Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το mp233 αν το ίδιο ήταν ΜΠΕΡΕΤΑ η άλλη μάρκα ευρωπαϊκή θα κόστιζε τουλάχιστον 5000 γι'αυτό θα το πάρω για να έχω καλύτερο και πιο ανθεκτικό όπλο από τους κολημενους συναδέλφους που έχουν θεοποίηση κάτι μαλακίες του κιλού που επειδή είναι ιταλικά είναι τα καλύτερα μιλάω για δίκανα πάντα που εκτός τα perazi τα αλλά δυστυχώς και από τα so της bereta είναι του κιλού σαν τις πουτανες με καλλωπισμό που πληρώνεις εμφάνιση και στολίδι αλλά βλέπεις χωνί από κάτω όπως και της σειράς τα ιταλικά ιχ
 
Το mp233 αν το ίδιο ήταν ΜΠΕΡΕΤΑ η άλλη μάρκα ευρωπαϊκή θα κόστιζε τουλάχιστον 5000 γι'αυτό θα το πάρω για να έχω καλύτερο και πιο ανθεκτικό όπλο από τους κολημενους συναδέλφους που έχουν θεοποίηση κάτι μαλακίες του κιλού που επειδή είναι ιταλικά είναι τα καλύτερα μιλάω για δίκανα πάντα που εκτός τα perazi τα αλλά δυστυχώς και από τα so της bereta είναι του κιλού σαν τις πουτανες με καλλωπισμό που πληρώνεις εμφάνιση και στολίδι αλλά βλέπεις χωνί από κάτω όπως και της σειράς τα ιταλικά ιχ
Ωραιότατο όπλο και καλή τιμή.
Και όπως τα λες είναι...
Όχι ότι οι φίλοι που έχουν τέτοια όπλα ότι δεν είναι καλά αλλά τα πλήρωσαν πολύ παραπάνω από όσο θα έπρεπε.
Αυτό θίγουμε.
Το λέω αυτό γιατί πολύ έχουν τέτοια ιταλικά όπλα που λες.
 
Το όπλο αυτό το έχω δει όπως και τα περισσότερα λόγω τρέλας με τα ντουφέκια από όταν πρωτοήρθε αλλα δεν το έχω παρει λόγω το ότι είναι μόνο σκάνδαλο πρώτον και δεύτερον από βλακεία μου αρέσουν τα δισκανδαλα διότι έχεις πολύ πιο γρήγορα την επιλογή πράγμα σημαντικότατο στο κυνηγι
 
Παιδιά νομίζω ότι υπερβάλλουμε λίγο με τα ρωσικά όπλα τουλάχιστον αυτά που έρχονται στην Ελλάδα. Είπαμε οκ στα λεφτά τους είναι ότι καλύτερο, στα λεφτά τους όμως. Το να τα συγκρίνουμε με όπλα με σχεδόν δεκαπλάσια τιμή είναι άστοχο. Καμία baikal πιστέψτε με δε θα πούλαγε 600 ευρώ το όπλο της αν άξιζε πολύ παραπάνω. Δεν είναι κορόιδα οι εταιρείες. Είναι σαν να λέμε ότι το τάδε lada είναι εφάμιλλο ενός Toyota και απλώς το Toyota είναι υπερτιμημενο. Δεν τα λέω τυχαία, έχω 2 baikal και μάλιστα από τα παλιά σοβιετικής Ένωσης...
 
Last edited:
Παιδιά νομίζω ότι υπερβάλλουμε λίγο με τα ρωσικά όπλα τουλάχιστον αυτά που έρχονται στην Ελλάδα. Είπαμε οκ στα λεφτά τους είναι ότι καλύτερο, στα λεφτά τους όμως. Το να τα συγκρίνουμε με όπλα με σχεδόν δεκαπλάσια τιμή είναι άστοχο. Καμία baikal πιστέψτε με δε θα πούλαγε 600 ευρώ το όπλο της αν άξιζε πολύ παραπάνω. Δεν είναι κορόιδα οι εταιρείες. Είναι σαν να λέμε ότι το τάδε lada είναι εφάμιλλο ενός Toyota και απλώς το Toyota είναι υπερεκτιμημενο. Δεν τα λέω τυχαία, έχω 2 baikal και μάλιστα από τα παλιά σοβιετικής Ένωσης...
Πάντα πρέπει να μιλάμε για ένα αντικείμενο σε σχέση με τα χρήματα που κοστίζει.
Όσο για τα ρωσικά έχω διαβάσει γνώμες ειδικών που λένε ότι τα ίδια όπλα αν κατασκευάζονταν από ευρωπαϊκό μεγάλο εργοστάσιο θα κόστιζαν ίσως και 10 φορές πάνω.
 
