Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Δεν έχω αριθμό ρε Βάγγο... Δεν έχω ακούσει αν έχει μετρηθεί ποτέ. Υποθέτω εκατοντάδες χιλιάδες φυσίγγια.
Μία Ρεμινγκτον 1100 το 1978 έριξε σε μία ημέρα 24.000 φυσίγγια, ρεκόρ που δεν έχει καταρριφθεί μέχρι σήμερα.
Τυχαίο;:cool:
 
Aπό κακή συντήρηση όχι από πολλά φυσίγγια.
Ενα σωστα συντηρημένο δίκαννο καλής ποιότητας ειναι λογικό (θεωρητικά) να αντέξει περισσότερο από μια καραμπινα λόγω ότι έχει ελάχιστα κινούμενα μερη σε συγκριση με μια καραμπίνα.
Το άνοιξε κλείσε και το λύσε δέσε φθείρει τα όπλα ΠΟΛΥ περισσότερο από το μπάμ .
Αρη εχω ενα παραδειγμα με μια sl 80 που τη εχει Aδελφικος φιλος την κυνηγαει απο απο το 1990 ριχνει στην τσιχλα 34 γρ κατι χιλιαδες φυσιγγια το χρονο ,το 32αρι το λεει μισοριξια Στην φασσα το 38 νο 4 ειναι στανταρακι εκει να δεις ποσα ριχνει, Αυτην την στιγμη ειναι στην καβαλα στο χωριο της γυναικας του θα ερθει πισω με την ληξη Εχει ενα προσον ομως οτι το οπλο το γλυφει κυριολεκτικα και καθε 2 χρονια του κανει και εναν τεχνικο ελεγχο. Απο αβαριες δεν εχει παθει τιποτα ,εναν εξωλκεα αλλαξε ,και ενα ελατηριο αδρανειας[Τα αλλα ελατηρια τα αλλαζει καθε 2 χρονια] Εσυ πιστευεις οτι υπαρχει δικαννο που αντεχει τετοια χρηση?,προσεξε δεν μιλαμε για σβαρνιαρη?
 
Αρη εχω ενα παραδειγμα με μια sl 80 που τη εχει Aδελφικος φιλος την κυνηγαει απο απο το 1990 ριχνει στην τσιχλα 34 γρ κατι χιλιαδες φυσιγγια το χρονο ,το 32αρι το λεει μισοριξια Στην φασσα το 38 νο 4 ειναι στανταρακι εκει να δεις ποσα ριχνει, Αυτην την στιγμη ειναι στην καβαλα στο χωριο της γυναικας του θα ερθει πισω με την ληξη Εχει ενα προσον ομως οτι το οπλο το γλυφει κυριολεκτικα και καθε 2 χρονια του κανει και εναν τεχνικο ελεγχο. Απο αβαριες δεν εχει παθει τιποτα ,εναν εξωλκεα αλλαξε ,και ενα ελατηριο αδρανειας[Τα αλλα ελατηρια τα αλλαζει καθε 2 χρονια] Εσυ πιστευεις οτι υπαρχει δικαννο που αντεχει τετοια χρηση?,προσεξε δεν μιλαμε για σβαρνιαρη?
Την sl80 την έχει ο πατέρας μου απο το 82. Είναι 40 χρονών τώρα . Δεν ρίχνει πολλά φυσίγγια γιατί κυνηγάει κυρίως λαγό. Αλλά από το 84 μέχρι σημερα κυνηγάει κάθε χρόνο ανελλιπώς με τουλάχιστον 36 γρ φυσίγγια. Από το 2000 μέχρι σήμερα ρίχνει αποκλειστικά τα biturbo και τα semi magnum του Λαμπρο τα μαυρα. Για 10 χρόνια επίσης την έπαιρνα που και που και για τσίχλα και έριχνα ακόμη και 24 γρ φυσίγγια απροβλημάτιστα. Απο συντήρηση έχουν περάσει και 5 χρόνια που έχει μείνει ακαθάριστη και μέχρι σήμερα δεν έχει αλλάξει ούτε ένα ελατήριο και ο μηχανισμός της είναι σαν καινούριος χωρίς να έχει κάνει καμία απολύτως εμπλοκή. Αυτό το όπλο δεν το αλλάζει με τίποτα ο πατέρας μου. Μετά σε ρωτάνε ποια θεωρείς τα καλύτερα αυτογεμή και έχουν την πεποίθηση να τους πεις κάτι άλλο εκτός από Benelli. Δεν γίνεται αυτό.
 
