Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για ν απαντήσω στο φιλο και συμφορουμιτη κωστα.θα ξεκινησω απ την sl80 η οποια έσπαγε τις βελόνες σαν καρφίτσες κι έπρεπε παντα να εχεις μαζι σου τουλαχιστον 1 ανταλακτικη.συνεχίζουμε με τη Vinci η οποια εχει παρουσιασει άπειρα προβλήματα εμπλοκων.παλιές μπενελι αν δεν επωμιζες καλα δεν όπλιζε το κλειστρο κι είχες εμπλοκες.σε πολλες μπενελι με περιστροφικό κλειστρο εχουν παρουσιαστεί πολλες εμπλοκες.μοντέλα m1 και m2 με αρκετές εμπλοκές λόγω κλειστρου.θελω να πω οτι ουτε η μπενελι εχει λύσει το προβλημα εμπλοκή οπως και καμμια εταιρεια.ολα μα ολα τα οπλα των εταιρειών κατι παρουσιάζουν ειτε μικρο ειτε μεγαλο.το θεμα ειναι τι θέλει ο καθενας.π.χ εγω θελω δυναμη κρούσης στη τουφεκια πανω στο πουλι.να το βλεπω να φρεναρει.αυτό το εχω δει στη rem ετσι οπως το θελω εγω.γι αυτο με τα οποια προβλήματα της δεν την αλλαζω εις γνώση μου
 
Κι επειδή πραγματικα ίσως κάποιοι να νομίζουν οτι εχω θεμα με τα μπενελια προχθες ηρθε breda 930 της κουτας.ε ρε παιδια τάραξε τον ανθρωπο στην εμπλοκή και κάποιο θεμα υπάρχει αν καταλαβα καλα αυτα που μου ειπαν στο κλειστρο και στη γλώσσα κι έφυγε πίσω για επισκευη καινουργιο οπλο.εδω υπαρχουν άνθρωποι με 930 στο φορουμ εννοω που εχουν ρίξει άπειρα φυσίγγια χωρις θεμα.ε να που παρουσιαστηκε θεμα.συμβαινει.απλα ελπιζεις να μη συμβεί σ εσενα
 
Δεν υπαρχει αυτογεμες με μηδενικες εμπλοκες.
Καποια εχουν στατιστικα,επι συνολου,λιγότερες και καποια περισσοτερες.
Προσωπικα,εχω υποφερει απο Benelli.
Εμπλοκες αφθονες!
Αυτο τι σημαινει?
Πως δεν ειναι σωστος ο σχεδιασμος του συστηματος?
Θα βγουν αλλοι 1000 κάτοχοι οπλων,αυτου του συστηματος και θα πουν πως δεν εχουν κανένα μα κανένα προβλημα!
Ειναι και λιγο....τυχερο...:)
 
Δεν υπαρχει αυτογεμες με μηδενικες εμπλοκες.
Καποια εχουν στατιστικα,επι συνολου,λιγότερες και καποια περισσοτερες.
Προσωπικα,εχω υποφερει απο Benelli.
Εμπλοκες αφθονες!
Αυτο τι σημαινει?
Πως δεν ειναι σωστος ο σχεδιασμος του συστηματος?
Θα βγουν αλλοι 1000 κάτοχοι οπλων,αυτου του συστηματος και θα πουν πως δεν εχουν κανένα μα κανένα προβλημα!
Ειναι και λιγο....τυχερο...:)
Με καλυψες απολυτα
 
Κι επειδή πραγματικα ίσως κάποιοι να νομίζουν οτι εχω θεμα με τα μπενελια προχθες ηρθε breda 930 της κουτας.ε ρε παιδια τάραξε τον ανθρωπο στην εμπλοκή και κάποιο θεμα υπάρχει αν καταλαβα καλα αυτα που μου ειπαν στο κλειστρο και στη γλώσσα κι έφυγε πίσω για επισκευη καινουργιο οπλο.εδω υπαρχουν άνθρωποι με 930 στο φορουμ εννοω που εχουν ρίξει άπειρα φυσίγγια χωρις θεμα.ε να που παρουσιαστηκε θεμα.συμβαινει.απλα ελπιζεις να μη συμβεί σ εσενα
Ευριπίδη μου δυστυχώς δεν έχουν κάνει καλό όνομα στην αγορά οι 930. Παρά πολλά προβλήματα, το όπλο έβγαλε πάρα πολλές παιδικές ασθένειες. Μπορεί να το έχουν προικισει με πολλά καλούδια αλλά στο σύνολο δεν τα ταίριαξαν. Ελπίζω με τα χρόνια να το διορθώσουν.
Δεν υπαρχει αυτογεμες με μηδενικες εμπλοκες.
Καποια εχουν στατιστικα,επι συνολου,λιγότερες και καποια περισσοτερες.
Προσωπικα,εχω υποφερει απο Benelli.
Εμπλοκες αφθονες!
Αυτο τι σημαινει?
Πως δεν ειναι σωστος ο σχεδιασμος του συστηματος?
Θα βγουν αλλοι 1000 κάτοχοι οπλων,αυτου του συστηματος και θα πουν πως δεν εχουν κανένα μα κανένα προβλημα!
Ειναι και λιγο....τυχερο...:)
Συμφωνώ απόλυτα Γιάννη, γι αυτό ήμουν προσεκτικός σε ότι έχω γράψει :"αυτό η κακομοίρα η benelli το εξασφαλίζει,πολύ περισσότερο από κάθε άλληεταιρία αυτογεμών"
 
