Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω που εχω κορμο benelli και κανη remington που να γραφω ρε παιδια.......??????.my man.:(o_O.fff..pray to God..hair..buy buy..big smile..asking.
Προφανως ειδες και εσυ,αυτο που εχουμε δει οι περισσοτεροι κατοχοι των συγκεκριμενων οπλων ......Αεριων = .ΚΛΕΙΣΤΡΑ πεταμενα, παπιες σπασμενες,κοντακια ραγισμενα,Ψυχολογια....μηδεν.Μπορουμε να μιλαμε ωρες για το τι εχουμε δει στα βουνα και στους βαλτους απο τα Περιφημα οπλα που σκοτωνουν στο Θεο. Ο καθενας αναλογα με τις εμπειριες του.Ολα ομως ειναι φονικα.
 
Εγω που εχω κορμο benelli και κανη remington που να γραφω ρε παιδια.......??????.my man.:(o_O.fff..pray to God..hair..buy buy..big smile..asking.
Εμείς με τα ανάμεικτα, μπερδεμένου πατρός, πρεπεί να κάνουμε δικό μας team.
Εμπρός ωρε κλεφτόπουλα να ενεξαρτητοποιηθούμε !!.sarcastic.
 
Έχει δοκιμάσει κανείς σε benelli να βάλει την β φλατζα μπροστά με χαρτοταινια στο κάτω μέρος της κ πίσω την Α έτσι ώστε να πετύχει κάτι ενδιάμεσο μεταξύ των δύο αυτών φλατζων ?

Περα απο την καταγραφη των κυνηγετικων στιγμων, παρατηρησα φετος στη Shotkam η οποια μπορει να γινει κ εργαλειο διορθωσης λαθων, οτι οσες τουφεκιες χανω, τις περισσοτερες φορες ειναι απο κατω απο το θηραμα... Αρχικα ειπα οτι φταιει το παλιο κοντακι που ξαναεβαλα για δοκιμη, το αλλαξθα με το καινουργιο που ειχα, αλλα το φαινομενο συνεχιστηκε οπως ειδα... Οταν τουφεκαω δεν το συνειδητοποιω καθολου, αλλα το βλεπω στην καμερα... Ισως το εκανα παντα, ισως απλα αλλαξε το σωμα μου... Πηγα αρχικα απο την Β φλατζα στην Α για να το "κλεψω" κ αν δω οτι ειμαι ψηλα, θα παω σε κατι ενδιαμεσο δοκιμαζοντας αυτο που σκεφτηκα παραπανω... :)
 
Αρη εγω στο δικο μου (benelli crio comfort ) με τα πλαστικα κοντακια ειχα ενα σκοπευτικο θεματακι στο οτι εβλεπά πολλη ρηγα....σκεφτηκα να μεγαλωσω το κοντακι στο πησω μερος με το μεγαλητερο πελμα που εχει η benelli....αλλα δεν με επερνε χρηματικα την σηγκεκρημενη στηγμη και απλα σκεφτηκα και εκοψα μια φλατζα απο ημησκλιρο πλαστικο 4-5 μμ και την εβαλα αναμεσα στην C κληση και την δεξια που εχω πανω......χωρης να το εχω κυνηγι και πολλη εχω την εντηπωση πως σαν κατι να διορθωθηκε........θα το κυνηγισω λιγο ακομα και αν οντος με βοηθαει θα φτιαξω σε μια φρεζα CNC ενος φιλου εναν κανονικο αποστατη γιατι τωρα αν βαλω αρκετη δυναμη στο κοντακι στρηβει δεξια αρηστερα γιατι ο αποστατης δεν εχει τα πηρακια......
 
Εμείς με τα ανάμεικτα, μπερδεμένου πατρός, πρεπεί να κάνουμε δικό μας team.
Εμπρός ωρε κλεφτόπουλα να ενεξαρτητοποιηθούμε !!.sarcastic.

