Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για μένα η Μ2 είναι όπλο για τα πάντα και σε τιμή τρομερή. Αξιόπιστο όπλο, έχει πουλήσει χιλιάδες κομμάτια στην Ελλάδα. Όπως επίσης και η παλιά Μ1. Τρομερή πρέπει να είναι και η super black eagle, όπλο στο οποίο θα πήγαινα αν ξαν'αγόραζα benelli. Το μόνο μου παράπονο με την Μ2 είναι πως απο την πρώτη βροχή που έφαγε είδα σκουριά σε 1-2 σημεία στην κάννη τα οποία καθάρισα αμέσως. Σε άλλο ένα σημείο βρήκα φέτος μετά απο ψιχάλα που έφαγε το όπλο το οποίο επίσης καθάρισα. Μόλις μπορέσω να της κάνω ένα βαψιματάκι για να μην έχω τέτοια θέματα στο μέλλον.
 
θα ρωτησω και παλι λοιπον γιατι διαγραφηκαν τα μυνυματα , για ποιο λογο εβαλε περιστροφικο κλειστρο η μπενελι ??? χθες σε μια κουβεντα με κατι φιλους ακουσα που ελεγαν για εκπυρσοκροτηση εκτος θαλάμης , τι να σημαινει αραγε ??
 
Last edited:
δεν μιλαμε για τροπο επαναταξης , μιλαμε καθαρα για το κλειστρο , τα κλειστρα λοιπον με περιστροφικο κλειδωμα εχουν μονο πλεονεκτήματα , δεν εγιναν για πιο φθηνα κοστολογια η για καποιο άλλο λογο, εγιναν για να αντεχουν σε τεράστιες πιεσεις αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι ότι αν δεν κλειδωσει το κλειστρο και δεν εχει μπει ετσι το φυσιγγι ολο στην θαλαμη μπαμ δεν γινεται , το θρυλικο κλικ των μπεενλι που πολλοι ασχετοι πονηριδιδες κοροϊδεύουν γινεται για να μην σκασει το φυσιγγι το μισο μεσα στην θαλαμη και το μισο εξω , η λεγομενη τρομερα επικυνδυνη για την μουτσουνα του χρηστη ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΘΑΛΑΜΗΣ , το πιο ωραιο όμως είναι αν εχετε προσεξει ότι στο να κατηγορούμε κατι ειμαστε παρα πολλοι , στο να εξηγουμε όμως ειμαστε ελάχιστοι
 
Έχει λογική αυτό Δημήτρη. Καλά στα κλειστρα ειδικά παίζει μόνη της η μπενελι. Πότε δεν έχω δει σπασμένο κλειστρο της σε αντίθεση με άλλων εταιριών. Αλλού πονάει. Στο σύστημα επαναταξης σίγουρα όχι πάντως.
 
