Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Εγώ για καταστήματα διάβασα οι ιδιοκτήτες πήγαιναν το όπλο εκεί που το αγόρασαν και από εκεί και πέρα αναλαμβάνε το κατάστημα να μιλήσει με την εταιρία και το τι θα γίνει. Κάτι που στην Ελλάδα όταν στο πουλάνε δεν ασχολούνται πάρε το τηλέφωνο του αντιπροσώπου και βγάλε άκρη εσυ σου λεει.
Αν έχει πρόβλημα το όπλο επικοινωνείς με την εταιρία κατασκευής και αυτή σε καθοδηγεί , πχ να στείλεις το όπλο στην εταιρία ή σε συνεργάτη για επισκευή . Τα μεγάλα καταστήματα δεν δέχονται επιστροφές σε κάποια είδη . Συνήθως σε καθε χώρα έχουν κάποιον οπλουργο που συνεργάζονται .
 
Το θέμα είναι ότι έχουν ρίξει λίγα με αυτες σε σχέση με τι έχουν δεχθεί οι μπερετες και οι αμερικανες .Και είναι απλό γιατί παλαιότερα τουλάχιστον δεν προτιμούσαν στα σκληρά κυνήγια ο λόγος δικός σάς.
Εντελώς αστήρικτη και αβάσιμη θέση
 
Εντελώς αστήρικτη και αβάσιμη θέση
Την στήριξα με βάση τις δικές μου πληροφορίες που γνωρίζω 15 άτομα και που κυνηγούσαν υδρόβιο και κανείς δεν πήγαιναν με beneli μπορεί να έτυχε σε αυτους που ξέρω και να πήγαιναν όλοι οι άλλοι τι να πω,έχοντας και 5/6 μπενελι που δε τολμούσες να ρίξεις εκτός την ssport σκληρό φυσίγγι λόγο ανάκρουσης .
 
Φυσικά μπορείς να επιμείνεις, αλλά ακριβώς επειδή αποτελούν τελείως προσωπική (άρα και υποκειμενική) θεώρηση/πληροφόρηση, δε συνάδει να παρουσιάζεις την άποψη σου ως θέσφατο και κάτι το αυταπόδεικτο.
Γιατί τόσο καιρό αυτό συμβαίνει εδώ μέσα.
 
Καλημέρα έχω μια benelli crio κυνηγάω τρυγόνι, τσίχλα και φάσσα, έχετε να μου προτείνετε κάποια after market choke που πιθανόν έχετε δοκιμάσει; muller, carlsons, kikcs, brain, κτλ κτλ, ευχαριστώ πολύ
 
Καλημέρα έχω μια benelli crio κυνηγάω τρυγόνι, τσίχλα και φάσσα, έχετε να μου προτείνετε κάποια after market choke που πιθανόν έχετε δοκιμάσει; muller, carlsons, kikcs, brain, κτλ κτλ, ευχαριστώ πολύ
Εγώ εγώ brain όπως και ο φίλος μου το ΤΜ με πολύ καλά αποτελέσματα και δεν είναι αυστηρό όπως το kicks.
 
Καλημέρα έχω μια benelli crio κυνηγάω τρυγόνι, τσίχλα και φάσσα, έχετε να μου προτείνετε κάποια after market choke που πιθανόν έχετε δοκιμάσει; muller, carlsons, kikcs, brain, κτλ κτλ, ευχαριστώ πολύ
Δεν χρειάζεσαι κανένα . Μην γίνεσαι άλλο ένα θύμα του marketing .
 
Καλημέρα έχω μια benelli crio κυνηγάω τρυγόνι, τσίχλα και φάσσα, έχετε να μου προτείνετε κάποια after market choke που πιθανόν έχετε δοκιμάσει; muller, carlsons, kikcs, brain, κτλ κτλ, ευχαριστώ πολύ
Έχω το ίδιο όπλο. Αν με ρωτάς προσωπικά ο μόνος λόγος που θα έπερνα κάποιο after market chock είναι αν ήθελα κάτι πιο σφιχτό από τα 3*. Η crio έβγαινε με 2 chock 5* και 3*. Θα πω βέβαια ότι για τα κυνήγια που αναφέρεις θεωρώ ότι αυτά τα 2 σε καλύπτουν
 
Την στήριξα με βάση τις δικές μου πληροφορίες που γνωρίζω 15 άτομα και που κυνηγούσαν υδρόβιο και κανείς δεν πήγαιναν με beneli μπορεί να έτυχε σε αυτους που ξέρω και να πήγαιναν όλοι οι άλλοι τι να πω,έχοντας και 5/6 μπενελι που δε τολμούσες να ρίξεις εκτός την ssport σκληρό φυσίγγι λόγο ανάκρουσης .
Που να ξέρουν αυτοί ρε Γιάννη άκου και κανένα επιστήμονα ρε φίλε ολλα δικά σου τα θες 🙃
 
