Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οποίος σκεφτετε την επιβίωση και δεν είναι άνετος καλύτερα να κάτσει στα αυγά του γιατί έρχετε εισπρακτική καταιγίδα η κυβέρνηση θέλει σπίτια και οικόπεδα
Η κυβέρνηση θέλει για πάρα πολλές κλωτσιές, αλλά θα το βρει Κούτσι το αρνί της. :mad:
 
Μ2 η μοντεφελτρο και εισαι οκ τα υπολειπα ειναι φρου φρου μονο αν πας σε ακρυβοτερο κοιτα να ειναι powerbore η κανη που φοραει
Μιας και τα έσκασα και πήρα ακριβότερο κι τα έπιασα όλα τα όπλα δεν έχει καμία σχέση η εργονομία από μια SBE η ΒΕ έρχεται διαφορετικά στα χέρια στο ζύγισμα και γενικά σε πολλά όπως το κοντάκι ακόμη και το πάνω μαξιλαράκι που έχει κάνει αρκετή δουλειά. Τώρα για της κάνες θα συμφωνήσω αλλά δεν ξέρουμε και τι παραπάνω έχει η powerbore δεν γράφει η εταιρία κάτι συγκεκριμένο.
 
Θέλω εάν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει μια απορία!. Σήμερα δοκίμασα στο βουνό το τσόκ Briley Benelli Crio Plus BO Helix (F) και μου άρεσε πάρα πολύ!. Δεδομένου ότι η κάνη μου είναι 18.3 και αυτό λέει για αυλό 18.4, οι συσφίξεις δεν αλλάζουν? είναι ίδιες στην τελική έξοδο σε σχέση 18,3 με 18,4?. Σας ευχαριστώ!.

 
Θέλω εάν γνωρίζει κάποιος να μου λύσει μια απορία!. Σήμερα δοκίμασα στο βουνό το τσόκ Briley Benelli Crio Plus BO Helix (F) και μου άρεσε πάρα πολύ!. Δεδομένου ότι η κάνη μου είναι 18.3 και αυτό λέει για αυλό 18.4, οι συσφίξεις δεν αλλάζουν? είναι ίδιες στην τελική έξοδο σε σχέση 18,3 με 18,4?. Σας ευχαριστώ!.
1. Όταν το οποιοδήποτε τσοκ γράφει πάνω του πχ 18,4 εννοεί ότι είναι φτιαγμένο για κάνες με μέγιστη διάμετρο αυλού 18,4.
Αν ο αυλός σου είναι 18,3 18,35 18,4 είναι ασφαλές και δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί.
Αν ο αυλός σου (υπερβάλλω) είναι 18,9 το τσοκ θα φύγει μαζί με τα σπειρώματα στην πρώτη τουφεκιά ή θα σχιστεί η κάνη.

2. Τώρα ... το 18,4 που γράφει πάνω το τσοκ δεν σημαίνει ότι η φούστα του είναι 18,4 ... είναι πάντα μεγαλύτερη πχ 18,6.

3. Ο μοναδικός τρόπος για να βρεις την πραγματική σύσφιξη είναι να μετρήσεις τον αυλό σου (πχ σε έναν οπλουργό), να μετρήσεις το στόμιο του τσοκ (με ένα παχύμετρο ή σε έναν οπλουργό) και να βρεις την διαφορά.

4. Αν η κάνη σου είναι μετρημένη 18,3 και το τσοκ έχει στόμιο 17,3 τότε έχεις σύσφιξη 1mm.
Αν το ίδιο τσοκ το βιδώσεις σε όπλο που έχει αυλό 18,4 τότε θα έχεις σύσφιξη 1,1mm.

Ελπίζω να βοήθησα.
 
1. Όταν το οποιοδήποτε τσοκ γράφει πάνω του πχ 18,4 εννοεί ότι είναι φτιαγμένο για κάνες με μέγιστη διάμετρο αυλού 18,4.
Αν ο αυλός σου είναι 18,3 18,35 18,4 είναι ασφαλές και δουλεύει όπως έχει σχεδιαστεί.
Αν ο αυλός σου (υπερβάλλω) είναι 18,9 το τσοκ θα φύγει μαζί με τα σπειρώματα στην πρώτη τουφεκιά ή θα σχιστεί η κάνη.

