Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα, αυτό το πυρακι που κρατάει το κουμπί του κλείστρου πως θα γίνει να μην βγαίνει από την θέση του.Μετα απο καμία 20 τουφεκιές φεύγει λίγο προς τα έξω
Λογικά πρέπει να έχει κάποια ασφάλεια που το συγκρατεί, κάτι σαν συρματάκι, δες από τη μέσα μεριά της βάσης, μήπως έχει σπάσει ή χαλαρώσει.
Δεν ξέρω από Baikal ή άλλες καραμπίνες, αλλά στη δικιά μου Mossberg είναι αυτό:
46910.jpg
και το πιράκι είναι αυτό:
46980.jpg

- βέβαια πολύ μικρότερα απ'ότι φαίνονται στη φωτο ... ;)
Φαντάζομαι ότι κάποια παρόμοια ασφάλεια θα έχουν και οι άλλες καραμπίνες σε αυτό το πιράκι, γιατί άμα πέσει ... πάπαλα !!! :rolleyes::(
 
Σημερινα "κυνηγετικα νεα"..
Πιστευω οτι θα ειναι μια πολυ ευχαριστη εκπληξη για τους φαν του ειδους..

View attachment 9459
Το πολύ ενδιαφέρον είναι οτι έχει χαμηλώσει το προφίλ. Πόσο έγινε άραγε; και οι berettoειδείς ώμοι ενδιαφέροντες αλλά, προσωπικά , το πολύ ψηλό προφίλ - πέραν του κακού φινιρίσματος - ήταν το μόνο αδύνατο σημείο αυτών των όπλων που τώρα διορθώνεται . Για να δούμε ...
 
Το πολύ ενδιαφέρον είναι οτι έχει χαμηλώσει το προφίλ. Πόσο έγινε άραγε; και οι berettoειδείς ώμοι ενδιαφέροντες αλλά, προσωπικά , το πολύ ψηλό προφίλ - πέραν του κακού φινιρίσματος - ήταν το μόνο αδύνατο σημείο αυτών των όπλων που τώρα διορθώνεται . Για να δούμε ...
Και μονο που ελαφρυνε η βαση ειναι θετικο γιατι ισως να καταφεραν να πετυχουν κ καλυτερο ζυγισμα...παντως ξεφευγει απο τα ως τωρα δεδομενα των baikal που ξεραμε..δλδ αν δεν υπηρχε η μαρκα στην βαση δυσκολα θα ελεγε καποιος πως ειναι baikal..
Ειναι να μην γινει η αρχη...νομιζω θα δουμε κ αλλα παρομοια..
 
2000 Χιλ θα κάνει από το εργαστήριο χειροποίητα κάτι σαν τα καλά 725 525 που παίρνουν οι Άγγλοι.

Όταν θα περάσει σε μαζική παραγωγή θα ειναι άλλη η τιμή
άλλη τιμή, άλλο όπλο... μλκς θα πιαστουν αυτοι που θα δωσουν χιλιαρικα? ή θα πάνε να τους ξεγελάσουν με τα ξύλα? δεν νομίζω...
αν θελει να ξεχωρίσει από τα φτηνα τούρκικα πρέπει να σταθεί δίπλα στα Ιταλικά σε όλα τα επίπεδα.
 
άλλη τιμή, άλλο όπλο... μλκς θα πιαστουν αυτοι που θα δωσουν χιλιαρικα? ή θα πάνε να τους ξεγελάσουν με τα ξύλα? δεν νομίζω...
αν θελει να ξεχωρίσει από τα φτηνα τούρκικα πρέπει να σταθεί διπλά στα Ιταλικά σε όλα τα επίπεδα.
Δεν θα πιαστούν μαλακες θα έχουν μεν ένα ίδιο όπλο στα σημεία αλλά ανώτερο φινίρισμα ξύλα βαφή λείανση κτλ
 
Πέρασαν από τα χέρια μου τρία ΙΖ27 και μία 155 . Επίσης πέρασε και ένα Lada Niva. Πάντα στο μυαλό μου είχα συνδέσει αυτά τα όπλα με αυτά τα αυτοκίνητα . Οχι μόνο λόγω κοινής χώρας προέλευσης αλλά γιατί έχουν ίδιο χαρακτήρα. Φτηνά , λιτά με άσχημο φινίρισμα και τα δύο αλλά, και απόλυτα τίμια. Με δύο διαφορές:

Η πρώτη διαφορά είναι ότι το Niva με πήγαινε παντού, δεν υπήρχε εμπόδιο γι αυτό αλλά , όσο εύκολα με πήγαινε εκτός δρόμου , τόσο εύκολα μπορούσε να με αφήσει ( 3 φορές μίζα , 4 φορές σαζμάν και πολλές άλλες μικροβλάβες ). Τα Baikal δεν είναι έτσι. Ουδέποτε με άφησαν και ουδέποτε με απογοήτευσαν.

