Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι παρουσιαζει?Δεν ανεβαζει φυσιγγι?Δεν κλειδωνει το κλειστρο?
Ανεβάζει τα φυσσιγια αλλά τα φρακάρει και δεν κλείνει το κλείστρο! Μένει περίπου 5cm ανοιχτό το κλείστρο με φρακαρισμενο το φυσσιγι λες και δεν έχει δύναμη να το κλείσει
 
Ανεβάζει τα φυσσιγια αλλά τα φρακάρει και δεν κλείνει το κλείστρο! Μένει περίπου 5cm ανοιχτό το κλείστρο με φρακαρισμενο το φυσσιγι λες και δεν έχει δύναμη να το κλείσει
Να θεωρησω πως το ελλατηριο επαναταξης εχει ελεγχθει?
Η σχετικη γιατρια που ειδα σε δικο μου,ηταν με ισχυροτερο ελλατηριο.Δεν λεω για το ιδιο μοντελο.
 
Οι "προβληματικές" vinci παρουσιάστηκαν στην Ελλάδα ή σε ολόκληρη τη διεθνή αγορά;
Μου έχουν μπει ιδέες ότι ίσως κάποιες βιομηχανίες μας βλέπουν μερικές φορές σαν τους ιθαγενής που θα τους πλασάρουν προβληματικά προϊόντα από συγκεκριμένες παρτίδες αφού δεν υπάρχει κανένας κρατικός έλεγχος, καμιά προστασία του καταναλωτή και καμιά πίεση και υπευθυνότητα από τους εισαγωγείς...
 
ακριβώς το ίδιο κάνει και η δική μου σε φυσίγγια 28-32gr που ριχνω ! είναι πλέον κουραστικό και με στεναχωρεί.
Κουβαλάω πλέον και 2ο όπλο ακόμη και στα ημερήσια κυνήγια !
 
ακριβώς το ίδιο κάνει και η δική μου σε φυσίγγια 28-32gr που ριχνω ! είναι πλέον κουραστικό και με στεναχωρεί.
Κουβαλάω πλέον και 2ο όπλο ακόμη και στα ημερήσια κυνήγια !
Και μετά από τόσα χρόνια χρήσης; Θα πίστευα ότι είναι από κακό φινίρισμα που με την χρήση θα ερχόταν στα ίσα του.
 