Απλα Κώστα ξερεις τι γινεται? Σε μπενελια μπερετα και rem ακούγονται τα προβλήματα γιατι εχουν πουλησει αρκετα και λιγο πολυ ολοι ξέρουν τι παιζει.στα νεογέννητα ταπεινή μου γνώμη ειναι ότι πρεπει να περιμένεις λιγο
 
Απλα Κώστα ξερεις τι γινεται? Σε μπενελια μπερετα και rem ακούγονται τα προβλήματα γιατι εχουν πουλησει αρκετα και λιγο πολυ ολοι ξέρουν τι παιζει.στα νεογέννητα ταπεινή μου γνώμη ειναι ότι πρεπει να περιμένεις λιγο
Ευριπίδη η 930 ήταν ένα πολυδιαφημισμένο όπλο, όλοι το περίμεναν και όταν βγήκε τρέξανε να το αγοράσουν, το αποτέλεσμα απογοητευτικό σε πολλές περιπτώσεις. Εγώ πιστεύω ότι φταίει ότι δεν το βγάζει η Μπρέντα, αλλά η μαροκι στο εργοστάσιο της, γι αυτό και οι τόσες ατέλειες.
 
Από την benelli το μονο παραπονο που εχω στην αξιοπιστια αλλα ειναι μεγαλο ειναι το "benelli click". Ιδιαιτερα στο αγριογουρουνο που το οπλο εχει πολύ κουνημα σε κανενα τρεξιμο μεσα στο πυκνο κλπ ειναι θεμα. εχω χασει μεγαλα θηραματα στα 5 μετρα που το φυσαγα και δεν κρυωνε, ασε που αν ειχαν κανει κατα πανω μου θα μου χανε ανοιξει καμια τσεπη παραπανω να βαζω τα ψιλα.

Τα νεα υποτιθεται το ελυσαν, αν ηταν τιμιοι θα το ελυναν και στα δικα μας αφου βρηκαν λυση και παραδεχονται οτι ηταν προβλημα. Εχουμε οπλα των δυο χιλιαδων ευρω που αν τρεξεις και ριξεις χωρις να κοιταξεις το κλειστρο μπας κι εχει στριψει, εχουν σοβαρη πιθανοτητα να μην πυροδοτησουν. Βεβαια ολοκληρες αυτοκινητοβιομηχανιες αρνουνται να ανακαλέσουν προβληματικά αμαξια, φαντασου η benelli να πει οτι αλλάζει κλείστρα σε ενα εκατομμυριο (ξερω γω ποσα εχει πουλησει απο δαυτα) οπλα..

Εμπλοκές μονο αν ριχνεις χωρις επωμιση, τουλαχιστον το black eagle και το Raffaello special lusso το παλιο.
 
Κι επειδή πραγματικα ίσως κάποιοι να νομίζουν οτι εχω θεμα με τα μπενελια προχθες ηρθε breda 930 της κουτας.ε ρε παιδια τάραξε τον ανθρωπο στην εμπλοκή και κάποιο θεμα υπάρχει αν καταλαβα καλα αυτα που μου ειπαν στο κλειστρο και στη γλώσσα κι έφυγε πίσω για επισκευη καινουργιο οπλο.εδω υπαρχουν άνθρωποι με 930 στο φορουμ εννοω που εχουν ρίξει άπειρα φυσίγγια χωρις θεμα.ε να που παρουσιαστηκε θεμα.συμβαινει.απλα ελπιζεις να μη συμβεί σ εσενα
Τα συγκεκριμένα βγάζουν θέματα για αυτό πωλούνται η μία μετά την άλλη!
 
