Benelli cordoba b.est vs Be Diamond b.est

Τώρα αν πάω για φάσσες σίγουρα θα παίξω με τα φρένου.
Μην το κάνεις!!
Τουλάχιστον,αν το κάνεις,εχε μαζί σου και κάποιο από αυτά που σε ικανοποιησαν!
Πας σε πιο χοντρό σκάγι,έχεις μεγαλύτερες μενουσες,γενικότερα πιο πολλές ταχύτητες!
Είναι μεγάλη η πιθανότητα να αιστανθεις ότι ρίχνεις με φυσίγγια που κάνουν μόνο θόρυβο!
 
Λοιπόν αυτό με το δαχτυλίδι που λες το έχω δει από κάτι Αμερικανους αλλά αυτά τα θεωρώ επικίνδυνα.σ ευχαριστώ για την απαντηση
Συμφωνώ, ένας απ τους λόγους που απέκλεισα την sbe3 απο την λίστα με τα υποψήφια όπλα οταν ημουν σε αναζήτηση, δεν αξίζει το ρίσκο για το αν θα πέσεις σε οπλο που θέλει πείραγμα και μετα να μπεις σε διαδικασίες. Ειδικά για όπλο αυτής της κατηγορίας χρημάτων.
Απ οτι ειδα όμως, στην Αμερική πάντως το στέλνουν πίσω και σε κάποιους το διόρθωσε η εταιρία με το δαχτυλίδι και σε κάποιους αντικατεστησαν το οπλο.
 
Θα σε ρωταγα για το τελευταιο. Πολυ βασικο. Λογικα διορθωσαν στην τελευταια εκδοση το ψηλοντουφεκισμα. Αμερικη εχουν αναφερθει pattern μεχρι 90/10. Στα 28γρ δεν ειχες εμπλοκες? Ηταν ενας απο τους λογους που δεν την ειχα βαλει στο σχεδιο. Μεπροβληματησε οτι μπορει τα 28γρ το S magnum να κολλησει. Ιδιως σκοπευτηριο. Το προσθετο βαρος της SBE3 για εμενα ειναι αρκετα θετικο.
Εμπλοκές δεν κάνει εγώ έχω ρίξει παρα πολλά 24γρ και δεν είχα κανένα θέμα ποτέ βέβαια έχω την BE3 αλλά και αν λέμε αντιμετώπισες πρόβλημα στην SBE3 η λύση είναι απλή αλλαγή το ελατήριο αδράνειας και αυτό που έχει στο κοντάκι από BE3 και θα τα ρίχνεις όλα.
 
Last edited:

Εγω φιλε με 2 ατομα που μιλησα που την έχουν κατεληξα οτι ψηλοτουφεκαει αρκετά, ο ένας την έστειλε σε μάστορα να του το φτιάξει (ξεκολωντας το δαχτυλίδι που βρίσκεται εξω απ την αποθήκη στο οποιο πατάει το δαχτυλίδι της κάννης και απ οτι λεει τωρα διορθώθηκε) υπάρχουν και βίντεο στο youtube με τη διαδικασία) ο αλλος μετά απο μια σεζον με αστοχίες την εδωσε και πηρε m2 sp, τωρα αν το εχουν ολες ή μονο αυτές που βγηκαν τα πρωτα χρόνια δεν γνωρίζω. Παρεμπιπτόντως και οι 2 πριν ειχαν benelli με υπεριψομενη ριγα, οποτε ηταν συνηθισμένοι με τον μικρο βαθμό της ψηλοτουφεκιας, το συγκεκριμένο όπλο στον εναν εδεινε τουφεκιά 100/0...
Λοιπόν αυτό με το δαχτυλίδι που λες το έχω δει από κάτι Αμερικανους αλλά αυτά τα θεωρώ επικίνδυνα.σ ευχαριστώ για την απαντηση
Δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο το δαχτυλίδι της αποθήκης χαλαρώνει ελάχιστα ποιο πίσω γιατί είναι λίγο ψηλά και κρατεί την κάνη όρθια πάλι ακουμπάει κανονικά η κάνη επάνω απλά θέλει μισή στροφή προς τα πίσω
 
Σε καρτέρι με 76 είναι κ@..λα, σε μπηχτές χάνει σε σχέση με μία κοντύτερη
Εγώ εάν κυνηγούσα φανατικά υδρόβια-φάσσες θα πήγαινα εκεί
Για γενική χρήση πιστεύω είναι καλύτερα με 71, έχει και λίγο παραπάνω μήκος η βάση λόγω αδράνειας
Γιώργο εξαρτάται και που κυνηγάς υδρόβια αν κυνηγάς σε γκιολες το 76 θα σε δυσκολέψει λίγο πρωί η σούρουπο για εμένα το 71 είναι καλύτερο εγώ βέβαια το πήρα 66εκ γιατί έχει κοντή αποθήκη και το 71εκ ήταν σαν καλάμι 😂😂😂 βέβαια στο 66εκ έχει και καλύτερο ζύγισμα
 
