Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σ' ευχαριστώ πολύ! Θα το τσεκάρω προσεκτικά και βλέπουμε. Την έχω 2 χρόνια, αλλά τώρα θα αρχισω να τη χρησιμοποιώ, οπότε είπα να ξεκινήσω απ τα βασικά!:confused:
Καλή αρχή Αντρέα και καλή κυνηγετική περίοδο. Είσαι ευχαριστημένος από την 155; Τι κυνήγια κάνεις και τι εύρος γομωσεων χρησιμοποιείς;
 
Δίκιο έχεις...προσωπικό γούστο εξέφρασα για τα σταθερά τσοκ...
Πρακτικά τα εναλλασσόμενα δίνουν σαφώς περισσότερες επιλογές στο χρήστη...

Επιδρούν βέβαια αρνητικά στη σωστή κατανομή βάρους των καννών (για δικαννο μιλάω κυρίως) με αποτέλεσμα να χάνεται το ιδανικό ζύγισμα τους...σημαντική παράμετρος για μένα...

Αν επιβληθούν καθολικά τα ατσάλινα και πάλι η προσωπική μου προτίμηση θα είναι σταθερά τσοκ κατάλληλα για χρήση ατσάλινων σκαγιών...

Προσωπική άποψη πάντα βασισμένη σε δικές μου εμμονές...δε σημαίνει ότι είναι και σωστή ή η ποιό ορθολογική...
Καλησπέρα Σπύρο!
Επειδή αγόρασα μόλις το MP-43 με τσοκ ακριβώς λόγω της σταδιακής έλευσης των ατσάλινων σκαγίων και με απασχολεί αυτό που γράφεις, νομίζω ότι αυτό που λες είναι τσοκ.
 
Καλησπέρα Σπύρο!
Επειδή αγόρασα μόλις το MP-43 με τσοκ ακριβώς λόγω της σταδιακής έλευσης των ατσάλινων σκαγίων και με απασχολεί αυτό που γράφεις, νομίζω ότι αυτό που λες είναι τσοκ.
Πολύ καλά έκανες και καλοτουφεκο.Βαλε καμία φωτογραφία πόσα εκατοστά κάννες δισκανδαλο η μόνοσκάνδαλο;;
 
Last edited:
Καλησπέρα Σπύρο!
Επειδή αγόρασα μόλις το MP-43 με τσοκ ακριβώς λόγω της σταδιακής έλευσης των ατσάλινων σκαγίων και με απασχολεί αυτό που γράφεις, νομίζω ότι αυτό που λες είναι τσοκ.
Καλησπέρα!
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς σε προβλημάτισε σε αυτά που έγραψα...

Καλή η επιλογή σού...να τη χαρείς με υγεία!
 
Last edited:
Καλησπέρα!
Συγγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς σε προβλημάτισε σε αυτά που έγραψα...

Καλή η επιλογή σού...να τη χαρείς με υγεία!
Σε ευχαριστώ! Έγραψα μόνο μέρος της πρότασης για κάποιο λόγο. Έλεγα ότι είναι θέμα τσοκ το αν θα επηρρεάσουν το βάρος μπροστά και άρα το ζύγισμα. Μικρά εσωτερικά τσοκ δε θα κάνουν αίσθηση.
 
Πολύ καλά έκανες και καλοτουφεκο.Βαλε καμία φωτογραφία πόσα εκατοστά κάννες δισκανδαλο η μόνοσκάνδαλο;;
Δισκάνδαλο, 72 εκατοστά κάννες. Είναι στον οπλουργό το όπλο τώρα επειδή μου κατασκευάζει κοντάκι κατά παραγγελιά λόγω του ότι επωμίζω αριστερά. Επίσης, θα γίνει ελάφρυνση του βάρους έλξης των σκανδαλών.
 
Δισκάνδαλο, 72 εκατοστά κάννες. Είναι στον οπλουργό το όπλο τώρα επειδή μου κατασκευάζει κοντάκι κατά παραγγελιά λόγω του ότι επωμίζω αριστερά. Επίσης, θα γίνει ελάφρυνση του βάρους έλξης των σκανδαλών.
Ε ,τότε μόλις το πάρεις με το καλό θέλουμε παρουσίαση ,, είμαστε πολλοί οι αριστερόχειρες .
 