δεν μιλαμε για τροπο επαναταξης , μιλαμε καθαρα για το κλειστρο , τα κλειστρα λοιπον με περιστροφικο κλειδωμα εχουν μονο πλεονεκτήματα , δεν εγιναν για πιο φθηνα κοστολογια η για καποιο άλλο λογο, εγιναν για να αντεχουν σε τεράστιες πιεσεις αλλα ο κυριοτερος λογος ειναι ότι αν δεν κλειδωσει το κλειστρο και δεν εχει μπει ετσι το φυσιγγι ολο στην θαλαμη μπαμ δεν γινεται , το θρυλικο κλικ των μπεενλι που πολλοι ασχετοι πονηριδιδες κοροϊδεύουν γινεται για να μην σκασει το φυσιγγι το μισο μεσα στην θαλαμη και το μισο εξω , η λεγομενη τρομερα επικυνδυνη για την μουτσουνα του χρηστη ΕΚΠΥΡΣΟΚΡΟΤΗΣΗ ΕΚΤΟΣ ΘΑΛΑΜΗΣ , το πιο ωραιο όμως είναι αν εχετε προσεξει ότι στο να κατηγορούμε κατι ειμαστε παρα πολλοι , στο να εξηγουμε όμως ειμαστε ελάχιστοι
Μητσο,στο "παλιο"συστημα,με το κλειδωμα πισω,αν δεν κουμπωνε το κλειστρο στη θεση του βαζοντας ολο το φυσιγγι εντος θαλαμης,γινοταν πυροδοτηση?Εφτανε η βελονα, το καψυλι?Εχω την εντυπωση πως δεν το εφτανε....
Ρωταω, με πραγματικη απορια και χωρις προθεση αντιπαραθεσης!!!
Η λογικη λεει,πως το νεο συστημα ειναι πιο στιβαρο,λογω γεωμετριας και κλειδωματος κοντα στο σημειο που θα αναπτυχθουν οι πισεσεις!Ευκολονοητο!Για να αναπτυχθουν πρεπει να υπαρξει επαφη βελονας-καψυλιου και πυροδοτηση,για να συμπιεστει το ελλατηριο εντος του κλειστρου,λογω αδρανειας κλπ.και να ξεκινησει ο κυκλος λειτουργιας.
Σε καμια περιπτωση,προσωπικα, δεν αμφισβητησα την αντοχη του νεου συστηματος.Οπως και δε νομιζω πως το παλιο επασχε σ'αυτο το κομματι.
Η ενσταση μου αφορουσε την αξιοπιστια ενος εκαστου των συστηματων ως προς την απροσκοπτη λειτουργια των.
Θελω να πιστευω πως δεν συγκαταλεγομαι στους πονηρηδιδες και σε καμια περιπτωση δεν λεω κατι για να κατηγορησω οπλα,μοντελα κι εταιριες.Κουβεντα κανουμε και καταθετουμε αποψεις....:)
 
Στα οπλα μπενελι κ γενικά σε όσα έχουν περιστροφικο κλείστρο καλο ειναι να πατάμε το κουμπί απελευθερωσης χωρίς να κρατάμε το κλείστρο όπως πιθανώς να κάνουμε σε άλλες καραμπίνες,μόνο έτσι θα είμαστε σίγουροι οτι δεν θα ακούσουμε το κλικ.
Και εδώ μια ακομα αποψη,Αν και νομίζω οτι ειναι υπερβολικός σε κάποια σημεία..
http://www.ihunt.gr/content/benelli-click
 
Στα οπλα μπενελι κ γενικά σε όσα έχουν περιστροφικο κλείστρο καλο ειναι να πατάμε το κουμπί απελευθερωσης χωρίς να κρατάμε το κλείστρο όπως πιθανώς να κάνουμε σε άλλες καραμπίνες,μόνο έτσι θα είμαστε σίγουροι οτι δεν θα ακούσουμε το κλικ.
Και εδώ μια ακομα αποψη,Αν και νομίζω οτι ειναι υπερβολικός σε κάποια σημεία..
http://www.ihunt.gr/content/benelli-click
ρε αντε παγαινε απο δω μπαικαλακια πλαγιε να ουμε
.lazy.
 
Μητσο,στο "παλιο"συστημα,με το κλειδωμα πισω,αν δεν κουμπωνε το κλειστρο στη θεση του βαζοντας ολο το φυσιγγι εντος θαλαμης,γινοταν πυροδοτηση?Εφτανε η βελονα, το καψυλι?Εχω την εντυπωση πως δεν το εφτανε....
Ρωταω, με πραγματικη απορια και χωρις προθεση αντιπαραθεσης!!!
Η λογικη λεει,πως το νεο συστημα ειναι πιο στιβαρο,λογω γεωμετριας και κλειδωματος κοντα στο σημειο που θα αναπτυχθουν οι πισεσεις!Ευκολονοητο!Για να αναπτυχθουν πρεπει να υπαρξει επαφη βελονας-καψυλιου και πυροδοτηση,για να συμπιεστει το ελλατηριο εντος του κλειστρου,λογω αδρανειας κλπ.και να ξεκινησει ο κυκλος λειτουργιας.
Σε καμια περιπτωση,προσωπικα, δεν αμφισβητησα την αντοχη του νεου συστηματος.Οπως και δε νομιζω πως το παλιο επασχε σ'αυτο το κομματι.
Η ενσταση μου αφορουσε την αξιοπιστια ενος εκαστου των συστηματων ως προς την απροσκοπτη λειτουργια των.
Θελω να πιστευω πως δεν συγκαταλεγομαι στους πονηρηδιδες και σε καμια περιπτωση δεν λεω κατι για να κατηγορησω οπλα,μοντελα κι εταιριες.Κουβεντα κανουμε και καταθετουμε αποψεις....:)
και όμως φιλε ναι εσκαγε το φυσιγγι εκτος θαλάμης , σε αλλα ιταλικα όπλα ειχαν συμβει πολλα περιστατικα στραβωνονατς στην κυριολεξια τον κυνηγο , το περιστροφικο κλειστρο είναι απολυτη σιγουρια και με ατσαλι Boeler Antinit το αυτακι και οι ουρες σε μερικα μοντελα παρακαλω
 
