Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μανώλη πιστεύω είναι το κοντάκι ψιλό και θέλει κατέβασμα. Συνήθως η κλωτσιά στο μάγουλο είναι από ψηλό κοντάκι, επίσης και η κλίση πέλματος συμβάλει στο χτύπημα. Αν είναι και τα δύο μαζί ακόμα χειρότερα.
Ποσο περιπου κανει μια μικρη αλλαγη στα μετρα ενος κοντακιου;
 
Μηπως στην επωμιση σου χωρις να το θελεις ''σφιγγεις'' πολυ το οπλο πανω σου???
Δε νομιζω,με την καραμπινα που συγκρινα τα κοντακια το baikal εχει μεγαλυτερο μηκος κατα 1 εκατοστο κ μεγαλυτερη την μικρη του κλιση κατα 2-3mm,ισως φταιει που ειναι λιγο πιο ψηλο το κοντακι;
 
Μιλησα με τον κ.Σκριβανο κ μαλλον απο την αλλη εβδομαδα θα περασω απο εκει να μου εξηγησει τι φταιει κ τι πρεπει να κανουμε
Μανώλη έκανες την καλύτερη επιλογή να πας σε επαγγελματία και σίγουρα θα σου δώσει λύσεις.
 
Παιδια SOS,
Προσφατα πηρα το baikal mp 27m κ εχω θεμα με την ανακρουση,ακομη κ απο ελαφρια φυσιγγια,το προβλημα δεν εμφανιζεται στο πελμα του κοντακιου,αλλα στη ραχη,τρωω σφαλιαρα στο μαγουλο κ μετα απο 4-5 φυσιγγια ειναι ανηποφορο,το ντουφεκισα μεγαλωνοντας το κοντακι, αλλα κ μικραινοντας το ( εβγαλα το πελμα ),αλλα το προβλημα παρεμεινε,αλλαξα ακομη κ το pitch κατα 1 εκατοστο την μια φορα στο ανω μερος του πελματος κ την επομενη στο κατω,την πιο ανωδυνη σφαλιαρα την τρωω οταν το κοντακι ειναι ακριβως οπως το πηρα,οσες αλλαγες κ να εκανα καμια δεν καλυτερεψε την κατασταση,αντιθετα την επιδεινωσε.
Η επωμιση μου ειναι καθε φορα σχεδον σταθερη,το μηκος του κοντακιου φαινεται ενταξει ( ο δεικτης στην πρωτη σκανδαλη ειναι ακριβως στη μεση προν την πρωτη φαλαγγα κ η μυτη απο τον αντιχειρα 3-4cm κ στο τεστ τσωρτσιλ το οπλο βαραει εκει που βλεπω
Καινούριο η μεταχειρισμένο?
 
Μανωλη,κοιτα αν το κοντακι καθεται σε σωστο σημειο στον ωμο σου.
Εννοω ψηλοτερα η χαμηλοτερα απο το σωστο σημειο...
Αν εχεις οπλο που δεν σε κλωτσαει,βαλτα το ενα διπλα στο αλλο σε μια επιπεδη επιφανεια με τις μπιλιες απο τις ριγες να μενουν εκτος απο την επιφανεια...
Κοιτα τις διαφορες...
Πιθανοτατα,εχεις μεγαλη διαφορά μεταξυ μικρης-μεγαλης κλισης!
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το χτενι να έρχεται πιο καθετα στο ζυγωματικο σου και...να υποφέρεις!:(
Αν συνδυάζεται και με κοντους κωνους...:confused:
 
Μανωλη,κοιτα αν το κοντακι καθεται σε σωστο σημειο στον ωμο σου.
Εννοω ψηλοτερα η χαμηλοτερα απο το σωστο σημειο...
Αν εχεις οπλο που δεν σε κλωτσαει,βαλτα το ενα διπλα στο αλλο σε μια επιπεδη επιφανεια με τις μπιλιες απο τις ριγες να μενουν εκτος απο την επιφανεια...
Κοιτα τις διαφορες...
Πιθανοτατα,εχεις μεγαλη διαφορά μεταξυ μικρης-μεγαλης κλισης!
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το χτενι να έρχεται πιο καθετα στο ζυγωματικο σου και...να υποφέρεις!:(
Αν συνδυάζεται και με κοντους κωνους...:confused:
Συγκρινα Το baikal με την καραμπινα που εχω κ δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα ακομη κ με 38gr φυσιγγι,το baikal ειναι λιγο πιο μακρυ κ εχει διαφορα στην μικρη του κλιση
 
Συγκρινα Το baikal με την καραμπινα που εχω κ δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα ακομη κ με 38gr φυσιγγι,το baikal ειναι λιγο πιο μακρυ κ εχει διαφορα στην μικρη του κλιση
Λογικα,ειναι ψηλοτερη...
Στην σύγκριση,τι αλλες διαφορες ειδες?
Το πιτς?
 
