Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ολίγον βαρύ ,σκληρες σκανδάλες, χρειάζεται το κοντάκι να σου ρχεται και ένα ωραίο πέλμα πίσω πολύ ωραίο από ντουφεκιες καλύτερα με απλούς εξολκεις και δισκανδαλο το μείον αυτό είναι βάρος και σκληρές σκανδάλες που δεν ξέρω αν μπορεί σε οπλουργο να βελτιωθούν κάτι που δεν είναι εύκολο στο s/pose.Εγω αυτά θυμάμαι από αυτό που έχω κυνηγήσει πριν καιρό μαζί του ορτύκια και τσίχλες.
 
Το baikal mp27m για περπατητο πως ειναι για τσιχλα μπεκατσα λακτισμα ζυγισμα και αξιοπιστια με ενδιαφερει κυριως γνωμη απο κατοχους μιας και ψαχνω κανενα ποζε!!
Το δούλεψα εντατικά τα 8 τελευταία χρόνια (mp27em 1c). Το όπλο είναι βαρύ (>3400gr) και κουράζει μετά από κάποιο χρόνο. Αν είσαι σε καλή φυσική κατάσταση (εγώ γερνάω) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το ζύγισμά του δεν είναι σημείο αναφοράς, αλλά δεν είναι και χάλια. Ευθυγραμμίζεται με την προηγούμενη πρόταση. Αξιοπιστία απόλυτη, κανενός είδους πρόβλημα και να σκεφθείς ότι εγώ είχα το μονοσκάνδαλο, με αυτόματους εξολκείς. Ποτέ το παραμικρό θέμα. Άριστο.
Με συνδυασμό 3* και 4*, ή ακόμη και 3* / 5* δύσκολα θα αστοχήσεις. Με 30-32 gr γόμωση το λάκτισμα είναι χάδι.
Γενικά είναι ένα πάρα πολύ καλό όπλο και αν έχεις γερά χεροπόδαρα το προτείνω ανεπιφύλακτα.
 
Το δούλεψα εντατικά τα 8 τελευταία χρόνια (mp27em 1c). Το όπλο είναι βαρύ (>3400gr) και κουράζει μετά από κάποιο χρόνο. Αν είσαι σε καλή φυσική κατάσταση (εγώ γερνάω) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Το ζύγισμά του δεν είναι σημείο αναφοράς, αλλά δεν είναι και χάλια. Ευθυγραμμίζεται με την προηγούμενη πρόταση. Αξιοπιστία απόλυτη, κανενός είδους πρόβλημα και να σκεφθείς ότι εγώ είχα το μονοσκάνδαλο, με αυτόματους εξολκείς. Ποτέ το παραμικρό θέμα. Άριστο.
Με συνδυασμό 3* και 4*, ή ακόμη και 3* / 5* δύσκολα θα αστοχήσεις. Με 30-32 gr γόμωση το λάκτισμα είναι χάδι.
Γενικά είναι ένα πάρα πολύ καλό όπλο και αν έχεις γερά χεροπόδαρα το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Mονοσκάνδαλο, με αυτόματους και 66 θα το ηθελα και εγω να σου πω την αληθεια μου απο φυσικη κατασταση ειμαστε αριστα οποτε για τα λεφτα του το θεωρω καλη επιλογη αν ειναι και αξιοπιστο γενικα ...φιλος που εχει την mp155 και το εχει δοκιμασει απο αλλο μου ειπε καλα επισης και οτι απο την mp155 που εχει του αρεσε καλυτερα στο περπατητο!!
 
Το μήκος των καννών είναι 67,5cm και συνολικό το μήκος του όπλου είναι 1,08 μέτρα, 10 εκατοστά κοντύτερο της 155.
Αυτό το κάνει πολύ πιο ευέλικτο στο πυκνό, αλλά και γενικά "γυρίζει" πολύ πιο εύκολα και γρήγορα.
Με σωστή/κατάλληλη επιλογή φυσιγγίων (όχι πως έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις) είναι "εργαλείο".
Στη πράξη κοιτάει στα μάτια όπλα 3πλάσιας αξίας.
 