Παιδιά να σας πω για την Vinci του αδερφού μου, την έχει 8 χρόνια και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό δεν παίζει τα 24 γρ φυσίγγια, αλλα στα υπόλοιπα δεν έχει πρόβλημα, λέτε για εμπλοκές ειναι ο τρίτος χρόνος που έχει να καθαριστεί. Η μισή της κάννη έχει ξεβάψει διότι την χρησιμοποιεί σαν βέργα στους ασπαλάθους και σχίνους.
Τι να πω βρε Nikoli τελικά όλη την τύχη την έχω εγώ! Μπορεί να έπεσα εγώ σε προβληματικό όπλο! Μακάρι να λυθεί το πρόβλημα πάντως ψυχολογικά τι νιώθω ξένο όπλο!
 
Μητσο,στο "παλιο"συστημα,με το κλειδωμα πισω,αν δεν κουμπωνε το κλειστρο στη θεση του βαζοντας ολο το φυσιγγι εντος θαλαμης,γινοταν πυροδοτηση?Εφτανε η βελονα, το καψυλι?Εχω την εντυπωση πως δεν το εφτανε....
Ρωταω, με πραγματικη απορια και χωρις προθεση αντιπαραθεσης!!!
Γιάννη, δεν ξέρω στις καραμπίνες που έχουν το επανατατικό ελατήριο πίσω στο κοντάκι τι γίνεται, πιθανόν σ' αυτές να μπορεί να συμβεί....xm.
Πάντως στη δική μας (Mossberg) που έχει το ελατήριο μπροστά, γύρω από την αποθήκη ... μην ανησυχείς ;) ... είναι πράγματι αδύνατον να συμβεί πυροδότηση χωρίς να έχει κλειδώσει το κλείστρο. Και αυτό γιατί ο φορέας του κλείστρου προεξέχει αρκετά προς τα πίσω από το κλείστρο, ώστε κι αν πέσει η σφύρα δεν φτάνει με τίποτα τη βελόνα !!! Για να προχωρήσει ο φορέας μπροστά και να μπορέσει η σφύρα να φτάσει τη βελόνα, πρέπει το κλειδί να ανέβει τελείως πάνω και να κλειδώσει στην προέκταση της κάννης. Τράβα λίγο το κλείστρο ίσα-ίσα να ξεκλειδώσει (βάλε ένα λεπτό λαμάκι - μαχαιράκι μεταξύ κλείστρου και θαλάμης) και κοίτα πίσω από το κλείστρο, να δεις πόσο απέχει η σφύρα από τη βελόνα ... τουλάχιστον 1 πόντο !!!
Τώρα όσον αφορά την αντοχή σε υψηλές πιέσεις, κι εγώ έχω την άποψη ότι το περιστροφικό κλείστρο πλεονεκτεί αρκετά ... Εξάλλου και το λεγόμενο "κινητό ουραίο" στα επαναληπτικά ραβδωτά τουφέκια με τις τεράστιες πιέσεις, στην ουσία είναι "περιστροφικό κλείστρο" (... χειροκίνητο).
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top