Πάντα πρέπει να μιλάμε για ένα αντικείμενο σε σχέση με τα χρήματα που κοστίζει.
Όσο για τα ρωσικά έχω διαβάσει γνώμες ειδικών που λένε ότι τα ίδια όπλα αν κατασκευάζονταν από ευρωπαϊκό μεγάλο εργοστάσιο θα κόστιζαν ίσως και 10 φορές πάνω.
Εάν είχαν τα φινιρίσματα, τα σκαλίσματα, τα ζυγισματα και τα ξύλα αυτών ίσως ναι. Με το να άλλαζε απλά το "ταμπελακι" πάλι ίδια τιμή θα είχαν!
Αυτό το λένε για να υπερτονισουν την αξιοπιστία τους και την αντοχή τους στο χρόνο!
 
Εάν είχαν τα φινιρίσματα, τα σκαλίσματα, τα ζυγισματα και τα ξύλα αυτών ίσως ναι. Με το να άλλαζε απλά το "ταμπελακι" πάλι ίδια τιμή θα είχαν!
Αυτό το λένε για να υπερτονισουν την αξιοπιστία τους και την αντοχή τους στο χρόνο!
Σωστός ο φίλος!!!
 
Δεν είναι μόνο τα φινιρισματα, είναι τα Ζυγίσματα, η εργονομία του όπλου, οι σκανδάλες οι καννες και τέλος τα Κοντάκια που είναι πράγματα ουσίας που και που υπερτερεί ένα ακριβότερο όπλο. Πέρα από τα φινιρισματα ξύλα κλπ...Τα Baikal είναι τίμια όπλα είναι ανθεκτικά, αλλά στα υπόλοιπα δεν μπορούν να συγκριθούν με κατασκευές που κοστίζουν 3χιλιαρα και 4 χιλιαρα.
 
Η αλήθεια είναι ότι αν πάρεις ένα μπαικαλ και του κάνεις όλες τις βελτιώσεις που κάνει ο Ήφαιστος
+ Περιποίηση ξύλων από τον Γιάννη

Στο σύνολο έχει πάει 1000-1200…? Περίπου

τέτοιο όπλο δεν παίρνεις με 1100

Πρέπει να πας στα 1500 και πάνω οπότε ναι έχουν ένα βαλιου τα μπαικαλ αλλά όχι και να τα συγκρίνουμε με τα τόπ Μπράουνινγκ Μπερέτα περατσι κτλ.

Εκεί από Ρωσία θα κοντραρεις τα mts με τα ακριβα ιταλικά που ίσως είναι ισάξια
 
Πριν 2 χρόνια βγήκα σε ένα κοντινό κυνήγι τσίχλας με το baikal το παλιό δισκανδαλο που ξεκίνησα το κυνήγι, έτσι λίγο μόνο και μόνο επειδή νοσταλγησα το ξεκίνημα μου. Διαπίστωσα τα εξης: Απαράδεκτα κοντό κοντακι- απορώ πως είχα επιτυχιες όσες είχα τοτε-, τρελο κλοτσημα του όπλου με φυσίγγια που με τα άλλα μου όπλα δεν αισθάνεσαι τίποτα, θεοσκληρες σκανδάλες και μέτριο ζυγισμα του όπλου. Αν δεν είχα μετρο σύγκρισης θα τα κατάπινα όλα αυτά, γι αυτό λέω ότι καλό είναι να μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Ένας φίλος πιο πάνω ανέφερε ότι εμείς που πήραμε εν ολίγοις δικαννο beretta ή browning δεν αξίζει τίποτα και μόνο αν είναι so ή perazzi είναι ανθεκτικό. Δεν παίζει αυτό ξεχάστε το. Είχα και 525 έχω και beretta και σας πληροφορω ότι αν κανω παιδιά θα κυνηγάνε μ' αυτό και ίσως και τα παιδιά τους. Να λέμε πράγματα χωρίς να μας παρασύρει η προτίμηση μας σε μια μάρκα...
 
Το όπλο αυτό το έχω δει όπως και τα περισσότερα λόγω τρέλας με τα ντουφέκια από όταν πρωτοήρθε αλλα δεν το έχω παρει λόγω το ότι είναι μόνο σκάνδαλο πρώτον και δεύτερον από βλακεία μου αρέσουν τα δισκανδαλα διότι έχεις πολύ πιο γρήγορα την επιλογή πράγμα σημαντικότατο στο κυνηγι
Φίλε Γιάννη το όπλο έχει αποσπώμενη σκανδάλη και αν θες υπάρχει και κασέτα με τοις δύο δκανδαλες το έχεις δηλαδή όπως γουστάρεις με μικρό κόστος
 
