Benelli cordoba b.est vs Be Diamond b.est

Ισχυει. Η αντιστοιχια του 76 ειναι 81-83 καννη περιπου. Τα δικαννα ειναι αλλα ζωα τελειως. Εκει εχεις αλλες απαιτησεις ιδιως για σκοπευτηριο. Αλλο swing αλλο βαρος εργονομια κτλ. Γιαυτο και ενα καλο δικαννο ξεκιναει απο 3-4 κ και οσο φτασει.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις και μόνος σου χωρίς άλλους μαζί σου είναι να πας να επωμισεις και να δεις τι σε βολεύει.μην ακούσεις ούτε τους πωλητές.αποφασισε μόνος σου
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις και μόνος σου χωρίς άλλους μαζί σου είναι να πας να επωμισεις και να δεις τι σε βολεύει.μην ακούσεις ούτε τους πωλητές.αποφασισε μόνος σου
Κανε οτι σε φωτισει η παναγια που λεγανε οι παλιοί :oops:
 
Λοιπόν η μάχη των τιτάνων . Benelli cordoba b.est vs Benelli be Diamond b.est.
Πριν κλείσω την Diamond είπα να δω και την cordoba σαν πολύ κοντινή εναλλακτική. Πήγα λοιπόν σε γνωστό οπλοπωλείο που ειχε και τα δυο, ώστε να τα συγκρίνω side by side που λεμε και στο χωριο μου.

Εντυπώσεις. Και τα δυο όπλα είναι ελαφριά. 3 κιλά και τα δυο ουσιαστικά. Εξωτερικά μοιάζουν πολύ με κάποιες βασικές διάφορες. Η Cordoba έχει υπερυψωμένη ριγα ( λιγοτερο απο μια sx4) και porting οπως επισης ματ καννη και μαυρο κλειστρο. Εχει επισης εξωτερικα τσοκ. Η Be Diamond εχει λιγο πιο μαλακο πελμα.Φωτο παρακατω.

Στην επωμηση μου έρχονταν και τα δυο όπλα αρκετά καλά αν και η Cordoba με την υπερυψωμένη ριγα λίγο καλύτερα και αμεσότερα και στην κίνηση ήταν και τα δυο πολύ καλoζυγισμενα χωρις ουσιαστικες διαφορες.

Η Cordoba είναι περί τα 300 Ευρώ ακριβότερη. Εμφανισιακα δεν εχω προσωπικα δει σε πλαστικο κατι ομορφοτερο απο τις δυο Ιταλιδες με την Cordoba να αφηνει μια πινελια κυνηγετικης υπεροχης λογω ματ φινιρισματος ενω η Diamond πολυτελειας λογω gloss καννης και αντιθεσης με το Chrom κλειστρο.

Βλητικά θα ήθελα να ακούσω γνώμες, γιατί δεν εχω ρίξει καμιά, αλλά από συναδελφους εχω ακουσει τα καλυτερα για την Be Diamond
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!Γνωρίζει κάποιος από το forum να μας πει εμπεριστατωμένα ,τι αυλό κ τι κώνους σε μήκος έχουν τα be diamond k Cordoba; ευχαριστώ
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!Γνωρίζει κάποιος από το forum να μας πει εμπεριστατωμένα ,τι αυλό κ τι κώνους σε μήκος έχουν τα be diamond k Cordoba; ευχαριστώ
Και τι θα κερδίσεις από αυτή την γνώση;
Θα καταλάβεις ποιο όπλο είναι καλύτερο από το άλλο;
 
Και εγώ την diamond έχω και δεν πρόκειται να την σκοτώσω για να πάρω την καινούργια... Είμαι υπέρ ευχαριτημενος και πιστοποίηση για ατσάλινα έχει και δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι τώρα.. Το μόνο που έχω κάνει είναι να πάρω 2 τσοκακια....
 
Και εγώ την diamond έχω και δεν πρόκειται να την σκοτώσω για να πάρω την καινούργια... Είμαι υπέρ ευχαριτημενος και πιστοποίηση για ατσάλινα έχει και δεν με έχει απογοητεύσει μέχρι τώρα.. Το μόνο που έχω κάνει είναι να πάρω 2 τσοκακια....
Αυτό ακριβώς κι εγώ. Ποια τσοκάκια της έχεις πάρει ?
 
Και τι θα κερδίσεις από αυτή την γνώση;
Θα καταλάβεις ποιο όπλο είναι καλύτερο από το άλλο;
Οι περισσότεροι το ψάχνουμε αυτό κυρίως για να βγάλουμε την σύσφιξη που θα μας βγάλει ένα after market τσοκάκι
 
Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα..
Στην diamond με την αγορά της πήρα ένα anaconda long και 2 carlsons cremator(ένα mid και ένα long), με τα long δεν τα βρήκα με κανένα, σε αντίθεση με τα mid. Αλλά το gemini πέρυσι που το πήγα σερί κυνήγια με έκανε να βάλω τα άλλα στην άκρη, για κυνήγι τσίχλας μιλάμε. Τώρα αν πάω για φάσσες σίγουρα θα παίξω με τα φρένου.
 
