Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για τσιχλοκοτσυφα,τρυγονι,φασσα κ λαγο τι φυσιγγια του εμποριου σας πηγαινουν περισσοτερο παιδια με τις benelli;
η κανη μου ειναι απλη κ οχι Crio
Πες πια φυσιγγια εχεις στο μυαλο σου για να σου πουν τα παιδια τις αποψεις τους....παντως γενικα η benelli ολα τα "χωνευει" χωρις διακρισεις.
 
Πες πια φυσιγγια εχεις στο μυαλο σου για να σου πουν τα παιδια τις αποψεις τους....παντως γενικα η benelli ολα τα "χωνευει" χωρις διακρισεις.
Για τσιχλοκοτσυφα:
τα lambro euromix,mezzo 30, tordo 32,super kill tsihla,j&b commandos,dorkas express 32,b&p mb classic 32,gorilla eco,gorilla red 32,rc 32,super kill dynamic 30,alectoris offer κ light
Για τρυγονι:
j&b commandos,super kill tsihla,super kill trigoni,rc 32 dorkas express 32,lambro tordo 30-32,euromix,alectoris offer κ light,b&p mb light
Για φασσα:
b&p f2 classi κ long range,mb extra,mb dual power 7+4,lambro feltro 34
Για λαγο b&p f2 classic κ long range,mb extra, mb dual power 6+3, mb tricolor 36αρι,rottweil waindmansheil,superkill nickel series φασσας ( οχι του λαγου το 38αρι,θελω μεχρι 36gr )
 
Για τσιχλοκοτσυφα:
τα lambro euromix,mezzo 30, tordo 32,super kill tsihla,j&b commandos,dorkas express 32,b&p mb classic 32,gorilla eco,gorilla red 32,rc 32,super kill dynamic 30,alectoris offer κ light
Για τρυγονι:
j&b commandos,super kill tsihla,super kill trigoni,rc 32 dorkas express 32,lambro tordo 30-32,euromix,alectoris offer κ light,b&p mb light
Για φασσα:
b&p f2 classi κ long range,mb extra,mb dual power 7+4,lambro feltro 34
Για λαγο b&p f2 classic κ long range,mb extra, mb dual power 6+3, mb tricolor 36αρι,rottweil waindmansheil,superkill nickel series φασσας ( οχι του λαγου το 38αρι,θελω μεχρι 36gr )
Εχω ριξει τα παρακατω σε διαφορα θηραματα κι ηταν μια χαρα φυσιγγια: lambro tordo 30 και 32,super kill tsihla, b&p mp extra, lambro feltro(τελειο).
 
Εχω ριξει τα παρακατω σε διαφορα θηραματα κι ηταν μια χαρα φυσιγγια: lambro tordo 30 και 32,super kill tsihla, b&p mp extra, lambro feltro(τελειο).
Τα 2 τελευταια σε τι θηραματα τα εχεις ριξει;
Με το mezzo 32 δεν μπορεσα να τα βρω με την καμια ομως
 
B&p extra σε φασσα και lambro feltro 34 μπεκατσα.
Πολύ καλά και τα δυο! Βάλε και από μένα το B&p colombaccio για Φασσα.με benelli τα έριχνε αυτός που μου είπε ότι γαζωνουν..
Κι όμως δεν είχε το δικό μου, αυτη την φλάτζα είχε μόνο ανάμεσα στο κοντάκι και την βάση




Ακριβώς το ίδιο με την δικιά σου είναι και η δικιά μου Centro που είναι του 2000..εγω έκανα πατέντα με φλάντζα και την γύρισα λίγο.
 
