Baikal Team Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Eνα ενα μου τα λες ορε Αριστο...well done.
Τους πάει γαζί ο γέρος να ξέρεις!
Πέρυσι στην έναρξη πήγα και γω για παρέα κάνα δυο φορές, αλλά είναι σπίρτο αναμμένο και ασχολήθηκα με τό ποιντερακι μου και τα φτερωτά, προκειμένου να χαλάσουμε τις καρδιές μας!.sarcastic.
 
Το όπλο είναι αγορασμένο αρχές του '70 (παίζει να 'μαστε συνομήλικοι)
την εποχή που η κατοχή ρώσικου όπλου είχε και πολιτικές προεκτάσεις;)
αλλά από λειτουργικής άποψης, αν και λίγο ταλαιπωρημένο εξωτερικά, είναι άψογο.
Κανένα απολύτως "παιχνίδι" των μερών του και οι κάννες εσωτερικά είναι καθρέφτης.

Κάνα μακρινό Λαγό έχεις σαραβαλιασει??
Ελπίζω να εννοείς το γνωστό τριχωτό θήραμα και όχι τον γνωστό "φουσκωτό" βουλευτή....llk.
Αν και προσφάτως αδειούχος κυνηγός, συνδέομαι από πολύ παλιά με τούτο το ντουφέκι.
Σε ηλικία πέντε (5!) ετών εκείνο που κατάφερα να σαραβαλιάσω ήταν ο ...απορροφητήρας της κουζίνας μας!!!.seveys.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Νικόλα, η ολόσωμη που υποσχέθηκα αν και δεν ξέρω πόσο θα σε ικανοποιήσει...
https://s26.postimg.org/jggw79nsp/P8300448.jpg
 
Ναι, ήταν μεγάλο σοκ. Έκανα δεκαετίες να το ξεπεράσω.
Αλλά οι ντουφεκιές ...εσωτερικού χώρου είναι οικογενειακή υπόθεση: ο πατέρας μου και ο αδερφός του
έχουν τουλάχιστον από μία στο ιστορικό τους στο σπίτι που μεγάλωσαν.
Αν υπήρχε εκπομπή για την πλημμελή φύλαξη των όπλων στο σπίτι, θα μας είχαν μονίμως καλεσμένους.:D
 
καλησπερα εχω το μπαικαλ το πλαγιοκαννο 43Μ το απλο ξερετε σε ποσα μπαρ ειναι δοκιμασμενο δεν ανβαγραφει καπου κατι
Πρεπει να γραφει λαπουω65 mpa η 75mpa. Σημαινει 650 η 750 bar καθημερηνης χρησης ομως. Ριχνει φυσιγγοα ςφοβα καο σθνεχομεμσ με αθτες τος πιεσεις
 
Τους πάει γαζί ο γέρος να ξέρεις!
Πέρυσι στην έναρξη πήγα και γω για παρέα κάνα δυο φορές, αλλά είναι σπίρτο αναμμένο και ασχολήθηκα με τό ποιντερακι μου και τα φτερωτά, προκειμένου να χαλάσουμε τις καρδιές μας!.sarcastic.
ωραίος ο γέρος κι άφησε τον στο κέφι του κι αυτό που τον γεμίζει
 
παιδια τα εργοστασιακα τσοκ του μπαικαλ που εχω απο το 5αρι μεχρη το 1 αστερι , αντηστηχουν σωστα η ειναι λιγο ποιο ανοιχτα απο τα συνηθυζμενα τσοκ αλλων ετεριων
Οι περισσότεροι λένε ότι είναι πιο ανοιχτά.
Εγώ όμως που πέρασαν "μαμίσια" τσοκ Baikal από δύο όπλα από τα χέρια μου, έχω να αναφέρω ότι διαστασιολογικά τουλάχιστον είναι σωστά.! Μετρημένα με δύο παχύμετρα για διασταυρωση...
πχ ο κύλινδρος(*****) είναι 18,4μμ
Βελτιωμενος κυλινδρος(****) 18,1μμ
Μισο/ντεμι(***) 17,9μμ
Βελτιωμενο μισο(**) 17,65μμ
Φουλ(*) 17,4μμ
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑλλο αν δεν δίνουν σε συνκεντρώσεις αυτό που θα έπρεπε.......
 
Από ερασιτεχνική μέτρηση με ψηφιακό παχυμετρο της 155 το F είναι 17,52 αντί 17,4 όπως θα έπρεπε και M είναι 18,03 αντί 17,9 ενώ ένα M της Gemini που πήρα είναι 17,91, 5cm έσω έξω!
Ευθύμη τα τσοκ της 155 είναι πιο ανοιχτά, σύμφωνα με τα παραπάνω!
 
Καλημέρα σε όλη την παρέα.... Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια άποψή μου που πιστεύω θα ταίριαζε αισθητικά στο ποζέ 27.
Θα μου άρεσε πολύ προσωπικά, και η μεσαία ρίγα να είναι εξαεριζόμενη, στο σχέδιο της πάνω.
1.Αισθητικά ποιο όμορφη(κατ'εμέ)
2.Δεν δίνει αδύναμα σημεία να μαζευτεί υγρασία, καθώς αερίζεται και είναι προσβάσιμη για καθαρισμό.
Το έχει κανείς.? Κόστος σε οπλουργό.?
Στο άλλο άκρο πάλι, είναι η πλήρης αφαίρεση της, που θα άρεσε πιστεύω επίσης σε αρκετούς λάτρεις...
 
Σε ένα Baikal MP-153 που είχα κάποτε οι διαστάσεις των τσοκ δεν είχαν καμμία σχέση μ' αυτές που έπρεπε να είναι. Γι' αυτό και είχα πάρει μερικά επί πλέον, να συμπληρώσω τα κενά.
Τα τρία πρώτα (IC, M & F) είναι τα εργοστασιακά.
Οι διαστάσεις είναι μετρημένες με εσωτερικό μικρόμετρο (αυλόμετρο).

BAIKAL MP-153 12 ga., 3.5” chamber

Bore: .728” (18.49mm) Chamber: .811” (20.599mm) maximum, rear

IC: .7365 ”(18.70mm)

M: .7275 ”(18.47mm)

F: .717” (18.21mm)

F (Colonial): .710” (18.03mm)

TC/Full: .700” (17.78mm)

TC/EF: .690” (17.52mm)

TC/TKY: .675” (17.14mm)
 
Σε ένα Baikal MP-153 που είχα κάποτε οι διαστάσεις των τσοκ δεν είχαν καμμία σχέση μ' αυτές που έπρεπε να είναι. Γι' αυτό και είχα πάρει μερικά επί πλέον, να συμπληρώσω τα κενά.
Τα τρία πρώτα (IC, M & F) είναι τα εργοστασιακά.
Οι διαστάσεις είναι μετρημένες με εσωτερικό μικρόμετρο (αυλόμετρο).

BAIKAL MP-153 12 ga., 3.5” chamber

Bore: .728” (18.49mm) Chamber: .811” (20.599mm) maximum, rear

IC: .7365 ”(18.70mm)

M: .7275 ”(18.47mm)

F: .717” (18.21mm)

F (Colonial): .710” (18.03mm)

TC/Full: .700” (17.78mm)

TC/EF: .690” (17.52mm)

TC/TKY: .675” (17.14mm)


Συνάδελφε μας βαζεις ψίλους στα αυτιά..!
Τι να πω..
μαλλον από τορνατζη σε τορνατζη επαιζαν διαφορές στο Ιζεβσκ.!
Δεν εξηγειται αλλιως... :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top