Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μπαικαλ κλωτσημα και σφιχτες τουφεκιες και προβλημα εξολκεις γουιντσιτερ δικανο αργες τουφεκιες μάλλον λόγω αυλού αλλά πολυ καλες κατανομες περιφερειακά καραμπινα γοιντσιστερ και μπραουνιγκ εμπλοκες προβλημα στο πιστονι εδωσα την φουσιον γκολντ 76 εκ που ειχα γιααυτο το λόγο και το ιδιο ο φιλος την ςχ2 ιταλικες μη γραφω μαρκες αυτες που εχουν ελατηριο επαναταξης μπροστα μετα τις 10000 φυσιγγια θελει αλαγη δεν κανουν σωστες επαναφορες ρεμονγτον ραγισμα βγαινει το απο κατω που κραταει τα φυσιγγια το λαμακι και θελει κοπανημα με ποντα η 105 gt προβλημα στο πισω μερος του κλειστρου στο στοπ μαλλον θελει συχνα αλλαγη τρωγεται και ακοιγουν δαχτυλιδια και λαστιχακια μπενελι προβληματικες βαφες αδιαφορες βλητικα εκτος καποιες που ειχαν κανη σεντετιεν και τις κρυο και σε καποιες μάλλον λόγο διαφορετικού υλικου δεν ξεσφιγει η βιδα της παπιας μετα απο καποιες τουφεκιες σε μια δεν εχει λυθει ακομη το θεμα και εχει παει σε οπλουργο τρεις φορες φαμπαρμ εμπλοκες λογω πιστονιου φρανκι οσες κανουν εμπλοκη ζοριζονται και οι οπλουργοι πολλες φορες μπερετες πολυ καλες οι πιο παλιες δεν θελαν φορτωμα εσπασε το ενα αυτακι του κλειστρου το υροχιζεις και ριχνει μετα και χαλαει το ποτηρακι κοβεται η ασφαλεια στη μεση και το βασικο ζοριζεσαι να τις φερεις σρα μετρα σου σεντετιεν βερνει καρον εριξα ενα φυσιγγι 38 γρ και εγινε διογκωση θαλαμης και οταν εριχνες φυσιγγια και ζεσταινοταν. Δεν ανοιγε το οπλο το εχουν παθει και αλλοι μα γαλικα παλιοτερα μοντέλα καραμπινα σεντετιεν μας εσκιζε στην εμπλοκη δεν τα ψαξαμε πουλήθηκε μαροσι καραμπινα συχνες αλλαγες ελατηριου επανατασης κατι προβληματα της α400 της μπερετα ενος φιλου που ριχει πολλα φυσιγγια τα εχει λυσει δυο φορες ο χρηστακος αλλα του ξανακανε εμπλοκη φέτος μπετινσολι ποζε διπλοτουφεκαει δυο φορες εχει φτιχτει ο μηχανισμος σκανδαλης αδρανειας οπλο μοντελο ποιντερ αγορασμενο 350000 δρ οχι τα φτηνιαρικα καραμπινα κτζ ιαπωνιας προβληματα στη γλωσα μιλαω για συνηθισμενα μοντελα οχι ελατηριου μπρεντα δεν ειχα ποτε αλλα δυο φιλοι που εχουν δεν εχουν παθει κατι ποτε οπλα που σηντηρουντουσαν και καθαριζοταν και τα προξληματα ηταν επαναλαμβανωμενα οχι απο ελατωματικο φυσιγγι μοντε καρλο με αυτοματους εξολκεις του 1965 πολυ ποιοτικο για την εποχη του μολις ριξεις δυο κουτια κουναει λες και χορευει οριενταλ μπραουνιγκ 2000 καμια εμπλοκη εαν τη καθαριζεις και βαζεις σωστα το ποτηρακι για πολλες χιλιαδες φυσιγγια εγραψα γενικα αλλα τα εχω διαπιστωσει ο ιδιος γιατι οταν συμβανει εμπλοκη το ξεσκωνιζω το οπλο πριν παει σε οπλουργο αφου πρωτα κατανοω τι ειδους εμπλοκη πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοώ
 
Κατι ακόμα για το λάκτισμα...

Ναι το μονοκαννο(18, 4 αυλό) αν τα 32γρ είναι σκληρά είναι ανυπόφορο.... Όποτε θέλει σωστή επιλογή φυσίγγιων....
Tωρα με 24γρ(lambro skeet-series 2 που δοκίμασα περσι) ρίχνεις κ με το ένα χερι που λέει ο λογος...

