Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Θα επαναληφθω το όπλο που λέγεται beneli έχει κερδίσει τη θέση που έχει λόγο αξιοπιστίας απλότητας μηχανισμού ,και καινοτομιών ανά διαστήματα που παρέχει + την ιταλική φινέτσα ποτέ δεν ακούστηκε για την τρομερή βλητική του απόδοση γιατί ποτέ δεν είχε, τώρα άλλο τι μας αρέσει και τι μας βολεύει για το κυνήγι μας προσωπικά και άλλο τι δυνατότητες πραγματικά έχει ένα όπλο σε όλων των ειδών τα κυνήγια και τους καιρούς.Οπως και στα jeep δύσκολα φτάνεις τους Αμερικανούς έτσι κάπως είναι και στα λειοκανα .Τι να κάνουμε .
 
Αντε παλι απο την αρχη.αν εξαιρεσεις τις 2 τελευταιες χρονιες που ειχαμε παπαρια κρυο ,αμετρητες φορες με 0 κ -3 ποτε δεν ασχοληθηκα με το κλειστρο.πιο χαμηλες δεν θυμαμαι.παμε τωρα στο ποζε μιας κ το αναφερες. αν κ εχω ενα πολυ καλο beretta δεν τοχω δοκιμασει στα ψηλα βουνα με 34-36-38 γρ.ισως αποδιδει καλυτερα.μου ταιριαζει ομως καλυτερα το αυτογεμες.
Και θα σου πω κατι ακομα φιλικα που δε μπορω να στο εξηγησω γραπτα.κι εγω βαζω και 38 και 40...
Οταν εβαλα 32 νο7 και 8 ακομα στις συνθηκες που λες με το ν3,οχι μονο μαρκα εβαλα,οχι μονο που εριχνα,αλλα πως σκοτωνε εγω δε μπορω να στο περιγραψω αυτο και με συγχωρεις. Οταν φτανεις σε τετοιες συνθηκες να τουφεκας με νο6 εκει που θα εβαζε και θα επεβαλαν οι συνθηκες το νο4...ε κατι παραβιαζει τους γραπτους νομους της φυσικης και η απλη εμπειρικη μηχανικη αρκει
.αυτοι που εκθετουν ολους τους νομους της φυσικης και θελουν να πεισουν οτι οποιαδηποτε μπενελι μπορει να σκοτωσει αξιοπρεπος,το πιο φθηνο αμερικανικο αναιρει στην πραξη και την ουσια και το φαινομενο.σε οσους δεν αρεσουν τα κακοφτιαγμενα και πιο ανοιχτα τσοκακια,ε τελικα ειναι αυτα που κανουν εργα δινουν ανθουσιασμο στον ενα και μοναδικο πρακτικο σκοπο.στο σκασιμο και την καρπωση
 
Και θα σου πω κατι ακομα φιλικα που δε μπορω να στο εξηγησω γραπτα.κι εγω βαζω και 38 και 40...
Οταν εβαλα 32 νο7 και 8 ακομα στις συνθηκες που λες με το ν3,οχι μονο μαρκα εβαλα,οχι μονο που εριχνα,αλλα πως σκοτωνε εγω δε μπορω να στο περιγραψω αυτο και με συγχωρεις. Οταν φτανεις σε τετοιες συνθηκες να τουφεκας με νο6 εκει που θα εβαζε και θα επεβαλαν οι συνθηκες το νο4...ε κατι παραβιαζει τους γραπτους νομους της φυσικης και η απλη εμπειρικη μηχανικη αρκει
.αυτοι που εκθετουν ολους τους νομους της φυσικης και θελουν να πεισουν οτι οποιαδηποτε μπενελι μπορει να σκοτωσει αξιοπρεπος,το πιο φθηνο αμερικανικο αναιρει στην πραξη και την ουσια και το φαινομενο.σε οσους δεν αρεσουν τα κακοφτιαγμενα και πιο ανοιχτα τσοκακια,ε τελικα ειναι αυτα που κανουν εργα δινουν ανθουσιασμο στον ενα και μοναδικο πρακτικο σκοπο.στο σκασιμο και την καρπωση
Και προσεξε.αν χαιρομουν ενα τετοιο οπλο 4 χρονια και στον 5ο σ αυτα τα δυσκολα και απαιτητικα αν μου εδινε παντα τις ιδιες χαρες και εικονες,θα το εφτιαχνα και μαλιστα απλα και γρηγορα.απλα θα ελεγα οτι ειναι ωραιος συντροφος και 110% μου δίνει τα σκοτωματα που θέλω.
 
