Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παντως απο το να φαει το μαγουλο (και να χαλασει για παντα την αρχικη μορφη στο κοντακι) καλυτερο μου ακουγεται να αλλαξει τα πατηματα.. Εσεις βεβαια το λετε με την εννοια οτι μπορει να δεχεται δυναμεις που θα το ραγισουν κτλ
 
Κακως...............και να τα αποφευγετε κοντακια με τετοιες επεμβασεις.
Θεωρω οτι ειναι και δυσκολο να καταλαβεις στην αγορα ενος μεταχειρισμενου οπλου, οτι εχει υποστει τετοια επεμβαση τ κοντακι...ειδικα σε δικανο που δεν το λυνεις για να το αγορασεις
 
Θεωρω οτι ειναι και δυσκολο να καταλαβεις στην αγορα ενος μεταχειρισμενου οπλου, οτι εχει υποστει τετοια επεμβαση τ κοντακι...ειδικα σε δικανο που δεν το λυνεις για να το αγορασεις
Φαινεται Στεφανε!
 
Θεωρω οτι ειναι και δυσκολο να καταλαβεις στην αγορα ενος μεταχειρισμενου οπλου, οτι εχει υποστει τετοια επεμβαση τ κοντακι...ειδικα σε δικανο που δεν το λυνεις για να το αγορασεις
Πιστεύω θα είναι και αρκετά αντιαισθητικό γιατί οι εφαρμογές στα μάγουλα δεν θα φαίνονται (αν γίνει τέλεια δουλειά), αλλά θα φαίνεται κενό γύρω από σκανδάλη και πεταλούδα
 
Θεωρω οτι ειναι και δυσκολο να καταλαβεις στην αγορα ενος μεταχειρισμενου οπλου, οτι εχει υποστει τετοια επεμβαση τ κοντακι...ειδικα σε δικανο που δεν το λυνεις για να το αγορασεις
Για μενα οχι,αλλα για καποιον που δεν ξερει ναι
 
Παντως απο το να φαει το μαγουλο (και να χαλασει για παντα την αρχικη μορφη στο κοντακι) καλυτερο μου ακουγεται να αλλαξει τα πατηματα.. Εσεις βεβαια το λετε με την εννοια οτι μπορει να δεχεται δυναμεις που θα το ραγισουν κτλ
Το ποιο σωστο ειναι η κατασκευη κοντακιου στα μετρα σου,ολα τα αλλα ειναι ημημετρα που στο τελος μπορει και να μην πετυχουν και η ''φτηνη΄'' δουλεια σου βγει ακριβωτερη
 
το mp27 με απλούς εξωλκίς,δισκάνδαλο με 1-3 σταθερό τσόκ είναι ένα τέρας εμπιστοσύνης, δεν θα σε προδώσει ποτέ!!! βλητικά άριστο!!! Είναι ένας γίγαντας.. Έχω ρίξει τα πάντα απο 24 μέχρι 50γρ. μονόβολα δράμια.. δεν καταλαβαίνει χριστό.. Αξίζει πολύ παραπάνω από τα λεφτά του..
Πετρο θα μπορουσες να με βοηθησεις σχετικα με 1 απορρια μου για το baikal mp27;μιας που ειπες οτι εχεις ριξει πολλα φυσιγγια μ' αυτο το οπλο...
Τον Νοεμβρη μαλλον θα προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου οπλου,αφου το σκεφτομαι ηδη απο τον Αυγουστο,μπορεις σε παρακαλω να μου υποδειξεις καποια φυσιγγια που χρησιμοποιησες κ εσυ για τα παρακατω θηραματα;
Τσιχλα,τρυγονι,φασσα,λαγος
Ευχαριστω
 
Πετρο θα μπορουσες να με βοηθησεις σχετικα με 1 απορρια μου για το baikal mp27;μιας που ειπες οτι εχεις ριξει πολλα φυσιγγια μ' αυτο το οπλο...
Τον Νοεμβρη μαλλον θα προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου οπλου,αφου το σκεφτομαι ηδη απο τον Αυγουστο,μπορεις σε παρακαλω να μου υποδειξεις καποια φυσιγγια που χρησιμοποιησες κ εσυ για τα παρακατω θηραματα;
Τσιχλα,τρυγονι,φασσα,λαγος
Ευχαριστω
Πρωτου σου απαντησει ο Πετρος θα σου πω με βεβαιοτητα πως οτι φυσιγγι ''παει'' το οπλο του Πετρου στο δικο σου μπορει και να μην ταιριαζει.Μονο με δοκιμες και με το δικο σου οπλο θα το καταλαβεις αυτο.
 
