Baikal Team

Καλημέρα σε όλους !ενδιαφέρομαι για ένα baikal ij58 μεταχειρισμένο δεν το είδα ακόμα . Μήπως γνωρίζει κάποιος την ποιότητα του μοντέλου ή κάτι περισσότερο; Ευχαριστώ !
Το έχω εγώ. Τι θέλεις να μάθεις? Από αξιοπιστία ειναι βράχος. Το κυνηγούσα 5 χρόνια στον λαγό με τα μαύρα lambro των 40 γραμμαρίων και τα biturbo που βγάζουν 850bar και δεν έχει κουνήσει καθόλου παρόλο που το όπλο έχει σφραγίδες 650bar καθημερινής χρήσης. Έχει τρία κλειδιά σε σχέση με τα καινούρια mp43 που έχουν 2. Όμως δεν έχει τόσο καλούς εξολκείς όπως τα καινούρια χωρίς να μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα βέβαια. Μιλάω για τους απλούς εξολκεις που έχω και εγώ. Τουφεκιές πάρα πολύ καλές με αυλό 18.2 σταθερό τσοκάρισμα 1-3 και 72,5 πόντους κάννες. Από ζύγισμα είναι προσθόβαρο, ζυγίζει 3150 γρ και τα ξύλα του ειναι οξια αντίστοιχα της τιμής του όχι κάτι ιδιαίτερο δηλαδή. Με τα χρόνια η βαφή του έχει χαλάσει σε εμένα με αποτέλεσμα να σκουριάζει γρήγορα εξωτερικά στα σημεία που το κρατάω με τα ιδρωμένα μου χέρια.
Πλέον έχω και το καινούριο mp43 με αυτόματους εξολκείς και 18,4 αυλούς και με ξύλα καρυδιά. Σε ποιότητα εγώ δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά στα δύο αυτά όπλα. Σε τουφεκιές δεν το έχω συγκρίνει ακόμη αλλά μια σεζόν που έχω κυνηγήσει το καινούριο δεν έχω κανένα παράπονο. Η αριστερή του κάννη ειδικά που ειναι φουλ τσοκ κεντάει. Με το ίδιο φυσίγγι μου δίνει περίπου 15m/s περισσότερο V1,5 από ότι η δεξιά. Δεν ξέρω πόσο το βρίσκεις το ij58 αλλά επειδή έχω δει κάτι αγγελίες να πουλούνται σχεδόν το διπλάσιο από ότι στοιχίζει το καινούριο mp43 εγώ θα σου πρότεινα αν ξεπερνάει η τιμή αυτή του καινούριου τότε να πάρεις το καινούριο mp43 με απλούς εξολκείς και με τσοκάκια ή και σταθερά αν δεν θέλεις με εναλλασόμενα. Ο λόγος που σου προτείνω με απλούς εξολκείς δεν είναι γιατί έχουν πρόβλημα, (εμένα μια χαρά δουλεύουν εδω και ένα χρόνο που το έχω χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής και δεν νομίζω να βγάλουν προβλημα γιατί και αυτοί ειναι απλοί στην λειτουργία τους) αλλά λόγο των ελατηρίων που έχουν οι εξολκείς είναι λίγο ζόρικο στο κλεισιμο του όπλου κάτι που δεν συμβαίνει με τα όπλα με τους απλούς εξολκείς. Δεν ξέρω αν μαλακώσει με τον χρόνο αλλά μία σεζόν τώρα που το έχω κυνηγίσει δεν έχει μαλακώσει καθόλου. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαστε.
 