Έχει γράψει ολόκληρο άρθρο ο Μητσιαλης με τα + και -0 και πεσανε να τον φάνε κάποιοι επειδή είπε ο άνθρωπος ότι το ντουφέκι σκοτώνει εκεί που δεν πιστεύει άνθρωπος αλλά βγάζει και ζημιές αρκετές γι'αυτό το ξεφορτώθηκε.Δε μπορούν πολλοί να χωνέψουν ότι πρόβλημα ξεπροβληβα δε καθετί ντουφέκι δίπλα στη v3 αν το υποστηρίζεις σκοτώνεις με το 4* εκεί που οι άλλο δε μπορούν καθόλου κάποιοι.Σταθηκαν όλοι στις ζημιές γιατί μάλλον δε μπορούν να σκοτώσουν όπου μπορεί το όπλο η δεν τους χρειάζεται ίσως.
Καλά δεν είναι έτσι ακριβός όταν τα 8 στα 10 όπλα τους πέθαναν στης εμπλοκές και τους άφηναν στην μέση του κυνηγιού από βλάβες.
 
Η μπενελι που ανηκει στον ομιλο μπερετα και αναπτυσετε ελεγχομενα για ναμην χασει ποσοστα ο ομιλος,ξεφτιλησε ακομα και την ιταλικη αγορα φυσιγγίων γιατι διαλεγει τα μισα της και πανω φυσιγγια
Υπαρζει ενα μελος εδω που γραφει ωραια με μια Sx3 και εχει γραψει πολλες εμπειριες του με φασσες και τα περκορσο. Υπηρχε μελος με G3 που εγραφε τα ιδια.
Κυνηγουσαν με διαφορα τσοκ με τα οπλα αυτα με αυτα τα φυσιγγια ακομα και στις κακες τους εποχες,γαζωναν.
Ιταλικα φυσιγγια.
Αν διαβασετε θα καταλαβετε.αυτοι που βλεπαν ιδιοτροπιες ακομα και με αυτα τα αξιολογα ιταλικα φυσιγγια,ακομα και αναλογα με το επιπεδο της τροχιας του ηλιουμεσα στην ημερα ,ηταν και ειναι κατοχοι μπενελι.
Το μονο που σωζει ενα περκορσο μια καννη της μπενελι,ειναι το βυσμα που προστατευει τα σκαγια που θα βγουν σε κατασταση οικου ανοχης και αυστηρα και παλι με *** /**** τσοκ.
 
Last edited:
Τα ατσαλινα σκαγια ειναι πιο ελαφρια σε σχεση με τα μολυβδου, οποτε πας σε πιο ''φορτωμενα'' φυσιγγια και ο στενος αυλος δεν ειναι και οτι καλυτερο για πολλα τετοια φυσιγγια, εκτος και αντεχει ο ωμος σου και εχεις καλο οδοντιατρο....
Τα καινουρια συστήματα απόσβεσης που έχουν τα Benelli δεν καταλαβαίνεις τίποτα πίστεψε με έχω ρίξει αρκετά δυνατά φυσίγγια και έχω μείνει έκπληκτος δεν το περίμενα να δουλεύει τόσο καλά το comfort 3
 
