Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τουφεκια και 4.euro....
Συμφωνώ Κώστα ότι είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.
Αν μου βρεις όμως άλλο όπλο ή τσοκ που με εμπορικό ή ιδιογόμωση να βγάζει σχετικά ΣΤΑΘΕΡΑ 77+% συγκέντρωση στα 50m με #4 usa, πες μου να αγοράσω.
Το φυσίγγι δεν παίζεται αν θες πραγματικά σφιχτή τουφεκιά.
Φυσικά δεν κρίνω από μια μόνο τουφεκιά ... υπάρχουν πολλές δοκιμές στο internet ειδικά από το αδερφάκι του Long Beard XR.

Rooster NikosP.jpg
 
https://www.ionex.gr/kynigetika-eid...-39-gr/winchester-rooster-xr-36gr-p-1773.html
Το μόνο σίγουρο για εμένα.
Μην πάθεις τίποτα όταν δεις την τιμή.

Αλλιώς πάρε κανένα kicks αλλά την απόδοση αυτού του φυσιγίου δεν θα την φτάσεις ποτέ, ότι τσοκ και να πάρεις.
Δεκτό ότι είναι πολύ καλά όπως λες. Μήπως όμως κάποιος πριν τα αγοράσει θα πρέπει να έχει κάνει check up στον καρδιολόγο του;:)
 
Δεν έχω Patternmaster και από Kicks μικρή εμπειρία, χωρίς να έχω αγοράσει.
Άκου τον @outlander και τον @Kostas_p.
Για 2 - 3 χρόνια έψαχνα το μαγικό τσοκ των 60-70 γιαρδων που αναφέρουν στα sites τους... Πιο πριν είχα αγοράσει πάρα πολλά εμπορικά φυσιγγια για αυτήν την μακρινή βολή που ήθελα...
Δεν είναι ότι τουφεκαω τόσο μακρυά μόνιμα, πάντα ψάχνω οι βολές μου να είναι μέχρι 30 μέτρα το πολύ, αναζητώ κλειστά καρτέρια.
Για να μη σας κουραζω,αφού αγόρασα και καμποσα τσοκ... ρωτησα και στο φόρουμ μηπως κάποιος είχε ταιριάξει κάποιο φυσιγγι... δεν είδα αυτά τα μαγικά ποσοστά. Έχω πάρει μακρινά θηράματα αλλά δεν νομίζω ότι οφείλεται μόνο στο τσοκ.

Σε εμένα το kicks με φυσιγγια της Nobel δεν είχε υψηλή συγγεντρωση, λογικά δεν τους ταιριάζει το βύσμα(μια δική μου υπόθεση είναι).
Δούλεψε ικανοποιητικά με το oscar discovery.

Mε τσοκ της pattern ειχε σφιχτή τουφεκια το speed της nsi αλλά για τα 50 μέτρα ήταν λίγα τα σκάγια λόγω των 34γραμ και Ν5 που χρησιμοποιω.

Με το BX της brain είχα καλή με τουφεκια με το beretta 36gr extreme long range.

Briley δεν είδα κατι το ιδιαίτερο.

Αυτό που με τρώει μέσα μου είναι μηπως αποδίδουν καλύτερα με πιο χοντρά σκάγια και όχι με το Ν5 που έκανα εγώ τις δοκιμές μου.
Εάν κάποιος έχει ρίξει με Ν3 Ν2 ας μας δώσει πληροφορίες.
 
Για 2 - 3 χρόνια έψαχνα το μαγικό τσοκ των 60-70 γιαρδων που αναφέρουν στα sites τους... Πιο πριν είχα αγοράσει πάρα πολλά εμπορικά φυσιγγια για αυτήν την μακρινή βολή που ήθελα...
Δεν είναι ότι τουφεκαω τόσο μακρυά μόνιμα, πάντα ψάχνω οι βολές μου να είναι μέχρι 30 μέτρα το πολύ, αναζητώ κλειστά καρτέρια.
Για να μη σας κουραζω,αφού αγόρασα και καμποσα τσοκ... ρωτησα και στο φόρουμ μηπως κάποιος είχε ταιριάξει κάποιο φυσιγγι... δεν είδα αυτά τα μαγικά ποσοστά. Έχω πάρει μακρινά θηράματα αλλά δεν νομίζω ότι οφείλεται μόνο στο τσοκ.

Σε εμένα το kicks με φυσιγγια της Nobel δεν είχε υψηλή συγγεντρωση, λογικά δεν τους ταιριάζει το βύσμα(μια δική μου υπόθεση είναι).
Δούλεψε ικανοποιητικά με το oscar discovery.

