Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ασε που αυτο πιστευω ειναι απο τσοκ που δεν πατανε καλα στην πατουρα πισω στην κανη και περνει πολλα αερια μεσα, μπορει και κοματακια πλαστικου απο τα κυαθια !.think.
 
Και με μπομπότα ... το στάρ' είναι χοντρό.
Εεεε ρα νάχαμε έναν πλαστό τώρα ...

Χωρίς πλάκα, αν με ενδιέφερε να κρατήσω το όπλο δεν θα έριχνα HP.
View attachment 74182
Αυτό δεν είναι τίποτα Βασίλη. Ο άλλος είχε κάνει τέτοιο εξογκωμα με τη διαφορά όμως ότι ήταν πάνω από δέκα πόντους "γραμμή " στην κάτω κάννη σούπερ ποζε στο σημείο που κουμπώνει η πάπια αν θυμάμαι καλά και ρωτούσε τι να έφταιξε... Που πήγε στραβά η ιδιογομωση 9 βολου. Το γάμησε το οπλακι. Εγώ πιστεύω ότι έκανε πειράματα με μπίλιες από ρουλεμάν για πετύχει το.... Υπέρτατο φυσίγγιο.
 
για να πετύχει το.... Υπέρτατο φυσίγγιο.
Το πέτυχε ... έσπασε το όπλο ...

Κώστα δεν ξέρω ούτε από όπλα ούτε από φυσίγγια.
Ξέρω όμως ότι αν δουλεύεις ένα μηχάνημα στα όρια, ακόμα και στα μέγιστα αποδεκτά, θα πάθει πιο γρήγορα ζημιά.

Το έχω ξαναγράψει, ... στην περιοχή που κυνηγάω δεν έχω ανάγκη από super ντούπερ δράμια για να σκοτώσω γουρούνια.
Πάνω από 70kg δύσκολα βρίσκεις και εκεί βάζεις (στην τελική) μονόβολο.

Στην Μακεδονία ακούω για κάτι γουρούνια 200kg καθαρά ... δεν ξέρω αν λένε αλήθεια ή ψέματα.
Σε τέτοια θερία το φυσίγγι θέλει ψάξιμο.
 
Το πέτυχε ... έσπασε το όπλο ...

Κώστα δεν ξέρω ούτε από όπλα ούτε από φυσίγγια.
Ξέρω όμως ότι αν δουλεύεις ένα μηχάνημα στα όρια, ακόμα και στα μέγιστα αποδεκτά, θα πάθει πιο γρήγορα ζημιά.

Το έχω ξαναγράψει, ... στην περιοχή που κυνηγάω δεν έχω ανάγκη από super ντούπερ δράμια για να σκοτώσω γουρούνια.
Πάνω από 70kg δύσκολα βρίσκεις και εκεί βάζεις (στην τελική) μονόβολο.

Στην Μακεδονία ακούω για κάτι γουρούνια 200kg καθαρά ... δεν ξέρω αν λένε αλήθεια ή ψέματα.
Σε τέτοια θερία το φυσίγγι θέλει ψάξιμο.
200 κιλά καθαρό; Μήπως τα λένε αυτά τύποι σαν τον Τατσόπουλο που έχει πηδήξει τη μισή Αθήνα;
 
200 κιλά καθαρό; Μήπως τα λένε αυτά τύποι σαν τον Τατσόπουλο που έχει πηδήξει τη μισή Αθήνα;
Πριν μια βδομάδα μου είπε ένας για 210 κιλά καθαρό ... τι να σου πω ?
Λες με το "καθαρό" να εννοούσε πλυμένο από τις λάσπες ?

🤪
 
Πριν μια βδομάδα μου είπε ένας για 210 κιλά καθαρό ... τι να σου πω ?
Λες με το "καθαρό" να εννοούσε πλυμένο από τις λάσπες ?

🤪
Μάλλον ο Τατσόπουλος ξεκίνησε κυνήγι. Βαστά μην αρχίσει και το ψάρεμα γιατί θα μάθεις και για σαρδέλα τριών μέτρων 🤣🤣🤣
 
Πριν μια βδομάδα μου είπε ένας για 210 κιλά καθαρό ... τι να σου πω ?
Λες με το "καθαρό" να εννοούσε πλυμένο από τις λάσπες ?

