Baikal Team

Όταν διαβάζετε κάτι να το επεξεργαζεστε και να το μελετάτε στο μυαλό σας ώστε να βγάζετε το σωστό συμπέρασμα από το σύνολο του κειμένου και όχι να βγάζετε συμπέρασμα επιλεκτικά από συγκεκριμένα μόνο σημεία του κειμένου επειδή έτσι πιθανόν να σας βολεύει.
Δηλαδη εσυ διαβαζεις σωστα και επεξεργαζεσαι σωστα και βγαζεις το σωστο συμπερασμα ενω εγω οχι....
Ξερεις το ιδιο μπορω να πω και εγω για σενα...
Τι να πω τωρα?...παω πασο...
 
Εγω δεν εβγαλα τιποτα απο το μυαλο μου,εγραψα οτι εγραφε το manual απο κει και περα οποιος καταλαβε, καταλαβε...
Δεν έσπασα όμως εγώ την βελόνα. Εσύ την έσπασες. Οπότε πλήρωσε τώρα για νέα βελόνα για να σου γίνει μάθημα.

Και όπως λες όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
 
Δεν έσπασα όμως εγώ την βελόνα. Εσύ την έσπασες. Οπότε πλήρωσε τώρα για νέα βελόνα για να σου γίνει μάθημα.

Και όπως λες όποιος κατάλαβε κατάλαβε.
Δεν την εσπασα...εσπασε...εννοειται οτι θα την πληρωσω....
Τωρα οσο για το "μαθημα" λαθος μαθητη βρηκες....
 
Εδώ γράφονται χρήσιμες συμβουλές που μπορεί να μην τις έχει το εγχειρίδιο, για να διατηρούμε στην καλύτερη κατάσταση τα όπλα μας χωρίς βλάβες στη χρήση και από λάθος συντήρηση .Δυστυχώς βλέπεις πολλές φορές οπλουργους να ρίχνουν τις σφυρες σε άδειες θαλάμες , ο καθένας ας κάνει ότι νομίζει αλλά σε περίπτωση σπασιμου βελόνας μην τα ρίχνει στο όπλο.
Και οταν 30 χρονια κανεις την ιδια διαδικασια σε ολα σου τα οπλα και σπαει στα 6 χρονια μονο στο ενα σε ποιον να τα ριξεις?Και ολοι οσοι ξερω κανουν την ιδια διαδικασια και δεν μιλαω για κυνηγους του σκ αλλα καθε μερα στον κυνηγοτοπο με νταλικες φυσιγγια...Και δεν λεω οτι εχω εγω δικιο και εσεις αδικο απλα μου τυχε μια βλαβη που δεν μου εχει ξανατυχει και σε οπλο με οχι πολλα χρονια χρησης γι'αυτο μου εκανε εντυπωση και το επισημανα.Βεβαια με οπλουργο που μιλησα μου ειπε οτι η βελονα ειναι αναλωσιμο και δεν θεωρειται ζημια...
Τι να πω και εγω τοσα ξερω τοσα λεω...
Βεβαια εχει να κανει και με την σκληροτητα του μεταλλου...ισως η βελονα της mp155 εχει μεγαλη σκληροτητα(το πισω μερος της δεν εχει το παραμικρο σημαδι απο τα χτυπηματα της σφυρας...) με αποτελεσμα απο τα επαναλαμβανομενα κρουστικα φορτια που δεχεται αντι να παραμορφωνεται να σπαει ενω της ΑΤΑ ναι μεν δεν μου εχει σπασει ποτε αλλα στο πισω μερος που βρισκει και στην βαση κατα την επαναφορα του κλειστρου(ιδιαιτερα αν εχει πεσμενο επανατατικο...) παραμορφωνεται και πατικωνεται με αποτελεσμα να μειωνεται η διαδρομη της βελονας και να προκαλει αφλογιστια(κλικ...) οποτε καθε πεντε εξι χρονια την γεμιζω με την αργκον(οταν λεω γεμιζω μια τσιμπια της κανω...) την φιταρω με τη λιμα και ετοιμη...Το σκληρο σπαει το μαλακο παραμορφωνεται...Για αυτο σε τετοιες περιπτωσεις θελουμε σχετικα μαλακο μεταλλο με επιφανειακη σκληρυνση στην επιφανεια που δεχεται το κρουστικο φορτιο...
 