Φτιαξε μας καστορα φτιαξε μας....
Πρωτεινω ονομα.....extra long range shootguns

.sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Περα απο την καταγραφη των κυνηγετικων στιγμων, παρατηρησα φετος στη Shotkam η οποια μπορει να γινει κ εργαλειο διορθωσης λαθων, οτι οσες τουφεκιες χανω, τις περισσοτερες φορες ειναι απο κατω απο το θηραμα... Αρχικα ειπα οτι φταιει το παλιο κοντακι που ξαναεβαλα για δοκιμη, το αλλαξθα με το καινουργιο που ειχα, αλλα το φαινομενο συνεχιστηκε οπως ειδα... Οταν τουφεκαω δεν το συνειδητοποιω καθολου, αλλα το βλεπω στην καμερα... Ισως το εκανα παντα, ισως απλα αλλαξε το σωμα μου... Πηγα αρχικα απο την Β φλατζα στην Α για να το "κλεψω" κ αν δω οτι ειμαι ψηλα, θα παω σε κατι ενδιαμεσο δοκιμαζοντας αυτο που σκεφτηκα παραπανω... :)
Άρη δεν έχω ιδέα από τη Shotkam και δεν γνωρίζω σε ποιο σημείο τοποθετείται. Απλά αναρωτιέμαι πώς μπορεί η σκοπευτική ευθεία της Shotkam εκέι που είναι τοποθετημένη να είναι όμοια με τη δική μας σκοπευτική ευθεία. Μπορούμε με λίγα λόγια, να την εμπιστευτούμε ως προς την ακρίβεια των δυο σκοπευτικών ευθειών; .xm.
 
Περα απο την καταγραφη των κυνηγετικων στιγμων, παρατηρησα φετος στη Shotkam η οποια μπορει να γινει κ εργαλειο διορθωσης λαθων, οτι οσες τουφεκιες χανω, τις περισσοτερες φορες ειναι απο κατω απο το θηραμα... Αρχικα ειπα οτι φταιει το παλιο κοντακι που ξαναεβαλα για δοκιμη, το αλλαξθα με το καινουργιο που ειχα, αλλα το φαινομενο συνεχιστηκε οπως ειδα... Οταν τουφεκαω δεν το συνειδητοποιω καθολου, αλλα το βλεπω στην καμερα... Ισως το εκανα παντα, ισως απλα αλλαξε το σωμα μου... Πηγα αρχικα απο την Β φλατζα στην Α για να το "κλεψω" κ αν δω οτι ειμαι ψηλα, θα παω σε κατι ενδιαμεσο δοκιμαζοντας αυτο που σκεφτηκα παραπανω... :)
Άρη και εγώ το παρατήρησα αυτό με το από κάτω που λες στο βιντεο. Αλλά νόμιζα ότι έτσι φαίνεται στην κάμερα.
 
Η κάμερα ρυθμίζεται από εφαρμογή να δείχνει εκεί που κοιτάει η σκοπευτικη ευθεία του όπλου... τη ρυθμίζεις δηλαδή επωμισμενος με σχετικά πολυ καλή ακριβεία... Η αλήθεια είναι ότι ήθελε λίγο ανέβασμα η κουκιδα, την έφτιαξα μετά την τριτη τέταρτη μέρα που της έκανα ένα τσεκ, αλλά κ πάλι θέλει λίγο ανέβασμα το όπλο...
 
Η κάμερα ρυθμίζεται από εφαρμογή να δείχνει εκεί που κοιτάει η σκοπευτικη ευθεία του όπλου... τη ρυθμίζεις δηλαδή επωμισμενος με σχετικά πολυ καλή ακριβεία... Η αλήθεια είναι ότι ήθελε λίγο ανέβασμα η κουκιδα, την έφτιαξα μετά την τριτη τέταρτη μέρα που της έκανα ένα τσεκ, αλλά κ πάλι θέλει λίγο ανέβασμα το όπλο...
Μπορεις να βάλεις την πιο ψηλή ράχη του comfort κοντακιου!
 
