Baikal Team

Ο ανελκυστήρας μετά από κάποιο χρόνο κατεβαίνει στο ισόγειο..
Αυτό δεν ισχύει πάντα. Εξαρτάται πως τον έχεις ρυθμίσει. Εγώ τον έχω βάλει να πηγαίνει στο εισογειο από το οποίο συνήθως τον χρησιμοποιώ. Εκεί είναι το προκαθορισμένο σημείο στάσης.
 
Καλησπέρα παιδιά

Διαβάζω ότι τα Baikal στους πιο σύγχρονους μηχανισμούς "χολαίνουν" (διπλή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς) και ότι καλύτερα να παίρνουμε τη βασική τους έκδοση (μονοσκανδαλο, απλοί εξολκείς) που ως επί το πλείστον δεν βγάζει προβλήματα.

Ποιά είναι η εμπειρία σας με αυτά τα όπλα (s.pose, SxS);
Αντέχουν οι "βελτιωμένοι" μηχανισμοί στο χρόνο και αν ναι, πως;
1722448897511.jpeg
 
Καλησπέρα παιδιά

Διαβάζω ότι τα Baikal στους πιο σύγχρονους μηχανισμούς "χολαίνουν" (διπλή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς) και ότι καλύτερα να παίρνουμε τη βασική τους έκδοση (μονοσκανδαλο, απλοί εξολκείς) που ως επί το πλείστον δεν βγάζει προβλήματα.

Ποιά είναι η εμπειρία σας με αυτά τα όπλα (s.pose, SxS);
Αντέχουν οι "βελτιωμένοι" μηχανισμοί στο χρόνο και αν ναι, πως;
View attachment 89515
Δισκανδαλο και απλούς εξολκεις και είσαι οκ
 
Καλησπέρα παιδιά

Διαβάζω ότι τα Baikal στους πιο σύγχρονους μηχανισμούς "χολαίνουν" (διπλή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς) και ότι καλύτερα να παίρνουμε τη βασική τους έκδοση (μονοσκανδαλο, απλοί εξολκείς) που ως επί το πλείστον δεν βγάζει προβλήματα.

Ποιά είναι η εμπειρία σας με αυτά τα όπλα (s.pose, SxS);
Αντέχουν οι "βελτιωμένοι" μηχανισμοί στο χρόνο και αν ναι, πως;
View attachment 89515
Στις σκανδαλες ανάποδα τα έγραψες.καλύτερα δισκάνδαλο με απλούς εξολκείς .Εγώ όσο είχα μονοσκανδαλο με αυτόματους εξωλκεις δούλευαν άψογα.Αυτο που πρέπει να απαντηθεί αν κάποια στιγμή υπάρξει βλάβη, ηπαρχουν ανταλλακτικά για να γίνει επισκευή;
 
Καλησπέρα παιδιά

Διαβάζω ότι τα Baikal στους πιο σύγχρονους μηχανισμούς "χολαίνουν" (διπλή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς) και ότι καλύτερα να παίρνουμε τη βασική τους έκδοση (μονοσκανδαλο, απλοί εξολκείς) που ως επί το πλείστον δεν βγάζει προβλήματα.

Ποιά είναι η εμπειρία σας με αυτά τα όπλα (s.pose, SxS);
Αντέχουν οι "βελτιωμένοι" μηχανισμοί στο χρόνο και αν ναι, πως;
View attachment 89515
Σούπερ ποζε και δίκανα μια χαρά δουλεύουν χωρίς προβλήματα, καραμπίνες όλο προβλήματα.
 
Να μην αναφερω για το manual της mp 155 που στο ελληνικο λεει για το στρωσιμο του οπλου στην αρχη να ριξεις εκατο φυσιγγια ΕΩΣ 35γρ ενω στο αγγλικο και στο ρωσικο λεει τουλαχιστον 35γρ δηλ απο 35 και πανω...
RTFM....
 