Last edited:
Για τσιχλοκοτσυφα:
τα lambro euromix,mezzo 30, tordo 32,super kill tsihla,j&b commandos,dorkas express 32,b&p mb classic 32,gorilla eco,gorilla red 32,rc 32,super kill dynamic 30,alectoris offer κ light
Για τρυγονι:
j&b commandos,super kill tsihla,super kill trigoni,rc 32 dorkas express 32,lambro tordo 30-32,euromix,alectoris offer κ light,b&p mb light
Για φασσα:
b&p f2 classi κ long range,mb extra,mb dual power 7+4,lambro feltro 34
Για λαγο b&p f2 classic κ long range,mb extra, mb dual power 6+3, mb tricolor 36αρι,rottweil waindmansheil,superkill nickel series φασσας ( οχι του λαγου το 38αρι,θελω μεχρι 36gr )
Επισης να προσθέσω το tricolor το 34gr για Φασσα και Λαγό..είναι φυσεκος..εγω συνήθως αυτό βάζω πρώτο στο λαγό...εκτος αν είναι παρά πολύ πυκνουρα και κυνηγάμε καβαλα που βάζω πρώτο το gorilla το elix 36gr (mb36) και μετά πάντα Remington nitro 42,5 gr Ν4,για μένα το κορυφαίο φυσιγγι εμπορίου..
 
Αυτο ειναι το b&p tricolor 34 gr! Μπαρουτι mb 36! Χαρτινος καλυκας,μαλινη ταπα,ρελιαστο! Πλεον δεν το βρισκω Χανια.εχω ενα κουτι 5αρια για λαγο και ενα 6αρια για φασσα! Δοκιμασε το Μανωλη! Θα το εχει η Μπαλακου εκει.πλεον δεν το βρισκω εδω και το παραγγελνω απο Αθηνα!

WYHTzv5.jpg
 
Last edited:
Αυτο ειναι το b&p tricolor 34 gr! Μπαρουτι mb 36! Χαρτινος καλυκας ρελιαστο! Πλεον δεν το βρισκω Χανια.εχω ενα κουτι 5αρια για λαγο και ενα 6αρια για φασσα! Δοκιμασε το Μανωλη! Θα το εχει η Μπαλακου εκει,και το παραγγελνω Αθηνα!

WYHTzv5.jpg
Εγω εχω σε 5αρι κ 6αρι το tricolor το 36αρι
Πλεον κ τα 2 βγαινουν σε νεες συσκευασιες
Αυτο ειναι το 34αρι


κ αυτο το 36αρι

Την περασμενη Τεταρτη το 36αρι σε Νο-6 μου εδωσε κ τον 1ο μου λαγο
Σε 30-35 μετρα
Με την 1η ευκαιρια θελω να ξανα παω στο ιδιο σημειο να μετρησω κ με την μετροταινια.
Μετα απο καθε κυνηγι,ειτε εχω επιτυχια,ειτε αποτυχια ή δεν βρουμε θηραμα ( π.χ. λαγος ) εχω 1 μπλοκακι κ παντα γραφω την ωρα εναρξης κ ληξης,τις θερμοκρασιες κ την υγρασια εναρξης-ληξης,αλλα κ της στιγμης που πηρα το θηραμα,γραφω μετρα αν προκειται για ( λαγο ) κ περιοχη κυνηγιου κ τινκαιρικες συνθηκες ειχαμε κ την προηγουμενη μερα κ ειδικα τη νυχτα πριν το ξημερωμα
Ισως στο μελλον με βοηθησουν εστω κ στο ελαχιστο αυτες οι σημειωσεις
Οσον αφορα το 34αρι το ειχα στα υποψην μου,αλλα αρκετοι μου ειπαν πως βρηκαν καλυτερο το 36αρι κ πως μονο θετικα ακουσα για το 36αρι,ενω για το 34αρι ακουσω κ χλιαρα σχολιο,οσοι τα δοκιμασαν κ τα 2 προτειμισαν το μεγαλυτερο
 
Last edited:
Εγω εχω σε 5αρι κ 6αρι το tricolor το 36αρι
Πλεον κ τα 2 βγαινουν σε νεες συσκευασιες
Αυτο ειναι το 34αρι


