Baikal Team

Λεει σε κανα manual για χρηση φυσιγγιου αδρανειας σε καραμπινες?
Αν δεν το λέει, κακώς!
Επειδή έχουν συμβεί κάμποσες αβαρίες σαν αυτή που συνεβει,καλό είναι να βάζουμε αδράνειας,έστω έναν ριγμένο κάλυκα η να ρίχνουμε τον κόκορα με το κλείστρο στη μισή διαδρομή του(σε όσα αυτογεμη μπορεί να γίνει).
 
Την διαδικασια την ξερω αλλα εδω κανεις δεν την κανει, και υπαρχουν οπλα που εχουν ριξει τον αμμο της θαλασσας σε φυσιγγια και δεν εχει συμβει αυτο...απο οτι ξερω αυτοι με τα δικαννα το κανουν αυτο κλεινουν το οπλο με τις σκανδαλες πατημενες ή καπως ετσι τελος παντων,δεν ειχα ποτε δικαννο...
Ετσι είναι μην το ρίχνουμε πάντα στην τύχη όλες οι εταιρίες έχουν ρίξει την ποιότητα τους αρκετά τα όπλα έχουν γίνει ποια αναλώσιμα δυστυχώς. Και εγώ σε τόσα όπλα που είχα ποτέ δεν έβαζα αδράνειας φυσίγγι μόνο στα δίκανα και πρόβλημα δεν είχα ποτέ.
 
Ρε συ Γιάννη αναλώσιμο είναι αυτό. Τυχαίνει, μην τα παίρνεις.
Αναλώσιμα είναι τα φυσίγγια. Αυτό πρέπει να αντέξει για χρόνια και για χιλιάδες φυσίγγια. Τεσσερα αιτία....αστοχία υλικού, ακάθαρτο εξάρτημα, υπαιτιότητα κατόχου, φυσίγγια φουρνελο.
 
Οι βελόνες είναι βαμμένες(σκηρυμενες)για να αντέξουν στην χρήση για την οποία προορίζονται.
Το βαμμένο μέταλο έχει αντοχή στη θλίψη,γίνεται όμως ευάλωτο στην πλευρική πίεση και στον εφελκυσμό.
Όταν δεν του δίνουμε τερματισμό στην πορεία του το εκθέτουμε στην επικινδυνότητα του σπασίματος.
Όταν περάσει τα όρια αντοχής,θα κοπεί σαν καρότο.
Μπορεί να κάνουμε το ίδιο χιλιάδες φορές και να αντέξει.
Στην επόμενη,μπορεί να κοπεί...
 
Οι βελόνες είναι βαμμένες(σκηρυμενες)για να αντέξουν στην χρήση για την οποία προορίζονται.
Το βαμμένο μέταλο έχει αντοχή στη θλίψη,γίνεται όμως ευάλωτο στην πλευρική πίεση και στον εφελκυσμό.
Όταν δεν του δίνουμε τερματισμό στην πορεία του το εκθέτουμε στην επικινδυνότητα του σπασίματος.
Όταν περάσει τα όρια αντοχής,θα κοπεί σαν καρότο.
Μπορεί να κάνουμε το ίδιο χιλιάδες φορές και να αντέξει.
Στην επόμενη,μπορεί να κοπεί...
Πουτανα 302 έχει ρίξει δύο καράβια φυσηγγια και επηκρουστιρα δεν έχει αλλάξει??? Καλά λέω ότι ολλα τα καινούργια είναι ντενεκεδες🥲
 
Δεν σπάνε πάντα οι βελόνες ,αν σου συμβεί σε ένα πολυημερο κυνήγι και σε αφήσει στα κρύα του λουτρού θα αλλάξεις τακτική.
Γι'αυτό μακριά από το σπίτι για μέρες πας με δύο όπλα πάντα
 
Το αφήνεις οπλισμένο ; αφού υπάρχει τρόπος να ρίξεις τον κόκορα.
Πάντα αν έχω ρίξει κόκορα 10 φορές είναι θέμα και πότε σε ότι όπλο και αν είχα δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω βελόνα η ελατήριο βελόνας
 
