Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν παίζει κανένα ρόλο στην όπλιση, στο συγκεκριμένο όπλο. Η σφύρα οπλίζει με το σπιρούνι - μοχλό ανοίγματος, πίσω από την σκανδάλη. (Και αφοπλίζει επίσης).
Κατά τα άλλα, αν ταιριάζουν σύγχρονα ανταλλακτικά, χωρίς φιτάρισμα, δεν γνωρίζω ...
Χωρίς να έχω πιάσει Baikal μονοκαννο το υποψιαζομουν για την οπλιση ,η μάλλον κάπου το είχα διαβάσει ,αλλά το έγραψα γενικότερα αν χαθεί πάπια ιδίως από δίκανο είναι τρομερά δύσκολο να αντικατασταθεί.
 
Χωρίς να έχω πιάσει Baikal μονοκαννο το υποψιαζομουν για την οπλιση ,η μάλλον κάπου το είχα διαβάσει ,αλλά το έγραψα γενικότερα αν χαθεί πάπια ιδίως από δίκανο είναι τρομερά δύσκολο να αντικατασταθεί.
Ανταλλακτικά υπάρχουν αλλά.. μόνο στην χώρα κατασκευής (στην λάθος πλευρά της ιστορίας όπως λένε οι μεγάλοι δημοκράτες).


https://12x70.ru/catalog/zapchasti_...ION_CODE=zapchasti_izh_18_izh_18em_m_mr_18_mn
 
Ανταλλακτικά υπάρχουν αλλά.. μόνο στην χώρα κατασκευής (στην λάθος πλευρά της ιστορίας όπως λένε οι μεγάλοι δημοκράτες).


https://12x70.ru/catalog/zapchasti_imz_baikal/zapchasti_izh_18_izh_18em_m_mr_18_mn/?PATH=zapchasti_imz_baikal/&SECTION_CODE=zapchasti_izh_18_izh_18em_m_mr_18_mn
Αφού δεν έχεις πρόσβαση δεν υπάρχουν , όχι ότι αν είχε ο αντιπρόσωπος θα συμφέρε κιόλας .
 
Μην βιαστείς να βάλεις τρυπάνι στις βίδες.
Βάλε αντισκωριακο κι άστο να δουλέψει...
Δοκίμασε την επομένη....
Αν έχεις θερμοπιστολο,ζέστανε την περιοχή και ξαναδοκιμασε.
Αν έχεις δράπανο κολωνατο με μέγγενη,κεντραρισε την βίδα,εξασφάλισε με την μέγγενη ,κατέβασε το τσοκ και στρίψε πιάνοντας το.
Αν επιμένει,βάλε αξονακι(πχ ένα κατσαβίδι ανάλογης διαμέτρου) σε βολική τρύπα του κλειδιού του τσοκ και ξαναδοκιμασε.
Ταυτόχρονα πιέζεις κάθετα και στρίβεις.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ,για να μην καβαλήσει η μύτη και χαλάσει την εγκοπή.
Οι βίδες,σε περίπτωση που καταστραφούν ,βρίσκονται εύκολα(Μ4 αν θυμάμαι...)
Το ανταλλακτικό,αν βρεθεί,κατά 90%θα χρειαστεί φιταρισμα.
Όπως και να 'χει,αν ταιριάζει το αυλάκι για το μάνταλο της πάπιας με το μαμά σιδερο και συμπίπτουν οι τρύπες για τις βίδες που συγκρατούν τα δύο σίδερα και κανονίζουν την μεταξύ τους απόσταση,μπορεί να γίνει εκ νέου εφαρμογή.
Δεν αξίζει η αγορά ανταλλακτικού για το όπλο και για την κατάσταση που βρίσκεται(αν κρίνω από την πάπια).
Το κάνεις μόνο για συναισθηματικούς λόγους!
Εγώ θα ζητούσα να δω ολόκληρο το όπλο...
Αν είναι ...χυλός,προσπάθησε να πείσεις τον παππού να μην το χρησιμοποιήσει!
Ας πάει από γηρατειά,όχι από το όπλο!!
Ότι κάνεις,στην προκειμένη,είναι επειδή το γουστάρεις και αρκείσαι στην χαρά του παππού και στην ευχή του!
Το τελευταίο αφορά την δική μου οπτική και πρακτική.🙂
Σε ευχαριστω πολυ Γιαννη για την απαντηση και για το ενδιαφερον...
Ακριβως οπως τα περιεγραψες ειναι τα πραγματα...
Δυστυχως ολα ειχαν γινει ενα σωμα οποτε πηγα στη λυση που ειπα τρυπημα και ανοιγμα νεου σπειρωματος(το παλιο πρεπει να ηταν Μ4x0,7 και του ανοιξα Μ5x0,8...) ανοιξα και τις τρυπες στο μηχανισμο με πενταρι τρυπανι εκει που εινα το φρεζαρισμα και προχωραμε....καλουπωσα οσο καλυτερα μπορουσα την παπια με τον μηχανισμο μεσα τυλιγμενο με ζελατινα κουζινας για να μην κολλησει και αυτος εβαλα και ενα μορσετο το οποιο το ειχα στην αρχη χαλαρο για να ειναι η ρωγμη ανοιχτη και εριξα μεσα εποξικη ρητινη δυο συστατικων και μετα εσφιξα το μορσετο τοσο οσο του επετρεπε ο μηχανισμος που ηταν ηδη μεσα...
Το αποτελεσμα θα το δουμε αυριο...
Στην τελικη του παταω και μια ξυλοβιδα εγκαρσια μεχρι να βγει απο την αλλη μερια και την κοβω και απο τις δυο μεριες συριζα με το ξυλο για μην ενοχλει το χερι ...
Μας ενδιαφερει κυριως το λειτουργικο αποτελεσμα και οχι και τοσο το αισθητικο...
Και παλι σε ευχαριστω πολυ για τις οδηγιες....
Το οπλο θα το δω οταν θα παω να την εφαρμοσω (αν ολα πανε καλα...) αν το δω οτι ειναι χαλι μαυρο θα του πω οτι δεν πετυχε η εγχειριση και οτι δεν κουμπωνει επανω...
 