Δεν την εσπασα...εσπασε...εννοειται οτι θα την πληρωσω....
Τωρα οσο για το "μαθημα" λαθος μαθητη βρηκες....
Δεν κάνω τον δάσκαλο. Εσύ θα πρεπει να μάθεις από το λάθος σου. Από μόνη της καμία βελόνα δεν σπάει. Εκτός και αν υπάρχει κάποια αστοχία υλικού αλλά αν ήταν αυτός ο λόγος θα έσπαγε στο κυνήγι σε κανονικό φυσίγγι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όπως είπες εσπασε από ξερο ρίξημο του επικρουστηρα που είναι σαφώς λάθος χειρισμός. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά ειναι πιθανο να συμβεί όπως και σου συνέβη. Δεν το λέω μόνο εγώ όλοι το λενε όπως βλέπεις και από τα υπόλοιπα σχόλια όπως λένε και πιο ειδικοί από εμας. Αλλά εσύ έχεις αντίθετη άποψη η οποία είναι σεβαστή αν και κατά την γνώμη μου λανθασμένη. Ωραία πλήρωσε για νέα βελόνα και συνέχισε να ρίχνεις τον επικρουστηρα σε κενή θαλάμη. Εγώ σου εύχομαι να μην σου ξανά τύχει.
 
Ο επικρουστηρας μπορεί να σπάσει στις ξερές κρούσεις από την σφύρα διότι λόγο της σκλήρυνσης που έχει υποστεί δεν έχει την ελαστικότητα για να απορροφήσει τις ταλαντώσεις που δέχεται από την σφύρα. Για αυτό βάζουμε ένα φυσίγγι αδράνειας η έναν ριγμένο κάλυκα ώστε να έρθει σε επαφή ο επικρουστηρας με το φυσίγγι αποσβένωντας τις ταλαντώσεις μεταφέρονται τις στο φυσίγγι αδράνειας η τον κάλυκα.
 
Υπάρχει η αστοχία υλικού.
Μιας και μιλάμε για βελόνες έχει παρατηρηθεί σε Μπράουνινγκ και ...μπραουνινγκοειδη η αποδόμηση των βελόνων.
Στο μπροστινό μέρος φεύγουν κομματάκια μετάλλου με αποτέλεσμα να κονταινουν και ν'αρχιζουν οι αφλογηστιες.

Το select που αποκτησα πέρσι είχε αυτό το θέμα.
Το όπλο ήταν με ΕΛΆΧΙΣΤΗ χρήση,ακόμη κλείνει δύσκολα.
Μαζί με τις βελόνες που άλλαξα,έκανα το ίδιο και με τα ελατήρια τα οποία είχαν "πέσει".
Ξαναλέω το όπλο με ελάχιστη χρήση,από γνωστό μου.
Το χρησιμοποιούσε μόνο σε λαγό η γουρούνι.
Αυτό σημαίνει ότι το όπλο παρέμενε οπλισμένο, χωρίς εκτόνωση για κάμποσες ώρες.
Τώρα αν φταίει αυτό η τα ελατήρια ήταν κακοβαμμενα,δε μπορώ να το γνωρίζω.
Όσο αφορά τις βελόνες έχει τύχει σε 3-4 γνωστούς.
 
Και οταν 30 χρονια κανεις την ιδια διαδικασια σε ολα σου τα οπλα και σπαει στα 6 χρονια μονο στο ενα σε ποιον να τα ριξεις?Και ολοι οσοι ξερω κανουν την ιδια διαδικασια και δεν μιλαω για κυνηγους του σκ αλλα καθε μερα στον κυνηγοτοπο με νταλικες φυσιγγια...Και δεν λεω οτι εχω εγω δικιο και εσεις αδικο απλα μου τυχε μια βλαβη που δεν μου εχει ξανατυχει και σε οπλο με οχι πολλα χρονια χρησης γι'αυτο μου εκανε εντυπωση και το επισημανα.Βεβαια με οπλουργο που μιλησα μου ειπε οτι η βελονα ειναι αναλωσιμο και δεν θεωρειται ζημια...
Τι να πω και εγω τοσα ξερω τοσα λεω...
Βεβαια εχει να κανει και με την σκληροτητα του μεταλλου...ισως η βελονα της mp155 εχει μεγαλη σκληροτητα(το πισω μερος της δεν εχει το παραμικρο σημαδι απο τα χτυπηματα της σφυρας...) με αποτελεσμα απο τα επαναλαμβανομενα κρουστικα φορτια που δεχεται αντι να παραμορφωνεται να σπαει ενω της ΑΤΑ ναι μεν δεν μου εχει σπασει ποτε αλλα στο πισω μερος που βρισκει και στην βαση κατα την επαναφορα του κλειστρου(ιδιαιτερα αν εχει πεσμενο επανατατικο...) παραμορφωνεται και πατικωνεται με αποτελεσμα να μειωνεται η διαδρομη της βελονας και να προκαλει αφλογιστια(κλικ...) οποτε καθε πεντε εξι χρονια την γεμιζω με την αργκον(οταν λεω γεμιζω μια τσιμπια της κανω...) την φιταρω με τη λιμα και ετοιμη...Το σκληρο σπαει το μαλακο παραμορφωνεται...Για αυτο σε τετοιες περιπτωσεις θελουμε σχετικα μαλακο μεταλλο με επιφανειακη σκληρυνση στην επιφανεια που δεχεται το κρουστικο φορτιο...
Γιαυτό και έγραψα για τους καραμπινακιδες να έχουν μια ανταλλακτική βελόνα ,θα κάτσεις 10 λεπτά με ηρεμία και θα την αλλάξεις , σε δικανο χαιρετίσματα. Όποιος νομίζει ότι τα αδράνειας φυσίγγια είναι υπερβολή ας κάνει ότι θέλει στο όπλο του.Αλλα για να βγαίνουν για κάθε διαμετρημα και για κάθε είδος όπλου αυτό κάτι σημαίνει.
 