Mε την Α φλατζα η τουφεκια φευγει αρκετα ψηλα οποτε γυρισα στην ιδεα που ειχα στην αρχη...
Εβαλά μπροστα την Β φλατζα η οποια ειναι ισια πανω κατω, τις εβαλα τρεις στρωσεις χαρτοταινια ωστε να μεγαλωσω το παχος κατω κατα 0,25 mm και πισω κουμπωσα επιτηδες λανθασμενα την ΑDX φλατζα μηπως κ παρω κατι ενδιαμεσο μεταξυ της Α και Β φλατζας...
Να σημειωσω οτι η Α φλατζα ειναι πιο παχια στο κατω μερος κατα 0,5mm οποτε εγω πηγα στη μεση ακριβως...
Αν πετυχε η οχι θα δουμε αυριο... ;)
 
Mε την Α φλατζα η τουφεκια φευγει αρκετα ψηλα οποτε γυρισα στην ιδεα που ειχα στην αρχη...
Εβαλά μπροστα την Β φλατζα η οποια ειναι ισια πανω κατω, τις εβαλα τρεις στρωσεις χαρτοταινια ωστε να μεγαλωσω το παχος κατω κατα 0,25 mm και πισω κουμπωσα επιτηδες λανθασμενα την ΑDX φλατζα μηπως κ παρω κατι ενδιαμεσο μεταξυ της Α και Β φλατζας...
Να σημειωσω οτι η Α φλατζα ειναι πιο παχια στο κατω μερος κατα 0,5mm οποτε εγω πηγα στη μεση ακριβως...
Αν πετυχε η οχι θα δουμε αυριο... ;)

Άρη κάτι που πρόσεξα εγώ όταν άλλαξα από το δίκαννο στην benelli είναι ότι με ελαφρύ ρουχισμό ή πολύ βαρύ το χειμώνα πρέπει να διορθώνω λίγο τι σκόπευση και για αυτό έχω τυποποιήσει λίγο τι φοράω ειδικά στα κρύα ώστε να είμαι ζεστός αλλά να μην φορτώνω πολύ τον ώμο για την επώμιση... τσέκαρε μήπως παίζει και αυτό πριν πειράξεις το όπλο ;)
 
Mε την Α φλατζα η τουφεκια φευγει αρκετα ψηλα οποτε γυρισα στην ιδεα που ειχα στην αρχη...
Εβαλά μπροστα την Β φλατζα η οποια ειναι ισια πανω κατω, τις εβαλα τρεις στρωσεις χαρτοταινια ωστε να μεγαλωσω το παχος κατω κατα 0,25 mm και πισω κουμπωσα επιτηδες λανθασμενα την ΑDX φλατζα μηπως κ παρω κατι ενδιαμεσο μεταξυ της Α και Β φλατζας...
Να σημειωσω οτι η Α φλατζα ειναι πιο παχια στο κατω μερος κατα 0,5mm οποτε εγω πηγα στη μεση ακριβως...
Αν πετυχε η οχι θα δουμε αυριο... ;)
Αρη πρπει να "πειραξεις" και την μεταλικη που εχει στην βιδα πισω στο κοντακι.Μονο απο τις πλαστικες μπρστα δεν εχει αποτελεσμα.Την χαρτοταινια βαλτην προχειρα για να δεις και οταν κατασταλαξεις καπου φτιαξε μια πλαστικη η λαστιχενια απο σαμπρελα..Η χαρτινη θα χαλασει γρηγορα.Καπως ετσι εφτιαξα εγω την δικια μου.
 
Mε την Α φλατζα η τουφεκια φευγει αρκετα ψηλα οποτε γυρισα στην ιδεα που ειχα στην αρχη...
Εβαλά μπροστα την Β φλατζα η οποια ειναι ισια πανω κατω, τις εβαλα τρεις στρωσεις χαρτοταινια ωστε να μεγαλωσω το παχος κατω κατα 0,25 mm και πισω κουμπωσα επιτηδες λανθασμενα την ΑDX φλατζα μηπως κ παρω κατι ενδιαμεσο μεταξυ της Α και Β φλατζας...
Να σημειωσω οτι η Α φλατζα ειναι πιο παχια στο κατω μερος κατα 0,5mm οποτε εγω πηγα στη μεση ακριβως...
Αν πετυχε η οχι θα δουμε αυριο... ;)
Ρε φιλαρακι τι παιδευεσε τσαμπα? Παρε ενα όπλο που στη δεύτερη τουφεκια τη κάνη να μην προσπαθείς να την επαναφερεις απο τα 2 μετρα στο υψος και να εχεις κι ενα σωστο lock time.πςςςςςςς τι είπα παλι ρε φιλε ο άνθρωπας
.pop.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top