Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα κοπανιματα στα δάχτυλα, το βίαιο κλωτσιμα κλπ όλα αυτά είναι θέμα λάθος μέτρων στο κοντάκι πιστεύω. Ρίχνω με δίκαννο, με επαναληπτική και με αδράνειας. Κανένα από αυτά τα όπλα δεν με κλωτσαει δυσάρεστα. Από πολλούς θα ακούσεις όμως ότι αυτά κλωτσανε πολύ.
 
Last edited:
Ναι, μια "αγριάδα" υπάρχει σε εκεινα τα σημεία...
Ωστόσο εχω πειραματιστει σέρνοντας με πιεση δείκτη κ αντίχειρα στις ακμές του υποφυλακτηρα κ στις σκανδαλες αλλα δεν κοπηκα, παροτι το περιμενα για να ειμαι ειλικρινής....


Άρα λοιπόν δεν μπορώ να καταλάβω(προσωπικα δεν μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο) πως γίνεται κάποιος που παταει με ενδεδειγμένο κ σωστό τροπο την σκανδάλη εκείνη να τον τραυματίζει.....
Στη μονή σκανδάλη είναι ο σχεδιασμός έτσι με τον επιλογέα στο πάνω μέρος στέλνει το δάχτυλο χαμηλά .
 
Στη μονή σκανδάλη είναι ο σχεδιασμός έτσι με τον επιλογέα στο πάνω μέρος στέλνει το δάχτυλο χαμηλά .
Παναγιώτη στο ποζε δεν εχει επιλογεα. Απλα σπρωχνεις τη σκανδαλη μπροστα μεχρι να κανει κλικ και αλλαζει η σειρα πυροδοτησης. Για να επαναφερεις ανοιγεις και ξανακλεινεις το οπλο.
 
Παναγιώτη στο ποζε δεν εχει επιλογεα. Απλα σπρωχνεις τη σκανδαλη μπροστα μεχρι να κανει κλικ και αλλαζει η σειρα πυροδοτησης. Για να επαναφερεις ανοιγεις και ξανακλεινεις το οπλο.
Γιατί αυτή είναι πιο καλή στο πιάσιμο ;Πάντως σαν ιδέα ο επιλογέας πάνω στην σκανδάλη είναι εξαιρετική και γρήγορη επιλογή .Να είχε καλύτερη υλοποίηση όπως skb ,το αλκιον της Φράνκι,το φιν κλασικ μαροκι.
 
Ο Ρώσος είναι χοντροκεφαλος δεν είναι της λεπτομέρειας ,ένα πολύ απλό θέμα με την αίσθηση της μονής σκανδάλης ,όχι βάρος έλξης αλλά σχήματος .Λεπτή σκανδάλη που καταλήγει σε αγκίστρι σουβλί που δεν υπάρχει περίπτωση να μην σκίσεις το δάχτυλο και να μην μπορείς να την πατήσεις από τον πόνο .Μονη είναι χάθηκε να καταλήγει πιο φαρδιά.Και να αναγκάζεσαι να βάλεις θερμοσυστελωμενο μακαρονι και να φαίνεται σαν μαλακια Αυτα και αλλά με αλιμαριστες ακμές .
σοβαρα τωρα σκιζεται το δαχτυλο σας απο την σκανδαλη !!!!!!??????? :oops: :oops:.think..think.
 
https://www.baikalinc.ru/catalog/detail.php?ID=10

Καλημερα.
Αυτη η Baikal πως και δεν εισαγεται στην Ελλαδα;
Λογικα θα μπορουσε να ηταν πολυ οικονομικο οπλο
και Baikal και επαναληπτικη......τερας αντοχης.
Μου έχει στείλει φίλος φωτογραφία που το έχει στην κατοχή του, τώρα γιατί δεν το βλέπουμε γενικά, είναι ένα θέμα που δεν το γνωρίζω. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν υπήρχε ως επιλογή. Θα ήθελα κι εγώ μια επαναληπτική Baikal
 
Μου έχει στείλει φίλος φωτογραφία που το έχει στην κατοχή του, τώρα γιατί δεν το βλέπουμε γενικά, είναι ένα θέμα που δεν το γνωρίζω. Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν υπήρχε ως επιλογή. Θα ήθελα κι εγώ μια επαναληπτική Baikal
Aπο που το ειχε αγορασει;
 
Baikal 43 μονοσκανδαλο ,4αρι τσοκ ,25 μέτρα ,601 σκάγια,rc 32 9ρια , χαρτόνι 1,34χ1,02
3αρι τσοκ 35 μέτρα 448 σκάγια, χαρτόνι 1,36χ0,90 ,rc32 9ριαIMG_20221111_113753.jpgIMG_20221111_115204.jpgIMG_20221111_120352.jpg
2αρι τσοκ 35 μέτρα 432 σκάγια ,rc32 9ρια , ίσως μου έφυγε λίγο πάνω και δεξιά.Μια τσίχλα που πήρα με 2αρι ήταν πάνω από 35 μέτρα.Μου φαίνεται από τη m2 και baikal με μαμά τσοκ πως τα rc 32 δεν διαλέγουν όπλα.
 
