Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα Ηρακλη! Μια ερωτηση.....για το πλαγιοκαννο baikal nk43 με σταθερα 1* & 3*.....ποσα γραμμαρια γομωσης ειναι ιδανικα για κυνηγι τσιχλας?
Ωραια ερωτηση αλλα δεν εχει μια απαντηση...........θα σου απαντησω πως με καποιες προηποθεσεις ακομα και τα 28 cal ειναι ικανα για τετοια κυνηγια με 20-24 γραμμα.
Αλλη απαντηση ειναι πως οταν εχουμε ενα οπλο στα μετρα μας και κανουμε σωστη επωμιση τα 24-26 γραμ. ειναι υπερ αρκετα για αυτο το θηραμα!!!!!!
Θα σου προτεινα λοιπον τα 30γραμμ για το 12αρι και μαλιστα με μαλινη ταπα η διασπορεα στην πρωτη τουφεκια αν κανεις περπατητο........επισεις τα 10αρια και τα 8αρια ειναι και αυτα πολυ ικανα για το κυνηγι της τσιχλας
 
Ποιο μπαικαλ έρχεται με δυο ζευγάρια κάννες κύριε Ηρακλή; Πολύ μου άρεσε σαν προοπτική. Προτιμώ και εγώ τα σταθερά τσοκ. Ένα δίκαννο με δύο ζευγάρια κάννες πχ με 1-3 και 2-4 τσοκ το θεωρώ πολύτιμο εργαλείο. Ουσιαστικά φτιάχνεις και ένα κοντάκι και έχεις δύο όπλα σε ένα.
ΔΙΚΑΝΝΟ SUPER POSE BAIKAL IZH27-MAG 2 ΚΑΝΝΕΣ (0301037) - EHUNTER
 
Ανέβασε και άλλες πληροφορίες-φωτογραφίες από τις σφραγίδες και τα specs της κάνης του για να σου πούμε τι φυσίγγια θα πρέπει να ρίχνεις.
Θα ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες και για το παρακάτω πλαγιόκαννο:

1.jpg
 
αν χρειαστει αλλαγη ισως να παρει λιγο χρονο τοτε. Σε καθε περιπτωση μην αργεις να πας στο καταστημα να ρωτησεις τι θα γινει και μετα αν χρειστει αλλαγη που δε νομιζω (θα το φτιαξουν γιατι δεν ειναι τιποτα) ρωτα τι θα γινει με αδειες κλπ στη ασφαλεια.
 
Αν θες κ πριν σου απαντήσει ο Ηρακλής άκου κ την δική μου γνωμη κ με το δεδομένο ότι το ίδιο όπλο βρίσκεται εδώ κ αρκετά χρόνια στα χέρια μου κ έχει δοκιμαστει πολυ εντατικά σε αυτό το κυνήγι....

Η ιδανική γομωση είναι ότι ακριβώς χρησιμοποιεται σε αυτό το κυνήγι κ για όλα τα υπόλοιπα όπλα....

Αλλά ποια είναι το ιδανικο βάρος σκαγιων για κάθε θήραμα?
Προσωπικη μου άποψη δεν υπαρχει.........

Και εννοείται πως το μυστικό δεν βρίσκεται στα ταδε γραμμάρια αλλα στο όλο "στήσιμο"-"συνολο" του φυσιγγιου.....

Αποφευγε τα σκληρά φυσιγγια που έχουν "μεγάλη ενταση"....
οχι για τον ώμο σου η για το οπλο σου αλλά γιατί συνήθως(χωρίς να είναι ο κανόνας) δεν φέρνουν και τα καλυτερα αποτελέσματα....

Τα φυσίγγι αυτά μπορει να είναι 24,28,30 η και 32γρ.....

Οσο αφορά τα υλικά βυσματωσεις μπορείς να δουλέψεις κυριολεκτικά τα πάντα.....
Συγκεντρωτηρες, μάλλινες,
μισοταπες,διασπορεις όλων των τυπων κ να βρεις αυτό θες κ για περπατητο κ για καρτερι........
Για αυτό κ επιμένω ότι με ένα τέτοιο όπλο κανεις σχεδόν όλα τα κυνήγια...

ΥΓ.
Το μεγαλυτερο πλεονεκτημα για εμενα(και στις εποχές που ζουμε) είναι ότι τα οπλα που φέρουν εναλλασομενα τσοκ μπορεί επιλέγοντας πχ τον κυλινδρο να ρίξουμε φυσίγγια με συγκεντρωτηρα..
Έτσι κάνουμε κ οικονομία μιας αποφεύγουμε τα διασποράς που είναι ακριβότερα κ συνήθως ασύμφορα για το κυνήγι της τσίχλας....
Ευχαριστω Τασο.....ειμαι ιδιογομωτης και εχω φτιαξει 24, 26, 28 και 30 γραμμαρια......με 2 κυνηγια δεν εχω βγαλει ακρη ακομα για το ποιο φυσιγγι ταιριαζει! Τα 24 και 26 ηταν πολυ γλυκα!!
 
