Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Για εμένα θεωρώ περισσότερο ηθικά ομοιώματα, κραχτες, σφυριχτρες για κάποια συγκεκριμένα θηράματα παρά κώνοι , ειδικά φυσίγγια μεγάλων αποστάσεων .
Έτσι είναι ...
Το νόμιμο μερικές φορές είναι ανήθικο και το παράνομο πιο ηθικό.
Ισχύει γάντι σε αυτή την συγκεκριμένη περίπτωση.
 
Όσοι επίσης λέει ...έχετε τις παλιές με αυλο 18.35 κ έως κ 15ετιας ακομη τφεκια,μπορείτε να τα αποσύρετε στο μισό της τρέχουσας τιμής κ η ΜΠΕΕΕΕΕΝΕΛΙ θα σας στείλει την καινούργια‼️(μέσω αντιπροσώπου της)
Σας ζητάει επίσης συγνώμη, για την οποία αναστάτωση σας προκάλεσε αυτή της η αποφαση αλλά ,δε γινόταν αλλιώς‼️μόνο έτσι λέει θα πάψουν να λένε ότι δεν σκοτώνουμε😆
Εγω που εχω την 123 του 1975 , μηπως να στειλω 2 κιλα χοιρινο προχτεσινο καλα τρυπημενο απο τα 9/βολα Rotweill ;
Θα το δεχτουν για αποσυρση να μου στειλουν την καινουργια ; .yel.
 
Γουρούνας που έχει πει ότι με μαγνουμ έχεις περισσότερες μπάλες με σωστή διατρηση
Δεν διαφωνώ γι'αυτό και έγραψα ότι δεν τα ισοπεδώνω
Αυτό που ήθελα να πώ ήταν ότι τα ικανά χέρια κάνουν ικανά και τα όπλα(άς είναι και απλά)και τα πυρομαχικά
Ωραίο είναι το ψάξιμο αλλά μην μας πιάνει και υστερία
Τις τελευταίες δεκαετίες τα όπλα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν περισσότερες δυνατότητες από τους ιδιοκτήτες τους
Προσωπική άποψη πάντα
 
Εγω που εχω την 123 του 1975 , μηπως να στειλω 2 κιλα χοιρινο προχτεσινο καλα τρυπημενο απο τα 9/βολα Rotweill ;
Θα το δεχτουν για αποσυρση να μου στειλουν την καινουργια ; .yel.
Αν είχες οπλάρα όμως (και εσύ και εγώ) θα τρύπαγε λίιιιγο περισσότερο 😂 😂 😂
Ρε τι τραβάμε ...
 
Τις τελευταίες δεκαετίες τα όπλα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν περισσότερες δυνατότητες από τους ιδιοκτήτες τους
Εκτός των Benelli ... να τα λέμε όλα
.sarcastic.

ps
21 και σήμερα 😂
Θα πέσει χοντρό γέλιο ...
Βρίσκονται σε πανικό οι Μπερετάκηδες και λοιποί με ξεχειλωμένα εργαλεία.
.my man. .sarcastic.
Θα πάνε οι οπλάρες για σκραπ σύννεφο.
 
Last edited:
Δεν διαφωνώ γι'αυτό και έγραψα ότι δεν τα ισοπεδώνω
Αυτό που ήθελα να πώ ήταν ότι τα ικανά χέρια κάνουν ικανά και τα όπλα(άς είναι και απλά)και τα πυρομαχικά
Ωραίο είναι το ψάξιμο αλλά μην μας πιάνει και υστερία
Τις τελευταίες δεκαετίες τα όπλα στις περισσότερες περιπτώσεις έχουν περισσότερες δυνατότητες από τους ιδιοκτήτες τους
Προσωπική άποψη πάντα
Όχι στις περισσοτερες σε όλες σχεδόν.Οσο για το ηθικό θέμα του κυνηγιού που αναφέρθηκε πιο πάνω .Η ηθική σε κάποια πράγματα ενώ είναι μια δεν είναι κοινή.Αν και είμαστε σε άλλο θέμα ανήθικος έχει γίνει ο τρόπος κυνηγιού πολλών τα τελευταία χρόνια και δεν εννοώ κραχτες ,αυτό είναι δεδομένο. Περισσότερο ανήθικος απο μια βολή στα 60/70 μέτρα .Και δεν το επεκτείνω γιατί θα πειράξει πολλούς από.Π.χ (δεν είναι κυνήγι να κυνηγούν οι σκύλοι τρία βουνά δίπλα και να τους βρίσκεις με g.p.s, ούτε να κλείνεις τρία βουνά για ένα γουρούνι λες και κυνηγάμε Τούρκους ούτε φυσίγγια που ανοίγουν 2 μέτρα στα 7 μέτρα απόσταση μη σου φύγει η μπεκάτσα ,ούτε να βάζω ένα φακουδακι στις 12 τη νύχτα να κρατάω καρτέρι για να κάτσω το πρωί κτλ .)Αλλά είπαμε όλα πλέον στην συνχρονη ζωή γίναν σχετικά έτσι ο καθένας πορεύεται με ότι κατοικεί στο κεφάλι του και με το μέγεθος του εγωισμού του.Τοσο απλά.
 
