Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευχαριστώ παιδιά.

8f3s18y.jpg
Τάκη καλοντουφεκο να είναι.
 
Παιδιά μετά την οπλιση δε θα έπρεπε η ασφάλεια να ενεργοποιείται(να κλειδώνει)αυτόματα και όταν είμαι έτοιμος για πυροβολισμό να την απενεργοποιω; Στο αεροβόλο(diana) που έχω έτσι είναι ώστε μη πατηθεί καταλάθος η σκανδάλη.Στο 155 βλέπω οτι πρέπει εγώ να την κλειδώσω αρχικά.
Έτσι είναι σε όλες τις καραμπινες ή είναι της Bαikal ιδιαιτερότητα;
 
Καλό μήνα σε όλους με υγεία!
Παιδιά για μονόβολα στην mp 155 ποια προτείνετε να δοκιμάσω αρχικά για βολές ακρίβειας στα 50-70m περίπου. Συνήθως ποια κάθονται καλά σ'αυτο το οπλο μ'αυτον τον αυλό; Για χτύπημα αγριόχοιρου σε απόσταση.
Απο βδομάδα αν προλάβω θα παω για δοκιμή.
 
Λοιπόν παίδες αυτό το κοντάκι το φτιάχνω ακόμα. Είναι μετατροπή από ένα εργοστασιακό με τσόντες και φαγώματα γι αυτό παρακαλώ οι κρίσεις με επιείκεια γιατί μόνο δυο χέρια λινέλαιο έκανα και θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Επίσης η τσόντα στην λαβή θέλει ρετουσάρισμα αλλά θα την φέρω το έχω... Είναι για ένα ΙΖ27 μονοσκάνδαλλο, με αυτόματους εξωλκείς προσωπικά για μένα. Θέλω να πω ότι διαμόρφωσα κλήσεις, μήκη, λαβές, έκανα ψάθες κλπ μετά από 2 - 3 τεστ Churchill με βάση το πώς μου έρχεται εμένα προσωπικά και τώρα που όλα πάνε κέντρο άρχισα το φινίρισμα. Ισως είναι λίγο υπερβολή για κυνήγι αλλά από την μία, τώρα τελευταία άρχισα να πηγαίνω πάλι λίγο σκοπευτήριο και από την άλλη - το κυριότερο - ήθελα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι σαν αυτά τα κοντάκια που βλέπω στο web. Φυσικά απέχει πολύ από αυτό που έχω στην εικόνα μου αλλά εεε ... έχουμε μέλλον. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτο όταν θα το έχω τελειώσει Επίσης όπως είπα και σε άλλο τοπικ είναι πρόβα για να κάνω ένα ανάλογο για το 525 μου , οπότε πάνω σ' αυτό μαθαίνω.


 
Λοιπόν παίδες αυτό το κοντάκι το φτιάχνω ακόμα. Είναι μετατροπή από ένα εργοστασιακό με τσόντες και φαγώματα γι αυτό παρακαλώ οι κρίσεις με επιείκεια γιατί μόνο δυο χέρια λινέλαιο έκανα και θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Επίσης η τσόντα στην λαβή θέλει ρετουσάρισμα αλλά θα την φέρω το έχω... Είναι για ένα ΙΖ27 μονοσκάνδαλλο, με αυτόματους εξωλκείς προσωπικά για μένα. Θέλω να πω ότι διαμόρφωσα κλήσεις, μήκη, λαβές, έκανα ψάθες κλπ μετά από 2 - 3 τεστ Churchill με βάση το πώς μου έρχεται εμένα προσωπικά και τώρα που όλα πάνε κέντρο άρχισα το φινίρισμα. Ισως είναι λίγο υπερβολή για κυνήγι αλλά από την μία, τώρα τελευταία άρχισα να πηγαίνω πάλι λίγο σκοπευτήριο και από την άλλη - το κυριότερο - ήθελα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι σαν αυτά τα κοντάκια που βλέπω στο web. Φυσικά απέχει πολύ από αυτό που έχω στην εικόνα μου αλλά εεε ... έχουμε μέλλον. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτο όταν θα το έχω τελειώσει Επίσης όπως είπα και σε άλλο τοπικ είναι πρόβα για να κάνω ένα ανάλογο για το 525 μου , οπότε πάνω σ' αυτό μαθαίνω.


Γεια στα χέρια σου! Η αρχή το ήμισυ του παντός. Καλή συνέχεια... .well done.
 