Με το δίκαννο(18,2 αυλό) δεν είχα θέμα ποτε ουτε κ στα 34γρ που εριξα σε εξαιρετικές περιπτωσεις..
Όμως πάντοτε κοίταζα να μην επιλέγω σκληρά φυσίγγια γιατι όπως ξέρετε φυσίγγια ίδιων γραμμαρίων δεν δίνουν παντα την ίδια αίσθηση...

Γενικά κάποιοι λένε ότι ελα μωρε τα πλαγιοκαννα κλωτσάνε αλλά επειδή κυνηγάς μόνο με αυτά έχεις συνηθίσει το λάκτισμα...
Αυτό είναι λάθος.. Και ας μην γελιόμαστε όταν ένα όπλο κλωτσάει(πραγματικα) με ότι φυσίγγια κ να του βάλεις τότε πραγματικα δεν το ακουμπάς...

Οσα χρόνια κυνηγάω με το πλαγιοκαννο αλλά τόσα κυνηγάω κ με καραμπίνα αερίων,μπροστοβαρη 3.400γρ (άδεια),18,6 αυλό με 71εκ κάννη..
Όποτε ειχα-εχω ένα πολυ καλο μετρο συγκρισης της ανακρουσης.....

Με λίγα λόγια ποτε δεν το σκέφτηκα για να πατησω την σκανδάλη...
Με (σωστή) επιλογή πυρομαχικων ρίχνω άνετα όσα θέλω χωρις κανένα προβλημα..
 
Last edited:
Μπαικαλ κλωτσημα και σφιχτες τουφεκιες και προβλημα εξολκεις γουιντσιτερ δικανο αργες τουφεκιες μάλλον λόγω αυλού αλλά πολυ καλες κατανομες περιφερειακά καραμπινα γοιντσιστερ και μπραουνιγκ εμπλοκες προβλημα στο πιστονι εδωσα την φουσιον γκολντ 76 εκ που ειχα γιααυτο το λόγο και το ιδιο ο φιλος την ςχ2 ιταλικες μη γραφω μαρκες αυτες που εχουν ελατηριο επαναταξης μπροστα μετα τις 10000 φυσιγγια θελει αλαγη δεν κανουν σωστες επαναφορες ρεμονγτον ραγισμα βγαινει το απο κατω που κραταει τα φυσιγγια το λαμακι και θελει κοπανημα με ποντα η 105 gt προβλημα στο πισω μερος του κλειστρου στο στοπ μαλλον θελει συχνα αλλαγη τρωγεται και ακοιγουν δαχτυλιδια και λαστιχακια μπενελι προβληματικες βαφες αδιαφορες βλητικα εκτος καποιες που ειχαν κανη σεντετιεν και τις κρυο και σε καποιες μάλλον λόγο διαφορετικού υλικου δεν ξεσφιγει η βιδα της παπιας μετα απο καποιες τουφεκιες σε μια δεν εχει λυθει ακομη το θεμα και εχει παει σε οπλουργο τρεις φορες φαμπαρμ εμπλοκες λογω πιστονιου φρανκι οσες κανουν εμπλοκη ζοριζονται και οι οπλουργοι πολλες φορες μπερετες πολυ καλες οι πιο παλιες δεν θελαν φορτωμα εσπασε το ενα αυτακι του κλειστρου το υροχιζεις και ριχνει μετα και χαλαει το ποτηρακι κοβεται η ασφαλεια στη μεση και το βασικο ζοριζεσαι να τις φερεις σρα μετρα σου σεντετιεν βερνει καρον εριξα ενα φυσιγγι 38 γρ και εγινε διογκωση θαλαμης και οταν εριχνες φυσιγγια και ζεσταινοταν. Δεν ανοιγε το οπλο το εχουν παθει και αλλοι μα γαλικα παλιοτερα μοντέλα καραμπινα σεντετιεν μας εσκιζε στην εμπλοκη δεν τα ψαξαμε πουλήθηκε μαροσι καραμπινα συχνες αλλαγες ελατηριου επανατασης κατι προβληματα της α400 της μπερετα ενος φιλου που ριχει πολλα φυσιγγια τα εχει λυσει δυο φορες ο χρηστακος αλλα του ξανακανε εμπλοκη φέτος μπετινσολι ποζε διπλοτουφεκαει δυο φορες εχει φτιχτει ο μηχανισμος σκανδαλης αδρανειας οπλο μοντελο ποιντερ αγορασμενο 350000 δρ οχι τα φτηνιαρικα καραμπινα κτζ ιαπωνιας προβληματα στη γλωσα μιλαω για συνηθισμενα μοντελα οχι ελατηριου μπρεντα δεν ειχα ποτε αλλα δυο φιλοι που εχουν δεν εχουν παθει κατι ποτε οπλα που σηντηρουντουσαν και καθαριζοταν και τα προξληματα ηταν επαναλαμβανωμενα οχι απο ελατωματικο φυσιγγι μοντε καρλο με αυτοματους εξολκεις του 1965 πολυ ποιοτικο για την εποχη του μολις ριξεις δυο κουτια κουναει λες και χορευει οριενταλ μπραουνιγκ 2000 καμια εμπλοκη εαν τη καθαριζεις και βαζεις σωστα το ποτηρακι για πολλες χιλιαδες φυσιγγια εγραψα γενικα αλλα τα εχω διαπιστωσει ο ιδιος γιατι οταν συμβανει εμπλοκη το ξεσκωνιζω το οπλο πριν παει σε οπλουργο αφου πρωτα κατανοω τι ειδους εμπλοκη πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοώ
Γιάννη είσαι χείμαρρος ...
1. τώρα πρέπει να ρωτήσω τι όπλα έχεις ...
2. και τι όπλο θα αγόραζες αυτή τη στιγμή για γενικό κυνήγι ... νομίζω ότι όλοι πρέπει να λάβουν πολύ σοβαρά την άποψή σου.
 
