Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
καλημέρα παιδιά, έχω στην κατοχή μου την Benelli black eagle μοντέλο του '90 και στα κυνήγια μου χρησιμοποιώ συνήθως τα εξής τσόκ όλα μαμά: **, *** , **** , άσσο και 5αρι δεν τα έβαλα σχεδόν ποτέ! αν την έχει κάποιος τις έχει αλλάξει τσόκ και αν ναι τι διαφορές είδε??
Είμαι ευχαριστημένος πολύ από τις βολές τις , αλλά το μικρόβιο τις περιέργειας πάντα υπάρχει για το καλύτερο...να προσθέσω ότι έχει εσωτερικά τσόκ και αυτό είναι που θα με ένοιαζε πιο πολύ να αλλάξω να τα κάνω έσω έξω...
 
καλημέρα παιδιά, έχω στην κατοχή μου την Benelli black eagle μοντέλο του '90 και στα κυνήγια μου χρησιμοποιώ συνήθως τα εξής τσόκ όλα μαμά: **, *** , **** , άσσο και 5αρι δεν τα έβαλα σχεδόν ποτέ! αν την έχει κάποιος τις έχει αλλάξει τσόκ και αν ναι τι διαφορές είδε??
Είμαι ευχαριστημένος πολύ από τις βολές τις , αλλά το μικρόβιο τις περιέργειας πάντα υπάρχει για το καλύτερο...να προσθέσω ότι έχει εσωτερικά τσόκ και αυτό είναι που θα με ένοιαζε πιο πολύ να αλλάξω να τα κάνω έσω έξω...
Άριστο όπλο από τα πιο πετυχημένα μοντέλα της benelli και σύμφωνα με την χρονολογία του ακόμα καλύτερο των σημερινών....όπλα πριν το 1995 δεν πωλούνται(φιλικά)
έσω έξω τσόκ θα βρείς πολλά σε mobile που είναι το σπείρωμα του black eagle
θα πρότεινα τα φθηνά και πάααρα πολύ καλά gemini
http://www.kirgias.gr/default.asp?page=detailview&CID=51&MID=46&langid=316&PID=1047
σε συσφίξεις **** και ** θα καλυφθείς σε φάσσα παπιά και λαγό
σε μεταχειρισμένα επίσης που πωλούνται αρκετά θα έλεγα ένα LM briley μαζί με το gemini ** θα είσαι μιααααα χαρά
καλή επιλογή :)
 
καλημέρα παιδιά, έχω στην κατοχή μου την Benelli black eagle μοντέλο του '90 και στα κυνήγια μου χρησιμοποιώ συνήθως τα εξής τσόκ όλα μαμά: **, *** , **** , άσσο και 5αρι δεν τα έβαλα σχεδόν ποτέ! αν την έχει κάποιος τις έχει αλλάξει τσόκ και αν ναι τι διαφορές είδε??
Είμαι ευχαριστημένος πολύ από τις βολές τις , αλλά το μικρόβιο τις περιέργειας πάντα υπάρχει για το καλύτερο...να προσθέσω ότι έχει εσωτερικά τσόκ και αυτό είναι που θα με ένοιαζε πιο πολύ να αλλάξω να τα κάνω έσω έξω...
Εγω φιλε μου σε ενα centro του 97 εχω πανω ενα briley light modified και δεν το βγαζω ποτε, ουσιαστικά ειναι 3μιση άστρα, με εχει καλύψει σε ολα τα κυνηγια μου με πολυ ωραίες κατανομες
 
φυσικα φυσικα κανη απο sx2.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα
.big smile.

