Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μήπως είναι πειραγμένο; Υπάρχει περίπτωση να βγήκε έτσι από το εργοστάσιο; Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει αυτή η περίπτωση...να μην έχουν δηλαδή δυο ίδια όπλα τον ίδιο αυλό. Κάνω λάθος;
Αν ήταν πειραγμένο θα είναι και αχρωμίωτο (αποχρωμιωμένο) αλλά θα το έλεγε στην αγγελία (... ή θα έπρεπε να το αναφέρει). Και μάλλον θα είχε και άλλα "πειράγματα", π.χ. αφαίρεση ριγών, βελτίωση στα ξύλα κλπ. Ξέρουμε ότι ο πασίγνωστος "μάστορας" έκανε τέτοιες επεμβάσεις στα Baikal, δεν ξέρω αν έκανε κι ο Κούρκουλος. Αυτό πάντως φαίνεται απείραχτο ...
Για το δεύτερο ερώτημα, φαντάζομαι ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Πως γινόταν στα Beretta, Benelli κλπ. ίδιο μοντέλο να το βρίσκεις με 18,3 - 18,4 - 18,5 ... γιατί όχι και στα Baikal ... Αυτό θεωρώ και το πιο πιθανό. ... Αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος στην αγγελία (... στις φωτό δεν φαίνονται οι σφραγίδες του όπλου, όπου θα ξέραμε σίγουρα) ;)
 
Υπαρχει περιπτωση διαφορετικων αυλων στα ιδια μοντελα.
Καποιες φορες,εχουν διαφορετικους αυλους οι κανες στα δικανα.
Αν χρειαστει,κατα το γυαλισμα των αυλων,επιμενουν περισσοτερο για να φτάσουν στο επιθυμητο επιπεδο γυαλισματος.
Αυτο μεταφραζεται σε κατα τι μεγαλυτερη διαμετρο αυλου.
Εφ'οσον ειναι μεσα στις προδιαγραφες,σφραγιζεται με την διασταση του αυλου και διατίθεται.
 
Πιστεύω ότι είναι διαμορφωμένος ο αυλός
σ ένα δίκαννο υπάρχουν πολλές φορές κάννες με διαφορετικούς αυλούς
στα ρώσσικα s.pose ij 27 το 18,5 ήταν ασυνήθιστο έως σπάνιο πολύ δύσκολο να βρεθούν 2 κάννες 18,5 στο ίδιο όπλο χωρίς να λέω ότι είμαι σίγουρος
βλέποντας την αγγελία το όπλο είναι μεταχειρισμένο οπότε εκτιμώ ότι η τιμή που πωλείται δείχνει ότι κάτι έχει γίνει από πλευράς διαφοροποίησης-βελτίωσης :)
χωρίς να είμαι πάλι σίγουρος από τις φωτό,ίσως να έχει γίνει και βελτίωση στις εφαρμογές του,ξύλινες-μεταλλικές .xm.
 
Ενιοτε και 18.1.
Τα παλιοτερα made in USSR.
Τα πιο συγχρονα 18.4( made in Russia).
*να συμπληρώσω κ εγώ σε αυτά που λέει ο ΓΙΑΝΝΗΣ ..
τα όπλα που κατασκευάστηκαν μετά το 1998 είχαν 18,4 και απλές θαλάμες (70)
Κάπου στο 2004-5 και μετά έγιναν 18,4 με μαγκνουμ θαλάμες (76)
 
Αν ήταν πειραγμένο θα είναι και αχρωμίωτο (αποχρωμιωμένο) αλλά θα το έλεγε στην αγγελία (... ή θα έπρεπε να το αναφέρει). Και μάλλον θα είχε και άλλα "πειράγματα", π.χ. αφαίρεση ριγών, βελτίωση στα ξύλα κλπ. Ξέρουμε ότι ο πασίγνωστος "μάστορας" έκανε τέτοιες επεμβάσεις στα Baikal, δεν ξέρω αν έκανε κι ο Κούρκουλος. Αυτό πάντως φαίνεται απείραχτο ...
Για το δεύτερο ερώτημα, φαντάζομαι ότι υπάρχει αυτή η περίπτωση. Πως γινόταν στα Beretta, Benelli κλπ. ίδιο μοντέλο να το βρίσκεις με 18,3 - 18,4 - 18,5 ... γιατί όχι και στα Baikal ... Αυτό θεωρώ και το πιο πιθανό. ... Αν δεν είναι τυπογραφικό λάθος στην αγγελία (... στις φωτό δεν φαίνονται οι σφραγίδες του όπλου, όπου θα ξέραμε σίγουρα) ;)
Συνθηθως εννοειται οτι για τον πειραγμα το πειραγμα στον αυλο προυποθετει αποχρωμιωση και γι αυτον τον λογο δεν εναφερεται... Μπορει να βγαζαν και τετοια. Πχ Ενας φιλος στο φορουμ μμ, δεν θυμαμαι ποιος εχεις στην κατοχη του ρεμι με 18,9
 