Εχω πουλήσει 5 τα τελευταια δυο χρονια και εχω μια σουπερ σπορτ μια μπραουνιγκ 2000 και μια μπερναντελι βινσετ ιδια με την 1196 τη ρεμινγτον η οποία από ζημια που επαθε την εχω.μετατρεψει σε χραπα χρουπα πριν 5χρονια ειχα και 5 αλλα διαφορετικα απο αυτα τα 5 που πουλησα αυτα τα τρια που εχω τωρα θα παραμεινουν αιώνια κυνηγαω σχεδον παντα με την ςς συνολικα εχουν περασει απο τα χερια μου καμια 20 αρια τώρα αν θα αγοραζα φιλε θα επαιρνα παλι σουπερ ποζε με δυο σκανδαλες και αυτοματους σταθερα τσοκ για να εχω μια κοντα και μια μακρινη τουφεκια και αυλο αν ειναι δυνατον 18.5 που απο οσο ξερω μονο το ρωσικο τοζ εχει και το μπαικαλ np233 ειμαι καθετος σε θεμα αυλου κανης πλεον τον θεωρω ιδανικοτερο από όλους το χρωμιωμενη αχρωμιωτη δεν με νοιάζει τόσο ειναι δευτερεύον για μένα τα σταθερά τσοκ τα θεωρω καλύτερα των εναλασομενων καιι τις δυο σκανδαλες πιο γρηγορες στην επιλογή κανης διοτι εχω κυνηγησει και με μονη στο γουιντσιστερ που ειχα και με διπλη σε μπαικαλ και σεντετιεν που ειχα και τσαντιζομαι οταν περναει μια τσιχλα στα 8 μετρα και τη παιρνω με το αναστροφο τσοκ και αλλη στα 25 της κανω αερα το ιδιο και με μπεκατσα εχει γινει με μια κανη δεν μπορεις να τα έχεις όλα αν είσαι και αυστηρος με τον εαυτο σου γιαυτο οταν ξαναπάρω θα παρω δικανο
 
Και επειδή καποια στιγμη θα ξαναπαρω θα φτιξω τα τσοκαρισματα 1/10 και 6/10 επι του αυλου πάντα και με 1'5εκ παραλληλο τμημα στο τέλος 18'5 αυλο νομιζω εχει και το μπενελι το σ/ποζε αλλα βγαινει με τσοκ και δεν γνωριζω αν αξιζει τα λεφτά του ακομη και ας επιασα στα χερια μου ενα απο τα πρωτα που εφερε ο κιριας..
 