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Πέρυσι ένας φίλος αγόρασε ένα μπαϊκαλάκι παλιό, το πρώτο του όπλο και πρώτη κυνηγετική χρονιά, με βγαλμένες τις πλαϊνές και σκοπευτική ρίγα,κομμένο στους 60 πόντους με πορτινγκ.. βαφτίστηκε στην πάπια και φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, το δοκιμάσαμε στο χαρτόνι , τραγωδία... Στα δέκα μέτρα μέχρι και πάπια χωρούσε στα καινά.. Πάνω από 30γρ όλες οι τουφεκιές φευγαν πάνω στα 34 κόντεψε να φάει την κάνη στα μούτρα.. αυτό το όπλο ουτε για μπεκάτσα και ορτύκι κάνει.. Άντε και βάλουμε βαρύδια στην κάνη,τι να ρίξει; και να κατεβάσει την πάπια έστω και στα 15-20 μέτρα;;; για να πάρει άλλο όπλο για φέτος δεν το κόβω.. Καμία ιδέα;;;
 
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Πέρυσι ένας φίλος αγόρασε ένα μπαϊκαλάκι παλιό, το πρώτο του όπλο και πρώτη κυνηγετική χρονιά, με βγαλμένες τις πλαϊνές και σκοπευτική ρίγα,κομμένο στους 60 πόντους με πορτινγκ.. βαφτίστηκε στην πάπια και φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, το δοκιμάσαμε στο χαρτόνι , τραγωδία... Στα δέκα μέτρα μέχρι και πάπια χωρούσε στα καινά.. Πάνω από 30γρ όλες οι τουφεκιές φευγαν πάνω στα 34 κόντεψε να φάει την κάνη στα μούτρα.. αυτό το όπλο ουτε για μπεκάτσα και ορτύκι κάνει.. Άντε και βάλουμε βαρύδια στην κάνη,τι να ρίξει; και να κατεβάσει την πάπια έστω και στα 15-20 μέτρα;;; για να πάρει άλλο όπλο για φέτος δεν το κόβω.. Καμία ιδέα;;;
Πέτρο το αφήνει στην άκρη και με 200 έως 300€ βρίσκει μπαικαλ και κρατάει και το άλλο για κάνα ανταλλακτικό.
Δύο παραδείγματα από οικονομικά όπλα που υπάρχουν τώρα, φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα.
https://www.car.gr/parts/photos/10949109/#f
https://www.car.gr/parts/photos/10571628/#0
 
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Πέρυσι ένας φίλος αγόρασε ένα μπαϊκαλάκι παλιό, το πρώτο του όπλο και πρώτη κυνηγετική χρονιά, με βγαλμένες τις πλαϊνές και σκοπευτική ρίγα,κομμένο στους 60 πόντους με πορτινγκ.. βαφτίστηκε στην πάπια και φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, το δοκιμάσαμε στο χαρτόνι , τραγωδία... Στα δέκα μέτρα μέχρι και πάπια χωρούσε στα καινά.. Πάνω από 30γρ όλες οι τουφεκιές φευγαν πάνω στα 34 κόντεψε να φάει την κάνη στα μούτρα.. αυτό το όπλο ουτε για μπεκάτσα και ορτύκι κάνει.. Άντε και βάλουμε βαρύδια στην κάνη,τι να ρίξει; και να κατεβάσει την πάπια έστω και στα 15-20 μέτρα;;; για να πάρει άλλο όπλο για φέτος δεν το κόβω.. Καμία ιδέα;;;
τώρα... ο,τι κόπηκε με 'γειά του που λέμε. Κακώς βιαστηκε και το πήρε κομμένο. Να αγοράσει νέο ζευγάρι καννων; αλλιώς άλλο όπλο μόλις μαζέψει χρήμα
 
Πετρο θα μπορουσες να με βοηθησεις σχετικα με 1 απορρια μου για το baikal mp27;μιας που ειπες οτι εχεις ριξει πολλα φυσιγγια μ' αυτο το οπλο...
Τον Νοεμβρη μαλλον θα προχωρησω στην αγορα του συγκεκριμενου οπλου,αφου το σκεφτομαι ηδη απο τον Αυγουστο,μπορεις σε παρακαλω να μου υποδειξεις καποια φυσιγγια που χρησιμοποιησες κ εσυ για τα παρακατω θηραματα;
Τσιχλα,τρυγονι,φασσα,λαγος
Ευχαριστω
κοίτα τις ποιο πολλές επιτυχίες στην τσίχλα και τρυγόνι της είχα με το J&B commandos 32γρ. Νρ. 7,8,9 και στα κοντινά J&B διασποράς ,εμένα μου κάθεται πολύ αυτο το φυσίγγι. Για φάσα και πάπια φτιάχνω μόνος μου, αλλά βρίσκω ωραία τα bp f2 classic Long rainge 36 gr labor feltro 34 gr φονικό με φανταστικές κατανομές και WOLF doublex 3-5 η' 4-6 για πολύ κρύο..είναι τι θα σου ταιριάζει..τα χωνεύει όλα!!
 
τώρα... ο,τι κόπηκε με 'γειά του που λέμε. Κακώς βιαστηκε και το πήρε κομμένο. Να αγοράσει νέο ζευγάρι καννων; αλλιώς άλλο όπλο μόλις μαζέψει χρήμα
το πήρε απο "φίλο" του 300€ και του είπε " οπλάρα είναι!!!και τυφλός ρίχνει μ' αυτό" φρίκαρα όταν το είδα.. Το παιδι δεν ήξερε και του το ξεφορτώθηκαν. Με 300€ θα έπαιρνε πολύ καλό οπλάκι..
 