Εγώ πάντως 8 χρόνια στον Έβρο δεν είδα πρόβλημα στα κλείστρα τον Benelli μια χαρά κατέβαζαν πάπιες και χήνες τα φιλαράκια δίπλα με δυο Rafaello και δούλευαν άψογα εγώ τότε είχα beretta. Το συμβατικότερο είναι όταν κυνηγάς σε θερμοκρασίες όπως ηταν τοτε -12 και -18 την δεύτερη φορά να έχεις καθαρισμένο σωστά το όπλο και χωρίς πολλά λάδια εσωτερικά. Τώρα αυτά για τα κλείστρα που σέρνονταν μπορεί να τα είχαν να τα καθαρίσουν αρκετό καιρό η να είχαν πολύ λάδι μέσα.
 
Εγώ πάντως 8 χρόνια στον Έβρο δεν είδα πρόβλημα στα κλείστρα τον Benelli μια χαρά κατέβαζαν πάπιες και χήνες τα φιλαράκια δίπλα με δυο Rafaello και δούλευαν άψογα εγώ τότε είχα beretta. Το συμβατικότερο είναι όταν κυνηγάς σε θερμοκρασίες όπως ηταν τοτε -12 και -18 την δεύτερη φορά να έχεις καθαρισμένο σωστά το όπλο και χωρίς πολλά λάδια εσωτερικά. Τώρα αυτά για τα κλείστρα που σέρνονταν μπορεί να τα είχαν να τα καθαρίσουν αρκετό καιρό η να είχαν πολύ λάδι μέσα.
Δεν ξερω με εσενα εχω διαφωνιες και δε μου γεμιζεις το ματι με αυτα που γραφεις.να εχει ή ειχες,φαμπαρμ και να μου γραφεις για εβρο και μπενελι,εμενα κατι δε μου καθετε καλα.

Φιλικα
 
Δε λεω λες καλα σχολια για τα υπολοιπα.
Το χειροτερο αμερικανικο το καλυτερο ιταλικο,το εχεις και λεγετε φαμπαρμ και κολησες με τον μαυρο αετό!;εκανες και μαλακια γιατι ο 1 ειναι καλυτερος σε ολα
 
Θα σας πω κι ένα μυστικό για τη μπενελι,παρολο που ο μαυρος αετος 1 ειναι καλυτερος απο ολους τους αετους εχει ενα μειωνεκτηματα...τελικα
 
Θα σας πω κι ένα μυστικό για τη μπενελι,παρολο που ο μαυρος αετος 1 ειναι καλυτερος απο ολους τους αετους εχει ενα μειωνεκτηματα...τελικα
Ενα μελος μολις εστειλε πμ και ρωταει γιατι .δεν ειναι μυστικό να το κρυψουμε δημοσια πως δε μπορεις να κανεις ευκολα κωνο συναρμογης για να συμπεριφερθεί σαν οπλο της εποχης του,σαν κυνηγετικη καραμπινα στον 21ο αιώνα,εκει που η τεχνολογια των φυσιγγιων εχει αποθεωθει να αναιρει τετοια προσπαθεια που εχει πεσει απο εταιριες και ανθρωπους που ειναι μαστερς στην βλητικη .

Αυτα
 
Υγ ο ατσονιος ηταν πολυ καλη εταιρια και εβγαζε παρα παρα πολυ καλα φυσιγγια εμπνευσης του βλαχοπουλου.αυτο το jk6 ηταν απιστευτο! Ολα του βλαχοπουλου ιδια με τις οποιες αλλαγες απο αλλαγες στα υλικα.το 36 τεκνα απιστευτο αν ξαι δεν το πηρα προσωπικα στο τερεν,Το 33 με g3000 απαιχτο.οκτωμβριο μηνα με τα πρωτα κρυα και τα ζεστα πρωινα ο σουπερ μαυρος αετος απο χερι καλο τουφεκι,εκανε οτι κανετε οταν τρωτε φασολια και παρακαλατε να μην ησασταν εκεινη την ωρα με καποια που γουσταρατε για ποτο. Με ολα τα παραπάνω ο αετος εγινε αρρωστη 18ουρα τηε ομονοιας

Αξεχαστο δυημερο με 2 φρανκι παλιες 712 η αλλη μια μυστηριο ονομα εγω πρωτα κε μαξους μετα 500α την αλλη μερα και μια φιουζιον γκολντ.
 