κ αυτο το 36αρι

Την περασμενη Τεταρτη το 36αρι σε Νο-6 μου εδωσε κ τον 1ο μου λαγο
Σε 30-35 μετρα
Με την 1η ευκαιρια θελω να ξανα παω στο ιδιο σημειο να μετρησω κ με την μετροταινια,μετα απο καθε κυνηγι,ειτε εχω επιτυχια,ειτε αποτυχια ή δεν βρουμε θηραμα ( π.χ. λαγος ) εχω 1 μπλοκακι κ παντα γραφω την ωρα εναρξης κ ληξης,τις θερμοκρασιες κ την υγρασια εναρξης-ληξης,αλλα κ της στιγμης που πηρα το θηραμα,γραφω μετρα αν προκειται για ( λαγο ) κ περιοχη κυνηγιου
Ισως στο μελλον με βοηθησουν εστω κ στο ελαχιστο αυτες οι σημειωσεις
Παρατηρησες οτι το 36αρι εχει mb32 μπαρουτι και το 34αρι mb36;
Στον λαγο και στην περδικα τα δουλευουν εδω αρκετα!
Ο Νικολης νομιζω βαζει πρωτο στο λαγο το 34 αρι! Αν δει το μηνυμα θα μας πει και αυτος γιατι σιγουρα θα εχει ριξει πολλα σε λαγους .
Και τα δυο ειναι καλα φυσιγγια!
Εχουμε και διαφορες στο κλιμα παντως.ισως σε εσας ταιριαζει καλυτερα το 36,γι αυτο να στο ειπαν.
 
Παρατηρησες οτι το 36αρι εχει mb32 μπαρουτι και το 34αρι mb36;
Στον λαγο και στην περδικα τα δουλευουν εδω αρκετα!
Ο Νικολης νομιζω βαζει πρωτο στο λαγο το 34 αρι! Αν δει το μηνυμα θα μας πει και αυτος γιατι σιγουρα θα εχει ριξει πολλα σε λαγους .
Και τα δυο ειναι καλα φυσιγγια!
Εχουμε και διαφορες στο κλιμα παντως.ισως σε εσας ταιριαζει καλυτερα το 36,γι αυτο να στο ειπαν.
Ναι Γιαννη,την ειδα την διαφορα στην πυριτιδα κ με παραξενεψε,γιατι η mbx32 εχει προοδευτικοτητα x33-34 κ η mbx36 εχει προοδευτικοτητα x36-38,τωρα σε μαλλινη ταπα δεν ξερω τη διαφορα τους,ισως να θελουν να κανουν τον 34αρι πιο ελαφρη στην ανακρουση απο το να του εβαζαν την mbx32
Παντως οταν η mbx32 γεμιζεται στα 35gr σκαγια οι κατασκευαστες το προτεινουν ως χειμωνιατικα,ενω το 36αρι tricolor η εταιρια το προτεινει κ απο την εναρξη
Δεν ξερω τι παιζεται
Παντως οταν το εριξα εχαμε θερμμοκρασια 18°C κ 76% υγρασια κ δεν καταλαβα τιποτα απο ανακρουση,σαν να εριχνα 32αρι κ δεν κανω πλακα,αλλα κ το οπλο ειναι κ 3,5 κιλα
 
Αυτο ειναι το b&p tricolor 34 gr! Μπαρουτι mb 36! Χαρτινος καλυκας,μαλινη ταπα,ρελιαστο! Πλεον δεν το βρισκω Χανια.εχω ενα κουτι 5αρια για λαγο και ενα 6αρια για φασσα! Δοκιμασε το Μανωλη! Θα το εχει η Μπαλακου εκει.πλεον δεν το βρισκω εδω και το παραγγελνω απο Αθηνα!

WYHTzv5.jpg
Ριξε κ λιγα με το ασημενιο γερακι να τα ευχαριστηθεις ακομα πιο πολυ!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top