Baikal Team




Ανακαινίστηκε το σοβιετικό πλάγιο ij54 μοντέλο 1965. Λειτουργεί σαν χρηματοκιβώτιο παρά τα χρόνια του και την χρήση του.
Το κουστουμάκι του είναι έργο του ματρογιαννη.
Τον ευχαριστώ πολύ Εξαιρετική δουλειά.
Πολύ ωραία ανακαίνιση...
Όσο-τόσο προκειμένου να διατηρηθεί ο χαρακτήρας και η παραδοσιακή χροιά του όπλου...

Αν και είμαι συντηρητικός όσο αφορά σε αλλαγές, στα πλαίσια ανακαινισεων, στην όψη των παραδοσιακών όπλων...οφείλω να ομολογήσω...Η ψάθα του μαστροΓιάννη, ταίριαξε στο απόλυτο...

Να το χαρείς με υγεία!
 



Ανακαινίστηκε το σοβιετικό πλάγιο ij54 μοντέλο 1965. Λειτουργεί σαν χρηματοκιβώτιο παρά τα χρόνια του και την χρήση του.
Το κουστουμάκι του είναι έργο του ματρογιαννη.
Τον ευχαριστώ πολύ Εξαιρετική δουλειά.
Από τα πλέον όμορφα όπλα που έχω δει!!!! Τ-Ρ-Ο-Μ-Ε-Ρ-Ο!!!!!
 



Ανακαινίστηκε το σοβιετικό πλάγιο ij54 μοντέλο 1965. Λειτουργεί σαν χρηματοκιβώτιο παρά τα χρόνια του και την χρήση του.
Το κουστουμάκι του είναι έργο του ματρογιαννη.
Τον ευχαριστώ πολύ Εξαιρετική δουλειά.
Βγήκε τέλειο. Να το ευχαριστηθείς
 
Είσαι σίγουρος ότι το μέτρησες καλά ??? 🤔 Γιατί το δικό μου εγώ το μέτρησα 17,5 (με αυλό 18,4 σύμφωνα με τη σφραγίδα). Αλλά και στις σφραγίδες, για το τσοκάρισμα αναγράφει: F(1,0) ... οπότε δεν θα έπρεπε να είναι λιγότερο από 17,4 ...
Λοιπόν τελικά το μέτρησα με παχύμετρο ακρίβειας 0.005 mm και πράγματι είναι 17.40 mm το τσοκ του.
Εικάζω ότι είναι το αντίστοιχο 1* της Baikal που γράφεις και εσύ.
 
Επειδή θα κυνηγήσω φέτος τσιχλοκότσυφα πρώτη φορά με πλαγιόκαννο Baikal θα ήθελα οι έχοντες τέτοιο όπλο να μου προτείνουν κάποια φυσίγγια 30 η 32 γραμμάρια.
Όλα τα χωνεύει, Ναβάρο 30 πάρε.
Πάρε ένα κουτάκι πρώτα να δοκιμάσεις μήπως έχεις κάποιο θέμα με τους εξολκεις λόγω μικρού μετάλλου στο Ναβάρο.
Θα πρότεινα και lambro tordo 30 gr και mezzo 30gr.
 
Επειδή θα κυνηγήσω φέτος τσιχλοκότσυφα πρώτη φορά με πλαγιόκαννο Baikal θα ήθελα οι έχοντες τέτοιο όπλο να μου προτείνουν κάποια φυσίγγια 30 η 32 γραμμάρια.
Εγω εριξα στο παρακατω βιντεο Τορντο 30 και πηγαν καλα.
 
Επειδή θα κυνηγήσω φέτος τσιχλοκότσυφα πρώτη φορά με πλαγιόκαννο Baikal θα ήθελα οι έχοντες τέτοιο όπλο να μου προτείνουν κάποια φυσίγγια 30 η 32 γραμμάρια.
Μπορείς να δοκιμάσεις και ρουμελιωτη! Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος απο τα 28-30-32 γραμμάρια!!
 