Λοιπόν παίδες αυτό το κοντάκι το φτιάχνω ακόμα. Είναι μετατροπή από ένα εργοστασιακό με τσόντες και φαγώματα γι αυτό παρακαλώ οι κρίσεις με επιείκεια γιατί μόνο δυο χέρια λινέλαιο έκανα και θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Επίσης η τσόντα στην λαβή θέλει ρετουσάρισμα αλλά θα την φέρω το έχω... Είναι για ένα ΙΖ27 μονοσκάνδαλλο, με αυτόματους εξωλκείς προσωπικά για μένα. Θέλω να πω ότι διαμόρφωσα κλήσεις, μήκη, λαβές, έκανα ψάθες κλπ μετά από 2 - 3 τεστ Churchill με βάση το πώς μου έρχεται εμένα προσωπικά και τώρα που όλα πάνε κέντρο άρχισα το φινίρισμα. Ισως είναι λίγο υπερβολή για κυνήγι αλλά από την μία, τώρα τελευταία άρχισα να πηγαίνω πάλι λίγο σκοπευτήριο και από την άλλη - το κυριότερο - ήθελα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι σαν αυτά τα κοντάκια που βλέπω στο web. Φυσικά απέχει πολύ από αυτό που έχω στην εικόνα μου αλλά εεε ... έχουμε μέλλον. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτο όταν θα το έχω τελειώσει Επίσης όπως είπα και σε άλλο τοπικ είναι πρόβα για να κάνω ένα ανάλογο για το 525 μου , οπότε πάνω σ' αυτό μαθαίνω.


Να ήξερες πόσες φορές έχει περάσει και από το δικό μου μυαλό η κατασκευή ενός κοντακιου από τα δικά μου χέρια για το δικό μου ij58mae, αλλά συνέχεια το τρεναρω. Πιστεύω ότι θα μπορέσω να το φτιάξω γιατί και υπομονή έχω και άνθρωπος της λεπτομέρειας είμαι. Να σε ρωτήσω τι ξύλο επέλεξες και ποιά ήταν η τιμή του;
 
Να ήξερες πόσες φορές έχει περάσει και από το δικό μου μυαλό η κατασκευή ενός κοντακιου από τα δικά μου χέρια για το δικό μου ij58mae, αλλά συνέχεια το τρεναρω. Πιστεύω ότι θα μπορέσω να το φτιάξω γιατί και υπομονή έχω και άνθρωπος της λεπτομέρειας είμαι. Να σε ρωτήσω τι ξύλο επέλεξες και ποιά ήταν η τιμή του;
Σταύρο και το κοντάκι και η πάπια είναι μετατροπή από εργοστασιακά. Τα ξύλα είναι αυτά που είχαν πάνω τους τα 4 ΙΖ27 που πέρασαν από τα χέρια μου. Από αυτά τα 4 όπλα - τώρα μου έμειναν τα 2 μόνο - διάλεξα και κράτησα αυτά που βλέπεις και ένα ακόμα σετ που φοράει το άλλο μου ΙΖ27. Πάντως και στο ίδιο όπλο δεν είναι απαραίτητα ίδια τα ξύλα της πάπιας και του κοντακιού. Μου έτυχε Ιζ27 που όταν του έβγαλα τα εργοστασιακά χρώματα το ξύλο της πάπιας να είναι διαφορετικό από αυτό του κοντακιού.
Αλλωστε , με μία προσεκτική ματιά στην φωτογραφία, θα δείς οτι και σ' αυτό το σετ, η πάπια είναι από πολύ ανώτερο ξύλο από αυτό του κοντακιού. Τυχαίο γεγονός...
Ε τι να κάνουμε αυτά έχουμε μ' αυτά πορευόμαστε. Α και κατι άλλο. Αν πας να αγοράσεις πάπια ή κοντάκι (που ο Κύργιας τα φέρνει αν του τα ζητήσεις) δεν νομίζω να έχεις ευκαιρία επιλογής. Εγω οταν χρειάστηκα μία πάπια και την ζήτησα από τον Κύργια μου έφερε μία πάπια. Δεν μου είπε ξέρεις έχω αυτές τις 5 - 10 διάλεξε όποια σ' αρέσει. Θέλω να πω και σε καινούρια να πάς ευκαιρία για να διαλέξεις μάλλον δεν υπάρχει. Απ' την άλλη ένα τηλέφωνο και μία ερώτηση στο Κύργια δεν βλάπτει. Πάντως για την τιμή που ρωτάς νομίζω η πάπια έκαμνε 110€ αλλά έχει περάσει πολύς καιρός.
 
