Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημερα σε ολους
ψηνωμαι για αγορα δικανου οικονομικου οχι φτηνιαρικου.....
Διαβασα τις προηγουμενες σελ. εδωκαι
ηθελα την αποψη σας για τα παρακατω
βαικαλ ΙJ27 ή Τοζ 34 για σ/π, παλιο ή καινουργιο?
βαικαλ ΙJ26 USSR, IJ 58USSR ή καινουργιο
IZ 27 παλιο και ΙΖ 26Ε παλιο αν το βρεις γιατι ειναι λιγο δυσκολο και βεβαια ενοειται να ειναι σε πολυ καλη κατασταση...θελει ψαξιμο και θα τα βρεις, πιο ευκολα τοIZ 27
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
1.Για το σ/π εχω να ρωτήσω τα εξης:
προτεινετε παλιο και όχι καινουργιο, παρα το ότι τα καινουργια ειναι μαγκνουμ και με μεγαλυτερο εσωτερικο αυλό . γιατί?? επειδή είναι συλλεκτικά??
Οσο πιο παλιο είναι θα επιβαλεται και περιποιηση απο οπλουργό....... αρα εξτρα χρήματα. Διαβασα στο ιντερνετ για τρελα χρηματα (2-3 φορες το κοστος του οπλου για εργασιες αναπαλαιωσης - βελτιωσης)....
Απο αξιοπιστία λογικα δενθα υπαρχει διαφορα μεταξύ ενος καινουργιου και ενος 30 ετων??
Σ/Π θέλω να το κυνηγαω συχνά.

2.το πλαγιο για λογους συναισθηματικους (ο παππους είχε πλαγιοκανο) θέλω να παρω κατι για να τον θυμαμαι οχι σαν πρωτο οπλο κυνηγίου. Θα παει βουνο αλλα ....
Διαβαζα ότι καλα είναι τα απλα οχι μαγκνουμ και καλυτερα είναι τα παλιοτερα IJ 58USSR, και μετα IJ 26USSR.

σε καθε περιπτωση ευχαριστώ ακι παλι για το ενδιαφέρον.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
1.Για το σ/π εχω να ρωτήσω τα εξης:
προτεινετε παλιο και όχι καινουργιο, παρα το ότι τα καινουργια ειναι μαγκνουμ και με μεγαλυτερο εσωτερικο αυλό . γιατί?? επειδή είναι συλλεκτικά??
Οσο πιο παλιο είναι θα επιβαλεται και περιποιηση απο οπλουργό....... αρα εξτρα χρήματα. Διαβασα στο ιντερνετ για τρελα χρηματα (2-3 φορες το κοστος του οπλου για εργασιες αναπαλαιωσης - βελτιωσης)....
Απο αξιοπιστία λογικα δενθα υπαρχει διαφορα μεταξύ ενος καινουργιου και ενος 30 ετων??
Σ/Π θέλω να το κυνηγαω συχνά.

2.το πλαγιο για λογους συναισθηματικους (ο παππους είχε πλαγιοκανο) θέλω να παρω κατι για να τον θυμαμαι οχι σαν πρωτο οπλο κυνηγίου. Θα παει βουνο αλλα ....
Διαβαζα ότι καλα είναι τα απλα οχι μαγκνουμ και καλυτερα είναι τα παλιοτερα IJ 58USSR, και μετα IJ 26USSR.

σε καθε περιπτωση ευχαριστώ ακι παλι για το ενδιαφέρον.