Αν είχες οπλάρα όμως (και εσύ και εγώ) θα τρύπαγε λίιιιγο περισσότερο 😂 😂 😂
Ρε τι τραβάμε ...
Ω ναιιιι.. Ομως σε δοκιμες που εκανα εγω σε θηραματα περισσοτερο, τα οπλα με πολυ ανοιχτους αυλους τα βρηκα ψιλομαπα για να μην πω τπτ πιο βαρυ...
Στην εναρξη κενταγαν. Οταν επιαναν τα κρυα ηθελες αλλα κολπα... .. Κ απο συγκεντρωση τπτ το ιδιαίτερο...
Φιλος εριχνε με stoeger κ εγω με μοντερνα λαμποργκινι 18.8 κ τον εβλεπα με τα κυαλια...
 
Ω ναιιιι.. Ομως σε δοκιμες που εκανα εγω σε θηραματα περισσοτερο, τα οπλα με πολυ ανοιχτους αυλους τα βρηκα ψιλομαπα για να μην πω τπτ πιο βαρυ...
Στην εναρξη κενταγαν. Οταν επιαναν τα κρυα ηθελες αλλα κολπα... .. Κ απο συγκεντρωση τπτ το ιδιαίτερο...
Φιλος εριχνε με stoeger κ εγω με μοντερνα λαμποργκινι 18.8 κ τον εβλεπα με τα κυαλια...
Στον @samgunner62 πες τα για την διάτρηση ... και στους κατέχοντες ξεχειλωμένα για την συγκέντρωση.

ps
Μάζευε λεφτά για την advanced impact.
Χωρίς πλάκα τώρα, αν πραγματικά πάει πολύ πιο σφιχτά θα είναι λόγω του φάρδους πριν το τσοκ, όχι του αυλού.
Δες ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ποιο-θεωρείτε-το-κορυφαίο-αυτογεμές-και-γιατί.3116/page-31#post-660344
Η κάνη της 870 ήταν 85-86cm τελικά όχι 97cm που γράφω.
 
Last edited:
Στον πίνακα,έβλεπα μια μουτζα κ σαν να άκουγα κ "πάρτα μλκ που ήθελες μπακμπορ"
Τα ιδια κ εγω...
[/QUOTE]
Δεν είναι τίποτα,το φάρμακο είναι να μην κοιτάς ξένες τουφεκιές‼️κάνε τα στραβά μάτια κ που κ που ,κράξε κ κάνα όπλο,έτσι για ξεκαρφωμα😆
 
Εκτός των Benelli ... να τα λέμε όλα
.sarcastic.

Εκτός των Benelli ... να τα λέμε όλα
.sarcastic.

ps
21 και σήμερα 😂
Θα πέσει χοντρό γέλιο ...
Βρίσκονται σε πανικό οι Μπερετάκηδες και λοιποί με ξεχειλωμένα εργαλεία.
.my man. .sarcastic.
Θα πάνε οι οπλάρες για σκραπ σύννεφο.
Ναι αποψε θα τα βαλω ολα στο car ανταλλαγή με την διαστημικη οπλαρα της εταιρειας με τα μοτοποδηλατα...
 