Συγκρινα Το baikal με την καραμπινα που εχω κ δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα ακομη κ με 38gr φυσιγγι,το baikal ειναι λιγο πιο μακρυ κ εχει διαφορα στην μικρη του κλιση
Μανόλη , με την πρώτη ευκαιρία βάλε μια φωτό με τα δύο όπλα μαζί . θα βοηθούσε να σου πούνε κάποια πράματα όσοι γνωρίζουν
*καλό ειναι οι κάννες και των δύο να είναι παράλληλες καθώς και οι σκανδάλες στο ίδιο σημείο (αν είναι δισκάνδαλο πάμε με βάση την πρώτη )
 
Εγώ ακόμα πιστεύω πως είναι κοντό και κάνει μεγάλη διαδρομή κατά την τουφεκιά, και εκεί παίζει ρόλο και η μεγάλη διαφορά στην μικρή και την μεγάλη κλήση που λέει και ο Γιάννης ή είναι πολύ μακρύ και γλιστράει από τον ώμο σου το πέλμα.
 
Μανόλη , με την πρώτη ευκαιρία βάλε μια φωτό με τα δύο όπλα μαζί . θα βοηθούσε να σου πούνε κάποια πράματα όσοι γνωρίζουν
*καλό ειναι οι κάννες και των δύο να είναι παράλληλες καθώς και οι σκανδάλες στο ίδιο σημείο (αν είναι δισκάνδαλο πάμε με βάση την πρώτη )




Μηκος κοντακιου κ για τα 2 οπλα ειναι στα 36,5cm αν κ οταν βαζω τα πελματα στην ιδια ευθεια με τα οπλα διπλα-διπλα η 1η σκανδαλη του baikal ειναι πιο μακρια απο της benelli,την benelli πεφτει μετα τη μεση των 2 σκανδαλων του baikal
Για την benelli εχουμε μικρη κλιση: 43-43mm κ μεγαλη κλιση: 62mm
Για το baikal εχουμε μικρη κλιση: 44mm κ μεγαλη κλιση: 65mm
Αλλη μεγαλη διαφορα εχουν στη λαβη,της καραμπινας ειναι πιο κλειστη κ πιο λεπτη
Στην τελευταια φωτογραφια αν παρατηρησετε θα δειτε πως μετα την μικρη κλιση ακριβως εκει που ακουμπαει το μαγουλο μου υπαρχει 1 κομματι 3-5cm ενα μικρο ανεβασμα σαν να κανει καρουμπαλο 1mm περιπου
 
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]Κατα την διαρκεια του τακτικου καθαρισμου της MP-155 διαπιστωσα οτι ο δακτυλιος κατω απο το ελατηριο του πιστονιου δεν βρισκεται στις αντιστοιχες εγκοπες του ρυθμιστη εντασης του πιο πανω ελατηριου
.Να σημειωθει οτι η φοτο ειναι οταν το πρωτοπηρα και σημερα ακομα βρισκεται ακριβως στο ιδιο σημειο. Υπαρχει πιθανοτητα οι εγκοπες να πρεπει να συμπιπτουν η οχι.Θεμα εμπλοκης δεν εχει τεθει ακομα και στα σκοπευτικα των 28 γρ εκτος απο καποια αθλια παγανοφυσιγγα που πεφτουν στα χερια μου κατα περιπτωση σ
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG] το γουρουνοκυνηγι.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...
 
Δεν είναι πάντα το μάκρυμα, το κοντεμα ή το pitch υπεύθυνο για τις "φάπες", η βασικότερη παράμετρος πιστεύω πως είναι το λεγόμενο cast at face, που πρέπει να είναι έτσι ώστε να διώχνει την τάση προς τα έξω και όχι προς το μάγουλο.
 
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG]Κατα την διαρκεια του τακτικου καθαρισμου της MP-155 διαπιστωσα οτι ο δακτυλιος κατω απο το ελατηριο του πιστονιου δεν βρισκεται στις αντιστοιχες εγκοπες του ρυθμιστη εντασης του πιο πανω ελατηριου
.Να σημειωθει οτι η φοτο ειναι οταν το πρωτοπηρα και σημερα ακομα βρισκεται ακριβως στο ιδιο σημειο. Υπαρχει πιθανοτητα οι εγκοπες να πρεπει να συμπιπτουν η οχι.Θεμα εμπλοκης δεν εχει τεθει ακομα και στα σκοπευτικα των 28 γρ εκτος απο καποια αθλια παγανοφυσιγγα που πεφτουν στα χερια μου κατα περιπτωση σ
IMG_20150623_105426.jpg
[/url][/IMG] το γουρουνοκυνηγι.Καθε βοηθεια ευπροσδεκτη...
Τασο δεν φενονται η φωτο σου αν μπορεις να τις ξαναβαλεις
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top