Mε τσοκ της pattern ειχε σφιχτή τουφεκια το speed της nsi αλλά για τα 50 μέτρα ήταν λίγα τα σκάγια λόγω των 34γραμ και Ν5 που χρησιμοποιω.

Με το BX της brain είχα καλή με τουφεκια με το beretta 36gr extreme long range.

Briley δεν είδα κατι το ιδιαίτερο.

Αυτό που με τρώει μέσα μου είναι μηπως αποδίδουν καλύτερα με πιο χοντρά σκάγια και όχι με το Ν5 που έκανα εγώ τις δοκιμές μου.
Εάν κάποιος έχει ρίξει με Ν3 Ν2 ας μας δώσει πληροφορίες.
Το brain ειναι καλο στα μακρινά;
 
Δεν έχω παράπονο, αυτό που παρατηρώ είναι ότι παίρνεις και σε μεσαίες αποστάσεις άνετα πουλιά.
Όταν αναφέρεσαι σε μακρινά πόσα περίπου μέτρα εννοείς;
Για μερικες περιπτωσεις ας πουμε 50+ ενταξει βεβαια οπλα ειναι οχι κανονια αλλα υπαρχουν καποιες βολες που ειναι πετυχημενες και οσο γινεται να αυξησουμς λιγο τις πιθανοτητες με καποιο καλο τσοκ
 
Ρε κωτσο θα μας τρελάνεις? Μιλάς για μακρινές βολές και δεν έχεις χρησιμοποιήσει ν3? Ανέβα και γραμμάρια.
Δεν δούλεψα Ν3 γιατί το θεωρούσα πολύ χοντρό για φασσα και έπειτα από διάφορους πίνακες είδα ότι το Ν5 μπορεί να σε καλύψει μέχρι 50 μέτρα.
Δοκιμές έκανα στα 50 για να δω τι κάνουν τα φυσιγγια, δεν το σηκώνω συχνά εκεί πέρα 😂🤣
 
Για μερικες περιπτωσεις ας πουμε 50+ ενταξει βεβαια οπλα ειναι οχι κανονια αλλα υπαρχουν καποιες βολες που ειναι πετυχημενες και οσο γινεται να αυξησουμς λιγο τις πιθανοτητες με καποιο καλο τσοκ
Νίκο, εμένα δεν μου αύξησε τα ποσοστά το τσοκ αλλά το φυσιγγι.
Αγόραζα τσοκ έριχνα και έβλεπα πχ 7 σκάγια παραπάνω από το φουλ μαμά ή ακόμα χειρότερα και λιγότερα σκάγια.... 😵😡😠🤬
Γι αυτό έψαχνα και εγώ, παραπλανηθηκα από αυτά που έβλεπα και έτσι τα πλήρωσα ακριβά.
Τα έχω κουμπωμένα ακόμα πάνω γιατί μου αρέσουν και στο μάτι αλλά χρησιμοποιώ φυσιγγια ιδιογομωσης.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην ιδιογομωση, φτιάχνω μερικά ρελιαστα φυσιγγακια και κάνω τη δουλειά μου στις αποστάσεις που ήθελα.
 
Δεν δούλεψα Ν3 γιατί το θεωρούσα πολύ χοντρό για φασσα και έπειτα από διάφορους πίνακες είδα ότι το Ν5 μπορεί να σε καλύψει μέχρι 50 μέτρα.
Δοκιμές έκανα στα 50 για να δω τι κάνουν τα φυσιγγια, δεν το σηκώνω συχνά εκεί πέρα 😂🤣
ν3 εννοεί μάλλον την Remington V3 o τύπος 😜 ... όχι νούμερο 3 σκάγια 🤣
 
Καλησπέρα παρέα! Έχει κανείς υπόψιν του στοιχεία για το MP43 και το αν ρίχνει ατσάλινα σκάγια με ασφάλεια;
Το έχεις η σκέφτεσαι να πάρεις; Δες σελίδα 398 καλό είναι να έχει τσοκακια ,από 3αρι και ανοιχτοτερο.
 