Να το πάρεις καινούργιο και να τα φτιάξεις όλα αυλους ριγες κονους κάπου τόσο θα πάει
Παραθέτω την εμπειρία μου δεδομένου οτι έχω διασκευάσει μέχρι τώρα 3 ΙΖ27 και ένα ΤΟΖ34. Παρακάτω θα αναφερθώ σε ένα από τα 3 ΙΖ27:

Λοιπόν σε όπλο που αγοράστηκε σε ευακαιρία το 2013 , 440€, καινούριο, 2σκάνδαλο με εναλλασόμενα τσοκ και αυταματους εξολκείς εγινε φαιρεση ρήγας - μόνο μεσαίας - και νέα αργή βαφή καννών 120€, πορτιγκ 120€ (που όμως δεν είναι 120€ γιατί το όπλο πήγε από Θεσσαλονίκη Αθήνα = 30€ μεταφορικά και ΦΠΑ δεδομένου οτι κόπηκε αναγκαστικά τιμολόγιο οπότε τα 120€ γίνονται 120 + 30+30 = 180€). Δεν έγινε επιμήκυνση κώνων προσαρμογής γιατί το όπλο είχε αυλούς 18,5 και σύμφωνα με τον Παπατσαρούχα δεν άξιζε τον κόπο. Ηδη όμως φτάσαμε τα 740€.

Στα παραπάνω όμως πρέπει να προστεθούν και κάποια χρήματα που θα έδινα για τα ξύλινα - τα οποία έκανα μόνος μου - και δεν είναι λίγα γιατί έκανα το κοντάκι αγγλαί, λεπτυνα την πάπια και την έκανα σαπνελ και έκανα καινούριες ψάθες και φυσικά λινέλαιο με πολλά χέρια = πολύς χρόνος ίσως και 2 μήνες. Παρεμπιπτόντως στο όπλο της αγγελίας, για το οποίο αναφέρω τα παραπάνω για να κάνουμε σύγκριση , εκτός από το χρώμα δεν φαίνεται να πειράχτηκαν τα ξύλα.

Εκ πρώτης όψεως λοιπόν φαίνεται τα 760€ που πωλείται το συγκεκριμένο όπλο είναι λογική τιμή αλλά οχι ευκαιρία.
Εδώ όμως μπαίνει και ο παράγοντας μεταπώληση. Σε όποιον έμπορο και να πας το όπλο θα το πάρει 300€ και άμα του πείς οτι του έριξες τόση δουλειά και τόσο χρήμα θα σου πεί οτι τα έξτρα είναι μόνο για την πάρτη σου και κανένας δεν τα εκτιμάει ( άσχετο που άμα πάρει το όπλο και το βγάλει για πώληση με αυτά τα έξτρα το διαφημίζει και γι αυτό πουλάει το όπλο 700€ το λιγότερο).

Αρα φίλε Nikws7 μπορεί άμα πάρεις καινούριο το όπλο να δόσεις περίπου τα ίδια αλλά η συμβουλή μου είναι άμα κάνεις όλα τα παραπάνω το όπλο δεν το πουλάς. Το κρατάς και γιατί αξίζει και γιατί δεν θα πάρεις ποτέ πίσω τα λεφτά σου. Αλλωστε πλέον το όλπο θα έχει πολλά προσωπικά σου στοιχεία που κανείς δεν θα εκτιμήσει.

Επίσης θα ήθελα να παραθέσω και την εξής εμπειρία μου μια που είμαστε στο τοπικ για τα Baikal. Ολες οι παραπάνω μετατροπές αξίζουν για τα Baikal ΙΖ27 με το παραπάνω αλλά όχι για το ΤΟΖ34. Στο τελευταίο, ισως επειδή είναι ελαφρύ, η αφαίρεση ρηγών μείωσε το ήδη μικρό βάρος του και παρά το πόρτινγκ που του έκανα κλωτσούσε βασανιστικά - εννοείται οτι το κοντάκι το έφτιαξα ακριβώς στα μέτρα μου-. Δυστυχώς το ΤΟΖ ενώ όταν το επώμίζεις θαυμάζεις το ζύγισμά του - βλέπεις έχει και χαμηλό προφιλ - όταν το τουφεκάς , ακόμα και με 30γρ φυσίγγια είναι προβληματικό. Θεωρώ οτι αν το βασάνιζα θα το έφερνα στα γράδα μου αλλά θα μου κόστιζε και χρόνο και χρήμα . Αντιθέτως στα ΙΖ27 που έχω φτιάξει τέτοιο πρόβλημα δεν παρουσίασαν και χαίρεαι να τα τουφεκάς.

Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Μήτσος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top