Last edited:
Mονοσκάνδαλο, με αυτόματους και 66 θα το ηθελα και εγω να σου πω την αληθεια μου απο φυσικη κατασταση ειμαστε αριστα οποτε για τα λεφτα του το θεωρω καλη επιλογη αν ειναι και αξιοπιστο γενικα ...φιλος που εχει την mp155 και το εχει δοκιμασει απο αλλο μου ειπε καλα επισης και οτι απο την mp155 που εχει του αρεσε καλυτερα στο περπατητο!!
Παρτο θα το ευχαριστηθεις!! και αργοτερα του βγαζεις τις ριγες που ειναι αναμεσα στις κανες και γλιτωνεις καμια 300 αρια γραμμαρια , με τις 67,5 κανες πρεπει να ειναι πιο ελαφρυ απο 3,400 τοσο ηταν το δικο μου με 72,5 εκ κανες ,τωρα ειναι γυρω στα 3,100 ,με καλητερο ζυγισμα απο την mp 155 τα εχω και τα δυο και κυνηγαω με αυτα μονο !
 
Εγω αυτο που μπορεσα να βρω ειναι αυτο το link που ειχα βαλει πιο πανω απο τους Αμερικανους.....βαζω τις φωτο που εχει....
 

Attachments

  • Screenshot_20220214-203731_Chrome.jpg
    Screenshot_20220214-203731_Chrome.jpg
    324,1 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20220214-203737_Chrome.jpg
    Screenshot_20220214-203737_Chrome.jpg
    211,8 KB · Προβολές: 14
  • Screenshot_20220214-203743_Chrome.jpg
    Screenshot_20220214-203743_Chrome.jpg
    204,5 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20220214-203751_Chrome.jpg
    Screenshot_20220214-203751_Chrome.jpg
    233,5 KB · Προβολές: 12
  • Screenshot_20220214-203804_Chrome.jpg
    Screenshot_20220214-203804_Chrome.jpg
    191,7 KB · Προβολές: 12
Mονοσκάνδαλο, με αυτόματους και 66 θα το ηθελα και εγω να σου πω την αληθεια μου απο φυσικη κατασταση ειμαστε αριστα οποτε για τα λεφτα του το θεωρω καλη επιλογη αν ειναι και αξιοπιστο γενικα ...φιλος που εχει την mp155 και το εχει δοκιμασει απο αλλο μου ειπε καλα επισης και οτι απο την mp155 που εχει του αρεσε καλυτερα στο περπατητο!!
Moνο τετοιο να μην παρεις......δισκανδαλο με απλους ναι....δεν ειναι και οτι καλιτερο για περπατητο λογω βαρους αλλα αυτα ειναι και γουστα του καθενος....μοντελο με τσοκακια θα διευκωληνε πολυ ........αλλα εχει ενα αλλο κακο αυτο.....σε βαζει σε πειρασμο να αγωραζεις τσοκακια after market και χωρις να το καταλαβεις θα δωσεις περισσοτερα απο οτι στο οπλο.
Για μενα αυτα που εχει ειναι μια χαρα οταν κανεις σταθερη επωμιση και σωστη προσκοπευση........ενωειται βεβαια πως εχεις καταληξει ποια φυσιγγια ''αρεσουν'' στο οπλο σου
 
