Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φίλοι μου έχω την baikal 155. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιο νούμερο τσοκ να βάζω σε περπατητο κυνήγι κότσυφα σε κάμπο κυρίως (μεσαίες αποστάσεις) και τι φυσιγγι να βάζω (νούμερο , με συγκεντρωτηρα ή Διασποράς) ; και αν μπορείτε να στείλετε και καμιά φωτό να δω την δοκιμή σας σε χαρτόνι
4 τσοκ και 8αρια ή 9αρια δοκίμασε.
 
Φίλοι μου έχω την baikal 155. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιο νούμερο τσοκ να βάζω σε περπατητο κυνήγι κότσυφα σε κάμπο κυρίως (μεσαίες αποστάσεις) και τι φυσιγγι να βάζω (νούμερο , με συγκεντρωτηρα ή Διασποράς) ; και αν μπορείτε να στείλετε και καμιά φωτό να δω την δοκιμή σας σε χαρτόνι
Έχεις πάρει απαντήσεις συνονόματε, και επειδή είναι και πολλές στο τέλος θα μπερδευτείς χειρότερα
Φαίνεσαι αγχωμένος και λογικό είναι μέχρι ένα σημείο
Πάρε ένα κουτί 9άρια και ένα 8άρια πήγαινε και δύο κυνήγια στο ένα με 4* και στο άλλο με 3* και θα δείς στην πράξη τι παίζει
Καλό είναι που ρωτάς αλλά συγκεκριμένη απάντηση που θα είναι ντε και καλά σωστή δεν υπάρχει
Πήγαινε για κυνήγι χωρίς άγχος και να δείς ότι σύντομα θα τον βρείς μόνος σου τον συνδυασμό που σου ταιριάζει, δεν είναι τόσο δύσκολο όσο το έχεις τώρα στο μυαλό σου, λίγο εμπειρία χρειάζεται που θα έρθει με το κυνήγι
 
Φίλοι μου έχω την baikal 155. Μήπως θα μπορούσατε να μου προτείνετε ποιο νούμερο τσοκ να βάζω σε περπατητο κυνήγι κότσυφα σε κάμπο κυρίως (μεσαίες αποστάσεις) και τι φυσιγγι να βάζω (νούμερο , με συγκεντρωτηρα ή Διασποράς) ; και αν μπορείτε να στείλετε και καμιά φωτό να δω την δοκιμή σας σε χαρτόνι
Το να δεις μια εικόνα κατανομής απο άλλο οπλο...δεν κερδίζεις τίποτα...
Πάρε μια μέρα το όπλο σου...
Πάρε φυσίγγια κανονικά (συγκεντρωτηρα) 30-32 γρ. Νο 8-9...
Πάρε και μπόλικα χαρτόνια ή κόλλες 1μ.Χ1μ...
Πήγαινε σε μέρος που επιτρέπεται το κυνήγι και σου προσφέρει ασφαλές πεδίο βολής...
Στήσε τα χαρτόνια στις αποστάσεις που, συνήθως, ντουφεκάς και ξεκίνα να ντουφεκάς με όλα τα τσοκ...
Θα πάρεις μια πρώτη εικόνα του εύρους της κατανομής του κάθε τσοκ με τον συγκεκριμένο τύπο φυσιγγίου...

Για το κυνήγι μην επιλέξεις το πιο σφιχτό, εντυπωσιακό κέντρο...μελέτησε τις ντουφεκιές, κάνε το χέρι σου γροθιά και "σάρωσε" το χαρτί, ξεκινώντας από το κέντρο προς την περιφέρεια...
Στην αποτύπωση που η γροθιά σου θα καλύψει το μεγαλύτερο εύρος επιφάνειας "παίρνοντας" 4-5 σκάγια, χωρίς κενά, είναι η ντουφεκιά σου..

Από κει και πέρα, αν είσαι νέος κυνηγός, η καλύτερη επένδυση θα ήταν να πας να παρακολουθήσεις μερικά μαθήματα σε έναν δάσκαλο κυνηγετικής σκοποβολής-αγωγής...
Θα γλιτώσεις πολύ κόπο, χρήμα, στεναχώριες...
 