Να καταθεσω και εγω μερικα σχολια για αυτα τα οπλα αφου τα κυνηγω(εκτος απο καραμπινες)μια ζωη........και βεβαια μιλαμε για οπλα μαζικης παραγωγης και οχι καποια χειροποιητα.
Τα περισσοτερα εχουν αναφερθει πολλακις απο τον κυνηγετικο τυπο και αρθογραφους τοσο στην Ελλαδα οσο και στο εξωτερικο.
Δεν ειναι λοιπον τυχαιο πως η Baikal ειναι παγκοσμιως η πρωτη σε πωλησεις οπλων!!!!
Ειναι η μονη εταιρια που κατεχει σε τρεις κατηγοριες οπλων μια θεση στα καλιτερα οπλα του κοσμου(για διαφορους λογους).......οχι στα ακριβωτερα .
Στα ποζε...στα πλαγιοκαννα και στα μονοκαννα...διπλα σε κολοσους κατασκευστων.....
Εχουν αποδηξει την χρηστικοτητα τους και την αξιοπιστια τους σε ολα τα καιρικα φαινομενα και κυνηγετικα ταιρεν......αναφερωμαι μονο για τα απλα οπλα και οχι οσα διαθετουν αυτοματισμους.
Εχουν πολυ καλη βλιτηκη αποδωση αρκει να βρεις το καταλληλο φυσιγγι.
Διαθετουν πολυ καλα ατσαλια και μηχανισμους αλλα φτωχη εξωτερικη εμφανηση με σκοπο να κρατηθει το κοστος σε χαμηλα επιπεδα.
Εχουν συστηματα ασφλειας που λειπουν απο πολυ ακριβωτερα οπλα!!!!!
Αναφερηκε πως σκουριαζουνε ευκολα....σε εμενα γιατι δεν εχει σκουριασει κανενα στα τοσα χρονια με κυνηγια σε βαλτους???σε βροχες και αλλες κακουχιες???
Μηπως λοιπον η ελειπης συντηριση η λαθος συντηριση ευθυνεται για αυτο το προβλημα???
Μηπως δεν εχουμε δει σκουριες σε πολυ ακριβοτερα οπλα με την ιδια χρηση????
Αναφερθηκε επισεις πως κουνανε τα κλειδια τους.......αυτο ας το πουνε καλιτερα οι οπλουργοι.....
Πως να μην κουνησουν οτα βαζουμε magnum φυσιγγια σε ενα οπλο που εχει θαλαμη 70αρα ?και παλι ειναι γνωστο το πειραμα στην Αγγλικη τραπεζα δοκιμως στο τεστ αντοχης αυτων των οπλων....λετε να ειναι ψεμα?????
Φιλοι μου τα οπλα γενικα και οχι μονο αυτα δεν χαλανε απο την σωστη χρηση αλλα απο την λαθος και την κακη συντηριση!!!!
Αναφερθηκε επισεις πως κλωτσανε.........δεν εγραψε ομως κανενα πως το κλωτσημα ειναι αποτελεσμα απο λαθος μετρα κοντακιου καθως και λαθος τροπο επωμισης.......δεν ανεφερε κανενας πως τα γαλικα Rubisτ που ηταν οπως λενε και ποιο ακριβα οπλα κλωτσουσαν σαν μουλαρια!!!
Το κλωτσημα ενος οπλου δεν εξαρταται απο την μαρκα του αλλα απο αλλα αιτια οπως ειναι και ο μικρος κωνος προσαρμογης....... οι στενοι αυλοι...το βαρος του οπλου αλλα και τα φυσιγγια......ολα αυτα μαζι με τα παραπανω εχουν αυτο το αποτελεσμα.
Ευτυχως τα τελευται χρονια εχουν αλαξει αυτα και απο τους ρωσσους......στενοι αυλοι...τσοκακια..... κωνοι προσαρμογης καθως και θαλαμες 76αρες.
Θα αναφερθω τωρα στα μειονεκτηματα αυτων των οπλων διοτι υπαρχουν.......
Δεν προτιμουμε σε αυτην την χρηματικη κατηγορια οπλα με αυτοματισμους....οχι μονο σε αυτην την εταιρια αλλα γενικως...
Το φινιρισμα τους ειναι σε χαμηλα επιπεδα αλλα αυτο εχει γινει σκοπιμα για να κρατηθουν οι τιμες χαμηλα.......μην ξεχναμε πως υπαρχουν
και τα ακριβα Baikal για αυτους που θελουν κατι ιδιαιτερο και που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τα αντιστιχα οπλα.
Εχουν βαρος και θα μπορουσαν να ειναι ελαφρυτερα.....
Εν κατακλειδι ειναι οπλα για κυνηγι και οχι πασαρελλα...ειναι οπλα που αξιζουν τα χρηματα που ζητουν και οπλα που μπορει καποιος μερακλης να επενδυσει επανω τους για καποιες βελτιωσεις αρκει να ξερει τι ζητα.
Ειναι ενα εργαλειο για να κανεις την δουλεα σου θα λεγαμε οικονομικα και με αξιοπιστια!!!!
 