Λοιπόν παίδες αυτό το κοντάκι το φτιάχνω ακόμα. Είναι μετατροπή από ένα εργοστασιακό με τσόντες και φαγώματα γι αυτό παρακαλώ οι κρίσεις με επιείκεια γιατί μόνο δυο χέρια λινέλαιο έκανα και θέλει ακόμα πολλή δουλειά. Επίσης η τσόντα στην λαβή θέλει ρετουσάρισμα αλλά θα την φέρω το έχω... Είναι για ένα ΙΖ27 μονοσκάνδαλλο, με αυτόματους εξωλκείς προσωπικά για μένα. Θέλω να πω ότι διαμόρφωσα κλήσεις, μήκη, λαβές, έκανα ψάθες κλπ μετά από 2 - 3 τεστ Churchill με βάση το πώς μου έρχεται εμένα προσωπικά και τώρα που όλα πάνε κέντρο άρχισα το φινίρισμα. Ισως είναι λίγο υπερβολή για κυνήγι αλλά από την μία, τώρα τελευταία άρχισα να πηγαίνω πάλι λίγο σκοπευτήριο και από την άλλη - το κυριότερο - ήθελα να δω αν μπορώ να κάνω κάτι σαν αυτά τα κοντάκια που βλέπω στο web. Φυσικά απέχει πολύ από αυτό που έχω στην εικόνα μου αλλά εεε ... έχουμε μέλλον. Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω φωτο όταν θα το έχω τελειώσει Επίσης όπως είπα και σε άλλο τοπικ είναι πρόβα για να κάνω ένα ανάλογο για το 525 μου , οπότε πάνω σ' αυτό μαθαίνω.


Φιλε Δημητρη...δεν θα σε κρινω αυστηρα ουτε με κακια αλλα θα πρεπει να τονισουμε τα λαθη που εκανες για να μην τα ξανακανεις σε αλλη δουλεια...Θα επαινεσω την προσπαθεια αλλα το αποτελεσμα ειναι πως ''χαλασες'' το κοντακι ανεπανωρθοτα.
Δεν μπορουμε να κανουμε καμια εργσια σε κονατακι-παπια αν πρωτα δεν δουμε αν γινωνται...και εσυ τις εκανες χωρις να δεις.Δεν γινεται ενα απλο και κλασικο κοντακι μετατροπη σε Valeriano...απαιτει περισσοτερη ξυλινη μαζα για το σχεδιασμο του.
Το τραγικοτερο ειναι πως εφαγες πολυ ξυλο στην λαβη την οποια αδυνατισες παρα πολυ και σε συνδιασμο με την τρυπα που εχει για να περνα η τζαβετα εγινε πολυ επικυνδηνο για σπασιμο.
Δευτερο τραγικο λαθος ειναι πως αν δεν μαθουμε πρωτα να κανουμε ψαθα σε καποιο αλλο ξυλο δεν κανουμε τιποτα επανω στο οπλο,εδω παλι εκανες τα πραγματα αναποδα και αλλο σχεδιο εχει το κοντακι και αλλο η λαβη,στο ενα εχει ρομβοιδες κουτακια και στην λαβη τετραγωνα.Η κατασκευη ψαθας ειναι παρα πολυ δυσκολη εργασια για να γινει σωστα και απαιτει εκατονταδες ωρες ασχωλιας ετσι ωστε να μαθει το χερι να ''πηγαινει''
Μπορει να σε στεναχωρησα αλλα δυστιχως ετσι ειναι.....
 