Εκοψε 1 κουτη απο γαλα εβαπορε,εβγαλε τους πατους, το εβαλε μεσα στην κανη με παπια κουμπομενη,το χτηπισε περιμετρικα με ενα σφηρακι οστε να σφηξη πανο και το προβλιμα παει .very funny. το μονο μιον οπτηκο και δεν ελινε το οπλο,επρεπε να βγαλης ολο το κολπο
Ετσι τα κανανε παλια εχω δει πολλα (οχι με κουτι εβαπορε...) αλλα με μεταλλικο ελασμα που αγκαλιαζε την καννη μαζι με την παπια...
 
Ετσι τα κανανε παλια εχω δει πολλα (οχι με κουτι εβαπορε...) αλλα με μεταλλικο ελασμα που αγκαλιαζε την καννη μαζι με την παπια...
Έχω δει Martini (μετασκευασμένο σε λειόκαννο) που ο κάτοχός του είχε τυλίξει κάννη και πάπια μαζί, με σύρμα (5-6 γύρους) !! .sarcastic.
Εδώ που τα λέμε, σχεδόν στα περισσότερα όπλα - κυρίως στα ραβδωτά, στρατιωτικά και μη - από τα πολύ παλιά χρόνια μέχρι και αρκετά πρόσφατα, ο πιο συνήθης τρόπος σύνδεσης κάννης και πάπιας ήταν με μεταλλικό κολλάρο ( Barrel band ).;)
Οι παραπάνω λοιπόν "νεοελληνικές πατέντες" δεν είναι στην "ιδέα", που είναι πολύ παλιά, αλλά στο υλικό κατασκευής !!!
Ότι είχε εύκαιρο ο καθένας χρησιμοποίησε ... .yel.:cool:
Νομίζω ότι σε ένα μονόκαννο (χωρίς ρίγα), ακόμη και σήμερα, δεν θα πήγαινε άσχημα ένα τέτοιο κολλάρο. Θα του έδινε ας πούμε ένα "old-classic look" ... Καλοφτιαγμένο βέβαια, μερακλήδικο όπως είπε κι ο μαστρο-Γιάννης ... Όχι από σύρμα ή κονσερβοκούτι !!! .yel.:rolleyes:
 
Ωραία όλα αυτά να ακούγονται σαν ιστορίες ιδίως όταν έχουν και αίσιο τέλος.Εδω δεν χωρά ανάγκη και φτώχια ,αν δεν μπορείς να αποκτήσεις ένα ασφαλές όπλο , Ε τότε ποτέ μην πάρεις . Μείνε ζωντανός.
Αλα χρονια τοτε αλα τωρα.τοτε αν δεν το ευτιαχνες ετσει θα πινουσες που λευτα για φτιαξημο
 
Το γνωριζω φιλε μου, δεν ειναι δικο μου αλλα τι να του πω του παππου..?το θεμα ειναι αν ταιριαζει ο μηχανισμος... εγω αυριο θα του πω και την τιμη και βλεπουμε...
Θέλει εφαρμογή σε γνώστη ή οπλουργό.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top