Αλέξανδρε κατα την γνώμη μου αν μιλάμε για s/p θα σου έλεγα για το 27 να βρεις κάποιο με 70αρες θαλάμες και 18,4 αυλο που κατασκευάστηκε μετα το 1998 και μέχρι το 2004-5(αν δεν κάνω λάθος)
μετά απο 2004-5 οι καννες έγιναν μαγκνουμ... που δεν υπάρχει κανένα όφελος να πάρεις μαγκνουμ .. ισα ισα θα είναι ποιο βαρύ .
το ίδιο ισχύει και για το πλαγιόκαννο 43. (*ενα τέτοιο πλαγιόκαννο ψάχνω και εγώ)

το τοζ ειναι μια ακόμα καλή περίπτωση.. ποιο ελαφρύ απο το 27 , χαμηλότατο προφιλ , 18,4 αυλους (κάπου ειχα δει και 18,5) και πολλές εκδώσεις είχαν σταθερά τσόκ 2*& 4* !!
το μονο θέμα που μπορεί να έχει με το τοζ, ειναι η περίπτωση να χρειαστεί να αλλάξεις ελατήρια αν σπάσουν ή έχουν πέσει , καθώς ειναι τύπου U και είναι κάπως δυσεύρετα.

όσο αφορά το θέμα "καλλωπισμού" στο αισθητικό κομμάτι .. αν εχει κεφι και όρεξη μπορείς να κανείς πολλά πράγματα μόνος σου με πολύ μικρό κόστος . *Υπάρχουν θέματα στο φόρουμ που αναφέρονται σε τέτοια μαστορέματα .
 
Last edited:
Λογω πολλων χρονων σε κυκλοφορια και πληθωρας στην αγορα μπαικαλ θα βρεις πιο ευκολα και αυτο που σου ταιριαζει.
Ασε που ειναι και πιο ευκολο να βρεις ανταλλακτικα σε περιπτωση (σπανια) που χρειαστεις.
Τωρα πλαγιο ή ποζε ειναι δικη σου επιλογη και πως βολευεσαι.
 
Λογω πολλων χρονων σε κυκλοφορια και πληθωρας στην αγορα μπαικαλ θα βρεις πιο ευκολα και αυτο που σου ταιριαζει.
Ασε που ειναι και πιο ευκολο να βρεις ανταλλακτικα σε περιπτωση (σπανια) που χρειαστεις.
Τωρα πλαγιο ή ποζε ειναι δικη σου επιλογη και πως βολευεσαι.

συμφωνώ απόλυτα, και προσθέτω ότι έχω στο μυαλό μου το Ρώσσικο ως ένα απόλυτα vfm όπλο που με λίγα ακόμα χρήματα γίνεται ένα εκπληκτικό εργαλείο...
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
1.Για το σ/π εχω να ρωτήσω τα εξης:
προτεινετε παλιο και όχι καινουργιο, παρα το ότι τα καινουργια ειναι μαγκνουμ και με μεγαλυτερο εσωτερικο αυλό . γιατί?? επειδή είναι συλλεκτικά?? Οχι για συλεκτικο, αλλα αν ρωτησεις οπλουργους θα σου πουν να προτιμησεις τα παλια σιγουρα λογω μεταλλων και μηχανισμου εδικα το IJ26. Για βλητικη μακρια απο τα baikall με τα τσοκ.....
Οσο πιο παλιο είναι θα επιβαλεται και περιποιηση απο οπλουργό....... αρα εξτρα χρήματα. Διαβασα στο ιντερνετ για τρελα χρηματα (2-3 φορες το κοστος του οπλου για εργασιες αναπαλαιωσης - βελτιωσης)....Ψεμα μεγαλο εγω σαν κατοχος των δυο οπλων πληρρωσα για ολικη βαφη, φινιρισμα,ολικο λυσιμο κα καθαριμα 400,00 για τα δυο, ενω θα μπορουσα να παρω καινουργιο δεν το εκανα. Για μετατροπη εξαρταται τι θελεις να κανεις....
Απο αξιοπιστία λογικα δενθα υπαρχει διαφορα μεταξύ ενος καινουργιου και ενος 30 ετων?? Αναλογα σε τι κατασταση θα ειναι..........
Σ/Π θέλω να το κυνηγαω συχνά.

2.το πλαγιο για λογους συναισθηματικους (ο παππους είχε πλαγιοκανο) θέλω να παρω κατι για να τον θυμαμαι οχι σαν πρωτο οπλο κυνηγίου. Θα παει βουνο αλλα ....
Διαβαζα ότι καλα είναι τα απλα οχι μαγκνουμ και καλυτερα είναι τα παλιοτερα IJ 58USSR, και μετα IJ 26USSR. Σωστα διαβασες...