Φιλε Δημητρη...δεν θα σε κρινω αυστηρα ουτε με κακια αλλα θα πρεπει να τονισουμε τα λαθη που εκανες για να μην τα ξανακανεις σε αλλη δουλεια...Θα επαινεσω την προσπαθεια αλλα το αποτελεσμα ειναι πως ''χαλασες'' το κοντακι ανεπανωρθοτα.
Δεν μπορουμε να κανουμε καμια εργσια σε κονατακι-παπια αν πρωτα δεν δουμε αν γινωνται...και εσυ τις εκανες χωρις να δεις.Δεν γινεται ενα απλο και κλασικο κοντακι μετατροπη σε Valeriano...απαιτει περισσοτερη ξυλινη μαζα για το σχεδιασμο του.
Το τραγικοτερο ειναι πως εφαγες πολυ ξυλο στην λαβη την οποια αδυνατισες παρα πολυ και σε συνδιασμο με την τρυπα που εχει για να περνα η τζαβετα εγινε πολυ επικυνδηνο για σπασιμο.
Δευτερο τραγικο λαθος ειναι πως αν δεν μαθουμε πρωτα να κανουμε ψαθα σε καποιο αλλο ξυλο δεν κανουμε τιποτα επανω στο οπλο,εδω παλι εκανες τα πραγματα αναποδα και αλλο σχεδιο εχει το κοντακι και αλλο η λαβη,στο ενα εχει ρομβοιδες κουτακια και στην λαβη τετραγωνα.Η κατασκευη ψαθας ειναι παρα πολυ δυσκολη εργασια για να γινει σωστα και απαιτει εκατονταδες ωρες ασχωλιας ετσι ωστε να μαθει το χερι να ''πηγαινει''
Μπορει να σε στεναχωρησα αλλα δυστιχως ετσι ειναι.....
Ηρακλή όπως βλέπω είσαι πιο έμπειρος και κάθε συμβουλή δεκτή.Σε όσα γράφεις έχεις δίκιο και τα πρόσεξα κι εγώ. Αλλωστε το τονίζω και στο τέλος πάνω σ' αυτό το κοντάκι μαθαίνω. Κι αν μας σπάσει το κοντάκι - πρόσεξα πόσο υλικό άφησα στην τρύπα της τζαβέτας αλλά όπως σωστά λες ο κίνδυνος υπάρχει επειδή αδυνάτισε ο λαιμός - ευτυχώς ο Κύργιας είναι γνωστός και θα πάρω άλλο σε καλή τιμή, κι αυτό θα το κάνω καλύτερο. Αλλωστε ο σκοπός είναι το ταξίδι, η Ιθάκη έρχεται μετά..
 
Ηρακλή όπως βλέπω είσαι πιο έμπειρος και κάθε συμβουλή δεκτή.Σε όσα γράφεις έχεις δίκιο και τα πρόσεξα κι εγώ. Αλλωστε το τονίζω και στο τέλος πάνω σ' αυτό το κοντάκι μαθαίνω. Κι αν μας σπάσει το κοντάκι - πρόσεξα πόσο υλικό άφησα στην τρύπα της τζαβέτας αλλά όπως σωστά λες ο κίνδυνος υπάρχει επειδή αδυνάτισε ο λαιμός - ευτυχώς ο Κύργιας είναι γνωστός και θα πάρω άλλο σε καλή τιμή, κι αυτό θα το κάνω καλύτερο. Αλλωστε ο σκοπός είναι το ταξίδι, η Ιθάκη έρχεται μετά..
Δημητρη οσα κοντακια και να παρεις....Valeriano δεν θα γινει ποτε,μην καθεσαι και χαλας και την ωρα σου και τα κοντακια αλλα και τα λεφτα σου.Στο ηδη κοντακι που εχει ενα Baikal,τα μονα πραγματα που γινωνται με ασφαλεια και προσθετουν ομορφια αλλα και εργωνομια ειναι.....χαραξη καινουργιας ψαθας,προσθετο διακοσμιτικο ξυλο στην λαβη και επεκταση καθως και μερικο φαγωμα στο σημειο της παλαμης για καλιτερο κρατημα και ποιο ανατομικο,αλλαγη του πιτσ καθως και ενα πελμα καλιτερο απο το δικο του... και το τελευταιο ειναι η επεξεργασια με λινελαια.Αυτα ειναι τα πραγματα που μπορεις να κανεις με ασφαλεια αλλα απαιτηται γνωση και εμπειρια,δεν γινωνται αυτα ολα παιρνωντας μια ρασπα και ψαθολογους,μπορει να εχεις ολα τα απαραιτητα εργαλεια αλλα αν δεν ξερεις να τα δουλευεις ειναι αχρηστα.
Συμβουλη δικια μου ειναι παρε ενα τακο καρυδιας και ασχωλησου να κανεις ενα αλλο απο την αρχη και κοψε ψαθες επανω σε αυτο μεχρι να μαθεις τουλαχιστον τις απλες γραμμες.
 
Καλό μήνα σε όλους με υγεία!
Παιδιά για μονόβολα στην mp 155 ποια προτείνετε να δοκιμάσω αρχικά για βολές ακρίβειας στα 50-70m περίπου. Συνήθως ποια κάθονται καλά σ'αυτο το οπλο μ'αυτον τον αυλό; Για χτύπημα αγριόχοιρου σε απόσταση.
Απο βδομάδα αν προλάβω θα παω για δοκιμή.
Δοκίμασε τα συνηθισμένα που κυκλοφορούν εδώ (Brenneke, Gualandi, Foster) και θα βρεις κάποιο που ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου.
 