Αρη εχω ενα παραδειγμα με μια sl 80 που τη εχει Aδελφικος φιλος την κυνηγαει απο απο το 1990 ριχνει στην τσιχλα 34 γρ κατι χιλιαδες φυσιγγια το χρονο ,το 32αρι το λεει μισοριξια Στην φασσα το 38 νο 4 ειναι στανταρακι εκει να δεις ποσα ριχνει, Αυτην την στιγμη ειναι στην καβαλα στο χωριο της γυναικας του θα ερθει πισω με την ληξη Εχει ενα προσον ομως οτι το οπλο το γλυφει κυριολεκτικα και καθε 2 χρονια του κανει και εναν τεχνικο ελεγχο. Απο αβαριες δεν εχει παθει τιποτα ,εναν εξωλκεα αλλαξε ,και ενα ελατηριο αδρανειας[Τα αλλα ελατηρια τα αλλαζει καθε 2 χρονια] Εσυ πιστευεις οτι υπαρχει δικαννο που αντεχει τετοια χρηση?,προσεξε δεν μιλαμε για σβαρνιαρη?
Benelli 121 του 1976 του πατέρα μου, από ολα τα κυνήγια κυρίως καρτέρι. Χιλιάδες φυσίγγια κυριως απο τον πατέρα μου τα "χρυσα" χρόνια και από εμένα αργότερα σαφώς λιγότερα.Αλλαγη ελατηρίων πρώτη φορά πέρυσι μετά απο 45 χρόνια...Το όπλο είναι πάλι σαν καινούργιο..
 
Mεγαλο ρολο σε αυτα τα οπλα παιζει και οι ποσοτητα φυσιγγιων που ριχνονται
Πόσο πυρομαχικό έχει καταναλώσει το όπλο.
Τι είδους πυρομαχικό.

Αυτά κρίνουν πόσο γρήγορα θα "τα παίξει".
Έχω δει baikal να κουνιέται αλλά ο τύπος το "χρησιμοποιούσε".
 
Αρη εχω ενα παραδειγμα με μια sl 80 που τη εχει Aδελφικος φιλος την κυνηγαει απο απο το 1990 ριχνει στην τσιχλα 34 γρ κατι χιλιαδες φυσιγγια το χρονο ,το 32αρι το λεει μισοριξια Στην φασσα το 38 νο 4 ειναι στανταρακι εκει να δεις ποσα ριχνει, Αυτην την στιγμη ειναι στην καβαλα στο χωριο της γυναικας του θα ερθει πισω με την ληξη Εχει ενα προσον ομως οτι το οπλο το γλυφει κυριολεκτικα και καθε 2 χρονια του κανει και εναν τεχνικο ελεγχο. Απο αβαριες δεν εχει παθει τιποτα ,εναν εξωλκεα αλλαξε ,και ενα ελατηριο αδρανειας[Τα αλλα ελατηρια τα αλλαζει καθε 2 χρονια] Εσυ πιστευεις οτι υπαρχει δικαννο που αντεχει τετοια χρηση?,προσεξε δεν μιλαμε για σβαρνιαρη?
Συμφωνώ ότι με σωστό καθαρισμό κ συντήρηση ένα "αξιόπιστο"όπλο όπως η sl80 είναι πάρα πολύ δύσκολο να λιώσει.
Εχω κ εγώ παρόμοια παραδείγματα.
Θυμάμαι b-80 αλουμινίου από τσιχλά...γκούχ..
6000+ φυσίγγια/σεζόν,
στο σημείο που τρίβεται ο πάφυλας στην έξοδο είχε κατέβει το μέταλλο της βάσης χωρίς υπερβολή 3-4mm.
Κάθε φορά καθάρισμα.
Από τι θυμάμαι αλλαγή μόνο τα βασικά.
Από την άλλη εχω παράδειγμα από νοικοκύρη brownάκια με χιλιάδες φυσίγγια στο ενεργητικό του b-25 και 525.
1 βελόνα κάτω στο b525.
Το άλλο τπτ.
Από την μάνη μεχρι το έβρο με αρκετά γραμμάρια και σκοπευτήριο το καλοκαιρι.
Ναι εγώ πιστεύω ότι με ΣΩΣΤΗ συντήρηση κ καθαρισμό τα καλά ποζέ είναι σχεδόν άφθαρτα.
Πχ όταν στο mx8 στις 10 -15000 φυσίγγια σου λέει άλλαξε ελατήριο επαναφοράς πεταλούδας 5€ και δεν το κάνεις (λίγοι το γνωρίζουν),
σε κάθε τουφεκιά χορεύει ελάχιστα το τασέλο και όπως καταλαβαίνουμε αρχίζουν οι άσκοπες φθορές.
Με σωστό καθαρισμό κ σωστη συντήρηση δύσκολο να σε προδώσει καλό όπλο.
 