🤪
Το οτι εχει μεγαλα γουρουνια εχει !! Σας τα εχουμε δειξει αλλα 200 κιλα καθαρο ρε μπιλι ουτε εκτροφης δεν γινονται τοσο !!! Μηπως στα ελεγε σε λιμπρες και δεν το καταλαβες καλα ; .think.
 
Το οτι εχει μεγαλα γουρουνια εχει !! Σας τα εχουμε δειξει αλλα 200 κιλα καθαρο ρε μπιλι ουτε εκτροφης δεν γινονται τοσο !!! Μηπως στα ελεγε σε λιμπρες και δεν το καταλαβες καλα ;
Δεν δίνω σημασία ... έχω ακούσει και πιο κουλά.
210 ok 210 ...
Πετάει ο γάϊδαρος ? Πετάει ...
Μπορεί να βάρεσαν κανένα από τον καύκασο που χάθηκε και δεν ήξερε πως να γυρίσει πίσω ... 🤣
 
Δεν δίνω σημασία ... έχω ακούσει και πιο κουλά.
210 ok 210 ...
Πετάει ο γάϊδαρος ? Πετάει ...
Μπορεί να βάρεσαν κανένα από τον καύκασο που χάθηκε και δεν ήξερε πως να γυρίσει πίσω ... 🤣
Μπορεί 200 κιλά να ήταν το κρέας από το κυνήγι της ημέρας, δηλαδή 2-3 γουρούνια.
 
Μπορεί 200 κιλά να ήταν το κρέας από το κυνήγι της ημέρας, δηλαδή 2-3 γουρούνια.
Η μπορει να σκοτωσαν κανενα μοσχαρι και το βαφτησανε γουρουνι !!! 😜 γιατι ιδιως εκει πανω Σερρες, Δραμα κυκλοφορανε και μοσχαρια ελευθερα μονα τους και πανε μονα στο μαντρι το βραδυ
 
Δεν δίνω σημασία ... έχω ακούσει και πιο κουλά.
210 ok 210 ...
Πετάει ο γάϊδαρος ? Πετάει ...
Μπορεί να βάρεσαν κανένα από τον καύκασο που χάθηκε και δεν ήξερε πως να γυρίσει πίσω ... 🤣
IMG_20230115_152147_7.jpg
Το αγροτικο μονοκαμπινο τογιοτα χαιλουξ και το γουρουνι θυλικο 😜
 
Η μπορει να σκοτωσαν κανενα μοσχαρι και το βαφτησανε γουρουνι !!! 😜 γιατι ιδιως εκει πανω Σερρες, Δραμα κυκλοφορανε και μοσχαρια ελευθερα μονα τους και πανε μονα στο μαντρι το βραδυ
Σωστά. Αγελάδες και μοσχάρια ελεύθερα και μόνα τους είχε και στο νομό Καλαμπάκας στα βουνά που πήγαινα για γουρούνι. Από μπροστά μας περνούσαν.
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Μου αρέσει πολύ η ομάδα μας εδώ, πραγματικός θησαυρός. Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα για τα μονόβολα ή δράμια, είναι το θέμα των αποστρακισμών. Ο φίλος ο gvp9000 έγραψε ότι στα σκοπευτικά μονόβολα είναι μαλακότερο το μολύβι, αυτό όμως δεν τα καθιστά πιο ασφαλή για όλους σε περίπτωση αστοχίας; Είναι εν τέλει μειονέκτημα; Δυστυχώς δε βρίσκουμε πολύ υλικό σχετικό με θέματα αποστρακισμών.
 
BuckKicker.jpg
Κυνηγάω για αρκετό με XF τσοκ, to Buck Kicker με την MP-155. Η κατανομή που δίνει με τα Lambro Palla τα 9βολα είναι τρομερή, πολύ σφιχτή και επίσης πολύ καλή διάτρηση σε μεγάλες αποστάσεις. Απλώς σκέφτομαι αν είναι πιο ασφαλές για τους συγκυνηγούς μας, άλλους ανθρώπους που βρίσκονται στα πέριξ αλλά και εμάς το να πάμε σε μονόβολα αποκλειστικά. Επαναλαμβάνω, να ο λόγος που ρωτάω για το θέμα των αποστρακισμών. Δράμια ή μονόβολα είναι πιο ασφαλή από αυτή την άποψη; Μαλακά ή σκληρότερα; Η ασφάλεια είναι το μεγαλύτερο θέμα στο κυνήγι, τα άλλα έπονται.
 