Δεν κάνω τον δάσκαλο. Εσύ θα πρεπει να μάθεις από το λάθος σου. Από μόνη της καμία βελόνα δεν σπάει. Εκτός και αν υπάρχει κάποια αστοχία υλικού αλλά αν ήταν αυτός ο λόγος θα έσπαγε στο κυνήγι σε κανονικό φυσίγγι. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όπως είπες εσπασε από ξερο ρίξημο του επικρουστηρα που είναι σαφώς λάθος χειρισμός. Δεν συμβαίνει πάντα αλλά ειναι πιθανο να συμβεί όπως και σου συνέβη. Δεν το λέω μόνο εγώ όλοι το λενε όπως βλέπεις και από τα υπόλοιπα σχόλια όπως λένε και πιο ειδικοί από εμας. Αλλά εσύ έχεις αντίθετη άποψη η οποία είναι σεβαστή αν και κατά την γνώμη μου λανθασμένη. Ωραία πλήρωσε για νέα βελόνα και συνέχισε να ρίχνεις τον επικρουστηρα σε κενή θαλάμη. Εγώ σου εύχομαι να μην σου ξανά τύχει.
Εχεις απολυτο δικιο οτι το σπασιμο της βελονας προηλθε απο λαθος χειρισμο δικο μου.
Το οπλο στα μεσα απο τα μπασιματα τσιχλας για καποιο αγνωστο λογο δεν πατιοταν η σκανδαλη καποιες φορες...
Στο οπλο πριν τα μπασιματα ειχα αλλαξει ελατηριο σφυρας
Απο τα μπασιματα μεχρι τωρα προσπαθουσα να ανακαλυψω ποια ηταν η αιτια που δεν πατιοταν η σκανδαλη με αποτελεσμα να κανω παρα πολλα "ξερα"ριξηματα στο σπιτι για να δω γιατι καποιες φορες η σκανδαλη πατιοταν και καποιες οχι...Οταν το οπλο ηταν προς τα πανω σαν να ριχνεις ρουαγιαλ η σκανδαλη δεν πατιοταν με τιποτα οταν η καννη ηταν προς τα κατω η στις τραβερσες η σκανδαλη πατιοταν...Ειχα φαει τα λυσσιακα να βρω την αιτια να βρω την αιτια για αυτο το λογο και τα πολλα "ξερα" ριξηματα.
Ξανακοιταζοντας την βελονα που εσπασε(εχω ανεβασει φωτο...) βλεπω οτι εσπασε ακριβως στο σημειο που κανει στοπ η βελονα πανω στο πυρακι(αυτο που βγαζεις για να την αλλαξεις...) αυτο εγινε γιατι ολη δυναμη της σφυρας πηγαινε ολη στην κοντρα με το πυρακι και ελαχιστη στην ταση επαναφορας του ελατηριου της βελονας δεν πηγαινε ομως καθολου στην πλαστικη παραμορφωση του καψουλιου(που πιστευω απορροφα ακετα μεγαλο μερος της δυναμης που μεταδιδεται απο τη σφυρα ωστε μετα απομενει ελαχιστη στην κοντρα του στοπ...) οπως γινεται κανονικα οταν ριχνουμε σε συνθηκες κυνηγιου με αποτελεσμα το σπασιμο της βελονας...
Εγω εκανα την συγκριση με τα υπολοιπα οπλα μου που να μεν ριχνω ξερα αλλα μια φορα μετα το τελος καθε κυνηγιου χωρις να εχω τετοιο αποτελεσμα....δεν ελαβα ομως υποψη μου οτι στην περιπτωση του baikal λογω του προβληματος εριξα επαναλαμβανομενα παρα πολλες ξερες γαι μεγαλο χρονικο διαστημα (απο τα μπασιματα μεχρι τωρα...)
Οποτε αν και το manual σε καποιο σημειο λεει οτι επιτρεπεται καλο ειναι να αποφευγεται για να εισαι σιγουρος για την βελονα σου....
Τωρα εγω στο τελος του κυνηγιου μαλλον ξερη θα ριχνω και παλι απ'οτι με βλεπω αλλα αυτο ειναι δικη μου λανθασμενη επιλογη....
Ευχαριστω τον φιλο @mangelasakis για το αποσπασμα του manual που ανεβασε και για την επιμονη του να μου επισημαινει το λαθος που εκανα.
Καλημερα σε ολους...
 