Νίκο, εμένα δεν μου αύξησε τα ποσοστά το τσοκ αλλά το φυσιγγι.
Αγόραζα τσοκ έριχνα και έβλεπα πχ 7 σκάγια παραπάνω από το φουλ μαμά ή ακόμα χειρότερα και λιγότερα σκάγια.... 😵😡😠🤬
Γι αυτό έψαχνα και εγώ, παραπλανηθηκα από αυτά που έβλεπα και έτσι τα πλήρωσα ακριβά.
Τα έχω κουμπωμένα ακόμα πάνω γιατί μου αρέσουν και στο μάτι αλλά χρησιμοποιώ φυσιγγια ιδιογομωσης.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην ιδιογομωση, φτιάχνω μερικά ρελιαστα φυσιγγακια και κάνω τη δουλειά μου στις αποστάσεις που ήθελα.

Οπως διαπιστωσες......τα φυσιγγια ιδιογομωσης μπορουν να βγαλουν ΟF καθε τσοκ...
Επισεις το φυσιγγιο κανει την διαφορα...σε καθε τσοκ και σε καθε οπλο !!!!

Το ειχαμε συζητησει...πριν κανα χρονο περιπου....και σου ειχα πει....αυτο που ζητας....μονο σε φυσιγγια
ιδιογομωσης θα το βρεις. !!!
Ειχα αδικο ??? :)
 
Συμφωνώ Κώστα ότι είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ.
Αν μου βρεις όμως άλλο όπλο ή τσοκ που με εμπορικό ή ιδιογόμωση να βγάζει σχετικά ΣΤΑΘΕΡΑ 77+% συγκέντρωση στα 50m με #4 usa, πες μου να αγοράσω.
Το φυσίγγι δεν παίζεται αν θες πραγματικά σφιχτή τουφεκιά.
Φυσικά δεν κρίνω από μια μόνο τουφεκιά ... υπάρχουν πολλές δοκιμές στο internet ειδικά από το αδερφάκι του Long Beard XR.

View attachment 74002

Φιλε...απ'οτι βλεπω....''φακελωμενο'' με εχεις !!!:p:D
 
Οπως διαπιστωσες......τα φυσιγγια ιδιογομωσης μπορουν να βγαλουν ΟF καθε τσοκ...
Επισεις το φυσιγγιο κανει την διαφορα...σε καθε τσοκ και σε καθε οπλο !!!!

Το ειχαμε συζητησει...πριν κανα χρονο περιπου....και σου ειχα πει....αυτο που ζητας....μονο σε φυσιγγια
ιδιογομωσης θα το βρεις. !!!
Ειχα αδικο ??? :)
Ειχατε δίκιο!! Άργησα να εντοπίσω το φόρουμ... και
πέταξα αρκετά χρήματα και χρόνο!
Το επόμενο βήμα να πάρω μια μηχανή για αστέρι.
 
Ειχατε δίκιο!! Άργησα να εντοπίσω το φόρουμ... και
πέταξα αρκετά χρήματα και χρόνο!
Το επόμενο βήμα να πάρω μια μηχανή για αστέρι.
Να την πάρεις Κώστα.
Τους νεκρούς καλοκαιρινούς μήνες η ιδιογόμωση είναι η απόλαυσή μου. Πιστεύω ότι θα την απολαύσεις και εσύ.
 
Το έχεις η σκέφτεσαι να πάρεις; Δες σελίδα 398 καλό είναι να έχει τσοκακια ,από 3αρι και ανοιχτοτερο.
Το έχω φίλε μου, αλλά λόγω των (σταδιακά) υποχρεωτικών ατσάλινων σκαγιών σέφτομαι το εξής είτε δημιουργία σπειρωμάτων τσοκ ή αγορά καινούργιου όπλου με τσοκ. Επίσης, σκέφτομαι να ψάξω αν μπορεί να ρίξει (με ανοιχτά τσοκ) κάποια σκοπευτικά μονόβολα στο κυνήγι του αγριόχοιρου. Σε ευχαρτιστώ για την απάντηση σου.
 
Το έχω φίλε μου, αλλά λόγω των (σταδιακά) υποχρεωτικών ατσάλινων σκαγιών σέφτομαι το εξής είτε δημιουργία σπειρωμάτων τσοκ ή αγορά καινούργιου όπλου με τσοκ. Επίσης, σκέφτομαι να ψάξω αν μπορεί να ρίξει (με ανοιχτά τσοκ) κάποια σκοπευτικά μονόβολα στο κυνήγι του αγριόχοιρου. Σε ευχαρτιστώ για την απάντηση σου.
Πάρε κυνηγετικά μονόβολα όχι σκοπευτικά.

Από Καρδίτσα είσαι ? Μόνο εκεί έχω ακούσει τέτοιο όνομα ....
Κοτσαρίκος τ'ς Βάιας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top