Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σαν κατοχο

Σαν κάτοχος και τον 2 οπλων θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες.και τα 2 όπλα είναι εξίσου καλά,με την vinci τράβηξα νίλα για την φέρω στα μέτρα μού ενώ η m2 μου έχει κάτσει ακριβώς από την αρχή,απο θέμα ανάκρουσης η Vinci κλωτσάει πιο λίγο από την m2 αλλά και πάλι με την Vinci την νιώθεις,τωρα στο θέμα βλητικα η Vinci έχει καλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη διατρηση η τουφέκια της και έχει πιο ωραίο ζυγισμα....
Με την m2 έχω ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια απροβληματιστα ενώ η Vinci δεν έχει ρίξει πολλά αλλά ούτε εμπλοκές μου έχει κάνει,αν με ρώταγες πιο όπλο θα κράταγες από τα δύο θα σου έλεγα την m2 γιατί την έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν το πρώτο μου όπλο που αγόρασα..... Πιστεύω να σε βοήθησα.....
Υ. Σ.Σαν την maxus που έχω τώρα δεν την πιάνει καμία από τις δυο....
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση πραγματικά με βοήθησες όσον αφορά τις μπινελι αλλά εκείνο το Υ.γ με την maxus τη το ήθελες με έβαλες σε σκέψεις....
 
Σαν κατοχο

Σαν κάτοχος και τον 2 οπλων θα σου πω τις δικές μου εμπειρίες.και τα 2 όπλα είναι εξίσου καλά,με την vinci τράβηξα νίλα για την φέρω στα μέτρα μού ενώ η m2 μου έχει κάτσει ακριβώς από την αρχή,απο θέμα ανάκρουσης η Vinci κλωτσάει πιο λίγο από την m2 αλλά και πάλι με την Vinci την νιώθεις,τωρα στο θέμα βλητικα η Vinci έχει καλύτερη συγκέντρωση και καλύτερη διατρηση η τουφέκια της και έχει πιο ωραίο ζυγισμα....
Με την m2 έχω ρίξει πολλές χιλιάδες φυσίγγια απροβληματιστα ενώ η Vinci δεν έχει ρίξει πολλά αλλά ούτε εμπλοκές μου έχει κάνει,αν με ρώταγες πιο όπλο θα κράταγες από τα δύο θα σου έλεγα την m2 γιατί την έχω μέσα στην καρδιά μου ήταν το πρώτο μου όπλο που αγόρασα..... Πιστεύω να σε βοήθησα.....
Υ. Σ.Σαν την maxus που έχω τώρα δεν την πιάνει καμία από τις δυο....
Πολύ χοντροκομμένο όπλο αλλά ποιές είναι οι διαφορές με τις μπινελι;
 
Μια ερώτηση θέλω να αγοράσω ενα τσοκ για μπενελι EL την αγορασα προσφατα και δεν γνωριζω αν ειναι 18.4 η 18.3 γιατι λεει δεν ειναι υποχρωμενοι να το αναγραφουν πλέον τι κάνω κυνηγάω μπεκατσα και τσιχλα. Ευχαριστώ
Καλησπερα.
Οντως αν δεν στο μετρησει οπλουργος δε μπορεις να ξερεις με σιγουρια τι αυλο εχεις. Εξαλου το 18.3 και το 18.4 ειναι πολυ σχετικό. Το κοπτικο που φτιαχνει την καννη αμβλυνεται και ετσι παντα θα υπαρχει μια μικρη διακύμανση απο καννη σε καννη. Εσυ υπολογισε ότι εχεις 18.4 μιας και τα τσοκ για μπενελλι αυτον τον αυλο υπολογιζουν εκτος και αν τον μετρησεις ωστε να ξερεις τι συσφιξη θα σου βγει το τσοκ, στο δικό σου οπλο.
 
παντως αν διαβασει κανεις το μπενελι team βγαζει το συμπερασμα οτι ολα τα οπλα σκοτωνουν καλυτερα απο τις benelli. Β. maxus, sx2-3-4, fabarm, beretta, mossberg, remington. Μηπως να το μετονομασουμε σε "αντι-benelli team" το thread να μην μπερδευουμε τον κοσμο;ha haaa
 
παντως αν διαβασει κανεις το μπενελι team βγαζει το συμπερασμα οτι ολα τα οπλα σκοτωνουν καλυτερα απο τις benelli. Β. maxus, sx2-3-4, fabarm, beretta, mossberg, remington. Μηπως να το μετονομασουμε σε "αντι-benelli team" το thread να μην μπερδευουμε τον κοσμο;ha haaa
Κόμπλεξ είναι αυτά...οπλαρες είναι οι benelli!
 