Στον @samgunner62 πες τα για την διάτρηση ... και στους κατέχοντες ξεχειλωμένα για την συγκέντρωση.

ps
Μάζευε λεφτά για την advanced impact.
Χωρίς πλάκα τώρα, αν πραγματικά πάει πολύ πιο σφιχτά θα είναι λόγω του φάρδους πριν το τσοκ, όχι του αυλού.
Δες ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ποιο-θεωρείτε-το-κορυφαίο-αυτογεμές-και-γιατί.3116/page-31#post-660344
Η κάνη της 870 ήταν 85-86cm τελικά όχι 97cm που γράφω.
 
Στον @samgunner62 πες τα για την διάτρηση ... και στους κατέχοντες ξεχειλωμένα για την συγκέντρωση
Σε μια πραγματική δοκιμή το τσαγακι τους θα το πιούνε κανονικά,και με οποία συνθήκη καιρού.Απο εκεί και πέρα,κυνήγια και ενδεικτικές δοκιμές που αυξάνονται οι παράμετροι,δεν είναι τρόπος να εξετάσεις βλητικα μια κάννη .
 
Απο εκεί και πέρα,κυνήγια και ενδεικτικές δοκιμές που αυξάνονται οι παράμετροι,δεν είναι τρόπος να εξετάσεις βλητικα μια κάννη .
Είδες που σου είπα ότι συμφωνούμε σε πολλά ...

O Στέλιος όμως κάνει δοκιμές σε πίνακα.
 
Last edited:
Όλοι έχουν επιχειρήσει πολύ μακρινές βολές ή βολές πέρα των δυνατοτήτων τους.
Είναι όλοι ανήθικοι ?

Κανένας τότε δεν θα έπρεπε να τουφεκάει στα 50+ μέτρα.
Όχι γιατί απαραίτητα δεν έχει τα παραπάνω που αναφέρεις (συγκέντρωση, διάτρηση) αλλά γιατί η τουφεκιά έχει μεγάλες πιθανότητες να του βγει φάλτσα, άρα τα παραπάνω να μην ισχύουν, παρόλο που ισχύουν 😁

Θεωρητικά ναι, έχεις δίκιο.
Και όταν μιλάμε για ηθική το επαναλαμβάνω μιλάμε πάντα για την δική μας.
Ας είμαστε όλοι πρώτα νόμιμοι και ας είμαστε λίγο ανήθικοι μερικές φορές.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι όσο πιο μακρυά ρίχνεις τόσο μεγαλώνουν οι πιθανότητες να τραυματίσεις.
το 50+ με βελτιωμένα φυσσιγγια μπορείς είναι εφικτό.Το 50+ με συμβατικά για μένα δεν κάνουν,το έχω πάρει το μάθημα μου.Εκει αν βρεθείς με αυτά,απλά περιμένεις,να σου βγουν κοντά.
 
Για εμένα θεωρώ περισσότερο ηθικά ομοιώματα, κραχτες, σφυριχτρες για κάποια συγκεκριμένα θηράματα παρά κώνοι , ειδικά φυσίγγια μεγάλων αποστάσεων .
Τι να κάνουν τέτοιες βελτιώσεις στης μεγάλες αποστάσεις.Αυτα είναι πόρδες,απλά άμα έχεις δει και αυτά,καλά λες να έχω και αυτα,δεν βαριέσαι.
 
Εκτός των Benelli ... να τα λέμε όλα
.sarcastic.

ps
21 και σήμερα 😂
Θα πέσει χοντρό γέλιο ...
Βρίσκονται σε πανικό οι Μπερετάκηδες και λοιποί με ξεχειλωμένα εργαλεία.
.my man. .sarcastic.
Θα πάνε οι οπλάρες για σκραπ σύννεφο.
Θα βγουν όλοι η κρυφομπενελακιδες στη φόρα...και συ Βρούτε,περίμενε και μέτρα.
 
Θα βγουν όλοι η κρυφομπενελακιδες στη φόρα...και συ Βρούτε,περίμενε και μέτρα.
Θα βγάλουμε τα γάντια και της φόρμες εργασίας επιτέλους στο καθαρισμό,θα έχουν αξιόπιστο σύστημα,θα έχουν βλητικο αποτέλεσμα,για κάποιους όχι όλους αξίζει η αλλαγή.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top