Δεν υπαρχει εγγυημενη 100% λειτουργια στα αυτογεμη.Εδω παρουσιαζονται προβληματα στα επαναληπτικα.Το ζητουμενο ειναι η συχνοτητα που παρουσιαζεται το προβλημα.Παρα τους τεχνικους ελεγχους,υπαρχει παντα η περιπτωση αστοχιας υλικου κλπ.Κρινουμε απο αυτο που κραταμε στα χερια μας.Αυτο μας ενδιαφερει.
Αυτο που ειναι αξιοσημειωτο,ειναι πως μοντελα οπλων που ειναι αξιοπιστα,αντικαθιστανται με νεοτερα που πρεπει κι αυτα να δουλευτουν και να ξαναπερασουν εξετασεις.
Δεν καταλαβα,γιατι το παλιο συστημα κλειδωματος κλειστρου στις benelli,επρεπε να αντικατασταθει με το περιστροφικο.Ηταν προβληματικο το παλιο?Το χω ξαναγραψει,για δικα μου οπλα.Αξιοπιστοτερο το παλιο!
Αυτο ειδα,σ'αυτα τα οπλα!
Μιλαω για δικα μου οπλα, στην πραξη και σαν σκεψεις μου.Οχι πως εχω σκοπο να αποκτησω κι αλλο οπλο,αν το εκανα ομως,το συστημα με περιστροφικο κλειστρο θα με απετρεπε απο ενα μοντελο.
Δεχομαι την προτιμηση σε συστηματα λειτουργιας.Υπαρχουν λογοι που μας οδηγουν στην αποκτηση οπλου.
Το συστημα λειτουργιας ειναι ενα απο αυτους.Το αισθητικο,το λειτουργικο,η συμπεριφορα,η ευκολια συντηρησης,η προσβαση στο μηχανισμο,η βλητικη αποδοση,η αξιοπιστια κι αλλα ακομη που ο καθενας τα λαμβανει υποψη με οποια σειρα θελει,αξιολογωντας.Προσωπικα,το ξεκιναω απο την αξιοπιστια και την αισθηση που εχω στα χερια.Τα αλλα ακολουθουν και φτιαχνονται.Θα ταιριαξουμε φυσιγγι που να σκοτωνει καλα,θα ταιριαξουμε τα μετρα κοκ.
Δεν ειναι σωστο,πιστευω,να βγαζουμε ενα οπλο αχρηστο η "ντουφεκαρα" αν δεν του δωσουμε το χρονο του.Ουτε να το βλεπουμε με προκαταληψη!
Να κρινουμε απο προσωπικη εμπειρια και να το καταθετουμε,ειναι ενδεδειγμενο!Μπορει να αποτρεψουμε η να οδηγησουμε καποιον συναδελφο σε καλες η κακες αγορες.Επειδη κατεχουμε καποιο,δεν σημαινει πως καναμε ΤΗΝ αγορα!
Κρινουμε με το χερι στην καρδια......
γιαννη κι εγω οταν αναφερομαι στις 391 για δικα μου οπλα μιλαω. να ξεκινησω λοιπον οτι σε 2 που αλλαξα ξεβαφανε απο μανα μεχρι καννη και ατελειωτες εμπλοκες. αυτα με tecnys. ειδα κι επαθα να μου στειλουνε απο τη beretta αλλο μοντελο. μετα απο 1 χρονο και βαλε μου στειλανε τη urica gold. η μοναδικη που δεν παρουσιασε τιποτα. την εδωσα γιατι απλα επρεπε ο γιος ο μεγαλος να παρει οπλο και δεν ειχα πως αλλιως να του παρω. μετα εκανα το λαθος οπως αποδειχθηκε και πηρα τη light η οποια μου εβγαλε τη παναγια στις εμπλοκες. 2 φορες πηγε αθηνα στη beretta λογω εγγυησης γυρισε πισω και ξανα τα ιδια. τελικα την εφτιαξε φιλος ο οποιος του εκανε τα ιδια η δικια του και την εκανε βιδες μεχρι να βρει το προβλημα.εχοντας ομως ξενερωσει την αλλαξα με την 11-87 και σωθηκα. σπο μενα λοιπον φιλε μου γιαννη η beretta μακρια κι αγαπημενοι
 
Last edited:
Οι "προβληματικές" vinci παρουσιάστηκαν στην Ελλάδα ή σε ολόκληρη τη διεθνή αγορά;
Μου έχουν μπει ιδέες ότι ίσως κάποιες βιομηχανίες μας βλέπουν μερικές φορές σαν τους ιθαγενής που θα τους πλασάρουν προβληματικά προϊόντα από συγκεκριμένες παρτίδες αφού δεν υπάρχει κανένας κρατικός έλεγχος, καμιά προστασία του καταναλωτή και καμιά πίεση και υπευθυνότητα από τους εισαγωγείς...
Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως μια τόσο σοβαρή εταιρία ρισκάρει την φήμη της! Δεν πέτυχε η νέα πατέντα επέσυρε τα όπλα και τέλος! Όχι να τα βγάζεις και προσφορά ελεος!
 
Να θεωρησω πως το ελλατηριο επαναταξης εχει ελεγχθει?
Η σχετικη γιατρια που ειδα σε δικο μου,ηταν με ισχυροτερο ελλατηριο.Δεν λεω για το ιδιο μοντελο.
Η πρώτη επίσκεψη Στον κηρια και μετά από έλεγχο το πρόβλημα ήταν σε ένα γρεζι να δω τώρα στην δεύτερη τη θα μου πει!
 
ακριβώς το ίδιο κάνει και η δική μου σε φυσίγγια 28-32gr που ριχνω ! είναι πλέον κουραστικό και με στεναχωρεί.
Κουβαλάω πλέον και 2ο όπλο ακόμη και στα ημερήσια κυνήγια !
Και τι έκανες; απλά το δέχτηκες; δεν την έστειλες για έλεγχο; κάτι να τους ενοχλήσεις;
 
δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ περαιτέρω........πίστευα ότι με τέτοιας αξίας όπλο θα είχα λίγες οχλήσεις αλλά !!!!
δεν παρατηρείτε πάντα αλλά υπάρχει πάντα στο μυαλό μου όταν πατάω τη σκανδάλη........και αυτό με χαλάει
να σημειώσω ότι την αγόρασα μεταχειρισμένη χωρίς να μπορώ να ξέρω τον πραγματικό λόγο που μου τη πούλησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης.
 