Διαβάστε το manual ρε παιδιά. Στο 5.12 γράφει ότι δεν είναι αναγκαίο να ρίχνετε τον κόκορα γιατί θα χάσουν την σκληρότητα τους τα ελατήρια και οι επικρουστηρες. Η αν είναι αναγκαίο να χρησιμοποιήτε ένα ριγμένο κάλυκα (η αλλιώς φυσίγγι αδράνειας που κάνει την ίδια δουλειά). Βέβαια πιο κάτω γράφει ότι επιτρέπεται και το ρίξιμο του κόκορα χωρίς φυσίγγι στην θαλάμη αλλά φαντάζομαι ότι θα έχει γίνει κάποιο λαθος στην μετάφραση. Δεν βγαίνει πολύ νόημα. Και το αγγλικό το ίδιο γράφει. Παρόλα αυτά στο manual της benelli Vinci που έχω εγώ δεν γράφει τίποτα από όλα αυτά. Αλλά εκεί λύνοντας το όπλο στα 3 όπως τα δίκανα μπορείς να ρίξεις τον κόκορα χωρίς να χτυπήσει την βελόνα. Οπότε δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

View attachment 89511
Ευχαριστω που το ανεβασες για να ξερω οτι τελικα κανω το σωστο....
 
Καλησπέρα παιδιά

Διαβάζω ότι τα Baikal στους πιο σύγχρονους μηχανισμούς "χολαίνουν" (διπλή σκανδάλη, αυτόματοι εξολκείς) και ότι καλύτερα να παίρνουμε τη βασική τους έκδοση (μονοσκανδαλο, απλοί εξολκείς) που ως επί το πλείστον δεν βγάζει προβλήματα.

Ποιά είναι η εμπειρία σας με αυτά τα όπλα (s.pose, SxS);
Αντέχουν οι "βελτιωμένοι" μηχανισμοί στο χρόνο και αν ναι, πως;
View attachment 89515
Αυτό με τις σκανδάλες που είπες, αντέστρεψε το!
Δεν έχω εμπειρία με τις καραμπίνες της Βaikal, για τα υπόλοιπα... Απλά θα χαλάσουν τελευταία, αν μπούμε σε μια ρεαλιστική λογική του "όλα χαλάνε"!
Κ επειδή είτε για πόλεμο,είτε για κυνήγι,τι να το κάνω το υπερόπλο αν δε ρίξει όταν χρειαστεί, έχω benelli καραμπίνα και ρώσικα απλά δίκανα!

Υ.Γ
Φήμες λένε, ότι στο Βιετνάμ,πολλές φορές δίπλα από νεκρούς Αμερικανούς έβρισκαν λυμένο το Μ-16...
 
Και για τη περιπτωση να χρησιμοποιησω ριγμενο φυσιγγιο για την απελευθερωση της σφυρας αυτο σημαινει οτι πρεπει να μεινει το ριγμενο φυσιγγι μεσα στη θαλαμη μεχρι το επομενο κυνηγι ή μεχρι τον καθαρισμο του οπλου,εγω ομως οταν φευγω απο τον κυνηγοτοπο δεν θελω να υπαρχει τιποτα στο οπλο ουτε στη θαλαμη ουτε στην αποθηκη...
 
Και για τη περιπτωση να χρησιμοποιησω ριγμενο φυσιγγιο για την απελευθερωση της σφυρας αυτο σημαινει οτι πρεπει να μεινει το ριγμενο φυσιγγι μεσα στη θαλαμη μεχρι το επομενο κυνηγι ή μεχρι τον καθαρισμο του οπλου,εγω ομως οταν φευγω απο τον κυνηγοτοπο δεν θελω να υπαρχει τιποτα στο οπλο ουτε στη θαλαμη ουτε στην αποθηκη...
Εχε μαζι σου μια βελονα καβατζα και κλειστο οπως γουσταρεις.
 