Aπο που το ειχε αγορασει;
Δεν έχω ιδέα. Μου έστειλε φωτογραφίες unboxing. Καινούργιο το πήρε. Μόλις του είπα θέλω κι εγώ γελούσε ο π@π@ρ@$:)Τόσα ντουφέκια έχεις μου έλεγε θες και τέτοιο; Κάτσε να τον δω από κοντά και θα τον περιλαβω. Εννοείται μόλις μάθω θα ενημερώσω.
 
Baikal 43 μονοσκανδαλο ,4αρι τσοκ ,25 μέτρα ,601 σκάγια,rc 32 9ρια , χαρτόνι 1,34χ1,02
3αρι τσοκ 35 μέτρα 448 σκάγια, χαρτόνι 1,36χ0,90 ,rc32 9ριαView attachment 59905View attachment 59906View attachment 59907
2αρι τσοκ 35 μέτρα 432 σκάγια ,rc32 9ρια , ίσως μου έφυγε λίγο πάνω και δεξιά.Μια τσίχλα που πήρα με 2αρι ήταν πάνω από 35 μέτρα.Μου φαίνεται από τη m2 και baikal με μαμά τσοκ πως τα rc 32 δεν διαλέγουν όπλα.
Σ' ενα αγγλικο αρθρο ειχα διαβασει οτι τα εργοστασιακα τσοκ του μπαικαλ αποδιδουν πολυ καλά. Αναφεροταν βεβαια σε MP 27. Απ' οτι βλεπω δεν εγραφε μαλακιες
 
Σ' ενα αγγλικο αρθρο ειχα διαβασει οτι τα εργοστασιακα τσοκ του μπαικαλ αποδιδουν πολυ καλά. Αναφεροταν βεβαια σε MP 27. Απ' οτι βλεπω δεν εγραφε μαλακιες
Εγώ αυτό που είδα σε περπατητο 4-3 η καρτέρι 4-2 είναι μια χαρά IMG_20221111_091714.jpg
 
Baikal 43 μονοσκανδαλο ,4αρι τσοκ ,25 μέτρα ,601 σκάγια,rc 32 9ρια , χαρτόνι 1,34χ1,02
3αρι τσοκ 35 μέτρα 448 σκάγια, χαρτόνι 1,36χ0,90 ,rc32 9ριαView attachment 59905View attachment 59906View attachment 59907
2αρι τσοκ 35 μέτρα 432 σκάγια ,rc32 9ρια , ίσως μου έφυγε λίγο πάνω και δεξιά.Μια τσίχλα που πήρα με 2αρι ήταν πάνω από 35 μέτρα.Μου φαίνεται από τη m2 και baikal με μαμά τσοκ πως τα rc 32 δεν διαλέγουν όπλα.
Άρε μπαικαλα αθανατη
 
Πριν λιγο καιρο ενας φιλος εφερε ενα Baikal sporting για περιποιηση στα ξυλα και μου δοθηκε η ευκαιρια νατο δω λιγο πιο βαθια.
Μπορω να πω πως δεν μου εκανε καθολου εντυπωση μιας και ηταν μια ακομα χοντροκατασκευη απο την εταιρια.
Ειχε που ειχε καποια προβληματα δισλειτουργιας το μοντελο με μια σκανδαλη......εβγαλαν και αυτο με την αποσπωμενη ηρθε και εδεσε το γλυκο!!!!
Ο φιλος μου δεν το πηρε για σκοπευτηριο αλλα για κυνηγι.......μεταχειρισμενο και σε τιμη 600 ευρω......
Πολυ κακες εφαρμογες μεταλου-ξυλου....με δυσκολια το βγαλε-βαλε της σκανδαλης....το κοντακι-παπια μια απο τα ιδια στα κυνηγετικα μοντελα και γενικα ενα οπλο που δεν το λες σκοπευτικο ουτε κυνηγετικο....αυτην την εντυπωση μου εδωσε παρ'ολη την συμπαθεια που εχω για τα ρωσσικα της χαμηλης χρηματικης κατηγοριας.
Με συζητησεις απο σκοπευτες κανενας δεν μου ειπε κατι καλο για αυτο το οπλο........και μαλιστα σε αυτα τα χρηματα που ζηταει...
Δεν το δουλεψα για να εχω προσωπικη αποψη αλλα απο την επαφη μου μαζι του οσο το δουλευα δεν με ''κερδισε'' καθολου μπορω να πω.......απεναντιας θα ηταν μια περιπτωση οπλου απο την Baikal που δεν θα με ενδιεφερε καθολου.
Αν ειχα σκεψεις για ενα οπλο που θα ηθελα χρηση σε σκοπευτηριο και τα οικονομικα μου δεν μου επετρεπαν αγορα καινουργιου οπλου τοτε θα επαιρνα ενα καλοδουλεμενο σκοπευτικο σε τιμη 1500-1800 και θα ειχα το κεφαλι μου υσηχο..........και ναι υπαρχουν αρκετα τετοια κομματια εκει εξω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και αν καπου μου περναγε και η ορεξη του σκοπευτηριου θα μπορουσα να το δωσω πολυ πιο ευκολα απο οτι το Baikal.
Δεν ειναι τυχαιο που ακομα και οι Ρωσσοι δεν το δουλευουν στα σκοπευτηρια τους και δεν μιλω για περιστασιακους που πανε να δουνε και να ριξουνε 2-3 πουλες.......
Μπορει να εγινε πιο ωραιο αλλα μεχρι εκει.................
Η λογικη πρεπει να επικρατει περισσοτερο απο την αγαπη σε κατι....οτι και αν ειναι αυτο.