Η δεύτερη διαφορά είναι ότι οι Ρώσοι τα Niva δεν τα εξέλιξαν ποτέ. ΟΚ μιλάω για πριν 15 χρόνια τωρα δεν το έχω πολυψάξει αλλά νομίζω ισχύει το ίδιο. Τα έκαμναν κατά καιρούς κάτι face lift αλλά τίποτα το σημαντικό. Πάντα σκεφτόμουν ότι άμα αυτά τα αυτοκίνητα τα έβγαζε κάποιο δυτικό εργοστάσιο, έτσι ώστε εκτός από άπαιχτα από δυνατότητες να είναι και καλοφινιρισμένα, θα ήταν φαντασικά αυτοκίνητα , μόνο που στην περίπτωση αυτή, δεν ξέρω πόσο θα κόστιζαν. Τα Baikal όμως εδώ και αρκετά χρόνια τα εξελίσσουν. Ξεφεύγοντας από τον σκληρό δισκάνδαλο μπολσεβίκο με τα στενά τσοκ ,τα έκαναν μονοσκάνδαλα, έβαλαν αυτόματους εξωλκείς, εναλλασσόμενα τσοκάκια, σε κάποια μοντέλα κάνουνε porting, βγάζουν ρίγες κλπ, χωρίς το κόστος να έχει εκτοξευτεί. Γιατί να εκτοξευτεί τώρα που πάνε σε κάτι εντελώς νέο; άλλωστε σαν νέο προϊόν άσχετα αν κουβαλάει βαρύ όνομα, θα πρέπει να έχει και ανταγωνιστική τιμή - ίσως σε κάποια βασική έκδοση - και το κυριότερο να αποδείξει την αξία του στο βουνό. Εκεί θα δούμε την πραγματική αξία του 234.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Ρώσοι κατάλαβαν που υστερούν και το πάλεψαν . Κατά τη γνώμη μου είναι το χαμηλό προφίλ και το φινίρισμα. Δεν μένει παρά να το πάρουμε στα χέρια μας και να το εκτιμήσουμε αλλά αν τελικά οι τιμές είναι ανάλογες με αυτές των σημερινών μοντέλων θα είναι μονόδρομος. Θα δούμε.
 
Οχι δεν ειναι λιγα αλλα σιγουρα δεν ειναι ολα..
Αν ψαξεις το σαιτ θα δεις καποια απο αυτα,κυνηγετικα-σκοπευτικα-αεροβολα..
https://baikalinc.ru/
Και σε αλλες εταιριες το ιδιο γινεται.. οπως κ στα φυσιγγια..θεμα αντιπροσωπων μαλλον..
  1. .. H τεχνολογία είναι ένα γερό όπλο για εμάς τους πελάτες .. αρκεί να το προσδιορίσουμε (αποφασίσουμε).. Ο καταναλωτής έχει πάντα ΔΊΚΙΟ ως προς τις λογικές καταναλωτικές του απαιτήσεις.. ( Όχι πάντα , το 89,5% περίπου υπέρ καταν/τών ) Το στάνταρ είναι πως οι αντιπρωσωπείες δεν θέλουν ΄΄Παθητικούς Ισολογισμούς΄΄ ...Είμαστε κάμποσοι ακόμη .. λάτρεις της θήρας . χωρίς μεταπτυχιακό στο marketing ..αλλά με ανάγκες και αντιλήψεις .. Τίποτα δεν είναι ανέφικτο.. όσο υπάρχουν θηρευτές .. Το μόνο που παρακαλούνται να κάνουν οι Αντιπροσωπείες και οι Έμποροι Λιανικής (όχι όλοι) είναι να μας σέβονται και να μας βλέπουν σας ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ και ΟΧΙ σαν ΡΟΜΠΟΤΑΚΙΑ / ΧΟΡΗΓΟΥΣ τους ...
  2. Υ.Γ. ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ ΄΄ μοντέλα ΄΄ οι Ρωσίδες .... MP-155PROFI & MP-156 με όλα τα αξεσουάρ μόδας που τις ακολουθούν , να είναι επίσης ΄΄ ΕΛΚΥΣΤΙΚΑ΄΄ ....
 
Θυμάμαι ότι με κάποιον που έχει αυτό το οπλο είχα κουβεντιασει εδώ στο φόρουμ αλλά δε θυμάμαι ποιος ήταν.
Αν δεις φίλε τη δημοσίευση αυτή ή αν το έχει και κάποιος άλλος θα ήθελα να μάθω τι βάρος έχει και το μήκος των Καννών του.
20200320_114855.jpg
 
Θυμάμαι ότι με κάποιον που έχει αυτό το οπλο είχα κουβεντιασει εδώ στο φόρουμ αλλά δε θυμάμαι ποιος ήταν.
Αν δεις φίλε τη δημοσίευση αυτή ή αν το έχει και κάποιος άλλος θα ήθελα να μάθω τι βάρος έχει και το μήκος των Καννών του.
View attachment 10871
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα όπλο με porting.
Πολύ ενοχλητικό στην ακοή.
Είχα miroku 7001 76άρι με μαμά porting και τσοκ και το έστειλα.
 
Προσωπικά δεν θα έπαιρνα όπλο με porting.
Πολύ ενοχλητικό στην ακοή.
Είχα miroku 7001 76άρι με μαμά porting και τσοκ και το έστειλα.
Ενδιαφέρον πληροφορία.

Όσο για τις τουφεκιές έχω σκεφτεί τις ωτοασπίδες(Γενικά το λέω όχι μόνο για το πορτινκ)Όχι τόσο για την ενόχληση αλλά για την προστασία διαχρονικά.

Αυτές που ακούς κανονικά και απομωνονουν από κάποια ντεσιμπέλ και πάνω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top