View attachment 74256
Κυνηγάω για αρκετό με XF τσοκ, to Buck Kicker με την MP-155. Η κατανομή που δίνει με τα Lambro Palla τα 9βολα είναι τρομερή, πολύ σφιχτή και επίσης πολύ καλή διάτρηση σε μεγάλες αποστάσεις. Απλώς σκέφτομαι αν είναι πιο ασφαλές για τους συγκυνηγούς μας, άλλους ανθρώπους που βρίσκονται στα πέριξ αλλά και εμάς το να πάμε σε μονόβολα αποκλειστικά. Επαναλαμβάνω, να ο λόγος που ρωτάω για το θέμα των αποστρακισμών. Δράμια ή μονόβολα είναι πιο ασφαλή από αυτή την άποψη; Μαλακά ή σκληρότερα; Η ασφάλεια είναι το μεγαλύτερο θέμα στο κυνήγι, τα άλλα έπονται.
Με σκάγια πως πάει το δοκίμασες;
 
Τα μονοβολα της αγοράς μας εξοστρακιζονται λιγότερο από τα δραμια, αυτό λόγω σχήματος και ταχύτητας που κατά κανόνα είναι μεγαλύτερη στα μονοβολα. Τα δραμια είναι συμπαγής μόλυβδος, και το σφαιρικό σχήμα τους ευνοεί τον εξοστρακισμο. Σημαντική είναι η γωνία πρόσπτωσης στο εμπόδιο, όσο πιο μικρή τόσο πιο μεγάλος ο κίνδυνος, και η ταχύτητα αν είναι πολύ ψηλή πάνω από 400μ/δ κατά την πρόσκρουση, τα μολυβδινα μονοβολα ή δραμια ,ειδικά σε σκληρά εμπόδια διαλύονται
 
Τα μονοβολα της αγοράς μας εξοστρακιζονται λιγότερο από τα δραμια, αυτό λόγω σχήματος και ταχύτητας που κατά κανόνα είναι μεγαλύτερη στα μονοβολα. Τα δραμια είναι συμπαγής μόλυβδος, και το σφαιρικό σχήμα τους ευνοεί τον εξοστρακισμο. Σημαντική είναι η γωνία πρόσπτωσης στο εμπόδιο, όσο πιο μικρή τόσο πιο μεγάλος ο κίνδυνος, και η ταχύτητα αν είναι πολύ ψηλή πάνω από 400μ/δ κατά την πρόσκρουση, τα μολυβδινα μονοβολα ή δραμια ,ειδικά σε σκληρά εμπόδια διαλύονται
Τα επιχαλκωμένα/επινικελωμένα εξοστρακίζονται περισσότερο από τα σκέτα μολύβδινα ή όχι Λευτέρη;
 
Γιάννενα!

Κοίτα, αν ταιριάζει στον αυλό μια χαρά είναι για τις κοντινές βολές, πιο οικονομικά και μικρή ανάκρουση. Εκτός αν έχεις κάποιον άλλο λόγο που μου το λες φίλε αυτό για τα κυνηγετικά.
Τα σκοπευτικα για τενεκεδες στο κυνηγι μονο κυνηγετικα καμια σχεση σε διατρυση κινιτικη ενεργεια
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες παιδιά! Μου αρέσει πολύ η ομάδα μας εδώ, πραγματικός θησαυρός. Αυτό που με προβληματίζει ιδιαίτερα για τα μονόβολα ή δράμια, είναι το θέμα των αποστρακισμών. Ο φίλος ο gvp9000 έγραψε ότι στα σκοπευτικά μονόβολα είναι μαλακότερο το μολύβι, αυτό όμως δεν τα καθιστά πιο ασφαλή για όλους σε περίπτωση αστοχίας; Είναι εν τέλει μειονέκτημα; Δυστυχώς δε βρίσκουμε πολύ υλικό σχετικό με θέματα αποστρακισμών.
Ασφαλεια για ολους και ανασφαλεια γι αυτον που τα ριχνει σε κανα καπρο αχαχαχαχα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top