Μην συγγρινεται σε αντοχές το 686 με το mp233 επηδη τα είχα και τα δύο το 686 είναι σαν ντενεκες μπροστά στο Baikal χωρίς καθόλου υπερβολή ο Ρώσος χάνει στο κοντάκι και ότι έχει ποιο βαρια δκανδαλη εγώ τα έφτιαξα και τα δύο και εχει γίνει αλο όπλο
 
Μην συγγρινεται σε αντοχές το 686 με το mp233 επηδη τα είχα και τα δύο το 686 είναι σαν ντενεκες μπροστά στο Baikal χωρίς καθόλου υπερβολή ο Ρώσος χάνει στο κοντάκι και ότι έχει ποιο βαρια δκανδαλη εγώ τα έφτιαξα και τα δύο και εχει γίνει αλο όπλο
Όταν λες αντοχές θέλεις να μας εξηγήσεις τι εννοείς; Κάποια δοκιμή υπερπιεσης; Η σε αξιοπιστία στο χρόνο;
 
Όταν λες αντοχές θέλεις να μας εξηγήσεις τι εννοείς; Κάποια δοκιμή υπερπιεσης; Η σε αξιοπιστία στο χρόνο;
Το εξήγησα παραπάνω το 686 μου κούνησε χωρίς να ρίξω πολύ δυνατά φυσίγγια σε δύο χρόνια χρήσης ενώ το 233 με περισσότερα και ποιο δυνατά ιδιογωμοση μεχρι και 56 γρ τίποτα ένα τα βάλεις δυπλανα και δεις τοις βάσεις από τα δύο θα καταλάβεις
Και τα δύο τα είχα αγοράσει καινούργια
 
Το εξήγησα παραπάνω το 686 μου κούνησε χωρίς να ρίξω πολύ δυνατά φυσίγγια σε δύο χρόνια χρήσης ενώ το 233 με περισσότερα και ποιο δυνατά ιδιογωμοση μεχρι και 56 γρ τίποτα ένα τα βάλεις δυπλανα και δεις τοις βάσεις από τα δύο θα καταλάβεις
Και τα δύο τα είχα αγοράσει καινούργια
Η αξιοπιστία ενός όπλου ή ενός μοντέλου καλύτερα, δεν κρίνεται από έναν χρήστη. Θα λέγαμε ότι είναι πιο ανθεκτικό το mp233 αν στατιστικά σε 5000 Π.χ όπλα πόσα κουνησαν και πόσα 686 κουνησαν στις ίδιες συνθήκες χρήσης. Θα σου δώσω ένα άλλο παράδειγμα να καταλάβεις. Εγώ έχω μια xlr5 που δεν έχει κάνει εμπλοκή 11 χρόνια τώρα και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα ποτέ. Αν αύριο αγόραζα μια benelli και μου έκανε εμπλοκές θα σήμαινε ότι fabarm είναι πιο αξιόπιστη; Όχι βέβαια γιατί η benelli έχει αποδείξει σαν brand ότι είναι πιο αξιόπιστη. Δεν νομίζω επομένως να βρεις πολλούς με 686 που δεν είναι ικανοποιημένοι. Για το θέμα πάχους βάσης για μένα αυτό δεν είναι πανάκεια γιατί παίζει ρόλο και η ποιότητα του μετάλλου κι όχι η ποσότητα. Τα 686 ειδικά τα κυνηγετικά είναι επίτηδες πιο λεπτά τα μέταλλα για να είναι και χαμηλοπροφιλα αλλά και γενικά μαζεμενα ζυγισμενα κι ελαφριά. Προσωπικά δεν εχω πιασει στα χερια μου ουτε perazzi ουτε so ουτε kriekhoff, αλλα απο τα πιο 'γήινα' όπλα μου αρέσουν πιο πολύ τα beretta. Τώρα αν μου έλεγες πάρε 700 ευρώ να ψωνίσεις δικαννο κι εγώ το ρώσικο θα έπαιρνα κι όχι τούρκικο. Επίσης αν το mp233 είναι όπλο που αφορά το sporting είναι λογικό να έχει πιο πολύ μέταλλο στη βάση, όπως η πλειοψηφία των sporting όπλων.
 
Απαράδεκτα κοντό κοντακι- απορώ πως είχα επιτυχιες όσες είχα τοτε-, τρελο κλοτσημα του όπλου με φυσίγγια που με τα άλλα μου όπλα δεν αισθάνεσαι τίποτα,
Εδω θα πω μεταξυ σοβαρου κ αστειου αυτο που λενε ολοι οσοι εχουν ασχοληθει με την κοντακιαση..μηπως για αυτο ευθυνεται το μηκος του κοντακιου.....
Γιατι εδω γεννιεται το ερωτημα πως γινεται ενα οπλο οντας βαρυ να κλωτσαει τοσο,γιατι σιγουρα θα ειναι πιο βαρυ απο τα αλλα οπλα που δεν αισθανθηκες λακτισμα κ που προφανως το μηκος του κοντακιου ταιριαξε στο σωματοτυπο σου συν το καλο πελμα που προφανως ειχα κ οχι τον βακελιτη των παλιων μπαικαλ...