κατι παραβιαζει τους γραπτους νομους της φυσικης και η απλη εμπειρικη μηχανικη αρκει
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.μονο και μονο αυτο που εγραψες ! καταλαβαινει ο αλλος οτι εισαι οοοοοτιι ναναι !! οι νομοι τις φυσικης ειναι αποδεδηγμενοι και αποδεκτοι απο τους παντες !!! ενω οι πα@@@@ριες που λες μονο απο εσενα !! και να μας πεις και τι πινεις να παμε να αγορασουμε και εμεις για να βλεπουμε νεραιδες !!!
 
Δημητρο εχουμε κ λεμε λοιπον αν κ πιστευω τοχεις καταλαβει γιατι δειχνεις καλος παιχτης. απο το 1990 εχω αλλαξει 8 benelli απο τις οποιες εχω 3. εκτος απο 2-3 φορες που εκαναν benelli κλικ δεν ειχα κατι αλλο.το ξανατονιζω δεν ειμαι κολλημενος, απλα μου καθονται τελεια σε ολες τις μπηχτες.σαφως δεχομαι οτι μπορει να υπαρχουν κανες καλυτερες απο την powerbore.
Φιλε ενα τελευταιο να σου πω.εγω κυριολεκτικα θα ηθελα να προκυψουν ξανα τετοιες συνθηκες,αριδαια μενω και εχω στο βιτσι επιχειρηση. Απο τις 8 μπενελι που εχεις αλλαξει αν σου ελεγα να παμε εκει ή εξωτερικό και σε ρωτουσα τι φυσιγγια να παρουμε,θα μου ελεγες εκει θα πηγαινα με ρεμινγκτον εξπρες η ιδιογομωση. Εγω θα εριχνα με το πιο σκαρτο εμπορικο που δεν πηγαιναν οι απροβληματιστες μηχανες σου που δεν θελουν καθαρισμα.
Δεν γραφω με υφος κακιας κι επειτα γραφω δημόσια και δεν απευθυνομαι προσωπικα σε εσενα. Χαλαρα και η οποια αντιπαραθεση ειναι σε φιλικα πλαισια. Ηταν κατι gvp τολη κλπ με τρολ και κακια που γραφαν και φαγαν σούτια.εγω λεω την αληθεια κι αν ειχες εσυ 8 τετοιες εγω ειχα απ ολες τις μαρκες.οχι απο ψαξιμο απλα η φρανκι ηταν η 2 ρεμινγκτον για εμενα πριν ερθουν εδω στην ελλαδα οτι βγηκε στις ηπα το 60 και εδω θεωρείται σημερα καινοτομια ενώ η μπενελι ακομα ψάχνεται στα χαρτονια.


Φιλικα σε ολο το φορουμ κι αν παρεξηγηθω ισως για ενα υφος καπως εριστικο δεν εχω διαθεση να μειωσω καποιον που επιλεγει οτι γουστάρει
 
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.μονο και μονο αυτο που εγραψες ! καταλαβαινει ο αλλος οτι εισαι οοοοοτιι ναναι !! οι νομοι τις φυσικης ειναι αποδεδηγμενοι και αποδεκτοι απο τους παντες !!! ενω οι πα@@@@ριες που λες μονο απο εσενα !! και να μας πεις και τι πινεις να παμε να αγορασουμε και εμεις για να βλεπουμε νεραιδες !!!
Σφινακια βεκταν και σιπε...οτι δε γουσταρει η νεραιδα η απροβλημαστη σου οταν "βγει ο ήλιος ψηλα" και τα ανακατευεις καμια 13 διαφορετικα για να κανεις εναρξη και καταντας σαδιστης γιατι πρατεις το "ματωμένο" ,την ευχη της εναρξης στην πραξη.γεια σου
 