Ιδού το εργαλειο που έχω απ τον πεθερό μου, όπλο του 70, το παρέλαβα σε κακη κατάσταση. Προ 15ετιας πήγα τον μηχανισμό σε οπλουργο για service και βαφή βάσης ταρταρούγα. Οι καννεσ είναι σε άριστη κατάσταση βαμμένες από φιλο του πεθερού μου στον στρατό σε μαύρο ματ(άγνωστη βαφή).Λίγο πριν είχα ασχοληθεί εγώ με τα ξύλα. Είχα κόψει την πιστολε λαβή, το έτριψα το έφερα για αγγλε και φίλος επιπλοποιός τα πέρασε λούστρο. Δυστυχώς δεν το ειχα πάει για ψάθες ,τις οποίες θα τις κάνω τώρα αφού τα δώσω στο μαστροΓιαννη
 

Attachments

  • IMG_8884.jpeg
    IMG_8884.jpeg
    482,6 KB · Προβολές: 48
  • IMG_8883.jpeg
    IMG_8883.jpeg
    525,2 KB · Προβολές: 47
  • IMG_8882.jpeg
    IMG_8882.jpeg
    511,8 KB · Προβολές: 49
  • IMG_8880.jpeg
    IMG_8880.jpeg
    513,6 KB · Προβολές: 49
  • IMG_8879.jpeg
    IMG_8879.jpeg
    581,1 KB · Προβολές: 47
Η σπασμενη βελονα απο την m155,γεμισμα με αργκον(mig) μετα κατεργασια με χρηση επαναφορτιζομενου δραπανου ως τορνο, τροχακι επαναφορτιζομενο ως κοπτικο αρχικα, και μετα με λιμα και τελος φινιρισμα με γυαλοχαρτο....Δοκιμαστηκε και φυλαχτηκε σε περιπτωση αναγκης(πιο πολυ την εφτιαξα επειδη η καινουρια που πηρα ηταν απαραδεκτη απο αποψη κατεργασιας και φινιρισματος,φαινονταν με το ματι τα σημαδια του κοπτικου...)
IMG_20240901_204314(1).jpgIMG_20240901_204344(1).jpg
IMG_20240901_204318(1).jpgIMG_20240901_204321(1).jpg
Ενταξει σε καποιο σημειο λειπει καποιο κομματακι πισω αλλα βαριομουν να την ξαναγεμισω,ετσι κι αλλιως το μηκος ειναι ακριβως ιδιο με το μαμα,χτυπαει κανονικα επαναφορα κανει,οποτε ολα οκ...
 
Και για του λογου το αληθες φωτο με την παλια βελονα και την καινουρια διπλα- διπλα με ζοομ φαινεται ακομη καλυτερα η ποιοτητα της επιφανειας....IMG_20240828_181634 (1).jpg
Ουτε εγω να την ειχα φτιαξει στον τορνο...ενταξει πριν την βαλω την ετριψα με γυαλοχαρτο αρκετη ωρα(κατα μηκος οχι περιστροφικα...) και εστρωσε αρκετα...
 
Ερώτηση ,τα IJ είδα ότι υπάρχουν 26,27 46 κτλ
Προς τι αυτή η αρίθμηση ; Είναι κατηγοριοποίηση έκδοσης η χρονολογίας ;
Ναι!
Το ίδιο σχεδιαστικά όπλο,άλλης χρονολογίας και άλλης ποιότητας πολλές φορές (πλην ξύλων).
Εννοείται τα "πίσω",τα ussr καλύτερα ποιοτικά...
Καλύτερες εφαρμογές, περισσότερες εργατοώρες, πιο προσεγμένα γενικά!
Αλλά με 18.2-3 ,απλές θαλάμες, δισκάνδαλα 99%, και 3-1 (σχεδόν πάντα).
 
Back
Top