Μπαικαλ κλωτσημα και σφιχτες τουφεκιες και προβλημα εξολκεις γουιντσιτερ δικανο αργες τουφεκιες μάλλον λόγω αυλού αλλά πολυ καλες κατανομες περιφερειακά καραμπινα γοιντσιστερ και μπραουνιγκ εμπλοκες προβλημα στο πιστονι εδωσα την φουσιον γκολντ 76 εκ που ειχα γιααυτο το λόγο και το ιδιο ο φιλος την ςχ2 ιταλικες μη γραφω μαρκες αυτες που εχουν ελατηριο επαναταξης μπροστα μετα τις 10000 φυσιγγια θελει αλαγη δεν κανουν σωστες επαναφορες ρεμονγτον ραγισμα βγαινει το απο κατω που κραταει τα φυσιγγια το λαμακι και θελει κοπανημα με ποντα η 105 gt προβλημα στο πισω μερος του κλειστρου στο στοπ μαλλον θελει συχνα αλλαγη τρωγεται και ακοιγουν δαχτυλιδια και λαστιχακια μπενελι προβληματικες βαφες αδιαφορες βλητικα εκτος καποιες που ειχαν κανη σεντετιεν και τις κρυο και σε καποιες μάλλον λόγο διαφορετικού υλικου δεν ξεσφιγει η βιδα της παπιας μετα απο καποιες τουφεκιες σε μια δεν εχει λυθει ακομη το θεμα και εχει παει σε οπλουργο τρεις φορες φαμπαρμ εμπλοκες λογω πιστονιου φρανκι οσες κανουν εμπλοκη ζοριζονται και οι οπλουργοι πολλες φορες μπερετες πολυ καλες οι πιο παλιες δεν θελαν φορτωμα εσπασε το ενα αυτακι του κλειστρου το υροχιζεις και ριχνει μετα και χαλαει το ποτηρακι κοβεται η ασφαλεια στη μεση και το βασικο ζοριζεσαι να τις φερεις σρα μετρα σου σεντετιεν βερνει καρον εριξα ενα φυσιγγι 38 γρ και εγινε διογκωση θαλαμης και οταν εριχνες φυσιγγια και ζεσταινοταν. Δεν ανοιγε το οπλο το εχουν παθει και αλλοι μα γαλικα παλιοτερα μοντέλα καραμπινα σεντετιεν μας εσκιζε στην εμπλοκη δεν τα ψαξαμε πουλήθηκε μαροσι καραμπινα συχνες αλλαγες ελατηριου επανατασης κατι προβληματα της α400 της μπερετα ενος φιλου που ριχει πολλα φυσιγγια τα εχει λυσει δυο φορες ο χρηστακος αλλα του ξανακανε εμπλοκη φέτος μπετινσολι ποζε διπλοτουφεκαει δυο φορες εχει φτιχτει ο μηχανισμος σκανδαλης αδρανειας οπλο μοντελο ποιντερ αγορασμενο 350000 δρ οχι τα φτηνιαρικα καραμπινα κτζ ιαπωνιας προβληματα στη γλωσα μιλαω για συνηθισμενα μοντελα οχι ελατηριου μπρεντα δεν ειχα ποτε αλλα δυο φιλοι που εχουν δεν εχουν παθει κατι ποτε οπλα που σηντηρουντουσαν και καθαριζοταν και τα προξληματα ηταν επαναλαμβανωμενα οχι απο ελατωματικο φυσιγγι μοντε καρλο με αυτοματους εξολκεις του 1965 πολυ ποιοτικο για την εποχη του μολις ριξεις δυο κουτια κουναει λες και χορευει οριενταλ μπραουνιγκ 2000 καμια εμπλοκη εαν τη καθαριζεις και βαζεις σωστα το ποτηρακι για πολλες χιλιαδες φυσιγγια εγραψα γενικα αλλα τα εχω διαπιστωσει ο ιδιος γιατι οταν συμβανει εμπλοκη το ξεσκωνιζω το οπλο πριν παει σε οπλουργο αφου πρωτα κατανοω τι ειδους εμπλοκη πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοώ
Γιάννη μπράβο έχω καιρό να διαβάσω κάτι τόσο αυθεντικό αλλά τόσο αληθινό. Για τέτοιες εμπειρίες υπάρχει το φόρουμ. Χαίρομαι να διαβάζω τέτοια αν και - ομολογώ δυσκολονόητα λόγω μη ύπαρξης περιόδων - κείμενα. Γενικά επειδή ξεφεύγει από τα όρια του τοπικ θα ήθελα για να πάω topic. και θα ήθελα να πω ότι πέρα από τις σφιχτές τουφεκιές τα φτωχά πλην τίμια ρώσικα πάσχουν και από εργονομία. Οσο κι αν τα λεπτύνεις - πίστεψέ με το προσπάθησα σε 4 από αυτά- είναι όπλα ψηλού προφίλ και δυσκίνητα. Οχι δεν είναι άσχημα και τα φτιαγμένα είναι πολύ ψηλότερα από τον μέσο όρο των ανάλογων ευρωπαϊκών . Αλλά ότι και να έκανα το ζύγισμα του 525 ή του φτωχικού ΤΟΖ 34 δεν ...