Last edited:
Το έχω εγώ. Τι θέλεις να μάθεις? Από αξιοπιστία ειναι βράχος. Το κυνηγούσα 5 χρόνια στον λαγό με τα μαύρα lambro των 40 γραμμαρίων και τα biturbo που βγάζουν 850bar και δεν έχει κουνήσει καθόλου παρόλο που το όπλο έχει σφραγίδες 650bar καθημερινής χρήσης. Έχει τρία κλειδιά σε σχέση με τα καινούρια mp43 που έχουν 2. Όμως δεν έχει τόσο καλούς εξολκείς όπως τα καινούρια χωρίς να μου έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα βέβαια. Μιλάω για τους απλούς εξολκεις που έχω και εγώ. Τουφεκιές πάρα πολύ καλές με αυλό 18.2 σταθερό τσοκάρισμα 1-3 και 72,5 πόντους κάννες. Από ζύγισμα είναι προσθόβαρο, ζυγίζει 3150 γρ και τα ξύλα του ειναι οξια αντίστοιχα της τιμής του όχι κάτι ιδιαίτερο δηλαδή. Με τα χρόνια η βαφή του έχει χαλάσει σε εμένα με αποτέλεσμα να σκουριάζει γρήγορα εξωτερικά στα σημεία που το κρατάω με τα ιδρωμένα μου χέρια.
Πλέον έχω και το καινούριο mp43 με αυτόματους εξολκείς και 18,4 αυλούς και με ξύλα καρυδιά. Σε ποιότητα εγώ δεν έχω δει καμία απολύτως διαφορά στα δύο αυτά όπλα. Σε τουφεκιές δεν το έχω συγκρίνει ακόμη αλλά μια σεζόν που έχω κυνηγήσει το καινούριο δεν έχω κανένα παράπονο. Η αριστερή του κάννη ειδικά που ειναι φουλ τσοκ κεντάει. Με το ίδιο φυσίγγι μου δίνει περίπου 15m/s περισσότερο V1,5 από ότι η δεξιά. Δεν ξέρω πόσο το βρίσκεις το ij58 αλλά επειδή έχω δει κάτι αγγελίες να πουλούνται σχεδόν το διπλάσιο από ότι στοιχίζει το καινούριο mp43 εγώ θα σου πρότεινα αν ξεπερνάει η τιμή αυτή του καινούριου τότε να πάρεις το καινούριο mp43 με απλούς εξολκείς και με τσοκάκια ή και σταθερά αν δεν θέλεις με εναλλασόμενα. Ο λόγος που σου προτείνω με απλούς εξολκείς δεν είναι γιατί έχουν πρόβλημα, (εμένα μια χαρά δουλεύουν εδω και ένα χρόνο που το έχω χωρίς κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής και δεν νομίζω να βγάλουν προβλημα γιατί και αυτοί ειναι απλοί στην λειτουργία τους) αλλά λόγο των ελατηρίων που έχουν οι εξολκείς είναι λίγο ζόρικο στο κλεισιμο του όπλου κάτι που δεν συμβαίνει με τα όπλα με τους απλούς εξολκείς. Δεν ξέρω αν μαλακώσει με τον χρόνο αλλά μία σεζόν τώρα που το έχω κυνηγίσει δεν έχει μαλακώσει καθόλου. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαστε.
Μαλακώνει η αν είσαι ανυπόμονος οπλουργος θα σου δώσει λύση.
 
Μαλακώνει η αν είσαι ανυπόμονος οπλουργος θα σου δώσει λύση.
Ναι το ξέρω αλλά λόγο των ελατηρίων που έχουν οι αυτόματοι εξολκείς κατα το κλεισιμο χρειάζεται λίγη δύναμη επιπλέον ώστε να πιεστούν τα ελατηρια των εξολκέων για να κλεισει. Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο θα βελτιωθεί. Στο ποζε mp27 που εχει το ίδιο ακριβώς θέμα έχω κόψει 2-3 σπείρες από τα ελατήρια και έχει μαλακώσει αρκετά αλλά και πάλι θέλει λίγη δύναμη. Στο πλάγιο εξαρχής ήταν πιο μαλακά τα ελατήρια και έτσι είπα να μην τα πειράξω να δω πως θα πάει. Προς το παρών ελάχιστα έχει μαλακώσει και κυνηγάω σχεδον αποκλειστικά με αυτό σε τσίχλες φέτος οπότε έχει ρίξει αρκετές τουφεκιές μέχρι τώρα. Κάποιες φορές είναι κουραστικό γιατί πρέπει να βάλω δύναμη για να κλεισει. Αλλά και εγώ πιστεύω ότι με τον καιρό θα στρώσει. Σε οπλουργό δεν το πάω. Με την χρήση θα λειανθεί απο μόνο του έκει που πρέπει και όσο πρέπει με την τριβή και θα στρώσει. Το Ij58 ανοιγοκλεινει μόνο του. Όμως δεν έχει αυτόματους και έχει ρίξει αρκετές χιλιάδες φυσίγγια. Και σε καινούριο mp43 με απλούς εξολκείς όμως που έχω πιάσει ανοιγοκλεινει πολύ πιο εύκολα.
 
Μαλακώνει η αν είσαι ανυπόμονος οπλουργος θα σου δώσει λύση.
Όχι ιδιαίτερα και ακριβά σε σχέση με την αξία του όπλου. Στο mp 27 που είχα κόστισε 150€ και η βελτίωση ήταν 50% μετά από 500 τουφεκιές.
Ωστόσο, κατά τα λοιπά, άριστο.
 
Last edited:
Όχι ιδιαίτερα και ακριβά σε σχέση με την αξία του όπλου. Στο mp 27 που είχα κόστισε 130€ και η βελτίωση ήταν 50% μετά από 500 τουφεκιές.
Ωστόσο, κατά τα λοιπά, άριστο.
Να σου κοντινει τα ελατήρια η να βάλει πιο μαλακά; Ποιός ήταν ο χειρούργος;
 