Ε ,τότε μόλις το πάρεις με το καλό θέλουμε παρουσίαση ,, είμαστε πολλοί οι αριστερόχειρες .
Έχω ένα πλαγιόκαννο MP-43 με αγγλέ αριστερό κοντάκι και σταθερά τσοκ. (είναι στο μάστορα και αυτό για να αντιγράψει το κοντάκι, μόνο που το καινούρια θα είναι τύπου Woodward στη λαβή). Εννοείται, θα τα ανεβάσω παιδιά! Έχω ραντεβού για τα χαρτιά 8 Σεπτεμβρίου βέβαια, αλλά με πολλή χαρά θα τα ανεβάσω δίπλα - δίπλα. Το παλιό θα το δώσω παρεμπιπτόντως.
 
Σε ευχαριστώ! Έγραψα μόνο μέρος της πρότασης για κάποιο λόγο. Έλεγα ότι είναι θέμα τσοκ το αν θα επηρρεάσουν το βάρος μπροστά και άρα το ζύγισμα. Μικρά εσωτερικά τσοκ δε θα κάνουν αίσθηση.
Είναι θέμα πάχους μετάλλου στο στόμιο, που χρειάζεται για να διαμορφωθούν οι φωλιές και το σπείρωμα των τσοκ...
Αν δεις το προφίλ των στομίων της κάννης ενος όπλου με τσοκ και ενός σταθερού...ίδιου μοντέλου...θα δεις τη διαφορά...

Όπως και να χει αυτές είναι "παραξενιές" δικές μού και δεν πρέπει να σε προβληματίζουν...

Εκανες καλή επιλογή...Καλοτουφεκο!
 
Last edited:
Βαγγέλη αν σε ένα mp43 δισκάνδαλο με απλούς εξολκείς ανοίξεις τα τσοκ από 3-1 σε 4-3 τότε μπορεί να ρίξει ατσάλινα σκάγια?
Γιώργο η θεωρία λέει ότι για τα φυσίγγια high performance (hp) με ατσάλινα σκάγια, πρέπει το όπλο να έχει δοκιμαστεί στα 1370 bar πίεση (cip s) και η κάννη να αναγραφει "steel proof" η να έχει σφραγίδα τουλίπα. Αν δεν έχει τότε μπορεί να ρίξει τα απλά ατσάλινα, εφόσον βέβαια έχει σφραγίδα nitro. Σε όλες τις περιπτώσεις (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις όπως τα καινούργια fabarm), ρίχνεις ατσάλινα με τσοκ 3 ναι και ανοιχτοτερο. Για το baikal που ενδιαφέρεσαι και νομίζω έχει απλές θαλάμες, ναι μπορείς να ρίξεις απλα ατσάλινα.
Θα σου πει και ο Βαγγος για πιο σίγουρα.
Ψάξε λίγο στην ιστοσελίδα της BASC, έχει λεπτομερείς οδηγίες, τις οποίες τις έχουμε ανεβάσει κι εδώ. Εγώ και ο @gvp9000 σίγουρα.
 
Γιώργο η θεωρία λέει ότι για τα φυσίγγια high performance (hp) με ατσάλινα σκάγια, πρέπει το όπλο να έχει δοκιμαστεί στα 1370 bar πίεση (cip s) και η κάννη να αναγραφει "steel proof" η να έχει σφραγίδα τουλίπα. Αν δεν έχει τότε μπορεί να ρίξει τα απλά ατσάλινα, εφόσον βέβαια έχει σφραγίδα nitro. Σε όλες τις περιπτώσεις (εκτός από κάποιες εξαιρέσεις όπως τα καινούργια fabarm), ρίχνεις ατσάλινα με τσοκ 3 ναι και ανοιχτοτερο. Για το baikal που ενδιαφέρεσαι και νομίζω έχει απλές θαλάμες, ναι μπορείς να ρίξεις απλα ατσάλινα.
Θα σου πει και ο Βαγγος για πιο σίγουρα.
Ψάξε λίγο στην ιστοσελίδα της BASC, έχει λεπτομερείς οδηγίες, τις οποίες τις έχουμε ανεβάσει κι εδώ. Εγώ και ο @gvp9000 σίγουρα.
Κώστα επειδή δεν έχω προσέξει η κάννες του απλού baikal έχουν σφραγίδα nitro?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top