1668317808621.jpeg
1668317893359.jpeg
1668318037135.jpeg
1668318102336.jpeg
1668318171069.jpeg

 
Πριν λιγο καιρο ενας φιλος εφερε ενα Baikal sporting για περιποιηση στα ξυλα και μου δοθηκε η ευκαιρια νατο δω λιγο πιο βαθια.
Μπορω να πω πως δεν μου εκανε καθολου εντυπωση μιας και ηταν μια ακομα χοντροκατασκευη απο την εταιρια.
Ειχε που ειχε καποια προβληματα δισλειτουργιας το μοντελο με μια σκανδαλη......εβγαλαν και αυτο με την αποσπωμενη ηρθε και εδεσε το γλυκο!!!!
Ο φιλος μου δεν το πηρε για σκοπευτηριο αλλα για κυνηγι.......μεταχειρισμενο και σε τιμη 600 ευρω......
Πολυ κακες εφαρμογες μεταλου-ξυλου....με δυσκολια το βγαλε-βαλε της σκανδαλης....το κοντακι-παπια μια απο τα ιδια στα κυνηγετικα μοντελα και γενικα ενα οπλο που δεν το λες σκοπευτικο ουτε κυνηγετικο....αυτην την εντυπωση μου εδωσε παρ'ολη την συμπαθεια που εχω για τα ρωσσικα της χαμηλης χρηματικης κατηγοριας.
Με συζητησεις απο σκοπευτες κανενας δεν μου ειπε κατι καλο για αυτο το οπλο........και μαλιστα σε αυτα τα χρηματα που ζηταει...
Δεν το δουλεψα για να εχω προσωπικη αποψη αλλα απο την επαφη μου μαζι του οσο το δουλευα δεν με ''κερδισε'' καθολου μπορω να πω.......απεναντιας θα ηταν μια περιπτωση οπλου απο την Baikal που δεν θα με ενδιεφερε καθολου.
Αν ειχα σκεψεις για ενα οπλο που θα ηθελα χρηση σε σκοπευτηριο και τα οικονομικα μου δεν μου επετρεπαν αγορα καινουργιου οπλου τοτε θα επαιρνα ενα καλοδουλεμενο σκοπευτικο σε τιμη 1500-1800 και θα ειχα το κεφαλι μου υσηχο..........και ναι υπαρχουν αρκετα τετοια κομματια εκει εξω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και αν καπου μου περναγε και η ορεξη του σκοπευτηριου θα μπορουσα να το δωσω πολυ πιο ευκολα απο οτι το Baikal.
Δεν ειναι τυχαιο που ακομα και οι Ρωσσοι δεν το δουλευουν στα σκοπευτηρια τους και δεν μιλω για περιστασιακους που πανε να δουνε και να ριξουνε 2-3 πουλες.......
Μπορει να εγινε πιο ωραιο αλλα μεχρι εκει.................
Η λογικη πρεπει να επικρατει περισσοτερο απο την αγαπη σε κατι....οτι και αν ειναι αυτο.

View attachment 60002
View attachment 60003
View attachment 60004
View attachment 60005
View attachment 60006

Το μεγάλο προβλήμα που έχει αυτό το όπλο είναι ότι το κοντάκι του είναι πολύ χαμηλό εγώ έκανα αλο και κάπος έστρωσε η αποσπώμενη σκάνδαλη επίσης είναι πολύ σκληρη και αυτή τη βελτίωση την εκανα γενικά είναι περίεργο όπλο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top