Last edited:
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.μονο και μονο αυτο που εγραψες ! καταλαβαινει ο αλλος οτι εισαι οοοοοτιι ναναι !! οι νομοι τις φυσικης ειναι αποδεδηγμενοι και αποδεκτοι απο τους παντες !!! ενω οι πα@@@@ριες που λες μονο απο εσενα !! και να μας πεις και τι πινεις να παμε να αγορασουμε και εμεις για να βλεπουμε νεραιδες !!!
https://www.idiogomosi.com/

Για εδω εισαι αν και το κοστος ξεφευγει και θα βαρανε καποιοι ταυρους σε ισπανικο χορο επισημα κι απο φετος.
Ενα πραμα να φοβουνται για τις ακριβες φινετσατες επιλογες τους ορισμενοι,χειμωνα καλοκαιρι.... Να μην "βγει ο ηλιος ψηλα",το απανταει σε καθε κατεργαρα επιλογη της ωραιας ιταλιδας που μας πηγε στον 19,7 και την εχει κανει αυτος ο ηλιο και η uv,αντι ενσαρκωση της φυσικής,ακριβοπληρωμενη σπαζοκεφαλια...για μια τσιχλα ρε γαμωτο? Τουλαχιστον γινηκαμε εργατες επιστημονες και αυτοαναιρεση στην αλληλοσχεση μας με τη φυση χαχαχαχαδεν ειναι τοσο δυσκολο πια...η γκομενα ειτε σε παραπαει ειτε την παρατας.μην φαε το κολλημα δεν ειναι η ουσια,εσυ θα φταις.
Αρα μια μπενελι σε αξια κοστιζει παραπανω απο 10000€ μαζι με χαρτονια σκεψεις ,σφαλιαρες στον εαυτο μας οταν δεν παρακολουθουσαμε σωστα φυσικη.

Να μιλας καλυτερα γιατι ειπα λεω γνωμη
 
Έχει γράψει ολόκληρο άρθρο ο Μητσιαλης με τα + και -0 και πεσανε να τον φάνε κάποιοι επειδή είπε ο άνθρωπος ότι το ντουφέκι σκοτώνει εκεί που δεν πιστεύει άνθρωπος αλλά βγάζει και ζημιές αρκετές γι'αυτό το ξεφορτώθηκε.Δε μπορούν πολλοί να χωνέψουν ότι πρόβλημα ξεπροβληβα δε καθετί ντουφέκι δίπλα στη v3 αν το υποστηρίζεις σκοτώνεις με το 4* εκεί που οι άλλο δε μπορούν καθόλου κάποιοι.Σταθηκαν όλοι στις ζημιές γιατί μάλλον δε μπορούν να σκοτώσουν όπου μπορεί το όπλο η δεν τους χρειάζεται ίσως.
Ειχε γραψει για τη ν3 οτι ηταν πολυ καλο απο θεμα κανης αλλα το εδωσε γιατι φοβηθηκε για βλαβες,
δεν μπορω να βρω το μνμ του.
Επισης ειχε πει οτι υπαρχουν διαφορες στις κανες και ειχε διαφωνια, απ'οτι καταλαβα που διαβασα καποια μνμτα στις δοκιμες διατρισης, με το Βασιλη(gvp9000).
 
Και κατι ακομα και να μου συγχωρεθει,αφου δεν παθαινουν τιποτα γιατι λετε τον κυργια τον καλυτερο αντιπροσωπο.δεν αμφιβάλλω,ειναι και μαλιστα πολυ αμεσος και εξυπηρετικος.