οπως εχω ξαναγραψει το πρωτο μου οπλο ηταν μια beretta 1200f αδρανειας αγορασμενη το 1979 απο τον πατερα μου η οποια ειχε περιστροφικο κλειστρο.ποτε δεν ειχα προβλημα με αυτο το κλειστρο.τωρα τι κερατα εχει κανει η benelli με την vinci πραγματικα δεν ξερω.ισως να μην φταιει το κλειστρο.ειλικρινα δεν γνωριζω.και η m2 περιστροφικο εχει και μεχρι τωρα οτι και να εχω ριξει δεν εχω προβλημα.απο 28 στο σκοπευτηριο,μεχρι 32,34 και 36 στο κυνηγι.ειδικα στα περιστερια εριξα πολλα ολη μερα
 
Να σε καλά φίλε ευχαριστώ για την απάντηση σου! δίκιο έχεις αλλά είναι το γαμοτο να πέρνεις καινούργιο όπλο και να μην μπορείς να κανείς το χόμπι σου! Κρίμα γιατί για έμεναν είναι η πρώτη εταιρία και δεν πίστευα ότι θα υπάρχει Benelli και εμπλοκή! Λέω να στείλω κανα email στην Ιταλία λες να βγάλω άκρη;
Μια παρενθεση ( η ειλικρινια δεν εβλαψε ποτε...το ψεμα μονο )
Καταλαβαινω την πικρα σου ( εμενα θα μου ερχοταν να το σπασω ) και μετα απο την απαντηση της αντιπροσωπειας....!!!
Κανε υπομονη και επιμονη και εφοσον ειναι καινουργιο κανε θεμα στην μπενελι αφου εξαντλησεις τις προσπαθειες με τον εδω αντι/ πο..!!
Εδω στο φορουμ ισως καποιος να γνωριζει να σου πει και καποιον οπλουργο που να ασχοληται με τις μπενελι.....καλη τυχη !!!
 
γιαννη κι εγω οταν αναφερομαι στις 391 για δικα μου οπλα μιλαω. να ξεκινησω λοιπον οτι σε 2 που αλλαξα ξεβαφανε απο μανα μεχρι καννη και ατελειωτες εμπλοκες. αυτα με tecnys. ειδα κι επαθα να μου στειλουνε απο τη beretta αλλο μοντελο. μετα απο 1 χρονο και βαλε μου στειλανε τη urica gold. η μοναδικη που δεν παρουσιασε τιποτα. την εδωσα γιατι απλα επρεπε ο γιος ο μεγαλος να παρει οπλο και δεν ειχα πως αλλιως να του παρω. μετα εκανα το λαθος οπως αποδειχθηκε και πηρα τη light η οποια μου εβγαλε τη παναγια στις εμπλοκες. 2 φορες πηγε αθηνα στη beretta λογω εγγυησης γυρισε πισω και ξανα τα ιδια. τελικα την εφτιαξε φιλος ο οποιος του εκανε τα ιδια η δικια του και την εκανε βιδες μεχρι να βρει το προβλημα.εχοντας ομως ξενερωσει την αλλαξα με την 11-87 και σωθηκα. σπο μενα λοιπον φιλε μου γιαννη η beretta μακρια κι αγαπημενοι
Αυτες ειναι μεμονομενες περιπτωσεις που ομως ετυχε σε εσενα και γι αυτο οδυρεσαι....
Δεν ειναι ομως Ευρυπιδη ο κανονας.....αν μια εταιρεια και συγκεκριμενα η μπερετα στο 1.000.0000 οπλα που πουλησε βγουν και με προβληματα 200 300 κομματια δεν χαραχτηριζουν την αξιοπιστια της φιρμας ....αλλωστε πως εχει χτισει το ονομα μπερετα στην αγπρα ( για την αξιοπιστια της )
Μην τα ισοπεδωνουμε ολα με την πρωτη ατυχια !!!!
 
Παιδιά είμαστε στην διαδικασία της προγραμματισμένης αναβάθμισης του φόρουμ.
Τεράστιος όγκος δεδομένων μεταφέρετε αυτή την στιγμή και γίνεται προσπάθεια να μην σταματήσει η λειτουργία του HL ούτε στιγμή.
Παρατηρούμε ότι και σε άλλα thread χάθηκαν τα τελευταία μηνύματα.
Θα προσπαθήσουμε να τα επαναφέρουμε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top