2. Τώρα ... το 18,4 που γράφει πάνω το τσοκ δεν σημαίνει ότι η φούστα του είναι 18,4 ... είναι πάντα μεγαλύτερη πχ 18,6.

3. Ο μοναδικός τρόπος για να βρεις την πραγματική σύσφιξη είναι να μετρήσεις τον αυλό σου (πχ σε έναν οπλουργό), να μετρήσεις το στόμιο του τσοκ (με ένα παχύμετρο ή σε έναν οπλουργό) και να βρεις την διαφορά.

4. Αν η κάνη σου είναι μετρημένη 18,3 και το τσοκ έχει στόμιο 17,3 τότε έχεις σύσφιξη 1mm.
Αν το ίδιο τσοκ το βιδώσεις σε όπλο που έχει αυλό 18,4 τότε θα έχεις σύσφιξη 1,1mm.

Ελπίζω να βοήθησα.
Και βέβαια βοήθησες!. Άρα εγώ που έχω αυλό 18,3 (όπως μου έχει πεί ο Κύργιας) με αυτό θα έχω 17.3, δηλαδή 1*, αυτός που έχει 18,4, θα έχει 1* σύν κάτι?
 
αυτός που έχει 18,4, θα έχει 1* σύν κάτι?
Σε ευχαριστώ και πάλι!
Θα έχει για την ακρίβεια 1* ΜΕΙΟΝ κάτι ... προς την μεριά του XF

1* ΣΥΝ κάτι πας προς τα 2* ;)

Για να μην γίνει παρανόηση ...

ps
Θα έχει 1mm ΣΥΝ κάτι σε σύσφιξη ...
 
Πάνω με κόκκινα γράματα οι συσφίξεις των δικών μου τσοκ στο δικό μου όπλο (18,42 αυλός)
Αν δώσω σε εσένα (18,3 αυλός) τα τσοκ μου οι συσφίξεις (των ίδιων τσοκ !!!) θα "αλλάξουν" στις κάτω με κόκκινα γράμματα

1665430054290.png

Βλέπεις η φούστα πόσο μεγάλη είναι ...
 
Πάνω με κόκκινα γράματα οι συσφίξεις των δικών μου τσοκ στο δικό μου όπλο (18,42 αυλός)
Αν δώσω σε εσένα (18,3 αυλός) τα τσοκ μου οι συσφίξεις (των ίδιων τσοκ !!!) θα "αλλάξουν" στις κάτω με κόκκινα γράμματα

View attachment 57629

Βλέπεις η φούστα πόσο μεγάλη είναι ...
Μπλέχτηκα! Δηλαδή Βασίλη σε εμένα οι συσφίξεις σε σχέση με τα δικά σου θα είναι πιό ανοικτές? ή πιό κλειστές?
 
Όσοι κυνηγάνε με Benelli είναι μικρά, χνουδωτά γατάκια ("pussycats").
Αν θελήσουν ποτέ να νοιώσουν πραγματικοί άνδρες, αγοράζουν αυτό:
a.k.a "Ο ΑΝΩΔΥΝΟΣ".
Δεν εκπλησσομαι,αλλη μια μαλακια απο το αμερικα .Σε λιγο θα δουμε και M2 με καννη υδροψυκτη
 
Ενα
Όσοι κυνηγάνε με Benelli είναι μικρά, χνουδωτά γατάκια ("pussycats").
Αν θελήσουν ποτέ να νοιώσουν πραγματικοί άνδρες, αγοράζουν αυτό:
a.k.a "Ο ΑΝΩΔΥΝΟΣ".
Ενα κουτι δε φτανει να γεμισει αχαχαχαχα κανονικά πρεπει να ασκηθουν πιέσεις απο τους βιοτέχνες
φυσιγγιων να επιτραπει η χρηση στην Ελλάδα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top