Πρέπει να υπάρχει μια παρανόηση στον αν το πιστόνι θέλει ρύθμιση. Εγώ πιστεύω ότι είναι αυτορυθμιζομενο με δυνατότητα να επεμβει ο χρήστης. Έτσι έχω καταλάβει. Το μανιουαλ λέει κάποια φυσίγγια κάποιων γρ για στρώσιμο και μετά αφού το ρυθμίσεις όπως λέει το αφήνεις. Έχει δυνατότητα κλεισίματος από το χρήστη για πολύ ελαφριες γομωσεις και το αντίστροφο για πολύ βαριές . Δεν το έχω δουλέψει αλλά πιστεύω ότι από 28γρ μέχρι μαγνουμ δε θα θέλει ρύθμιση. Το πιστόνι έχει ελατήριο που συμπιέζεται στις βαριές γομωσεις και ανοίγει οπές αερίων. Έτσι το καταλαβα, μπορεί να κάνω λαθος.
Το πιστονι της 155 δεν ειναι αυτορυθμιζομενο πρεπει να επεμβει ο χρηστης για ρυθμιση...
Αυτη που εχω εγω σε σχεση με αυτη του βιντεο που ανεβασες ειναι οτι εχει αλλη βιδα αποθηκης και και η γλωσσα στη δικη μου ειναι μασιφ ενω σε αυτη του βιντεο ειναι διατρητη κατα το διαμηκη αξονα ολα τα αλλα εινα ιδια απο οτι ειδα ,τωρα απο φινιρισματα και βαφη δεν μπορω να συγκρινω...
 
Να σου κοντινει τα ελατήρια η να βάλει πιο μαλακά; Ποιός ήταν ο χειρούργος;
Δεν ξέρω τι ακριβώς έκανε.
Κούρκουλος Αντρέας, μου είπε βέβαια ότι θα μπορούσε να το μαλακώσει κι άλλο, αλλά δεν μου το συστήνει και ότι θα βελτιωθεί με τη χρήση. Τότε είχε ρίξει ήδη καμιά 300αριά τουφεκιές. Μετά από άλλα τόσα δεν άλλαξε κάτι και έτσι έμεινε.
 
μαλον οπως ειπα πιο πανω σας αρεσει να παιζετε με το πιστονι ,κανεις μια ρυθμηση για ενα ευρος γομωσεων και οχι για καθε μια ξεχωριστα !!! ασε που δεν εχει κλικ απλα βηδωνεις η ξεβιδονεις μια βιδα για να συμπιεσεις η να λασκαρεις ενα ελατηριο !!!εγω σας ειπα ριχνω απο 28γρ εως πυραυλοκινητα μαγνουμ δραμια και δεν εχω θεμα σε καποια φαση με καποια δραμια σε δοκιμες μου σφηνωσε πισω στο κοντακι το τερματικο του κλειστρου γυρισα προς τις βαριες μιση στροφη ολλα γκουτ ακομα ριχνει απο 28 μεχρι 52 γρ χωρις προβλημα ετσι οπως νομιζετε οτι παιζετε με το πιστονι βγηκε η φημη οτι η 153-155 κανουν συνεχεια εμπλοκες
Φιλε μου εχει κλικ.. εχει μια ροδελα -ελασμα που εχει εξογκωματα που οπως την περιστρεφεις κουμπωνουν σε εσοχες(αρσενικο-θηλυκο) και κανει σαν κλικ...
 
Δείτε τις χρονολογίες κατασκευής των όπλων σας.
Νομίζω πώς οι παλιότερες είχαν την μασσίφ γλώσσα ενώ οι νεότερες την διάτρητη.
Οι πρώτες-πρώτες που βγήκαν είχαν και δείκτη όπλισης της σφύρας - σε μια κατασκευής του 2018 που είδα πρόσφατα έχει εξαφανιστεί.
 
Δείτε τις χρονολογίες κατασκευής των όπλων σας.
Νομίζω πώς οι παλιότερες είχαν την μασσίφ γλώσσα ενώ οι νεότερες την διάτρητη.
Οι πρώτες-πρώτες που βγήκαν είχαν και δείκτη όπλισης της σφύρας - σε μια κατασκευής του 2018 που είδα πρόσφατα έχει εξαφανιστεί.
Η δικια μου ειναι του 13 εχει δεικτη οπλησης και διατρητη γλωσσα
 
Συνεχεια φωτο για το "κλικ" της ρυθμισης πιστονιου
Πιστευω οτι στη φωτο φαινεται ξεκαθαρα η ροδελα με τα εξογκωματα και η τετραγωνη εσοχη οπου παει και κουμπωνει(στην εσοχη αυτη μπαινει και το κλειδι για να κανεις την περιστροφη)
Εχει 4 εσοχες οποτε καθε πληρη περιστροφη ειναι 4 κλικ
Αυτο που περιστρεφεται στην ουσια ειναι η παχια ροδελα (παξιμαδι ουσιαστικα αφου εχει εσωτερικο σπειρωμα...) που εχει τις τετραγωνες εσοχες..
Οσο το παμε προς τις ελαφριες γομωσεις συμπιεζει το ελατηριο και οσο το παμε προς τις ελαφριες το αντιστροφο
IMG_20230209_072447.jpg
 
Αρα δεν μιλας για κλικ αλλα για την ασφαλεια που εχει για να μην βιδωνει ξεβιδωνει
Ακριβως απλως οταν μια ρυθμιση ειναι κλιμακωτη το χρησιμοποιουμε σαν ορο..
π.χ. γυρνατο δυο κλικ δεξιοστροφα
 
Back
Top