Moνο τετοιο να μην παρεις......δισκανδαλο με απλους ναι....δεν ειναι και οτι καλιτερο για περπατητο λογω βαρους αλλα αυτα ειναι και γουστα του καθενος....μοντελο με τσοκακια θα διευκωληνε πολυ ........αλλα εχει ενα αλλο κακο αυτο.....σε βαζει σε πειρασμο να αγωραζεις τσοκακια after market και χωρις να το καταλαβεις θα δωσεις περισσοτερα απο οτι στο οπλο.
Για μενα αυτα που εχει ειναι μια χαρα οταν κανεις σταθερη επωμιση και σωστη προσκοπευση........ενωειται βεβαια πως εχεις καταληξει ποια φυσιγγια ''αρεσουν'' στο οπλο σου
Φίλε μου,
Δεν ξέρω αν έχεις προσωπική εμπειρία (γιατί η μισή Ελλάδα έχει Baikal, άρα πιθανόν και εσύ), αλλά εγώ είχα/έχω δύο φορές S.p. Το πρώτο τελείως απλό και το δεύτερο το αντίθετο. Το δεύτερο, όπως γράφω παραπάνω, το δουλεύω τα τελευταία 8 χρόνια παντού. Ποτέ και πουθενά δεν μου έβγαλε οποιοδήποτε πρόβλημα. Πιστός εργάτης όπως και το πρώτο. Και με τα τσοκάκια του μια χαρά τα βρήκα. Δεν ξόδεψα ούτε ευρώ για οποιαδήποτε after market αγορά.
Φυσικά δεν μπορώ να πω ότι δεν είχε πρόβλημα κάποιος άλλος. Την προσωπική μου εμπειρία καταθέτω.
 
Μονοσκανδαλο θα ειναι σιγουρα τωρα αυτοματους η απλους οκ δν εχω ιδιαιτερο θεμα ...ειχε πατερας μου πλαγιοκανο saint etienne δισκανδαλο δν πιστευω οτι θα με βολεψει ..για εξολκεις ειχα ακουσει κατι θεματακια αλλα οκ δν το θεωρω και σοβαρο θεμα αν ειναι αξιοπιστο γενικα σαν οπλο που ακουω απο πολλους οτι ειναι και οτι το εχουν χρονια αυτο με ενδιαφερει κυριως και το λακτισμα αν και για τσιχλα μπεκατσα το θελω οποτε δν θα ριχνει βαριες γομωσεις!!
 
Φίλε μου,
Δεν ξέρω αν έχεις προσωπική εμπειρία (γιατί η μισή Ελλάδα έχει Baikal, άρα πιθανόν και εσύ), αλλά εγώ είχα/έχω δύο φορές S.p. Το πρώτο τελείως απλό και το δεύτερο το αντίθετο. Το δεύτερο, όπως γράφω παραπάνω, το δουλεύω τα τελευταία 8 χρόνια παντού. Ποτέ και πουθενά δεν μου έβγαλε οποιοδήποτε πρόβλημα. Πιστός εργάτης όπως και το πρώτο. Και με τα τσοκάκια του μια χαρά τα βρήκα. Δεν ξόδεψα ούτε ευρώ για οποιαδήποτε after market αγορά.
Φυσικά δεν μπορώ να πω ότι δεν είχε πρόβλημα κάποιος άλλος. Την προσωπική μου εμπειρία καταθέτω.
Και προσωπικη εμπειρια εχω και τεχνικη........σιγουρα δεν αφορα ολα τα οπλα αλλα παρα πολλα........ειχα και εγω με αυτοματους και μονοσκανδαλο και ειχα προβληματα.......οπως τετοια προβληματα εχουν πολλα οπλα αυτης της χρηματικης κατηγοριας και οχι μονο τα Baikal.
Και μακαρι να μην εχεις ποτε σου ευχωμαι ...ισως εισαι κατα καποιο τροπο τυχερος!!!!
Αφου δεν επεσες στην ''παγιδα'' του Marketing μια χαρα σε βρισκω......
 