Ωραια ερωτηση αλλα δεν εχει μια απαντηση...........θα σου απαντησω πως με καποιες προηποθεσεις ακομα και τα 28 cal ειναι ικανα για τετοια κυνηγια με 20-24 γραμμα.
Αλλη απαντηση ειναι πως οταν εχουμε ενα οπλο στα μετρα μας και κανουμε σωστη επωμιση τα 24-26 γραμ. ειναι υπερ αρκετα για αυτο το θηραμα!!!!!!
Θα σου προτεινα λοιπον τα 30γραμμ για το 12αρι και μαλιστα με μαλινη ταπα η διασπορεα στην πρωτη τουφεκια αν κανεις περπατητο........επισεις τα 10αρια και τα 8αρια ειναι και αυτα πολυ ικανα για το κυνηγι της τσιχλας
Ευχαριστω Ηρακλη!
 

John@

Απλή θαλάμη που σημαίνει ότι θα πρέπει να του βάζεις μέχρι 70 χιλιοστά μαξιμουμ φυσίγγια δηλαδή όσα γράφουν 12/70 πάνω και όχι magnum ,ουτε demi magnum, φουλ τσοκ ,18.2 αυλό που δείχνει ότι ειναι το παλιό το σοβιετικό , και 650 bar πιέσεις καθημερινής χρήσης. Οπότε καλό είναι να μην το βάζεις πάνω από 36 γρ, φυσίγγια και φυσίγγια που ξεπαιρνούν τα 650 bar. Όχι πως και μια στο τόσο θα έχει πρόβλημα αν του ρίξεις και λίγο παραπάνω (πχ 700-750bar maximum πιέσεις) αλλά καλό ειναι να το αποφεύγεις για ασφάλεια.
 
Θα ήμουν ευγνώμων αν θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες και για το παρακάτω πλαγιόκαννο:

View attachment 38728
Καλά χωρίς να ειμαι και πάρα πολύ γνώστης πιο πολύ το ειπα για να βοηθήσουν και οι υπόλοιποι που ξέρουν. Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο από ότι καταλαβαίνω πρέπει να ειναι το IJ58ΜΑ ή κάποιο παρεμφερή μοντέλο και ειναι σφαγισμένο για καθημερινή χρήση στα 750bar που σημαίνει ότι είναι δοκιμασμένο μάλλον στα 1200 bar. Προφανώς ειναι 12cal και για άκαπνη πυρίτιδα. Δεν αναφέρεται αυλός και τσοκάρισμα κανών αλλά από ότι καταλαβαίνω βάση μοντέλου πρέπει να ειναι 18,2 αυλό με 1/3 σταθερά τσοκαρίσματα και απλούς εξολκείς.
 
Έχεις κάνει εμβόλιο φίλε ή είσαι αντιεμβολιαστής;

Αν είσαι παλικάρι αντιεμβολιαστής τότε να το πάρεις με εναλλασσόμενα τσοκ. Βέβαια όταν κολλήσεις τσοκίτιδα από τις αστοχίες σου θα την περάσεις βαριά τη νόσο. Θα αγοράζεις αφτερμαρκετ τσοκάκια γιατί στο μυαλό σου θα φταίει το τσοκ που αστόχησες, η κατάσταση μόνο θα επιδεινώνεται διότι με τα τσοκ δε βελτιώνεται σκοπευτικά ο κυνηγός, θα αγοράζεις μετά άλλα και άλλα και θα φτάσουν τα τσοκ να σου κοστίσουν περισσότερο από το όπλο. Κάπου εκεί η σύζυγός σου όταν δει τί ξοδεύεις θα σε βάλει σε αυστηρή καραντίνα μέσα στο σπίτι για να γίνεις καλά και τέρμα οι κυνηγετικές εξορμήσεις μέχρι να επανέλθει η υγεία σου.