Προσωπικά έχω κολλήσει με ένα φτωχό πλην τίμιο ΤΟΖ34 που οι τουφεκιές του και το χαμηλό του προφίλ μ' έχουν κερδίσει . Το λέω ότι αν ήταν αυτό το όπλο μονοσκάνδαλο θα ήταν το μόνιμο όπλο μου . Κι αυτό όχι οτι φταίει το όπλο απλά εγώ με τόση χρήση μονοσκάνδαλου στο σκοπευτήριο και στο κυνήγι .... χάλασα.:mad:
 
Δημήτρη από όσο ξέρω μάλλον αναφερεσε σε baikal ποζε.. Τι διασκευες έκανες ώστε να αποκτησουν καλυτερο ζύγισμα (κατι που τελικά δεν έγινε)?
Όσο για τα toz ποζε είναι όντως καλοζυγισμενα oπλα από την μάνα τους..
Μάλλον δεν προλαβες το 120 μονοσκανδαλο αφου δεν μπορείς το δισκανδαλο...
Αλλά κ στα μεταχειρισμένα ακόμα δεν βρίσκεται ευκολα..
 
Last edited:
Κύριε Ηρακλή είναι εύκολο να δούμε την πηγή αυτής της πληροφορίας;
Βασιλη εχει αναφερθει στον κυνηγετικο τυπο...δεν εκανα εγω την εκτιμηση αυτη.....νομιζω στο ΚΥΝΗΓΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ........το εχω σιγουρα και με την πρωτη ευκαιρια θα το ανεβασω........
 
Κάποτε ίσχυε Ηρακλή κ χωρίς αμφιβολία...
Εγώ διαβάσει κ εγώ κάτι παρομοιο κ ειναι κάτι που σίγουρα το πιστευω..
Αλλά το Κ+Σ έχει σταματήσει να υπάρχει εδώ κ 20 χρόνια..
Και τότε φυσικά δεν υπήρχαν τοσες μάρκες κ τόσα μοντέλα τουρκικων όπλων που υπάρχουν σήμερα κ που θεωρώ ότι απέσπασαν ένα κομμάτι από τις αγορές του baikal.... Καθότι πιο καλοζυγισμενα μοδατα
και πιο "μοδατα" με διαφορα σκαλισματα κλπ..
Παντως κ σημερα πουλαει κ πολυ καλα μάλιστα είναι σίγουρο..αλλά νομίζω όχι όπως παλαιοτερα.
 