Last edited:
Ωραίο το Τιμ σου και ειδικά το παιδί που είναι απάνω από το γουρούνι και κρατάει τα σκηνιά. Ποιος το βαρεσε από όλους ;;;
Φίλε Γιώργη ο εγγονός μου το βάρεσε...
Ο πιτσιρικάς στην φωτογραφία
 
Ωραίος με δική του καραμπίνα ; το παιδί πάνω από το γουρούνι ;
Ναι... Έκανε μια χαρά... Να πηγαίνετε τα εγγόνια σας για κυνήγι τρελενονται για αυτά εδώ τα γουρούνια. Επίσης θέλω να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορείς να μου πεις τι τρώνε οι τσίχλες;
 
Ναι... Έκανε μια χαρά... Να πηγαίνετε τα εγγόνια σας για κυνήγι τρελενονται για αυτά εδώ τα γουρούνια. Επίσης θέλω να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορείς να μου πεις τι τρώνε οι τσίχλες;
Σκουλίκια φίλε και ότι βρουν από καρπούς. Να κυνηγάτε τσίχλες σε ελαιώνες γιατί τρελαίνονται για αυτές εδώ τις ελιτσες
 
Σκουλίκια φίλε και ότι βρουν από καρπούς. Να κυνηγάτε τσίχλες σε ελαιώνες γιατί τρελαίνονται για αυτές εδώ τις ελιτσες
Εντάξει ευχαριστώ πολύ φίλε Γιώργη για τη συμβουλή σου θα την ακολουθήσω και θα σου πω αποτέλεσμα
 
Ναι... Έκανε μια χαρά... Να πηγαίνετε τα εγγόνια σας για κυνήγι τρελενονται για αυτά εδώ τα γουρούνια. Επίσης θέλω να κάνω μια ερώτηση μήπως μπορείς να μου πεις τι τρώνε οι τσίχλες;
Μπράβο κύριε Γιάννη. Και εγώ τον δικό μου εγγονό τον προορίζω για κυνηγό. Φυσικά έχουμε ακόμη καιρό. Είναι 3 ετών.
 
Ευχαριστώ για την αποδοχή Πρόσφατα έγινα κάτοχος μίας καραμπινας baikal MP 155 Το όπλο το αγοράσα καινούργιο της δυο φορές που πήγα για κυνήγι μου άφησε καλές εντυπώσεις (στα ορτικια τουλάχιστον) Έχω παρατηρήσει ότι μπροστά από την σκανδαλη έχει ένα έλασμα (κουμπί)το οποίο κρατάει τα φυσιγγια στην αποθήκη όταν δεν το οπλισω Είναι κάποια λειτουργία του όπλου;
 
Ευχαριστώ για την αποδοχή Πρόσφατα έγινα κάτοχος μίας καραμπινας baikal MP 155 Το όπλο το αγοράσα καινούργιο της δυο φορές που πήγα για κυνήγι μου άφησε καλές εντυπώσεις (στα ορτικια τουλάχιστον) Έχω παρατηρήσει ότι μπροστά από την σκανδαλη έχει ένα έλασμα (κουμπί)το οποίο κρατάει τα φυσιγγια στην αποθήκη όταν δεν το οπλισω Είναι κάποια λειτουργία του όπλου;
Καλησπέρα Γιώργο καλώς ήρθες. Είναι λειτουργία cut-off , αναστολέα φυσιγγίων δηλαδή αντίστοιχη με αυτή που φέρουν τα benelli. Για να απελευθερώσει φυσίγγι από την αποθήκη πατάς εκείνο το κουμπί.
 
Μπράβο κύριε Γιάννη. Και εγώ τον δικό μου εγγονό τον προορίζω για κυνηγό. Φυσικά έχουμε ακόμη καιρό. Είναι 3 ετών.
Μπραβο Γιώργο !!! Πολύ αμφιβάλω αν θα υπάρχει κυνήγι στην Ελλάδα όταν θα ενηλικιωθεί αλλά το εύχομαι ολόψυχα.
Αλλά πολύ μικρός είσαι για παππούς ρε φίλε😁😁😁 .

Να τον χαίρεσαι. ☺️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top