Αν έχεις κάνει εμβόλιο να πάρεις με σταθερό τσοκάρισα. Δεν είναι η καλύτερη επιλογή να περιορίζεις τις δυνατότητες της κάννης σου, αλλά σκέψου την υγεία σου. Όταν θα κολλήσεις τσοκίτιδα από τις αστοχίες σου θα την περάσεις ελαφριά τη νόσο διότι έτσι και αλλιώς δεν θα μπορείς να αλλάξεις τσοκ οπότε ο εγκέφαλος δεν θα βρει διέξοδο στην ψύχωση μέσω τσοκ. Βέβαια, επειδή και οι εμβολιασμένοι μπορεί να πεθάνουν, υπάρχει περίπτωση (χαμηλή) να σου καρφωθεί στο μυαλό να αγοράσεις άλλο όπλο διότι αυτό θα φταίει για τις αστοχίες σου, ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ δηλαδή. Επίσης, το εμβόλιο (σταθερό τσοκάρισμα) σε προστατεύει από την τσοκίτιδα, όχι από άλλες παθήσεις. Είναι πολύ πιθανό για τι αστοχίες σου να σου καρφωθεί ότι σου φταίει το φυσίγγι, αλλά αυτή είναι πιο ήπια νόσος και δεν πεθαίνεις.

Όπως και να 'χει, εγώ σε συμβουλεύω να κοιτάξεις την υγεία σου και να δεις πόσο χρονών είσαι και πόσο κινδυνεύεις να κολλήσεις (τσοκίτιδα) και να αρρωστήσεις άσχημα και αν πιστεύεις ότι δεν είσαι σε ομάδα υψηλού κινδύνου και δεν θα περάσεις βαριά τη νόσο τότε πάρε με εναλλασσόμενα τσοκ, αν πιστεύεις ότι είσαι υψηλού κινδύνου και κυρίως αν έχεις βαριά συνοδά νοσήματα (κοντακίτιδα-φυσιγγίτιδα) τότε να πάρεις με σταθερό τσοκάρισμα.
Αν τελικά δεν μπορείς να αποφασίσεις, πάρε τηλέφωνο στο ΕΟΔΥ να σε συμβουλέψουν.
Τιιιιι είπες ρε φίλε...
Ούτε γιατρός τέτοια διάγνωση ‼️‼️
Ωραίος και επικαιρος
 
φυσίγγια που ξεπαιρνούν τα 650 bar. Όχι πως και μια στο τόσο θα έχει πρόβλημα αν του ρίξεις και λίγο παραπάνω (πχ 700-750bar maximum πιέσεις) αλλά καλό ειναι να το αποφεύγεις για ασφάλεια.
Εδώ βασιζόμαστε στο "φιλότιμο" του κάθε κατασκευαστή φυσιγγιων ως προς τις αληθείς αναγραφομενες πιεσεις .........
Βεβαια δεν τίθεται λόγος για ένα ελαφρυ κ γλυκο φυσίγγι ή από φυσιγγια που προερχονται απο σοβαρά εργοστάσια η βιοτεχνίες....

Και εμενα στο δικαννο έχει την ίδια σφραγίδα 65mpa...
Αλλα αν με ρώταγες είσαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν ξεπέρασες αυτό το οριο?

Θα σου έλεγα κατηγορηματικά όχι κ είμαι βεβαίως πως εν άγνοια μου τα έχω ξεπερασει........

Γιατί ναι μεν έχω ρίξει κ επώνυμα φυσιγγια που ανεγραφαν πιέσεις, όπως κ πολλα αλλα που στα κουτιά τους δεν έγραφαν ουτε τα γραμμάρια....
Από καιρο σε καιρό εριχνα κ 34γρ....
Αν κ όπως ξέρουμε ένα φυσίγγι 32γρ κάποτε δίνει πιέσεις μεγαλυτερες από ένα 34γρ....

Έπειτα αν ήταν ένα όπλο να παθενει κάτι(η να κινδυνευει ο χρήστης) από μια διαφορά πχ της τάξης των 50-100 bar τότε αστα να πανε.......................

Βέβαια έχουμε χρέος να υπακουμε τον κατασκευαστή του όπλου...
Ομως δεν διαθέτουμε κ κανονακι δοκικης φυσιγγιων κ ετσι μένουμε στο τι μας λέει ο καθενας.........

Όποτε φροντίζουμε όσο το δυνατόν να μην το παρακανουμε........
 
Last edited:
Αν είναι να αγχωνόμαστε ρίχνοντας 34γρ τότε να θέλουμε οπωσδήποτε να είναι μάγκνουμ ότι όπλο αγοράζουμε και ας μη ρίχνουμε ποτέ φυσίγγια μάγκνουμ μόνο και μόνο επειδή είναι κατασκευασμένα να αντέχουν μεγαλύτερες πιέσεις.
Για μεγαλύτερη ασφάλεια δηλαδή.
 
Δεν υπάρχει κανένα άγχος για τα 34γρ ουτε κ χρειάζονται θαλαμες magnum,
Ειναι μια "κανονική" γομωση που μπορουν να ρίξουν ολα τα σημερινά όπλα....