Στην diamond με την αγορά της πήρα ένα anaconda long και 2 carlsons cremator(ένα mid και ένα long), με τα long δεν τα βρήκα με κανένα, σε αντίθεση με τα mid. Αλλά το gemini πέρυσι που το πήγα σερί κυνήγια με έκανε να βάλω τα άλλα στην άκρη, για κυνήγι τσίχλας μιλάμε. Τώρα αν πάω για φάσσες σίγουρα θα παίξω με τα φρένου.
Το σκέφτομαι και εγώ για ένα Carlsons Mid
Τι μήκος κάνη έχεις πάρει
 
Το σκέφτομαι και εγώ για ένα Carlsons Mid
Τι μήκος κάνη έχεις πάρει
To mid είναι καλό, μ άρεσε. Πριν το gemini αυτό είχα μόνιμα πάνω, πιστεύω αν το καλοκοιτάζεις για να το πάρεις θα σου αρέσει, είχε ωραία σκοτώματα.
71 την πήρα
 
Δε μου λέτε ρε πενελοπληκτοι έχει κάποιος σε πλαστική έκδοση τον μαύρο σπίνο 3 να μας πει υπεύθυνα αν τ όπλο ψηλοτουφεκαει και αν ναι πόσο?τα γκολ οφσαιντ
Εγω φιλε με 2 ατομα που μιλησα που την έχουν κατεληξα οτι ψηλοτουφεκαει αρκετά, ο ένας την έστειλε σε μάστορα να του το φτιάξει (ξεκολωντας το δαχτυλίδι που βρίσκεται εξω απ την αποθήκη στο οποιο πατάει το δαχτυλίδι της κάννης και απ οτι λεει τωρα διορθώθηκε) υπάρχουν και βίντεο στο youtube με τη διαδικασία) ο αλλος μετά απο μια σεζον με αστοχίες την εδωσε και πηρε m2 sp, τωρα αν το εχουν ολες ή μονο αυτές που βγηκαν τα πρωτα χρόνια δεν γνωρίζω. Παρεμπιπτόντως και οι 2 πριν ειχαν benelli με υπεριψομενη ριγα, οποτε ηταν συνηθισμένοι με τον μικρο βαθμό της ψηλοτουφεκιας, το συγκεκριμένο όπλο στον εναν εδεινε τουφεκιά 100/0...
 
Εγω φιλε με 2 ατομα που μιλησα που την έχουν κατεληξα οτι ψηλοτουφεκαει αρκετά, ο ένας την έστειλε σε μάστορα να του το φτιάξει (ξεκολωντας το δαχτυλίδι που βρίσκεται εξω απ την αποθήκη στο οποιο πατάει το δαχτυλίδι της κάννης και απ οτι λεει τωρα διορθώθηκε) υπάρχουν και βίντεο στο youtube με τη διαδικασία) ο αλλος μετά απο μια σεζον με αστοχίες την εδωσε και πηρε m2 sp, τωρα αν το εχουν ολες ή μονο αυτές που βγηκαν τα πρωτα χρόνια δεν γνωρίζω. Παρεμπιπτόντως και οι 2 πριν ειχαν benelli με υπεριψομενη ριγα, οποτε ηταν συνηθισμένοι με τον μικρο βαθμό της ψηλοτουφεκιας, το συγκεκριμένο όπλο στον εναν εδεινε τουφεκιά 100/0...
Λοιπόν αυτό με το δαχτυλίδι που λες το έχω δει από κάτι Αμερικανους αλλά αυτά τα θεωρώ επικίνδυνα.σ ευχαριστώ για την απαντηση
 
Στην diamond με την αγορά της πήρα ένα anaconda long και 2 carlsons cremator(ένα mid και ένα long), με τα long δεν τα βρήκα με κανένα, σε αντίθεση με τα mid. Αλλά το gemini πέρυσι που το πήγα σερί κυνήγια με έκανε να βάλω τα άλλα στην άκρη, για κυνήγι τσίχλας μιλάμε. Τώρα αν πάω για φάσσες σίγουρα θα παίξω με τα φρένου.
Σε τι σύσφιξη είναι το Gemini φίλε;
 
Στην diamond με την αγορά της πήρα ένα anaconda long και 2 carlsons cremator(ένα mid και ένα long), με τα long δεν τα βρήκα με κανένα, σε αντίθεση με τα mid. Αλλά το gemini πέρυσι που το πήγα σερί κυνήγια με έκανε να βάλω τα άλλα στην άκρη, για κυνήγι τσίχλας μιλάμε. Τώρα αν πάω για φάσσες σίγουρα θα παίξω με τα φρένου.
Το αυτό αποκόμισα κι εγώ.
Το mid είναι πολυεργαλείο,κοντα-μακρυα.
Το long είναι....αδιάφορο.
Την ίδια γνώμη έχω και για το short.
Έχω μια υποψία,για το long, ότι βρίσκει τον εαυτό του σε χοντρουτσικα σκάγια,από #5 και κάτω.
Υποψία όμως,δεν ασχολήθηκα επισταμένα.
Τα Carlsons είναι αδυναμία μου μεγάλη!
 
Back
Top