Αυτό δεν αποτελεί απόδειξη, καθώς δεν είναι κοινώς αποδεκτές και επαληθευμένες πληροφορίες.
Να τις αναρτήσω στο Διαύγεια (πλάκα κάνω).Οι απόψεις όλων μας πιστεύω βγαίνουν με βάση τι βλέπουν οι ίδιοι και οι τριγύρω τους με τους οποίους έχουν επαφή..Ποιος θα σου πει επίσημη πληροφορία ότι το όπλο που κατασκευάζει δε τραβάει σε κάποιες περιπτώσεις,αυτό το δείχνει μόνο η πείρα (εμπειρία).Εννοείται πως δεν υποχρεούται κανείς να πιστεύει ότι γράφει ο άλλος και δικαίωμα του αλλά προσωπικά τον εαυτό μου δε τον κοροϊδεύω δεν τα παίρνω από κανέναν και πιστεύω ότι μάλλον δεν είμαι και χαζός να μην καταλαβαίνω τι μου γίνεται.Τωρα όλες οι απόψεις σεβαστές.Αλλα θα ρωτήσω όμως και κάτι και αυτό μπορείς να μάθει όποιος θέλει αν είναι επίσημο και αληθινό ή όχι.Εαν πάρετε τηλ τους οπλουργους ανά την Ελλάδα επιμήκυνση κώνου κατά 80% κάνουν στα benelli και είναι και το όπλο που ανθίζει σε πωλήσεις σε σχέση με τους άλλους στο benelli είμαστε πρέπει να απαντήσουν οι κάτοχοι εγώ αυτή τη στιγμή δεν είμαι κάτοχος .
 
Φυσικά μπορείς να επιμείνεις, αλλά ακριβώς επειδή αποτελούν τελείως προσωπική (άρα και υποκειμενική) θεώρηση/πληροφόρηση, δε συνάδει να παρουσιάζεις την άποψη σου ως θέσφατο και κάτι το αυταπόδεικτο.
Γιατί τόσο καιρό αυτό συμβαίνει εδώ μέσα.
Ποιος είμαι για να παρουσιάζω ως δεδομένα σωστή τη άποψη μου? Είμαι ένας κυνηγός όπως εσάς με αγάπη προς όλα τα οπλα που έχει αλλάξει αρκετά και ψάχνει και μαθαίνει όσα γίνεται περισσότερο έχοντας πολύ μεγάλο κύκλου κυνηγών ,φίλων κάποιων σκοπευτών κτλ κάτι που μπορεί να έχουν και άλλοι,απλά εκεί έχω καταλήξει .
Δε ζήτησα από κανέναν να θεωρήσει τις απόψεις μου δεδομένες ας κυνηγήσει ας αλλάξει 15/20 όπλα σε διάφορα τερέν ας πληροφορηθεί να μάθει ,εγώ καταθέτω προσωπικές απόψεις και εμπειρίες τίποτε παραπάνω τίποτε λιγότερο.Δεν είναι κακό να έχεις άποψη το κακό είναι να λες στον άλλον ότι δεν ισχύει η άποψη του και δεν είναι επίσημη τη επίσημη μπορεί να παραδεχθεί οποιαδήποτε ότι σου πουλάει κάτι υποδυέστερο από κάποιον άλλο, εδώ ρίχνεις ντουφέκιες μπροστά του με το όπλο του το δικό του και σου λέει δε το πάει το φυσίγγι η δική μου που ρίχνεις εσύ και εσύ μπροστά του σκοτώνεις με τη δική του και το φυσίγγι που δεν πήγαινε .
 
Να τις αναρτήσω στο Διαύγεια (πλάκα κάνω).Οι απόψεις όλων μας πιστεύω βγαίνουν με βάση τι βλέπουν οι ίδιοι και οι τριγύρω τους με τους οποίους έχουν επαφή..Ποιος θα σου πει επίσημη πληροφορία ότι το όπλο που κατασκευάζει δε τραβάει σε κάποιες περιπτώσεις,αυτό το δείχνει μόνο η πείρα (εμπειρία).Εννοείται πως δεν υποχρεούται κανείς να πιστεύει ότι γράφει ο άλλος και δικαίωμα του αλλά προσωπικά τον εαυτό μου δε τον κοροϊδεύω δεν τα παίρνω από κανέναν και πιστεύω ότι μάλλον δεν είμαι και χαζός να μην καταλαβαίνω τι μου γίνεται.Τωρα όλες οι απόψεις σεβαστές.Αλλα θα ρωτήσω όμως και κάτι και αυτό μπορείς να μάθει όποιος θέλει αν είναι επίσημο και αληθινό ή όχι.Εαν πάρετε τηλ τους οπλουργους ανά την Ελλάδα επιμήκυνση κώνου κατά 80% κάνουν στα benelli και είναι και το όπλο που ανθίζει σε πωλήσεις σε σχέση με τους άλλους στο benelli είμαστε πρέπει να απαντήσουν οι κάτοχοι εγώ αυτή τη στιγμή δεν είμαι κάτοχος .
Αφού από βλάβες δεν τους δίνει μεροκάματο βρήκαν κάποιοι και έσπειραν αμφισβήτηση στην εταιρεία με τις μεγαλύτερες πωλήσεις .
 