Τίποτα δε παθαίνει σκέψου η browning 2000 του πατέρα μου που την έχω πρέπει να έχει ρίξει νομίζω δε .ετριου ται τα φυσίγγια πάπια έχει ραγίζει εξολκεα έχει αλλάξει ελατήριο κανένα ούτε βελόνα ποτέ και ποτέ δεν έχει ριχτεί η σκανδάλη είναι και κάτι που μου έλεγε και μου είχε μείνει από μικρός στο τέλος Ελένης καλά το όπλο αν είναι άδειο και μην πατάς σκανδάλη ,μεγαλύτερη ζημιά μπορεί να πάθει αν ρίχνεις τη σκανδάλη σκέτη παρά να το αφήνεις οπλισμένο που στη δεύτερη περίπτωση μάλλον δεν θα πάθει ποτέ κάτι
 
Ούτε να πατάς την σκανδάλη για να πέσει ο κόκορας αφού αδειάσεις το όπλο λέει το manual.
Οποτε αφου δεν το λεει το manual να αφηνω τη σφυρα οπλισμενη....μηπως αυτο λεει?
Και τι λεει να κανεις οταν βγαζεις γεματο φυσιγγι απο τη θαλαμη η μετα την τριαρα μεινει το κλειστρο πισω και εχει τελειωσει το κυνηγι?
 
Οποτε αφου δεν το λεει το manual να αφηνω τη σφυρα οπλισμενη....μηπως αυτο λεει?
Και τι λεει να κανεις οταν βγαζεις γεματο φυσιγγι απο τη θαλαμη η μετα την τριαρα μεινει το κλειστρο πισω και εχει τελειωσει το κυνηγι?
Μην σκας ορε βρες μια ελπηστρια βάλτο από κατο δωσε και ένα χατζηλικι στον οδηγό και ξενιασες για πάντα?????
 
Οποτε αφου δεν το λεει το manual να αφηνω τη σφυρα οπλισμενη....μηπως αυτο λεει?
Και τι λεει να κανεις οταν βγαζεις γεματο φυσιγγι απο τη θαλαμη η μετα την τριαρα μεινει το κλειστρο πισω και εχει τελειωσει το κυνηγι?
Διαβάστε το manual ρε παιδιά. Στο 5.12 γράφει ότι δεν είναι αναγκαίο να ρίχνετε τον κόκορα γιατί θα χάσουν την σκληρότητα τους τα ελατήρια και οι επικρουστηρες. Η αν είναι αναγκαίο να χρησιμοποιήτε ένα ριγμένο κάλυκα (η αλλιώς φυσίγγι αδράνειας που κάνει την ίδια δουλειά). Βέβαια πιο κάτω γράφει ότι επιτρέπεται και το ρίξιμο του κόκορα χωρίς φυσίγγι στην θαλάμη αλλά φαντάζομαι ότι θα έχει γίνει κάποιο λαθος στην μετάφραση. Δεν βγαίνει πολύ νόημα. Και το αγγλικό το ίδιο γράφει. Παρόλα αυτά στο manual της benelli Vinci που έχω εγώ δεν γράφει τίποτα από όλα αυτά. Αλλά εκεί λύνοντας το όπλο στα 3 όπως τα δίκανα μπορείς να ρίξεις τον κόκορα χωρίς να χτυπήσει την βελόνα. Οπότε δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

Screenshot_20240731-185429.jpg
 
Εμένα η γνώμη μου είναι να ρίχνεις τον κόκορα με φυσίγγι αδράνειας μέσα στην θαλάμη η έναν ριγμένο κάλυκα που έχει το παλιό καψουλι πανω. Αλλιώς μην τον ρίχνεις καθόλου τον κοκορα. Μεγαλύτερη ζημιά μπορεί να πάθει αν το ρίχνεις με κενή θαλάμη παρά αν δεν τον ρίχνεις καθόλου.
 
Δεν ξέρω τι λένε τα manual..ξέρω όμως τι λέει η λογική.
Οι δυνάμεις να εκτονώνονται ομαλά και όλα τα εξαρτήματα να τιθονται σε ηρεμια χωρίς τάση.
Ο ανελκυστήρας μετά από κάποιο χρόνο κατεβαίνει στο ισόγειο..
 
Last edited:
Back
Top