Ωρε παλικαρια ενταξη το κανατε τριχια μια βελονα απο baikal εσπασε μπορει χιλια δυο απο αστοχια υλικου απο μεχρι κακη χρηση του οπλου που το βαζω ως εσχατη περιπτωση
Εδω σπανε μοτερια για πλακα απο αμαξια χιλιαδων ευρο κ δεν μιλαω για αμαξια που σκιζουν στις κοντρες
Και συζηταμε και αναλυουμε για τα baikal που τα βγαζουν με το κιλο αν εσπασε ενας επισκρουστηρας αν κοπικε ενα ελατηριο η δεν δουλευει ο εξολκεας η φευγη το αυτακη απο το κληστρω
Που αν ανοιξουμε μια κασα απο ενα μοντελο των baikal το να πετυχουμε ιδια οπλο μεταξυ τους και να μην εχουν ατελειες η να δουλευουν το ιδιο η πιθανοτιτες ειναι 5-10%
Κοιτατε να ειναι ΑΣΦΑΛΗ προς την χρηση να μην εχεται κανενα ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ και απο τα υπολοιπα φτιαχνονται.
 
Στο οπλο πριν τα μπασιματα ειχα αλλαξει ελατηριο σφυρας
Απο τα μπασιματα μεχρι τωρα προσπαθουσα να ανακαλυψω ποια ηταν η αιτια που δεν πατιοταν η σκανδαλη με αποτελεσμα να κανω παρα πολλα "ξερα"ριξηματα στο σπιτι για να δω γιατι καποιες φορες η σκανδαλη πατιοταν και καποιες οχι...
Μήπως η αιτία είναι το νέο ελατήριο που έβαλες;
Μήπως θέλει λίγο γυάλισμα κάπου;
Μήπως ζορίζει την σφύρα και χτυπάει λοξά;
 
Μήπως η αιτία είναι το νέο ελατήριο που έβαλες;
Μήπως θέλει λίγο γυάλισμα κάπου;
Μήπως ζορίζει την σφύρα και χτυπάει λοξά;
Οχι Στεφανε κατι αλλο ειναι, εχω υποψια για ενα λαμακι
Baikal mp155 parts list_page-0001.jpg
Αυτο που ειναι στην σκανδαλοθηκη ο αριθμος 51(διακοπτη το λεει το manual),ισως κατα την προσπαθεια μου οταν αλλαξα ελατηριο σφυρας να στραβωσε αυτο ελαχιστα και να προκαλεσε δυσλειτουργια το επανεφερα στην κατασταση που πιστευω πως ηταν και οσες δοκιμες εκανα μετα η σκανδαλη επεφτε κανονικα μεχρι που εσπασε η βελονα ... Αν το ηξερα θα εβαζα ενα ριγμενο(αδρανειας δεν εχω..) στη θαλαμη αλλα 35 χρονια δεν μου εχει τυχει να μου σπασει βελονα οποτε δεν περιμενα τετοιο αποτελεσμα...
Τωρα αν οντως αιτια της δυσλειτουργιας ηταν αυτο το λαμακι θα το δουμε μετα την εναρξη που θα γινουν και οι δοκιμες και κυριως στα μπασιματα της κικλας που ειναι και πολλες οι ντουφεκιες...Θα δειξει...
 