σε καθε περιπτωση ευχαριστώ ακι παλι για το ενδιαφέρον.
 
Καλημέρα σε όλους,
Πηγα και επόμισα και το 27 το απλο και το σπορτινγκ.
Και τα 2 είναι βαρια όπλα. Το απλο ήταν πιο κοντα στα δικα μου δεδομενα αλλα και παλι το βαρος του ηταν 3450 κ.
Στον καλκατζακο είχε και αλλες μαρκες και όλα ηταν πιο ελαφρια (και πιο ακριβά) πλην ενος σπορτινγκ αλλης εταιρίας το οποιο όμως ήταν έυκολο στον χειρισμό του.
Μάλλον θα πρέπει να αγοράσω μεταχειρισμένο να δώ αν θα με βολέψει.
Οι εχοντες τι προτείνουν??
Με την χρήση θα φτιαξουν όλα?
Ευχαριστώ.
 
έχω διαβάσει αρκετές φορές ότι παίρνεις ένα "ωμό" μεταχειρισμένο Ρώσσικο και με τις κατάλληλες μετατροπές παίρνεις ένα ιδιαίτερα αξιόλογο αποτέλεσμα..
θα πρότεινα να ψάξεις λύσεις μετατροπών πάνω στο Ρώσσικο και μόλις νιώσεις σίγουρος, αγοράζεις ένα μεταχειρισμένο.....
και λιγότερα , συνολικά, χρήματα θα δώσεις και θα έχεις ένα customised τουφέκι φτιαχμένο στα μέτρα και τις επιθυμίες σου
 
Αλέξανδρε θα συμφωνήσω με τον vpentza . αν με μία αγορά μεταχειρισμένου σε καλή τιμή κανείς στοχευμένες παρεμβάσεις μπορείς να κερδίσεις πολλά, και ίσος να μήν φτάσεις το κόστος ενός καινούριου.;)
*το δισκάνδαλο είναι η σωστότερη επιλογή στα baikal !
Οσο αφορά το βάρος , το ΤΟΖ ειναι ποιο ελαφρύ . καλό είναι να το δεισ και αυτό .
Τώρα για το 27 μπορείς όπως σου ειπα να κάνεις αρκετά πράγματα που θα κάνουν το σύνολο πολύ καλύτερο . μπες ποιο κάτω να πάρεις μια ιδέα απο το baikal μου που πούλησα.
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/baikal-s-pose-διασκευασμένο.305/

*κάποιες δουλειές από οπλουργό και αρκετές παρεμβάσεις με προσωπική δουλειά. το βάρος τελικά 3,130 με το ζύγισμα να εχει αλλάξει δραματικά προς το καλύτερο και αν δεν ήταν μαγκνουμ θα ήταν ακόμα ποιο καλό πιστεύω !

.
 
τις επεμβασεις που τις έκανες ??
τι κοστος και συνολικά τι έκανες ??
ειναι γνωστος οπλουργός που εχει στο σιτε του πολλες αλλαγες αλλα με μεγαλο κοστος...
Γιατι το πουλησες αφου το εφερες στα μετρα σου???
 