Last edited:
Βασιλη εχει αναφερθει στον κυνηγετικο τυπο...δεν εκανα εγω την εκτιμηση αυτη.....νομιζω στο ΚΥΝΗΓΙ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ........το εχω σιγουρα και με την πρωτη ευκαιρια θα το ανεβασω........
Κάποτε ήταν Ηρακλή κ χωρίς αμφιβολία...
Εγώ διαβάσει κ εγώ κάτι παρομοιο κ ειναι κάτι που σίγουρα το πιστευω..
Αλλά το Κ+Σ έχει σταματήσει να υπάρχει εδώ κ 20 χρόνια..
Και τότε φυσικά δεν υπήρχαν τοσα μοντέλα τουρκικων όπλων που υπάρχουν σήμερα κ που θεωρώ ότι απέσπασαν ένα κομμάτι από τις αγορές του baikal...και αρκετοί στράφηκαν προς τα εκεί καθότι πιο κσλοζυγισμενα κ πιο "μοδατα" με διαφορά σκαλισματα κλπ....
Παντως κ σημερα πουλαει κ πολυ καλα μάλιστα είναι σίγουρο..αλλά νομίζω όχι όπως παλαιοτερα..
Δεν αμφιβάλλω ότι έτσι ήταν ή και είναι η πραγματικότητα. Πιο πολύ ρώτησα γιατί θέλω να δω τι γίνεται και με τις άλλες εταιρείες. Πάντως σε περιοδικά και διάφορα sites έχουν γραφτεί διάφορα.
Με baikal δεν έχω ρίξει ποτέ αλλά λόγω της εξωτερικής τους ασχήμιας δεν θα αγόραζα. Είμαι από αυτούς που δεν βλέπουν σαν εργαλεία τα όπλα και αν δεν μου αρέσει σα γκόμενα το όπλο δεν το ευχαριστιέμαι. Από τα όμορφα baikal γιατί δεν φέρνουν στην Ελλάδα ξέρει κανείς;
 
Έτσι όπως το θέτεις Βασίλη συμφωνώ μαζί σου όλα είναι θέμα γουστου....
Όσο για τα όμορφα baikal που λες δεν τα φέρνουν γιατί πολυ απλά δεν θα πουληθουν γιατί είναι....Baikal......
O κόσμος θα προτιμησει αλλά ακριβα όπλα γνωστοτερων εταιριων.....
Νομίζω ότι καταλαβαίνουμε όλοι τους λόγους αλλά όμως αυτό είναι άδικο αυτό...

Οι Ρώσοι απέδειξαν ότι κατασκευάζουν όπλα γιγαντες αν κ εξωτερικά ήταν άσχημα..
Ένα τρανο παραδειγμα είναι το θρυλικό vostok(καμιά απολυτως σχέση με baikal) και βεβαίως οι ρωσοι ΠΡΩΤΟΙ επινόησαν κ κατασκευσαν το τσοκ "Τula" που μετά κάποιες άλλες εταιρίες προσπάθησαν να το αντιγράψουν (χωρίς να το πετυχουν)...

Το 1970 στο φοινιξ της Αριζονας με ένα τέτοιο όπλο κ αυτα τα τσοκ ο Ρώσος Εrgeni petrov έκανε 200/200 παγκοσμιο ρεκόρ...
Και για 18 χρόνια έριχναν με αυτό το όπλο οι εθνικές ομάδες της Ρωσίας, κουβας, Ρουμανίας, Βουλγαρίας, Ουγγαρίας, Κορέας κ άλλων χωρών...

Ναι για αυτό απέκτησε μεγάλη αλλά προτιστως γιατι ήταν ένα oπλο τέρας που κ σημερα κραταει υψηλές τιμές στα μεταχειρισμένα....και που κάλλιστα μπορεί να συγκριθεί ποιοτικα με οποιοδήποτε όπλο ίδιας χρηματικής αξίας...

Η φράση - απαντηση του κυπριδημου σε αναγνωστη τα λέει ολα:

"Την ίδια περίπου εποχή είχα βρει το αδελφάκι του οπλου σας στο οπλοπωλείο Χαραλάμπους στη Λευκωσία. Δεν το αγόρασα, και έκανα ένα από μεγάλα λάθη της κυνηγετικής μου σταδιοδρομίας.

Το όπλο σας είναι το θρυλικό Βοστόκ, ένα από τα πιο καλοκατασκευασμένα όπλα στην ιστορία των όπλων, ακόμη και αν συμπεριλάβουμε τα αγγλικά όπλα στην σύγκριση."



Και κλείνοντας να πω ότι ναι αν κ γερο όπλο το vostok ήταν "άσχημο" κ "ξεπερασμενο" κ ποσοι αραγε θα το αγόραζαν σημερα?
Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ότι είναι "άσχημο" δεν είναι κ καλό...γιατι δυστηχως πολλές φορές αυτό πιστευει ο κόσμος......
Ομορφο είναι αυτό που δουλευει όμορφα όπως έλεγε ο κυπριδημος..
 
