Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Eπισης μη μπλεξεις με πολλες μαρκες και ειδη φυσιγγιων. Αυτο που θα σου κανει μια καλη εντυπωση στο χαρτι, και στο κυνηγι φυσικα, δουλεψε το καμποσο, μεχρι να το συνηθισεις.
 
Για να γιατρεψουμε κατι,πρεπει πρωτα απ'ολα να κανουμε διαγνωση!!!
ΤΙ φταιει?Που οφειλεται η αποτυχια?.xm.
Το πραγμα παει σαν την Α-Β....
Το κακο και δυστυχως συνηθισμενο ειναι να ξεκιναμε την Α-Β αναποδα!:confused:
Ξεκιναμε και ταλαιπωριομαστε με φυσιγγια,τσοκακια,καννες,#σκαγιων....
Αντι να το παμε απο την αρχη....
Απο το ...πισω μερος!;)
 
οι επεμβασεις στις κανες τι βελτιωση εχουν σε ανακρουση και σε βλητικη αποδοση?
δηλαδη αυξηση μηκους κωνου στους 4,5 ποντους,
απο 18,2 σε 18,55
τροποποιηση τσοκ απο 1-3 σε 2-4 εχει νοημα??
Ολα παιζουν το ρολο τους!:)
 
Ολα εχουνε νοημα, αλλα αν δεν εχεις σωστο κοντακι, ειναι δευτερευουσας σημασιας. Στο λεω γιατι το εχω μαθει απο ιδια πειρα.
 
δεν θα ξαναγορασω το οπλο (αυτο ήταν το κοστος που μου είπαν για τα 2 τελευταια) απλα ρωταω εγκυκλοπαιδικα
οσο για τα τεστ με τα φυσίγγια και τι δουλευει θα γίνουν το ΣΚ.
σίγουρα πρέπει να τα δω όλα σιγα σιγά, άλλα είμαι λίγο ανυπόμονος ....
 
Yπομονη, ολα θα γινουν, απλα να θυμασαι οτι η βιασυνη γενναει λαθος αποφασεις καμμια φορα. Anyway οπως σου ειπα, φετος η χρονια προσφερεται και για πειραματισμους με τα φυσιγγια, και για συμπερασματα.
 
Θέλω να παω να το δει καποιος ποιο γνωστης αλλα είπα να δω πρωτα τι κανει απο πλευρας βολης (πανω κατω αριστερα δεξια κλπ ) και μετα να παω για να έχω κατι να του πω.
Αλεξανδρε απο καραμπινα σε πλαγιο εχει διαφορα. αν σου καθετε καλα το κοντακι και στον ωμο και στο μαγουλο μη φοβασε. 28 με 30 γραμμαρια ανεος θα εισαι. το χερι που κρατας την παπια ο αντιχειρας να δειχνει μπροστα. για το πλαγιο μιλαω. συνηθησετο και θα πανε ολα καλα. Πανω σουυυυυυ
 
Αλεξανδρε απο καραμπινα σε πλαγιο εχει διαφορα. αν σου καθετε καλα το κοντακι και στον ωμο και στο μαγουλο μη φοβασε. 28 με 30 γραμμαρια ανεος θα εισαι. το χερι που κρατας την παπια ο αντιχειρας να δειχνει μπροστα. για το πλαγιο μιλαω. συνηθησετο και θα πανε ολα καλα. Πανω σουυυυυυ
Ακυρο ο αντιχειρας ο δεικτης ηθελα να πω..smashfrak.
 
μηπως πρέπει να παρω 24 τραπ??
και για να ανακρουση και για διατρητικοτητα

ευχαρισστω για τις συμβουλες.
θα παρω 1 κουτι απο τραπ σκεετ και σπορτινγ και θα τα τσεκαρω και σε χαρτι και σε κυνήγι.
Προσωπική μου άποψη, απόφυγε τα φυσίγγια trap. Όχι τόσο επειδή υποτίθεται ότι "πάνε μπάλα"... (είναι πράγματι λίγο πιο συγκεντρωτικά, αλλά όχι τίποτα το τρομερό, ανάλογα και τη μάρκα βέβαια) - αλλά κυρίως επειδή έχουν πολύ λίγα σκάγια για ένα τόσο μικρό θήραμα όπως τα τσιχλοκότσυφα. Τα 24 γρ. νο 7,5 έχουν κάπου 295 - 300 (μετά βίας) σκάγια. Ακόμη και 80% συγκέντρωση να σου δώσουν στα 35 μ. (δηλ. το πολύ 240 σκάγια σε κύκλο 76 εκ - στην καλύτερη περίπτωση), η κατανομή είναι μάλλον αραιή για τσίχλα.
Δοκίμασε skeet και sporting. Τα 24 γρ. Νο 9 ή 9,5 καθώς και τα 28 γρ. Νο 8 ή 8,5 έχουν από 470 έως 520 σκάγια, που είναι υπερ-αρκετά ...
Όσο για τη διάτρηση δεν τίθεται ζήτημα, και τα 9,5αρια τη σκοτώνουν την τσίχλα άνετα. Δοκιμασμένο. Κατά τη δική μου αντίληψη και εμπειρία, τα ξεπουπουλιάσματα δεν οφείλονται σε μικρή διάτρηση, αλλά σε αραιή κατανομή με κενά, όπου κάποια σκάγια απλώς "ξυρίζουν" το πουλί, που φυσικά δεν πέφτει αν δεν πληγεί και σε κάποιο καίριο σημείο του.
 
Προσωπική μου άποψη, απόφυγε τα φυσίγγια trap. Όχι τόσο επειδή υποτίθεται ότι "πάνε μπάλα"... (είναι πράγματι λίγο πιο συγκεντρωτικά, αλλά όχι τίποτα το τρομερό, ανάλογα και τη μάρκα βέβαια) - αλλά κυρίως επειδή έχουν πολύ λίγα σκάγια για ένα τόσο μικρό θήραμα όπως τα τσιχλοκότσυφα. Τα 24 γρ. νο 7,5 έχουν κάπου 295 - 300 (μετά βίας) σκάγια. Ακόμη και 80% συγκέντρωση να σου δώσουν στα 35 μ. (δηλ. το πολύ 240 σκάγια σε κύκλο 76 εκ - στην καλύτερη περίπτωση), η κατανομή είναι μάλλον αραιή για τσίχλα.
Δοκίμασε skeet και sporting. Τα 24 γρ. Νο 9 ή 9,5 καθώς και τα 28 γρ. Νο 8 ή 8,5 έχουν από 470 έως 520 σκάγια, που είναι υπερ-αρκετά ...
Όσο για τη διάτρηση δεν τίθεται ζήτημα, και τα 9,5αρια τη σκοτώνουν την τσίχλα άνετα. Δοκιμασμένο. Κατά τη δική μου αντίληψη και εμπειρία, τα ξεπουπουλιάσματα δεν οφείλονται σε μικρή διάτρηση, αλλά σε αραιή κατανομή με κενά, όπου κάποια σκάγια απλώς "ξυρίζουν" το πουλί, που φυσικά δεν πέφτει αν δεν πληγεί και σε κάποιο καίριο σημείο του.
στελιο b&p trap μικρο ξεμικρο ειναι νανα σε τρελες αποστασεις.δοκιμασμενο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top