Ένα φυσίγγια αδρανείας πλαστικό κάνει 2 € - τα μεταλλικά παραπάνω.
Τα βρίσκουμε άν όχι σε όλα σίγουρα στα περισσότερα από τα καταστήματα.
Με 2 € γλυτώνει κανείς από το κίνδυνο σπασίματος της βελόνας όταν πέφτει σε άδεια θαλάμη σχεδόν άπειρες φορές.
Πρέπει να ανακαλύψουμε ξανά τον τροχό το έτος 2024 ;

Όποιος δεν θέλει να πάρει άς πειραματιστεί κι η ευθύνη άν μείνει "μπουκάλα" στον κυνηγότοπο δική του.

Τα εγχειρίδια από την άλλη είναι μια γενική κατεύθυνση για την χρήση του όπλου.
Όλα τα αυτογεμή έχουν τα ίδια εξαρτήματα στον πυροδοτικό μηχανισμό και η βελόνα (επικρουστήρας) είναι κοινή σε όλα και κάνει την ίδια εργασία.
Δεν θέλει πτυχίο μηχανολογίας ή διδακτορικά για να το καταλάβει κάποιος πώς ότι ισχύει σε ένα ισχύει σε όλα.
Αστοχία υλικού;
Ναι υπάρχει.
Ναι μπορεί να συμβεί και στις καλύτερες οικογένειες.
Είναι καλό να είμαστε προετοιμασμένοι; Σαφώς !
Παίρνουμε μια εφεδρική να την έχουμε πάνω μας.
Θέλουμε να ρισκάρουμε την πρόωρη φθορά του εξαρτήματος και να μην πάρουμε τα μέτρα μας ;
Ενήλικες είμαστε - άς πάρουμε την ευθύνη πάνω μας.

Τέλος πραγματικά δεν βλέπω τον λόγο να παριστάνουμε μόνοι μας τους οπλουργούς - οπλοεπισκευαστές κλπ ειδικά σε βλάβες του όπλου κρίσιμες για την ασφάλεια μας όπως και την ασφάλεια άλλων ανθρώπων ή ζώων.
Δεν πέφτει η σκανδάλη όταν δίνουμε εντολή;
Πέφτει όποτε της "καπνίσει" ;
Σοβαρά τώρα ;
Και τσιγγουνευόμαστε την επίσκεψη στον σωστό οπλουργό γιατί "εμείς ξέρουμε καλύτερα" και "θα το φτιάξουμε μόνοι μας" ;
 
Αν αντί του φυσιγγιού αδρανείας, βάζουμε ένα κενό φυσίγγι για εκτόνωση του ελατηρίου υπάρχει πρόβλημα; 🧐 🧐 🧐 🧐
Όχι,το μόνο πρόβλημα είναι επειδή από ένα σημείο και μετά αυτό θα γίνεται μηχανικά μην βάλεις κάποιο γεμάτο. Και φυσικά θα το αλλάζεις με ένα καινούριο ριγμενο.
 
Αν αντί του φυσιγγιού αδρανείας, βάζουμε ένα κενό φυσίγγι για εκτόνωση του ελατηρίου υπάρχει πρόβλημα; 🧐 🧐 🧐 🧐
Ναι υπάρχει πρόβλημα
Γιατί το ένα είναι φυσιγγι αδράνειας και είναι για την συγκεκριμένη δουλειά και το άλλο είναι ένας κάλυκας από ριγμένο φυσίγγι και δεν είναι η δουλειά του να κάνει το αδράνειας.
Και κυρίως , όπως σωστά ειπώθηκε, μπορεί κάποια στιγμή αντί για ριγμένο να βάλεις μέσα κανένα γεμάτο.
 
Το αδράνειας είναι μελετημένο για την δουλειά που προορίζεται.
Έχει ελατήριο που επαναφέρει το σημείο κρούσης της βελόνας στο αρχικό σημείο με μια μικρή παραμόρφωση βέβαια.
Το σπασμένο καψουλι είναι ήδη παραμορφωμένο και παραμένει έτσι.
Στην ανάγκη το χρησιμοποιούμε...
Για σιγουριά και αποφυγή λάθους ,κόβουμε μισό τον ριγμένο κάλυκα.
Όπως και να έχει,ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΖΕΙ Η ΚΑΝΗ ΣΕ ΑΣΦΑΛΕΣ ΣΗΜΕΙΟ!!!
 
Back
Top