τις επεμβασεις που τις έκανες ??
τι κοστος και συνολικά τι έκανες ??
ειναι γνωστος οπλουργός που εχει στο σιτε του πολλες αλλαγες αλλα με μεγαλο κοστος...
Γιατι το πουλησες αφου το εφερες στα μετρα σου???
ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ
Τις οπλουργικές παρεμβάσεις τις έκανε ο κύριος Αλεξίου στα Ιωάννινα (αφαίρεση ρίγας , βαφή κάννης , μετατροπή κοντάκι σε αγγλε ,μετατροπή πάπια)
Εγώ ξανά έκανα το φινίρισμα απο το Ο με λινέλαιο.. έτσι για την εμπειρία , βελτίωσα τα μέτρα με τις φλάντζες , έβαλα ελαστικό πέλμα .
Το όπλο αγοραστικέ καινούριο απο τον Αλεξίου και τροποποιήθηκε χωρίς να εχει ρίξει ουτε μια τουφεκιά πριν με σκοπό να γίνουν οι αλλαγές που συμφωνήσαμε . οπότε βγήκε μια συνολική τιμή. όπως και να έχει κόστος δεν είχε ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τα νούμερα που άκουγα στην Αθήνα !!
Το έδωσα γιατι βρήκα να αγοράσω το b525 που ειχα παντα όνειρο ένα bowning και ήθελα κάποια χρήματα. να σου πώ την αλήθεια ..το έχω μετανοιώσει που το πούλησα. τόσο που αν ο φίλος απο την ΧΙΟ σκεφτεί να το δώσει θα το ξανά πάρω !
 
Στο περπάτημα δεν ειχα θέμα , άλλωστε ποτε δεν ειχα πολύ ελαφρύ όπλο . με εξαίρεση το μονόκαννο εκείνο το baikal ήταν το ποιό ελαφρύ.
Στο περίπατό βοηθούσε παρα πολύ το αγγλε κοντάκι στις γρήγορες επομησεις ..
Αν δεν ήταν και μαγκνουμ ίσος να έπευτε και στα 3κιλ!
ανάκρουση νορμαλ για δικαννο . φυσικά με φυσίγγια 28,30,30γρ σπάνια 32γρ και ακόμα ποιο σπάνια πχ για φάσες 34γρ
 
Στο περπάτημα δεν ειχα θέμα , άλλωστε ποτε δεν ειχα πολύ ελαφρύ όπλο . με εξαίρεση το μονόκαννο εκείνο το baikal ήταν το ποιό ελαφρύ.
Στο περίπατό βοηθούσε παρα πολύ το αγγλε κοντάκι στις γρήγορες επομησεις ..
Αν δεν ήταν και μαγκνουμ ίσος να έπευτε και στα 3κιλ!
ανάκρουση νορμαλ για δικαννο . φυσικά με φυσίγγια 28,30,30γρ σπάνια 32γρ και ακόμα ποιο σπάνια πχ για φάσες 34γρ
Χρήστο σε σχέση με το 525 πως ήταν σε ανακρουση; Από βάρος πρέπει να είναι κοντά..
 
Χρήστο σε σχέση με το 525 πως ήταν σε ανακρουση; Από βάρος πρέπει να είναι κοντά..
το 525 είναι κοντά στα 3300 αν θυμάμαι καλα, και εχει χαμηλότερη ανάκρουση , αλλα οχι και χαοτικά χαμηλότερη μην νομίζεις . ! σε βαριές γομώσεις ίσως να ειναι μεγαλύτερη η διαφορά.
με νορμάλ γομώσεις δεν είχα κανένα θέμα με το baikal άλλωστε τις ίδιες γομώσεις βάζω και στο 525. δεν υπάρχει λόγος για παραπάνω ;)
 
Το βασικο με την αγορα ενος BAIKAL ειναι η εφαρμογη του κοντακιου στα μετρα μας. Και αυτο γιατι τα παλιοτερα Baikal (δεν εχω αποψη για τα καινουρια) ερχονται με αρκετα κοντο κοντακι με αποτελεσμα να χτυπανε αρκετα ακομα και με ελαφρα φυσιγγια
 
Το βασικο με την αγορα ενος BAIKAL ειναι η εφαρμογη του κοντακιου στα μετρα μας. Και αυτο γιατι τα παλιοτερα Baikal (δεν εχω αποψη για τα καινουρια) ερχονται με αρκετα κοντο κοντακι με αποτελεσμα να χτυπανε αρκετα ακομα και με ελαφρα φυσιγγια
βικτωρα το δικο μου επειδη το μετρησα ειναι ακριβως 36,5 εκατοστα οσο ακριβως και της benelli γι αυτο μου καθεται γαντι. απλα επειδη το εχουμε γραψει απειρες φορες θες αλλα τσοκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top