Μην το κάνεις!!
Τουλάχιστον,αν το κάνεις,εχε μαζί σου και κάποιο από αυτά που σε ικανοποιησαν!
Πας σε πιο χοντρό σκάγι,έχεις μεγαλύτερες μενουσες,γενικότερα πιο πολλές ταχύτητες!
Είναι μεγάλη η πιθανότητα να αιστανθεις ότι ρίχνεις με φυσίγγια που κάνουν μόνο θόρυβο!
Με την centro Γιάννη, το anaconda mid έκανε δουλειά. Έβλεπα απο ωραία έως ακραία πράγματα με 6άρια. Mε την diamond δεν έχω anaconda mid , οπότε μόνο το mid της carlsons έχω ρίξει αλλά με ελάχιστες συναντήσεις.
To σίγουρο πάντως είναι πώς θα έχω μαζί μου και συμβατικά.
Αυτό που περιγράφεις, περί αίσθησης μόνο θορύβου κτλ, το έχω εισπράξει με τα long.....δεν έχω καταλάβει τι θέλουν αυτά τα τσοκ βρε παιδί μου
 
Δε μου λέτε ρε πενελοπληκτοι έχει κάποιος σε πλαστική έκδοση τον μαύρο σπίνο 3 να μας πει υπεύθυνα αν τ όπλο ψηλοτουφεκαει και αν ναι πόσο?τα γκολ οφσαιντ
Σύμφωνα με τους Αμερικανούς ταγαρόβλαχους (redneck) πανεπιστήμονες η κατανομή είναι 70-30. Τωρα που λένε πως διορθώθηκε 60-40 (αν και δεν βλέπω να αλλάξανε και τίποτα).
Εγω φιλε με 2 ατομα που μιλησα που την έχουν κατεληξα οτι ψηλοτουφεκαει αρκετά, ο ένας την έστειλε σε μάστορα να του το φτιάξει (ξεκολωντας το δαχτυλίδι που βρίσκεται εξω απ την αποθήκη στο οποιο πατάει το δαχτυλίδι της κάννης
Έχουν βγάλει και μια άλλη πατέντα με σφήνες που τις βάζεις στο δαχτυλίδι και ρυθμίζεις την κατανομή.
 
Έχουν βγάλει και μια άλλη πατέντα με σφήνες που τις βάζεις στο δαχτυλίδι και ρυθμίζεις την κατανομή.
Νίκο για εμενα δεν αξιζει να δώσει κανεις τόσα χρήματα για όπλο που πραγματικά έχει "σφάλμα" και απαιτεί σκάλισμα για να τουφεκαει εκει που πρέπει, το 70-30 παλεύεται σε εργοστασιακό όπλο , αλλα το 100/0 ειναι απλα αδικαιολογητο ασχετα με το εαν μπορει να διορθωθεί σε κάποιο βαθμό με τις επεμβάσεις που βλέπουμε να εφαρμόζουν κάποιοι. Για εμενα έπρεπε η εταιρία απ τη στιγμή που στην Αμερική διορθώνει το πρόβλημα στα οπλα μετα την αγορα, έπρεπε να γίνεται παγκοσμίως, οχι να πρέπει να τρέχεις σε μαστορους να διορθώσεις τετοιο τραγικό προβλημα σε όπλο των 2.000+...
 
Περιφρονηση για την αγορα της απο τους καταναλωτες για να σε σεβαστει η εταιρια.Επιμονη βρε αδερφε σε αυτη την κουταμαρα.Καλα δεν λαμβανουν τα μυνηματα απο τοσα βιντεο που εχουν ανεβει παγκοσμιως και φτιαξουν σωστο το οπλο.
 
Η δικιά μου sbe3 αγορασμένη το 2022 δεν εχει τέτοιο θέμα όπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, το θέμα παρουσιάστηκε στα πρώτα όπλα που κυκλοφόρησαν και αν αναλογιστουμε το πολύ μικρό στοκ των ελληνικών αντιπροσωπείων ,δεν πιστεύω ότι υπάρχουν στα ελληνικά ράφια όπλα αυτής της παρτίδας.
 
Η δικιά μου sbe3 αγορασμένη το 2022 δεν εχει τέτοιο θέμα όπως έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, το θέμα παρουσιάστηκε στα πρώτα όπλα που κυκλοφόρησαν και αν αναλογιστουμε το πολύ μικρό στοκ των ελληνικών αντιπροσωπείων ,δεν πιστεύω ότι υπάρχουν στα ελληνικά ράφια όπλα αυτής της παρτίδας.
Μακαρι να συμβαινει αυτο που λες.Ανεβασε το αριθμο βασης να ξερει οποιος ενδιαφερθει να ελεγξει την αγορα του και να ειναι απο το νουμερο αυτο και μετα.
 
Back
Top