Αυτό είναι αλήθεια έχει χρόνια που μου είχε πει ένας οπουργός ο οποιος ηταν φαν της vitoria και κάτοχος από τότε που βγήκε ,ότι αν αγόραζαν όλοι μπενελι εμείς θα κλείναμε τα μαγαζιά,και εννοείται γιατί είναι η κορυφή της αξιοπιστίας.Αλλο το ένα άλλο το άλλο όμως.
 
Αφού από βλάβες δεν τους δίνει μεροκάματο βρήκαν κάποιοι και έσπειραν αμφισβήτηση στην εταιρεία με τις μεγαλύτερες πωλήσεις .
η απλότητα του μηχανισμού ειναι που κερδίζει. για να λυσεις δεσεις μια Α5 πχ χρειάζεσαι πτυχιο μηχανολογου (το αλλο ακρο για μένα)
 
Δεν είναι κακό να έχεις άποψη το κακό είναι να λες στον άλλον ότι δεν ισχύει η άποψη του
Ούτε αυτό είναι κακό, για όπλα μιλάμε δεν μιλάμε για μαθηματικά να κάτσουμε να λύσουμε την εξίσωση και να δούμε ποιός είναι ο σωστός και ποιός είναι ο λάθος
Εσύ θεωρείς τελεσίδικα την Remington V3 κορυφαία σε τουφεκιά
Κάποιος άλλος θα σου πει για κάποια Fabarm,άλλος για την beretta με κάννη optima,άλλοι για τον μαύρο αετό και ορισμένοι άλλοι που γουστάρουν το παρελθόν για την winchester sx-1 την Remington 1100 και την Auto-5
Και όλοι θα ορκίζονται ότι το είδανε στην πράξη πάνω στο κυνήγι
Και εγώ έχω κυνηγήσει με διαφορά και σου λέω ότι την καλύτερη κάννη από όσα είχα την είχε η manufrance perfex
Και έχω κυνηγήσει και με benelli- beretta- Remington- browning και franchi
Ποιός έχει την σωστή άποψη;
Όλοι και κανένας;
 
Ούτε αυτό είναι κακό, για όπλα μιλάμε δεν μιλάμε για μαθηματικά να κάτσουμε να λύσουμε την εξίσωση και να δούμε ποιός είναι ο σωστός και ποιός είναι ο λάθος
Εσύ θεωρείς τελεσίδικα την Remington V3 κορυφαία σε τουφεκιά
Κάποιος άλλος θα σου πει για κάποια Fabarm,άλλος για την beretta με κάννη optima,άλλοι για τον μαύρο αετό και ορισμένοι άλλοι που γουστάρουν το παρελθόν για την winchester sx-1 την Remington 1100 και την Auto-5
Και όλοι θα ορκίζονται ότι το είδανε στην πράξη πάνω στο κυνήγι
Και εγώ έχω κυνηγήσει με διαφορά και σου λέω ότι την καλύτερη κάννη από όσα είχα την είχε η manufrance perfex
Και έχω κυνηγήσει και με benelli- beretta- Remington- browning και franchi
Ποιός έχει την σωστή άποψη;
Όλοι και κανένας;
Για να μάθεις πρέπει να δοκιμάσεις εάν δοκίμασες και η άποψη σου είναι αυτή αυτό είναι το σωστό για σένα και σου ταιριάζει για τα κυνήγια και τον τρόπο που κυνηγάς και καλώς έχεις την άποψη σου πολύ απλά.Δεν είναι θέμα σωστού η λάθος είναι θέμα συνδιαστικο.Που έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες.Εγω το θέμα καλή κανη το τοποθετώ πάντα όσον αφορά τις βολές εκτός συνηθισμένου βεληνεκους δε με ενδιαφέρει ποτέ το μέχρι 36.5 γιατί μέχρι εκεί κούτσα στραβά όλα την κάνουν τη δουλειά τους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top