Προσωπικά δεν ξεχωρίζω μάρκες υπάρχει το καλό αλλά πάντα υπάρχει και το καλύτερο έχω δει απίστευτες τουφεκιές από ένα ταπεινό μονοκανο investarm το θέμα είναι τι βολεύει και ευχαριστεί εμάς προσωπικά το ίδιο πιστεύω και για τα φυσίγγια.
 
παντως αν διαβασει κανεις το μπενελι team βγαζει το συμπερασμα οτι ολα τα οπλα σκοτωνουν καλυτερα απο τις benelli. Β. maxus, sx2-3-4, fabarm, beretta, mossberg, remington. Μηπως να το μετονομασουμε σε "αντι-benelli team" το thread να μην μπερδευουμε τον κοσμο;ha haaa
Συμφωνω μαζι σου Βυρωνας και αναγκαζομαι να προσθεσω μια παροιμια που λεει,,Της κοντης της πιτσας της φταινε οι τριχες,, ΠΙΤΣΑ οπως λεμε Βιλγαρια.
 
Κωνσταντίνε έχεις ακούσει στην Αμερική κατι προβλήματα λέει εβγαλε ο ΣΒΕ 3 και όσο και να φτιάξεις το κοντακι δεν έχετε το όπλο? ? .xm.
Γιώργο δεν το έχω ψάξει πολύ, αλλά έχω διαβάσει πολλά παράπονα ότι το όπλο ψηλοτουφεκαει.
I have been a Super Black Eagle fan for many years. I own and love both the SBE1 and SBE2. The SBE3 is a very comfortable gun to shoot. It is light, solid and the recoil is managed very well. HOWEVER, this gun is unusable in a hunting situation. The problem is that the sights and the barrel do not line up. Something that is clearly evident when looking at the gun from the side, and something I wish I had noticed before I purchased this item. I took the gun on a goose hunting trip and consistantly missed shot after shot. I assumed it was an issue with the shells and decided to pattern the gun before the next hunt. At 35 yards only 1 pellet hit the paper. After reading several reviews it seemed this was a common problem. If you are shooting competition skeet at 21yds you may like the gun. If you plan to hunt waterfowl buy something else.
 
;););)
Συμφωνω μαζι σου Βυρωνας και αναγκαζομαι να προσθεσω μια παροιμια που λεει,,Της κοντης της πιτσας της φταινε οι τριχες,, ΠΙΤΣΑ οπως λεμε Βιλγαρια.
Όταν κάποιος κυνηγαει τσιχλακαι μπεκάτσα εύκολα το όπλο του γίνεται υπεροπλο. Όταν χρειαστεί να πας για χοντρό θηραμα εκεί βλέπεις ποσά απιδια χωράει ο σάκος .Είναι λίγο ζοχαδιαρες πος να το κάνουμε. Δεν έχουν μεγάλη γκάμα στα χοντρά. Θέλουν αποκλιστικοτητα σε φυσηγγι και γραμμάρια αλλά και νούμερα. Αν τα βρεις αυτά τότε έχεις στα χαριασου ένα αξιόλογο βενελλι. Αν δεν ψαχτεις θα σε σκάσει. Και ενα μπραουνινγκ πχ θέλει ψάξιμο αλλά ειναι πολυ ποιο καλοβολο με τις γομοσεις. Εμένα περα από την πλάκα μου αρεσει να είμαι αντικιμενηκος. Και να ξέρεις και εγώ με 2 Μπενελλι κυνηγαω. Και δεν τις αλλάζω.
 