Με μόνες εξαιρεσεις τα πολυ παλαια όπλα κ όσα είναι ταλαιπωρημενα...
 
Last edited:
Εδώ βασιζόμαστε στο "φιλότιμο" του κάθε κατασκευαστή φυσιγγιων ως προς τις αληθείς αναγραφομενες πιεσεις .........
Βεβαια δεν τίθεται λόγος για ένα ελαφρυ κ γλυκο φυσίγγι ή από φυσιγγια που προερχονται απο σοβαρά εργοστάσια η βιοτεχνίες....

Και εμενα στο δικαννο έχει την ίδια σφραγίδα 65mpa...
Αλλα αν με ρώταγες είσαι σίγουρος ότι όλα αυτά τα χρόνια δεν ξεπέρασες αυτό το οριο?

Θα σου έλεγα κατηγορηματικά όχι κ είμαι βεβαίως πως εν άγνοια μου τα έχω ξεπερασει........

Γιατί ναι μεν έχω ρίξει κ επώνυμα φυσιγγια που ανεγραφαν πιέσεις, όπως κ πολλα αλλα που στα κουτιά τους δεν έγραφαν ουτε τα γραμμάρια....
Από καιρο σε καιρό εριχνα κ 34γρ....
Αν κ όπως ξέρουμε ένα φυσίγγι 32γρ κάποτε δίνει πιέσεις μεγαλυτερες από ένα 34γρ....

Έπειτα αν ήταν ένα όπλο να παθενει κάτι(η να κινδυνευει ο χρήστης) από μια διαφορά πχ της τάξης των 50-100 bar τότε αστα να πανε.......................

Βέβαια έχουμε χρέος να υπακουμε τον κατασκευαστή του όπλου...
Ομως δεν διαθέτουμε κ κανονακι δοκικης φυσιγγιων κ ετσι μένουμε στο τι μας λέει ο καθενας.........

Όποτε φροντίζουμε όσο το δυνατόν να μην το παρακανουμε........
Δεν υπάρχει λόγος άγχους με τα baikal παιδιά.. Εγώ στο δικό μου ij58 δεκαετιας του 70 που ειναι 650 bar στην αρχή μου είχαν πει ότι μπορώ να ρίχνω ότι γραφει 12/70 και έβαζα χωρίς να ξέρω ότι φυσίγγι έγραφε 12/70. Για 1-2 χρόνια στον λαγό έβαζα τα μαύρα demi magnum lambro 40 gr με πιέσεις 850 bar και μετά τα biturbo 36gr που και αυτά στο 4 νουμερο έβγαζαν 850 bar και δεν είχε πρόβλημα.
Βέβαια τώρα δεν το ξανακάνω γιατι δεν θέλω να το ζορίζω και όχι επειδη φοβάμαι. Μην ξεχνάτε ότι οι ρώσσοι αναφέρουν πιέσεις καθημερινής χρήσης και όχι maximum πιεση δοκιμής. Δηλαδή όσα γράφουν 650 bar λογικά έχουν δοκιμαστεί σε maximum πιέσεις στα 950 bar. Ενώ όσα γράφουν 750 bar και πάνω έχουν δοκιμαστεί τουλάχιστον στα 1200 bar. Λογικά τα καινούρια που επιτρέπουν και 1050 bar φυσίγγια λογικά θα έχουν δοκιμαστεί σε πάνω από 1200 bar.
 
Ενας μπαρμπας μου, μακαριτης, ειχε ενα πλαγιοκανο Νο60 hamerless empire cressent firearms. Δικανο κατασκευασμενο περιπου το 1920. Φανατικος λαγοκυνηγος χωρις γνωσεις σε τσοκ, πιεσεις, θαλαμες, κωνους κτλ, πολλες φορες του εβαζε magnum φυσιγγια. Το οπλο βεβαια με θαλαμες 70mm!!!! Στη ζωνη του, στο σπιτι της θειας μου, υπαρχουν ακομα κατι παλια magnum φυσιγγια.
 
Δεν υπάρχει λόγος άγχους με τα baikal παιδιά..

Αυτό που ηθελα να πω είναι όταν πχ σου λένε φρόντισε να μην ξεπερνας τα 65mpa κλπ
Εσυ δεν μπορείς να είσαι απολυτας σίγουρος για αυτό...
Ο καθε κατασκευαστής φυσιγγιων μπορεί να γράφει κ να λέει ότι θέλει...

Έτσι και αλλιώς κ όπως λες αυτή είναι η πιεση καθημερινης χρήσης κ οχι δοκιμης...
Όποτε φυσικά κ δεν υπάρχει άγχος, αλλά ταυτόχρονα δεν θελει κ να υπερβάλλουμε.....
.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top