Εσεις πως το βγαλατε αυτο το συμπερασμα;τι σας χαλαει στα μπενελια και δεν το λετε κι εχετε τοσα αλισβερισια;
 
Ειχε γραψει για τη ν3 οτι ηταν πολυ καλο απο θεμα κανης αλλα το εδωσε γιατι φοβηθηκε για βλαβες,
δεν μπορω να βρω το μνμ του.
Επισης ειχε πει οτι υπαρχουν διαφορες στις κανες και ειχε διαφωνια, απ'οτι καταλαβα που διαβασα καποια μνμτα στις δοκιμες διατρισης, με το Βασιλη(gvp9000).
Αφου το ειπε αυτος αρα τα ρεμινγκτον ν3 ειναι καλα και πρεπει να μας ανισυχει το γεγονος πως αραδιασε σε 15 σελιδες τον σπασμενο πυρο ενός απο αμερικη gvp9000 φορες στο φορουμ.
Αφου το ειπε αυτο αυτος και σε πμ μαλιστα ολα καλα,ελπιδα!!αρα υπαρχει ενα παραθυρακι προοπτικης τελικα!
Μακαρι να υπηρχε να γραψει πως τρυπαει η ν3 την τριχα και το λιπος που βγαζει το χαρτονι τσιπιτα και μαλιστα με διπλό φτερωμα το Γεναροφλεβαρη!
Αφου το ειπε αυτος εμενα θα με επειθε περισσοτερο να επιλεξω ν3 και μαλιστα περισσοτερο απο τον milvus

Η μονη ενσταση που δε βαραω χαρτονια το Γενάρη-φλεβαρη ειναι επειδη κανουν 2πλο φτερο τα χαρτονια κι αμα ερθει κανενα κοντρα αερα πισω παει η ν3,θα σπάσει!!
Το λεω επειδη ετσι εσπασε μια ρεμινγκτον που ειχε αυτος, οχι απο μαγκιες και εφαρμοσμενους νομους της μπενελοφυσικης,δοκιμες και φουρνελα αλλα απ τις πολλες τριχες που πετουσαν τα χαρτόνια σε δυσκολες συνθηκες! φρακαρε το πρωιστορικο 1187 και έσπασε,τι να κανουμε;...δεν υπαρχει χειροτερος εχθρος απο τη κοντρα δοση και τις τριχες και το πολυ πουπουλο που πεταει το χαρτονι κι ο κουβας τον φλεβαρη...στο pc δεν φαινονται αλλα ξερετε τι ατιμα ειν αυτα;.αμα εχεις μπενελι την πατας ευκολακι.... Ειναι το μόνο που δεν ειπε σε πμ, έπρεπε να το καταλάβετε,τοση διδασκαλία επεσε κυριακες πρωι και 20 Αυγούστου πρωί.αλλα...τι να λέμε,οι περισσοτεροι στο θεμα καλες καννες έχουμε οφθαλμαπάτες,αυταπατες,δεν ειναι αυτο που βλέπουμε αλλα δεν ειναι και δυσκολο να κατανοησουμε τα απλα ...το χαρτονι του Φλεβάρη λεει ολη την αληθεια😎😉
Ειδικα το Σκοπιανό χαρτονι μετα το 99,βασικα εκει που ο φινικας απο ηνωμενη πολιτεια εγινε παχύφυτο που κι αυτο θα ηταν αξιο προς δοκιμην διάτρησης ,Φλεβάρη μηνα που βγαζει 2πλο φτερο κι αυτος,αξιος προς δοκιμην...ο phoenix.

Δε ντρεπομαστε λιγο λέω εγω να γραφουμε τοσο βαθια και να στεναχοραμε κόσμο,να του αναιρουμε μνημες εμπειρίες? έλεος.αμα παει δεν πάει κατι κι έχει επιβεβαιωθεί.το κυνηγι ειναι πρακτικο ΠΡΑΓΜΑ.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top