Τι εννοείτε εργονομία συνάδελφοι, σε ένα όπλο κυνηγητικό;
Καλη ερωτηση.
Εργονομία σε ένα κυνηγετικό εργαλείο, γιατί περί εργαλείου πρόκειται, είναι η ιδιότητα του να χειρίζεται εύκολα. Να γεμίζει, να οπλίζει, να αλλάζει φυσίγγια με τρόπο ασυναίσθητο σχεδόν για τον χειριστή ακόμα και σε συνθηκες πίεσης.(π.χ όταν σου βγαίνει έλα λεβέντικο καπρί ενω είσαι για λαγό). Εργονομικό όπλο είναι αυτό που δε θα σε κουράσει σε ενα απαιτητικό κυνήγι, δεν θα σε επιβαρύνει σκοπευτικά μετά απο ενα πολύωρο ''ζεστό'' καρτέρι. Εργονομικό όπλο είναι αυτό που ενω χρόνια μπορεί να κυνηγούσες με ένα ''παλιακό'', οταν το πιανεις βλεπεις την διαφορά.
Η bellmontε για παραδειγμα ειναι πιο εργονομικη απο το baikal και αυτο το καταλαβα σήμερα στο βουνο όταν απο λάθος παγιδεύτηκα και έπρεπε να διασχίσω ρέματα και πλαγιές γι ααρκετα χιλιομετρα.¨οταν επ[ιτελους έφτασα στο τζίπ και έβαλα το όπλο στη θήκη, τότε είδα τη διαφορα.

αι βεβαιως μπαινει σαν πασαλος σε φασολια..
Γιατι νομιζεις πηρα το υβριδιο;
 
BENELLI OVER/UNDER 828u

Κοντάκι:
διαθέτει το νέο σύστημα της benelli , Progressive Comfort για μειωμένη ανάκρουση.
Το μήκος τουκοντακίου μπορεί να ρυθμιστεί στα 375mm, 365mm ή τα 385mm.
μπορεί να ρυθμιστεί σε 40 διαφορετικές κλήσεις με τα 5 drop & 4 cast set κλήσεων.

Κάνες:
Power Bore Crio κάννες και τσοκ
18,5mm αυλός καννών
7mm ρίγα απο ανθρακόνημα
66cm & 71cm μήκος καννών
Θαλάμη 3" / 76mm Magnum
Αυτόματοι εξωλκείς με σύστημα impulsive driven ejection , με λίγα λόγια πρέπει να εκπυρσοκρωτήσει το όπλο για να ενεργοποιηθεί ο εκάστοτε εξωλκέας , δεν ενεργοποιείτε αν δεν έχεις φυσίγγια μέσα ή έχεις αδράνιας μέσα στις θαλάμες και πατήσεις την σκανδάλη.
Τσοκ C Κύλινδρος ***** , IC Βελτιωμένος Κύλινδρος **** , M Τροποποιημένο ***, παίζουν και ατσάλινα σκάγια και IM Βελτιομένο τροποποιημένο ** , F φουλ * δεν παίζουν ατσάλινα σκάγια.

Βάση:
Κράμα αλουμηνίου (ergal) με ατσάλινο εσωτερικό μηχανισμό κλειδώματος.
Αφαιρούμενη σκανδάλη με πολύ απλό τρόπο , ατσάλινοι πύρροι , υπάρχει δυνατότητα επιλογής αν θες αυτόματη ασφάλεια ή όχι κατα το άνοιγμα του όπλου με την αφαίρεση ενός ελάσματος που υπάρχει πάνω στην σκανδάλη δεν θα μπαίνει η ασφάλεια αυτόματα ...
σημειωση , οτι για να βγεί η σκανδάλη πρέπει να είναι ο μοχλός σε ευθεία θέση και αυτο γίνεται ή οταν το όπλο είναι δεμένο ή όταν δεν υπάρχουν οι κάννες πάνω πιέζεις μια μπίλια σε κάποιο σημείο και φέρνει τον μοχλό σε ευθεία θεση...