Το εξήγησα παραπάνω το 686 μου κούνησε χωρίς να ρίξω πολύ δυνατά φυσίγγια σε δύο χρόνια χρήσης ενώ το 233 με περισσότερα και ποιο δυνατά ιδιογωμοση μεχρι και 56 γρ τίποτα ένα τα βάλεις δυπλανα και δεις τοις βάσεις από τα δύο θα καταλάβεις
Και τα δύο τα είχα αγοράσει καινούργια
Η αληθεια ειναι πως δυσκολευομαι να το πιστεψω αλλα δεν εχεις κ λογο να πεις ψεματα...
Τα baikal με τα οποια μειονεκτηματα σε σχεση με αλλα οπλα θυμιζουν περισσοτερο "οπλα" λογω στιβαρης κ ογκωδης κατασκευης..
παντως εργαλειο που να εχει μονο πλαονεκτηματα δεν νομιζω να υπαρχει..και η.. ferrari κατι κουσουρι θα εχει......
 
Εδω θα πω μεταξυ σοβαρου κ αστειου αυτο που λενε ολοι οσοι εχουν ασχοληθει με την κοντακιαση..μηπως για αυτο ευθυνεται το μηκος του κοντακιου.....
Γιατι εδω γεννιεται το ερωτημα πως γινεται ενα οπλο οντας βαρυ να κλωτσαει τοσο,γιατι σιγουρα θα ειναι πιο βαρυ απο τα αλλα οπλα που δεν αισθανθηκες λακτισμα κ που προφανως το μηκος του κοντακιου ταιριαξε στο σωματοτυπο σου συν το καλο πελμα που προφανως ειχα κ οχι τον βακελιτη των παλιων μπαικαλ...


Η αληθεια ειναι πως δυσκολευομαι να το πιστεψω αλλα δεν εχεις κ λογο να πεις ψεματα...
Τα baikal με τα οποια μειονεκτηματα σε σχεση με αλλα οπλα θυμιζουν περισσοτερο "οπλα" λογω στιβαρης κ ογκωδης κατασκευης..
παντως εργαλειο που να εχει μονο πλαονεκτηματα δεν νομιζω να υπαρχει..και η.. ferrari κατι κουσουρι θα εχει......
Σίγουρα το κοντακι δε μου ταιριάζει και αυτό ασφαλώς επιδεινώνει το κλωτσημα. Όμως δεν είναι μόνο αυτό. Σκέψου ότι το 690 εχει 18,6 αυλό έχει πολύ πιο μακριους κωνους έχει καλύτερο ζυγισμα και πιο απορροφητικό πελμα και είναι και λίγο βαρύτερο απ το baikal επίσης. Ή μάλλον κάτσε να τα ζυγισω και θα σου πω. Ε πως μετά να μην κλωτσάει, όλα εξηγούνται.
 
Κάτοχος και γω ενός mp27 .Έριξα από το 2006 μέχρι το 2016 περίπου 6500 φυσίγγια από 28έως 40 γρμ. Τα καλύτερα κυνηγια τα έκανα με τα f2 34γρμ. και τσοκ 4,5.Μου είχε κάτσει τέλεια (3600) βάρος και εγώ 1,90 ύψος.
Μου εκανε 2 φορές διπλοτουφεκια αλλά το είχα ευχαριστηθεί σαν όπλο. Το έδωσα γιατί είχαν κολλήσει τα τσοκ. Είχα να τα βγάλω 3 χρόνια. Πήγα σε 3 οπλουργους και μου είπαν μόνο κόψιμο κάνης.
Τελικά το έδωσα σε ένα παιδί στην Κρήτη που το ήθελε για χαβαλέ στο σκοπευτήριο.
Τώρα έχω την πλαστική 155 αλλα καμία σχέση με το δικανο.
 
Παραθέτω τις φωτό με το βάρος του 690 σε σχέση με το παλιό baikal μου. Όπως θα δείτε πιο βαρύ είναι το 690! Στα χέρια φαίνεται μισό κιλό ελαφρύτερο! Πολλές φορές τα φαινόμενα απατούν!
 

Attachments

  • 20200321_205623.jpg
    20200321_205623.jpg
    187,8 KB · Προβολές: 59
  • 20200321_205530.jpg
    20200321_205530.jpg
    206,1 KB · Προβολές: 60
Status
Not open for further replies.
Back
Top