Μονοσκανδαλο θα ειναι σιγουρα τωρα αυτοματους η απλους οκ δν εχω ιδιαιτερο θεμα ...ειχε πατερας μου πλαγιοκανο saint etienne δισκανδαλο δν πιστευω οτι θα με βολεψει ..για εξολκεις ειχα ακουσει κατι θεματακια αλλα οκ δν το θεωρω και σοβαρο θεμα αν ειναι αξιοπιστο γενικα σαν οπλο που ακουω απο πολλους οτι ειναι και οτι το εχουν χρονια αυτο με ενδιαφερει κυριως και το λακτισμα αν και για τσιχλα μπεκατσα το θελω οποτε δν θα ριχνει βαριες γομωσεις!!
Ειναι καλιτερα να προτιμησεις αυτοματους εξωλκεις που με τα βιδακια απενεργοποιουνται παρα μονοσκανδαλο που εχει τα θεματα του....ασε που η επιλογη κανης δεν εχει και το καλιτερο συστημα....
Δυο σκανδαλες στο κυνηγι ειναι προτερημα .......η μονη σκανδαλη ειναι για σκοπευτηριο.
Αξιοπιστο οπλο θεωρειται ενα οπλο με τα λιγοτερα κινητα μερη και τους λιγοτερους αυτοματισμους.........οποτε ενα απλο Baikal ειναι η ποιο σωστη επιλογη!!!!!!
Το λακτισμα στο οπλο δεν οφεολεται μονο απο τα δυνατα φυσιγγια αλλα πρωτιστως απο τα μετρα στο κοντακι και λαθη στην επωμιση.
 
Μονοσκανδαλο θα ειναι σιγουρα τωρα αυτοματους η απλους οκ δν εχω ιδιαιτερο θεμα ...ειχε πατερας μου πλαγιοκανο saint etienne δισκανδαλο δν πιστευω οτι θα με βολεψει ..για εξολκεις ειχα ακουσει κατι θεματακια αλλα οκ δν το θεωρω και σοβαρο θεμα αν ειναι αξιοπιστο γενικα σαν οπλο που ακουω απο πολλους οτι ειναι και οτι το εχουν χρονια αυτο με ενδιαφερει κυριως και το λακτισμα αν και για τσιχλα μπεκατσα το θελω οποτε δν θα ριχνει βαριες γομωσεις!!
Τους αυτόματους εξολκείς μπορείς να τους κάνεις απλούς πανεύκολα με το γύρισμα μιας βίδας (για την κάθε κάννη) που βρίσκεται στη βάση του όπλου.
Μέχρι 32gr το κλώτσημα είναι ανεπαίσθητο, φαντάσου στα 30gr.
σ.σ. Αν αποφασίσεις να πάρεις καινούργιο είναι απαραίτητο να γίνει λεπτομερής καθαρισμός όλου του μηχανισμού και επαναλίπανση. Ούτε αυτό είναι δύσκολο. Υπάρχουν βίντεο για αυτό.
 
Και προσωπικη εμπειρια εχω και τεχνικη........σιγουρα δεν αφορα ολα τα οπλα αλλα παρα πολλα........ειχα και εγω με αυτοματους και μονοσκανδαλο και ειχα προβληματα.......οπως τετοια προβληματα εχουν πολλα οπλα αυτης της χρηματικης κατηγοριας και οχι μονο τα Baikal.
Και μακαρι να μην εχεις ποτε σου ευχωμαι ...ισως εισαι κατα καποιο τροπο τυχερος!!!!
Αφου δεν επεσες στην ''παγιδα'' του Marketing μια χαρα σε βρισκω......
Δεν ήταν θέμα παγίδας marketing. Συνειδητή επιλογή ήταν και ανέλαβα το (γνωστό) ρίσκο. Βγήκα κερδισμένος. :)
 
Δεν ήταν θέμα παγίδας marketing. Συνειδητή επιλογή ήταν και ανέλαβα το (γνωστό) ρίσκο. Βγήκα κερδισμένος. :)
Και καλα εκανες γενικα για το συγκεκριμενο οσους εχω μιλησει δν εχω ακουσει για θεματα θεωρω οτι σε αυτα τα λεφτα ειναι πολυ τιμιο!!
 
πάρτο... το μόνο που με δυσκολεύει είναι στο μονοσκανδαλο ο επιλογεας... τα υπόλοιπα μην τα σκέφτεσαι... το βάρος είναι αρκετό αλλά αν είσαι λίγο σωματωδης είναι οκ...Επίσης οι σκανδάλη είναι σκληρή...Κατά τα άλλα δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top