Αυτά έχω για την ώρα αν θυμιθώ κάτι θα το προσθέσω... εννοείτε μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε ...
καλησπερα....εχω το 828 u κ εχω δει οτι οι ντουφεκιες μου φεβγουν δεξια....ποια φλαντζα πρεπει να βαλω για να ερθει εκει που πρεπει ξερουμε;;
 
καλησπερα....εχω το 828 u κ εχω δει οτι οι ντουφεκιες μου φεβγουν δεξια....ποια φλαντζα πρεπει να βαλω για να ερθει εκει που πρεπει ξερουμε;;
Μπορείς να μας πεις λιγα λογια για αυτο το αριστούργημα;
Πανέμορφο όπλο συγχαρητήρια
 
Δεν θυμαμαι αν ειχα γραψει κατι ουδετερο η και κακο παλαιοτερα. Παντως βλεποντας απο κοντα την μοντεφελτρο προσφορας συνθετικη με το απλο κοντακι φυσικα και 66 καννη θεωρω πως ριναι καλη ευκαιρια για οποιον θελει να παρει κατι τετοιο καινουργιο! Παρατηρησα πως το κομφορτ κοντακι του συγκεκριμενου μοντελου προσφορας ειναι απο νοβα
 
Τα κατάφερα και έσπασα το κοντάκι μου στο σημείο που πατάει στην φλάτζα κλίσεων, το επιδιόρθωσα αλλά δεν το βλέπω να αντέχει.
Πουλάνε σκέτα ξύλινα μέρη benelli centro ,γνωρίζεται το κόστος ?
 
Τα κατάφερα και έσπασα το κοντάκι μου στο σημείο που πατάει στην φλάτζα κλίσεων, το επιδιόρθωσα αλλά δεν το βλέπω να αντέχει.
Πουλάνε σκέτα ξύλινα μέρη benelli centro ,γνωρίζεται το κόστος ?
Κανει για μοντεφελτρο . και η σεντρο μοντεφελτρο ειναι. Αν υπαρχει καποια διαφορα θα σε ενημερωσουν αλλοι. Φυσικα και υπαρχουν φιλε . ενα κοντακι για σεντρο να τους πεις θα στο φερουν κατευθειαν.
Ενα κοντακι για μπερεττα να φανταστεις κανει 200+. Ποσο μαλλον για μπενελλι. Δες να πας καλυτερα σε εναν ανθρωπο να σου φτιαξει ενα σταμμετρα σου
 
Κανει για μοντεφελτρο . και η σεντρο μοντεφελτρο ειναι. Αν υπαρχει καποια διαφορα θα σε ενημερωσουν αλλοι. Φυσικα και υπαρχουν φιλε . ενα κοντακι για σεντρο να τους πεις θα στο φερουν κατευθειαν.
Ενα κοντακι για μπερεττα να φανταστεις κανει 200+. Ποσο μαλλον για μπενελλι. Δες να πας καλυτερα σε εναν ανθρωπο να σου φτιαξει ενα σταμμετρα σου
Εννοείς να φτιαχτεί εξ αρχής σε οπλουργό ?
 
Εννοείς να φτιαχτεί εξ αρχής σε οπλουργό ?
Ναι αφου συμφερει ρε φιλε απο 200 250 αρχιζουν οι τιμες γιατι να δοσεις για μανισιο. Θα φτιαξει ενα στα μετρα σου και θα το χεις και απο κει και περα ουτε με φλατζες θα παιζει ουτε τιποτα. Απο Που εισαι
 
Ναι αφου συμφερει ρε φιλε απο 200 250 αρχιζουν οι τιμες γιατι να δοσεις για μανισιο. Θα φτιαξει ενα στα μετρα σου και θα το χεις και απο κει και περα ουτε με φλατζες θα παιζει ουτε τιποτα. Απο Που εισαι
Αθήνα-Χαιδάρι
 
Τα κατάφερα και έσπασα το κοντάκι μου στο σημείο που πατάει στην φλάτζα κλίσεων, το επιδιόρθωσα αλλά δεν το βλέπω να αντέχει.
Πουλάνε σκέτα ξύλινα μέρη benelli centro ,γνωρίζεται το κόστος ?
Παρε αυριο Κυργια,τα πουλαει τα κοντακια κατω απο 200e γυρω στα 170.Και απ οτι γνωριζω εχει πανω απο 10 κοντακια,μπορει να σου στειλει φωτο μεσω mail και να διαλεξεις!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top