Γι'αυτό έχεις πάντα δεύτερο ντουφέκι στο αμάξι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ειδικα αν απέχεις πολλά Χιλ από το σπίτι,Οπότε πάω κυνήγι πάντα υπάρχει ένα δεύτερο στο αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιηθεί για τον οποιονδήποτε της παρέας σε περίπτωση βλάβης.Και δεν είναι πάντα δικό μου δεύτερο μπορεί να είναι και κάποιου από τους άλλους .Η καβαντζα πρέπει πάντα να υπάρχει .Με ότι όπλο και να κυνηγάς .Γιατί δεν είναι τα ψιλολογία μόνο που συζητάμε μπορεί να τύχει να πέσεις και να σπάσει κάτι .
 
Γι'αυτό έχεις πάντα δεύτερο ντουφέκι στο αμάξι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ειδικα αν απέχεις πολλά Χιλ από το σπίτι,Οπότε πάω κυνήγι πάντα υπάρχει ένα δεύτερο στο αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιηθεί για τον οποιονδήποτε της παρέας σε περίπτωση βλάβης.Και δεν είναι πάντα δικό μου δεύτερο μπορεί να είναι και κάποιου από τους άλλους .Η καβαντζα πρέπει πάντα να υπάρχει .Με ότι όπλο και να κυνηγάς .Γιατί δεν είναι τα ψιλολογία μόνο που συζητάμε μπορεί να τύχει να πέσεις και να σπάσει κάτι .
Έτσι κάναμε αλλά με τους γύφτους που σπαγαν αυτοκίνητα κόπηκαν αυτά.
 
Αυτό με τις σκανδάλες που είπες, αντέστρεψε το!
Δεν έχω εμπειρία με τις καραμπίνες της Βaikal, για τα υπόλοιπα... Απλά θα χαλάσουν τελευταία, αν μπούμε σε μια ρεαλιστική λογική του "όλα χαλάνε"!
Κ επειδή είτε για πόλεμο,είτε για κυνήγι,τι να το κάνω το υπερόπλο αν δε ρίξει όταν χρειαστεί, έχω benelli καραμπίνα και ρώσικα απλά δίκανα!

Υ.Γ
Φήμες λένε, ότι στο Βιετνάμ,πολλές φορές δίπλα από νεκρούς Αμερικανούς έβρισκαν λυμένο το Μ-16...
Ναι, γιατί την ίδια περίοδο τους χορηγούσαν WD 40 ή ένα λάδι για small arms αν θυμάμαι καλά, το οποίο το έριχναν μέχρι και στις τηγανιτές πατάτες που λέει ο λόγος. Ψεκαζαν από όπλα μέχρι φυσίγγια αφού νόμιζαν ότι "κάνει καλό". Έχω γράψει και παλαιότερα, το M16 δεν παθαίνει εμπλοκή αν είναι καθαρό και ξερό. Το καθαρό όχι απαραίτητα, το ξερό όμως απαραίτητα. Δεν είναι τυχαίο πως η πλατφόρμα του M16 είναι η ανακάλυψη του αιώνα για τις μάχες αστικού περιβάλλοντος. Αναντικατάστατο από θέμα εργονομίας και βάρους
 
Γι'αυτό έχεις πάντα δεύτερο ντουφέκι στο αμάξι και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Ειδικα αν απέχεις πολλά Χιλ από το σπίτι,Οπότε πάω κυνήγι πάντα υπάρχει ένα δεύτερο στο αυτοκίνητο που θα χρησιμοποιηθεί για τον οποιονδήποτε της παρέας σε περίπτωση βλάβης.Και δεν είναι πάντα δικό μου δεύτερο μπορεί να είναι και κάποιου από τους άλλους .Η καβαντζα πρέπει πάντα να υπάρχει .Με ότι όπλο και να κυνηγάς .Γιατί δεν είναι τα ψιλολογία μόνο που συζητάμε μπορεί να τύχει να πέσεις και να σπάσει κάτι .
Δεν γίνεται να υπάρχει όπλο στο αυτοκίνητο χωρίς επίβλεψη Γιάννη. Καλύτερα ένα χαμένο κυνήγι παρά κατηγορούμενος. Το ότι θα κλαπεί είναι θέμα χρόνου
 
Back
Top