Είναι μην σου κάτσει αστοχία-κακοτεχνια σε ολα τα όπλα.
4 benelli και μια Beretta στην οικογένεια.
Ζήτημα να έχουν κάνει απο 3-4 εμπλοκές η κάθε μία(στις οποίες δεν ξέρω αν ευθύνοταν και το φυσιγγι). Φουλ σεζόν για όλα τα όπλα με παλιότερα πολλα κυνηγια στον Έβρο με τρελές παγωνιες, εκεί βέβαια μονο 2 μπενελι έχουν πάει χωρίς καμία εμπλοκή, καμία όμως.
Στην δικιά μου την centro εχω να δω εμπλοκή πολλά χρόνια η οποία είναι 20 χρόνων πλέον.
 
Δεν υπαρχει αυτογεμες με μηδενικες εμπλοκες.
Καποια εχουν στατιστικα,επι συνολου,λιγότερες και καποια περισσοτερες.
Προσωπικα,εχω υποφερει απο Benelli.
Εμπλοκες αφθονες!
Αυτο τι σημαινει?
Πως δεν ειναι σωστος ο σχεδιασμος του συστηματος?
Θα βγουν αλλοι 1000 κάτοχοι οπλων,αυτου του συστηματος και θα πουν πως δεν εχουν κανένα μα κανένα προβλημα!
Ειναι και λιγο....τυχερο...:)
Γιαννη ειμαι απο τους τυχερους με 2 benelli στην κατοχη μου black eagle και το Raffaello crio .........εμπλοκη τι ειναι αυτο !!! Τι να πω με αυτα που διαβαζω...... καθε παλιο και καλο ?
 
Γιαννη ειμαι απο τους τυχερους με 2 benelli στην κατοχη μου black eagle και το Raffaello crio .........εμπλοκη τι ειναι αυτο !!! Τι να πω με αυτα που διαβαζω...... καθε παλιο και καλο ?

Αυτό που περιγράφω με την ακούσια μετακίνηση του περιστροφικου κλειστρου δεν σου έχει τύχει ποτέ; επειδή όποιον κάτοχο μπενελι έχω ρωτήσει το έχει πάθει
 
Αυτό που περιγράφω με την ακούσια μετακίνηση του περιστροφικου κλειστρου δεν σου έχει τύχει ποτέ; επειδή όποιον κάτοχο μπενελι έχω ρωτήσει το έχει πάθει
ΕΜένα στα 14 χρόνια 2 φορές και οι 2 σε μπεκατσα...
 
το θέμα με το κλείστρο όσες φορές το έπαθα στην black eagle το κατάλαβα από τον ήχο που έκανε με το μικρό αναπήδημα. Επίσης πριν κανένα μήνα για πρώτη φορά έπαθα εμπλοκή στο 2ο φυσίγγι και μου έκανε φοβερή εντύπωση οπότε την πήγα σε οπλουργό και το πρόβλημα ήταν ότι είχα 15 χρόνια να αλλάξω ελατήριο και είχε μαλακώσει ... 20€ και τώρα κλείνει σωστά :D.
Το κλείστρο από ότι είδα το διορθώσανε στις νέες αλλά για να στο αλλάξουν αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βγάλεις νέα άδεια και ίσως δεν είναι τόσο απλό να ξεκινήσει από μόνη της η εταιρία διαδικασία αντικατάστασης και επιπλέον το κόστος να μη γελιόμαστε!!
Τα μόνα προβλήματα που έχω με το όπλο προσωπικά είναι:
1ον) Η μαλακία που βγάζει φυσίγγι από την αποθήκη ώστε με το όπλισμα του κλείστρου να το πάρει στη θαλάμη το οποίο σαν αριστερόχειρας το πατάω καμιά 10αρια φορές σε κάθε κυνήγι.hair.
και 2ον) τα τσοκάκια που για να τα αλλάξω πρέπει να κουβαλάω ή το κλειδί ή κανένα ριγμένο φυσίγγι...
 
Οσα μπενελι ειχα και ηταν αρκετα με χιλιδες τουφεκιεα ειχα ελαχηστες φορες εμπλοκες που ειναι ασημαντες στο αρηθμο τον βολων που εκαναν
Τοις εδωσα για αλους λογους ο μηχανησμος αυτος της μπενελι ειναι οτι ποιο αξηοπιστο υπαρχει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top