Επί 12 ώρες έπρεπε να ρίχνει κάθε 2 δευτερόλεπτα 1 φυσίγγι.

Σε ποιό καρτέρι έγινε αυτό ;;;
Ηταν torture test. Εσυ αμεσως στο κυνηγι το μυαλο σου. Αφου δεν κυνηγαει κανενας πλεον. Ολοι απο τις 5 το πρωι εδω μεσα ειμαστε. Εγω λεω να βγω με το λαπτοπ στην ταρατσα με γιλεκο για το feeling.
 
Το τραγικο ειναι οτι εξακολουθω και αγοραζω οπλα και φυσιγγια
Μια χαρά.
Πήρες καλό τουφέκι.
Γιλεκάκι καπελάκι ωτοασπίδες και ΟΠΟΤΕ γουστάρεις και ΟΣΟ γουστάρεις διαλέγεις σκοπευτήριο και τουφεκάς.
Οταν έχει κυνήγι ναι συμφωνώ είναι άλλη φάση αλλά..
 
Συμφωνώ ότι με σωστό καθαρισμό κ συντήρηση ένα "αξιόπιστο"όπλο όπως η sl80 είναι πάρα πολύ δύσκολο να λιώσει.
Εχω κ εγώ παρόμοια παραδείγματα.
Θυμάμαι b-80 αλουμινίου από τσιχλά...γκούχ..
6000+ φυσίγγια/σεζόν,
στο σημείο που τρίβεται ο πάφυλας στην έξοδο είχε κατέβει το μέταλλο της βάσης χωρίς υπερβολή 3-4mm.
Κάθε φορά καθάρισμα.
Από τι θυμάμαι αλλαγή μόνο τα βασικά.
Από την άλλη εχω παράδειγμα από νοικοκύρη brownάκια με χιλιάδες φυσίγγια στο ενεργητικό του b-25 και 525.
1 βελόνα κάτω στο b525.
Το άλλο τπτ.
Από την μάνη μεχρι το έβρο με αρκετά γραμμάρια και σκοπευτήριο το καλοκαιρι.
Ναι εγώ πιστεύω ότι με ΣΩΣΤΗ συντήρηση κ καθαρισμό τα καλά ποζέ είναι σχεδόν άφθαρτα.
Πχ όταν στο mx8 στις 10 -15000 φυσίγγια σου λέει άλλαξε ελατήριο επαναφοράς πεταλούδας 5€ και δεν το κάνεις (λίγοι το γνωρίζουν),
σε κάθε τουφεκιά χορεύει ελάχιστα το τασέλο και όπως καταλαβαίνουμε αρχίζουν οι άσκοπες φθορές.
Με σωστό καθαρισμό κ σωστη συντήρηση δύσκολο να σε προδώσει καλό όπλο.
δεν θα σε προδωσει με την λογικη οτι δεν επισκευαζεται αλλα οταν του ριχνεις μεγαλο αριθμο κυνηγετικων φυσιγγιων η φθορα ερχεται πολυ ποιο γρηγορα απο οτι θα ερχονταν εαν εριχνε τον ιδιο αριθμο σκοπευτικων φυσιγγιων .Σχετικα με το ελατηριο πεταλουδας του perazzi εχεις απολυτο δικιο!!!! λιγοι το γνωριζουν οτι θελει να το αλλαζεις τακτικα Η κατω βελονα του 525 ειναι στανταρακι οτι μετα απο καποιο αριθμο φυσιγγιων ψωριαζει Μου αρεσει πολυ που συζηταω με με ανθρωπους που γνωριζουν πραγματα πανω στο οπλο τους και ιδιαιτερα οταν δεν γραφουν βλακειες του καφενειου,ειδικα σε ενα σαιτ που το διαβαζουν νεοι σκοπευτες-κυνηγοι που θελουν να μαθουν 5 πραγματα υπευθυνα;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top