Last edited:
Δημήτρη από όσο ξέρω μάλλον αναφερεσε σε baikal ποζε.. Τι διασκευες έκανες ώστε να αποκτησουν καλυτερο ζύγισμα (κατι που τελικά δεν έγινε)?
Όσο για τα toz ποζε είναι όντως καλοζυγισμενα oπλα από την μάνα τους..
Μάλλον δεν προλαβες το 120 μονοσκανδαλο αφου δεν μπορείς το δισκανδαλο...
Αλλά κ στα μεταχειρισμένα ακόμα δεν βρίσκεται ευκολα..
Το προσπάθησα σε τέσσερα ΙΖ27. Δεν μπορώ να πω ότι δεν τα κατάφερα. Τα όπλα τα επώμιζα και έλεγα οκ έχω καλό όπλο. Απλά έχοντας το 525 να κάθεται, κάθε φορά που το επώμιζα καταλάβαινα ότι τα ΙΖ27 ήταν ένα σκαλί παρακάτω. Ισως να φταίω εγώ. Πως να το εξηγήσω, το 525 μου ερχόταν με την μία, στην θέση που με τα ΙΖ27 έκανα προσπάθεια - έστω και μικρή - να βρω.

Κατ' αρχάς σε όλα έκανα porting.
Στο πρώτο έβγαλα όλες τις ρίγες - και την σκοπευτική αφήνοντας μιά μικρή "ράμπα" που με ευθυγράμμιζε με το σκόπευτρο - και το όπλο είχε το καλύτερο ζύγισμα από όλα αυτά που τροποποίησα αλλά, παρά το ότι έκανα το κοντάκι στα μέτρα μου είχε ανάκρουση. Οχι τρομερή αλλά υπήρχε . Είχε ελαφρύνει πολύ , ήταν καλό για περπατητό αλλά είχε πολύ κλειστά σταθερά τσοκ ( φουλ και ντεμί) και αυτό με χαλούσε .

Στο δεύτερο έκανα ότι και στο πρώτο και έκανα το κοντάκι anglais , κι εδώ τα σταθερά τσοκ με χαλούσαν .

Στο τρίτο άφησα την σκοπευτική ρίγα και είχε καλύτερο swing. Ηταν το πιο όμορφο απ' όλα - βλπ φωτο- αν και δεν είχε το ζύγισμα του πρώτου και με τα εναλλάξιμα τσοκ και τους αυτόματους εξωλκείς ήταν πολύ καλό. Εδώ με χάλασε το δισκάνδαλο.

Τελικά πήρα ένα μονοσκάνδαλο SPR - ΙΖ27 για USA - το έκανα όπως το προηγούμενο με σκοπευτική ρίγα μόνο και anglais κοντάκι το οποίο όμως είχε ένα μειονέκτημα. Ηταν πολύ σκληρό στο κλείσιμο. Έριξα άπειρα φυσίγγια μ' αυτό και δεν μαλάκωσε καθόλου.

Τελικά το σκεπτικό που κυριάρχησε ήταν: γιατί να παλεύω με τα ΙΖ27 που είναι πολύ καλά αντίγραφα του 525, εφ' όσον έχω το πρωτότυπο;
Το είχε "ερωτευτεί" κι ένας φίλος και του το χάρισα - ναι τζάμπα το έδωσα , αυτός είχε την επιμέλεια για τα σκυλιά μας και του το έδωσα σαν συμμετοχή στις δαπάνες των σκυλιών - . Χάρηκα που το πήρε κάποιος που το εκτιμούσε .

Για το ΤΟΖ34 : είναι το όπλο που με βοήθησε να ανακαλύψω το χαμηλό προφίλ. Δεν ξέρω αν το 120 είναι με χαμηλό προφίλ. Αλλά στο 34 μου αρέσουν τα κλειδιά του - οι κυκλικοί σιδηρόδρομοι που τόσο ζήλεψαν άλλοι ποιοτικοί κατασκευαστές - και μου έρχεται χωρίς προσπάθεια όπως το 525 και στοιχίζει το 1/10 !!

ΥΓ: Οι ξύλινες δουλειές γίνονται από μένα . Το κατέχω το άθλημα.
 

Attachments

  • ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ-1.jpg
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ-1.jpg
    177,2 KB · Προβολές: 48
Το 120 το είχε για χρόνια ένας φίλος κ δεν του είχε βγάλει προβλημα.. Το έδωσε γιατί για λόγους ασχετους σταμάτησε να κυνηγάει..νομιζω πως είχε το ίδιο ακριβώς προφιλ με το 34...
Θα σου έλεγα αν το έβρισκες κάπου να το "περιεργαζοσουν"....

Και μια τελευταία ερώτηση γιατί από ότι κατάλαβα τα 27αρια σου ήταν μονοσκάνδαλα...
Είχες ποτε προβλημα διπλοτουφεκιας?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top