;););)
Όταν κάποιος κυνηγαει τσιχλακαι μπεκάτσα εύκολα το όπλο του γίνεται υπεροπλο. Όταν χρειαστεί να πας για χοντρό θηραμα εκεί βλέπεις ποσά απιδια χωράει ο σάκος .Είναι λίγο ζοχαδιαρες πος να το κάνουμε. Δεν έχουν μεγάλη γκάμα στα χοντρά. Θέλουν αποκλιστικοτητα σε φυσηγγι και γραμμάρια αλλά και νούμερα. Αν τα βρεις αυτά τότε έχεις στα χαριασου ένα αξιόλογο βενελλι. Αν δεν ψαχτεις θα σε σκάσει. Και ενα μπραουνινγκ πχ θέλει ψάξιμο αλλά ειναι πολυ ποιο καλοβολο με τις γομοσεις. Εμένα περα από την πλάκα μου αρεσει να είμαι αντικιμενηκος. Και να ξέρεις και εγώ με 2 Μπενελλι κυνηγαω. Και δεν τις αλλάζω.
Οπως τα λες ειναι.Δεν μιλαω μονο για μενα.Προσωπικα ασχολουμαι πολλα χρονια,Τις πολυ μακρινες τουφεκιες εγω τις ονομαζω ΤΥΧΗ,καποι αλλοι νομιζουν οτι λογω καννης συμβαινει.Ας παρουμε τα θηραματα που βγαινουν σε λογικες αποστασεις και ας γλυτωσουν τα αλλα.Παντως τσιχλες δεν κυνηγαμε εδω.
 
Φυσικό είναι να υπάρχουν πολλοί αντιμπενελλακιδες. Όλοι ζηλεύουν τον πρώτο και καλύτερο, γι αυτό μη δίνετε σημασία. .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Τέλος πάντων όλοι μας πρέπει να νιώθουμε ότι το όπλο μας είναι το καλύτερο, έτσι κερδίζουμε την απαραίτητη αυτοπεποίθηση για να γινόμαστε καλύτεροι.
Εγώ πάντως την ραφαέλο μου δεν την αλλάζω με τίποτα, με τρελαίνει!!!
 
Πολύ μεγάλη γνώση γύρω από τα όπλα δεν μπορώ να πω ότι έχω, συνήθως κυνηγούσα με ένα δίκαννο Browning magnum μονοσκάνδαλο με επιλογέα κάννης (61εκ) μοντέλο της δεκαετίας 1970 το οποίο έχει τρομερές τουφεκιές σε μπεκάτσα και χαμηλωμένες φάσες. Αργότερα έπεσε στα χέρια μου η altair του πατέρα μου το παλιό μοντέλο, ωραίο όπλο αλλά εμένα δεν μου έκατσε ποτέ...τελευταίο κυνήγι σε μπεκάτσα 9 σηκώματα (κοντινά) καμία στην τσάντα...Τέλος μου παραχώρησε τον μαυραετό ο αδερφός μου που λόγω ότι λείπει από την πόλη δεν μπορεί να την κυνηγάει...από την 1η επώμιση που έκανα πέσαμε σε βαρύ έρωτα .my man.....αν ήταν και για αριστερόχειρα....ααααχχχχχ πάει το διάβασμα στα πετούμενα αβέρτα .pop..pop. και όλη εργοστασιακή....καμία μεταβολή...ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΛΕΜΕ!!
 
Οπως τα λες ειναι.Δεν μιλαω μονο για μενα.Προσωπικα ασχολουμαι πολλα χρονια,Τις πολυ μακρινες τουφεκιες εγω τις ονομαζω ΤΥΧΗ,καποι αλλοι νομιζουν οτι λογω καννης συμβαινει.Ας παρουμε τα θηραματα που βγαινουν σε λογικες αποστασεις και ας γλυτωσουν τα αλλα.Παντως τσιχλες δεν κυνηγαμε εδω.
Όταν κάποιες είναι στημενος για αυτές τις τουφεκιες από ολλες τις απόψεις. ..Σηγουρα 90% δεν μπορούμε να μιλάμε για τηχη. ;)Προτα από ολλα σημβενει εκτος από κανης και πυρομαχικου τα οποία είναι εξίσου συμαντικα. Η εμπειρία του καθενός. Μέσα από τις επτχ. Του αλλά κύριος από τις αποτυχίες του.
 
Αν ήταν τύχη κάποιοι θα είχαν πιάσει το Τζόκερ δέκα φορές :)
Ρε Γιωργο[συγνωμη για το ρε] Μιλαω για πολυ μακρινες τουφεκιες που οντως ειναι τυχερες,αλλα πολλοι νομιζουν οτι εχουν καποιο παραπανω γονιδιο. Μερικοι εχουν ενα ταλεντο στις μακρινες βολες, αλλα ολα εχουν καποι οριο.Εξαλλου ενα πολυ μεγαλο ποσοστο κυνηγων ριχνει στα 30μετρα και λενε οτι κατεβαζουν Φασσες απ το θεο. Οσο για το τζοκερ το πιανουν τοσοι οσοι κατεβαζουν πουλια πραγματι απ τον θεο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top