα σακουλακια στα παπούτσια και το καπάκι στα ντεπόν) για να αποροφούν την υγρασία....
 
Το χω παθει σε καμποσα οπλα. Θελει να τα αποθηκευεις σε μερος που εχει ιδανικες συνθηκες, χωρις θηκη. Σε οπλοκιβωτιο με αφυγραντηρα, ειναι το ιδανικο. Αλλα ποσοι το κανουν;
Να προσθέσω και σε ντουλάπα τυλιγμένο σε εφημερίδα. Όταν το έπαθα εγώ πέρυσι αυτό έκανα και δεν μου ξανάβγαλε πρόβλημα.
 
Αν δεν το χρησιμοποιεις καθολου ουτε για ασφαλεια στο σπιτι εγω εκανα το εξης:
Το λυνα εβαζα λαδι g96 και τυλιζα την καννη με μεβρανη αυτη που βαζουμε στα φαγητα. Το ιδιο εκανα και στη βαση.
Με την εναρξη το οπλο δεν ειχε καταλαβει τιποτα.....απλα αφαιρουσες τα λαδια
 
Κάτοχος και εγώ ενός baikal ij 27m super pose αγορασμένο το 2002 καινούργιο με magnum κάνη εχει ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια και πρώτος δάσκαλος στο κυνηγι βέβαια εχω κάνει και 2 φορες αλλαγή στην πάπια από ράγισμα που άνοιξε την πάπια στα 2 και μια φορα το κοντάκι έσπασε και αυτο αλλα κατα τα αλλα ειναι λειτουργικό ακομα και σημερα!!.hunter..hunter.1
 
Ό Ρωσσος είναι πραγματιστής!
Απίστευτα μυαλά!
Φτιάχνει ή αντιγραφει,αντικειμενα -εργαλεία, γερά !
Που θα κάνουν τη δουλειά τους και θα αντέξουν!
Best value for money,ακριβώς...;)
Από φινέτσα...κλαφτα :(
Όχι πως δε μπορεί....
Αγγέλους, φτιαχνει αν θέλει!
Κατ' επιλογή παράγει αυτά τα όπλα!
Αν έχει κάποιος την διάθεση για customing και πατεντουλες γενικότερα ,δεν θα βρει καλύτερη βάση για να χτίσει :)
 
λοιπον μερικες δοκιμες σημερινες με το bikal izh 27em 1c.πρωτο φυσιγγι με τσοκ carlson full fluo 28 7 1/2 στα 45 μετρα.τα μετρα να πω οτι ειναι μετρημενα με κορδελα
RuUbQx7.jpg

φυσιγγι stringer 34 γραμ.νο.5-6-7 τσοκ lm carlson στα 40 μετρα
TjdZ8Ok.jpg

φυσιγγι stringer 34 γραμ.νο 5-6-7 τσοκ mod. carlson στα 40 μετρα
TjdZ8Ok.jpg

και τελος φυσιγγι κενταυρος 28 γραμ.νο 9 τσοκ lm carlson στα 30 μετρα
Oxfv7z8.jpg
 
λοιπον μερικες δοκιμες σημερινες με το bikal izh 27em 1c.πρωτο φυσιγγι με τσοκ carlson full fluo 28 7 1/2 στα 45 μετρα.τα μετρα να πω οτι ειναι μετρημενα με κορδελα
RuUbQx7.jpg

φυσιγγι stringer 34 γραμ.νο.5-6-7 τσοκ lm carlson στα 40 μετρα
TjdZ8Ok.jpg

φυσιγγι stringer 34 γραμ.νο 5-6-7 τσοκ mod. carlson στα 40 μετρα
TjdZ8Ok.jpg

και τελος φυσιγγι κενταυρος 28 γραμ.νο 9 τσοκ lm carlson στα 30 μετρα
Oxfv7z8.jpg
Ευρη λωε ειδες τον Κενταυρο;
 
λοιπον μερικες δοκιμες σημερινες με το bikal izh 27em 1c.πρωτο φυσιγγι με τσοκ carlson full fluo 28 7 1/2 στα 45 μετρα.τα μετρα να πω οτι ειναι μετρημενα με κορδελα
RuUbQx7.jpg

φυσιγγι stringer 34 γραμ.νο.5-6-7 τσοκ lm carlson στα 40 μετρα
TjdZ8Ok.jpg

φυσιγγι stringer 34 γραμ.νο 5-6-7 τσοκ mod. carlson στα 40 μετρα
TjdZ8Ok.jpg

και τελος φυσιγγι κενταυρος 28 γραμ.νο 9 τσοκ lm carlson στα 30 μετρα
Oxfv7z8.jpg
ΠΩΛΕΙΤΑΙ beretta bellmonte due ατουφεκιστη η ανταλλασεται με ρωσσο κανονιοβολο.
Ευχαριστω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top