Δοκίμασε τα συνηθισμένα που κυκλοφορούν εδώ (Brenneke, Gualandi, Foster) και θα βρεις κάποιο που ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου.
Λοιπον φιλε μου το θεμα μονοβολο ειναι ενα κεφαλαιο μονο του στην βλητικη του λειοκαννου οπλου.Στην αγορα κυκλοφορουν πολλες μαρκες και διαφοροι τυποι απο αυτα.
Brenneke,gualandi,foster,sabot,solengo ειναι αυτα που βρισκουμε ποιο πολυ,το ποιος τυπος και μαρκα θα το βρεις ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΟΠΛΟ με τις δοκιμες που θα κανεις.Δεν μπορει κανενας να σου πει ποιο θα ''ταιριαξει'' στο οπλο σου και το τσοκαρισμα σου.
Αυτο που μπορει να ριχνει το δικο μου οπλο καλα στο δικο σου μπορει και οχι,ακριβως τα ιδια οπλα να εχουμε, το αποτελεσμα δεν ειναι ιδιο.....γι'αυτο μονο δοκιμες θα σε βοηθησουν,θα σου κοστισουν βεβαια αλλα δεν γινεται αλλοιως.
Τα καλιτερα αποτελεσματα εχουν δωσει τα μολυβια τυπου Brenneke και τα χειροτερα τυπου Sabot(απορυπτομενου κελυφους)και μαλιστα ειναι και τα ακριβωτερα που κυκλοφορουν.Το μονοβολο απαιτει ακριβεια στην βολη και αυτη βασιζεται στην περιστροφη του βληματος μεσα στην καννη(βλεπε ραβδωτα οπλα ακομα και τα αεροβολα)σε διαφορετικη περιπτωση η ακριβεια και η ευθυβολια πανε περιπατο μαζι με τα πολλα ευρω που κοστιζουν αυτα.
Αυτος ειναι και ο λογος που τα μολυβια τυπου Brenneke,gualandi,foster εχουν καλιτερη ακριβεια και ευθυβολια επιδει το μολυβι τους εχει περιμετρικα ραβδωσεις που βοηθουν να περιστραφει μεσα στην καννη πριν την εξοδο του,αυτο ειναι ενα θετικο για την βολη αλλα δεν εξασφαλιζει πως θα εχει τα ιδια αποτελεσματα σε ολες τις καννες και τσοκ.
Η πλεον καταλληλη καννη ειναι η καννη slug με ανοκτα σκοπευτικα,επιδει ομως δεν εχουν ολοι τετοιες καννες αναγκαστικα θα ριχνουν με οτι διαθετει το οπλο τους,βαζωντας λοιπον ενα τσοκ **** η ***** μπορουμε να ριξουμε αφοβα,το ποιο ειναι καλιτερο αυτο θα στο δειξουν οι δοκιμες.
Μην ''παραμυθιαζεσαι'' βλεποντας τα βιντεακια απο τα πανακριβα μολυβια τυπου Sabot,ΚΑΝΕΝΑ βιντεακι δεν κυκλοφορει με βολες ακριβειας πανω απο 40μ....γιατι???? γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει ευθυβολια και ακριβεια!!!
Εξαλου το γραφουν και στην συσκευασια πως πρεπει να ριχνωνται απο καννες που διαθετουν ραβδωσεις...δηλ καννες τυπου Paradox !!! οποτε μην χαλας λεφτα για τετοια μονοβολα.
Οι δοκιμες που θα κανεις πρεπει να γινουν με καποιο συγκεκριμενο τροπο για να βγαλεις σωστα αποτελεσματα και αυτος ειναι...τραπεζακι και βαση για το οπλο η σακοι σκοποβολης,το οπλο σταθερο επανω χωρις να ακουμπα η καννη πουθενα και καθε δοκιμη με διαφορετικο τσοκ και μονοβολο ΑΠΑΙΤΕΙ τουλαχιστον 4 μολυβια καθε φορα,αυτα ειναι βασικα για την δοκιμη,αποφυγε τα magnum λογω μεγαλου λακτισματος που χαλα την καλη σκοπευση(αυτα θελουν εμπειρια)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top