Πέτρο το αφήνει στην άκρη και με 200 έως 300€ βρίσκει μπαικαλ και κρατάει και το άλλο για κάνα ανταλλακτικό.
Δύο παραδείγματα από οικονομικά όπλα που υπάρχουν τώρα, φυσικά υπάρχουν πολλά ακόμα.
https://www.car.gr/parts/photos/10949109/#f
https://www.car.gr/parts/photos/10571628/#0
τα όπλα αυτά αξίζουν! Με αυτά τα λεφτά ουτε αεροβόλο παίρνεις..άσε του τα δείχνω και εγώ και τρελαίνεται..που τον κορόιδεψαν έτσι..
 
κοίτα τις ποιο πολλές επιτυχίες στην τσίχλα και τρυγόνι της είχα με το J&B commandos 32γρ. Νρ. 7,8,9 και στα κοντινά J&B διασποράς ,εμένα μου κάθεται πολύ αυτο το φυσίγγι. Για φάσα και πάπια φτιάχνω μόνος μου, αλλά βρίσκω ωραία τα bp f2 classic Long rainge 36 gr labor feltro 34 gr φονικό με φανταστικές κατανομές και WOLF doublex 3-5 η' 4-6 για πολύ κρύο..είναι τι θα σου ταιριάζει..τα χωνεύει όλα!!
Ευχαριστω Πετρο
 
Πρωτου σου απαντησει ο Πετρος θα σου πω με βεβαιοτητα πως οτι φυσιγγι ''παει'' το οπλο του Πετρου στο δικο σου μπορει και να μην ταιριαζει.Μονο με δοκιμες και με το δικο σου οπλο θα το καταλαβεις αυτο.
συμφωνώ! Ακόμα και αν το όπλο σου ρίχνει ακριβώς το ίδιο με το δικό μου, ο καθένας σκοπεύει με τον δικό του τρόπο,άλλοι με μεγαλύτερες προσκοπευσεις άλλοι με μικρότερες,ψυλοτουφεκαν,χαμηλοτουφκαν κτλ. Θέλει ψάξιμο να βρεις τα φυσίγγια που σου ταιριάζουν..
 
τα όπλα αυτά αξίζουν! Με αυτά τα λεφτά ουτε αεροβόλο παίρνεις..άσε του τα δείχνω και εγώ και τρελαίνεται..που τον κορόιδεψαν έτσι..
Κριμα να παει χαμενο,ετσι οπως το λες ειναι αχρηστες οι καννες.
Ας ρωτησει κανα σοβαρο οπλουργο μηπως μαζευετε αν κ μαλλον ειναι αδυνατο..
Απο περιεργεια, εχεις ριξει με κανα συγκεντρωτικο φυσιγγι της nsi η καποιο rem να δουμε τι θα δειξει?
 
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! Πέρυσι ένας φίλος αγόρασε ένα μπαϊκαλάκι παλιό, το πρώτο του όπλο και πρώτη κυνηγετική χρονιά, με βγαλμένες τις πλαϊνές και σκοπευτική ρίγα,κομμένο στους 60 πόντους με πορτινγκ.. βαφτίστηκε στην πάπια και φυσικά τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, το δοκιμάσαμε στο χαρτόνι , τραγωδία... Στα δέκα μέτρα μέχρι και πάπια χωρούσε στα καινά.. Πάνω από 30γρ όλες οι τουφεκιές φευγαν πάνω στα 34 κόντεψε να φάει την κάνη στα μούτρα.. αυτό το όπλο ουτε για μπεκάτσα και ορτύκι κάνει.. Άντε και βάλουμε βαρύδια στην κάνη,τι να ρίξει; και να κατεβάσει την πάπια έστω και στα 15-20 μέτρα;;; για να πάρει άλλο όπλο για φέτος δεν το κόβω.. Καμία ιδέα;;;
Το οπλο σε καμια περιπτωση δεν ειναι αχρηστο.Το οτι ειναι κομενο το περιοριζει σε κυνηγια με κοντινες-μεσαιες αποστασεις.Η αφαιρεση που εχει γινει στις πλαινες και την σκοπευτικη ριγα μονο μειον δεν ειναι(αν εγινε σωστα)
Τωρα στο θεμα βλητικης του οπλου...πριν κατηγωρησουμε το οπλο θα πρεπει να ξερουμε αν ο σκοπευτης το κρατα σωστα,η σταση του ειναι σωστη αλλα και το κυριοτερο αν του ερχεται το κοντακι καλα,αν κατι δεν εινα σωστο μην περιμενεις να παει η τουφεκια εκει που πρεπει,ακομα και στο χαρτονι....αν βγαλουμε και αυτες τις περιπτωσεις και πουμε πως ειναι ολα σωστα τοτε πρεπει να ψαξουμε το σωστο φυσιγγι για το οπλο το οποιο μετα το κοψιμο των καννων εχει γινει κυλιντρος και στις δυο καννες,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΕΘΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΦΥΣΙΓΓΙ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top