Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
δεκτο..αλλα ειναι αλλο πραγμα να πουλας ενα οπλο που καινουριο ειχε 1000 ευρω και αλλο πραγμα να πουλας ενα οπλο που ειχε 2500 ευρω...απο αυτη την αποψη το λεω....εγω πηρα τη μ2 925 ευρω πριν 10 χρονια και την πουλησα 600...σε αψογη κατασταση και εσωτερικα και εξωτερικα...αν αποφασισω να πουλησω σε 5 χρονια τη Be diamond σε καποιον ο οποιος μπορει να εκτιμησει σωστα το οπλο εσωτερικα και εξωτερικα δεν θα την πουλησω ας πουμε 1000 ευρω (2000 την πηρα πριν την αυξηση);;
Μπορεί και να τα πιάσει 1000€.Καθε αντικείμενο αν είναι σωστή αγορά, αξία έχει για τον κάτοχο και τι του έχει προσφέρει για όσο διάστημα ήταν στα χέρια του.Τα έξτρα και τα χρυσοσκαλισματα δεν μετράνε και πολύ στα μεταχειρισμένα ,βλέπε τι πιάνουν τα κοσμήματα.Και πάντα θα υπάρχει το βασικό μοντέλο της κάθε εταιρείας καινούργιο για σύγκριση.
 
Οσο ακριβα αγοράσεις ενα οπλο τοσο περισσοτερα θα χασεις στην μεταπωληση και εξηγουμε αλλο το 30 και 40 % στα 1000 ευρω και αλλο στα 2000 που θα πρεπει να πωλησει καποιος συμφωνα με τον κανονα της αγορας στα μεταχειρισμενα οπλα.Επικοινωνησα με καποιον κυριο που πωλει μια σουπερ σπορτ του 2006 και την εχει στην τιμη των 1650 ευρω.Την εποχη που την αγόρασε ειχε 1850 ευρω και προσπαθεί να χασει 200ευρω .Και αυτη ειναι μια προσωπικη επιλογη με την διαφορα οτι σε 2000 επισκεψεις ακομα δεν την εχει πωλησει.Για τον λογο αυτο πληρωνεις καποια επιλογη με 2 κριτηρια
ενα τι εχεις σκοπο να κανεις στο μελλον αν μεταπωλησεις συντομα η οχι και δευτερο τι ακριβως χρηση θα κανεις στο κυνηγι σου .Απλα πραγματα τουλαχιστον προσωπικα για μενα.
 
Οσο ακριβα αγοράσεις ενα οπλο τοσο περισσοτερα θα χασεις στην μεταπωληση και εξηγουμε αλλο το 30 και 40 % στα 1000 ευρω και αλλο στα 2000 που θα πρεπει να πωλησει καποιος συμφωνα με τον κανονα της αγορας στα μεταχειρισμενα οπλα.Επικοινωνησα με καποιον κυριο που πωλει μια σουπερ σπορτ του 2006 και την εχει στην τιμη των 1650 ευρω.Την εποχη που την αγόρασε ειχε 1850 ευρω και προσπαθεί να χασει 200ευρω .Και αυτη ειναι μια προσωπικη επιλογη με την διαφορα οτι σε 2000 επισκεψεις ακομα δεν την εχει πωλησει.Για τον λογο αυτο πληρωνεις καποια επιλογη με 2 κριτηρια
ενα τι εχεις σκοπο να κανεις στο μελλον αν μεταπωλησεις συντομα η οχι και δευτερο τι ακριβως χρηση θα κανεις στο κυνηγι σου .Απλα πραγματα τουλαχιστον προσωπικα για μενα.
Σωστή τοποθέτηση... Τα εχω λαβει ολα υπόψιν...για αυτό κ έδωσα την παραπάνω τιμή... Κ αν είναι μπαγκλαμαν κ δε την πάρει αστην μεσα για τον ανιψιό...
 
ε ρε Γιαννη, γουστα ειναι αυτα..γι αυτο λεω αν θελει να φτασει εκει πανω...εξαλλου ειναι οπλα αποδεδειγμενα για μια ζωη..το πηρες και τελος...αξιζει η επενδυση νομιζω...αν παρεις ενα ποζε beretta, ενα 828 ή Browning δεν θα τα σκασεις χοντρα και θα το εχεις για παντα;....συν τη μεταπωλητικη αξια ενος τετοιου οπλου
Είμαι δύσκολα τώρα και είπα δε αγοράζω πάλι αυτογεμες μόνο όταν μπορέσω ένα perazzi μετάχειρισμενο αλλιώς θα χτύπαγα μια 1100 με 400 € χαρτί και σταθερή κανη 3* και στο κυνηγότοπο θα γινότανε (diamont,best ,gold,)και ότι άλλο γουστάρεις και θα ξεκολιαζε και τα πουλιά όπως και όπου.Γιατι η πολύ μόστρα είτε σε καραμπίνα είτε σε γυναίκα είναι πεταμένα λεφτά ,να μου πεις αν αυτό σου φτιάχνει τη ψυχολογία χαλάλι γιατί είναι πολύ σημαντικός παράγοντας να νιώθεις και όμορφα όχι μόνο να σκοτώνεις και να πηδάς .
 
Έχω βρει εδώ μια raffaello crio comfort από ένα κυνηγομάγαζο που την πουλάει ως ελαφρώς μεταχειρισμένη και έχω τις ενστάσεις μου οπότε κάθε γνώση ευπρόσδεκτη.
Ξεκινάω και απαριθμώ τις ανησυχίες μου.
1)Λέει πως είναι κυνηγημένη μόνο δυο σεζόν. Στη βάση υπάρχει ένα σημάδι σαν λεκές. Το έτριψα με το δάχτυλο από περιέργεια αλλά δεν έφευγε.
2)Τα πλαστικά έχουν τις φυσιολογικές φθορές λόγω της χρήσης της με το ''βελούδο'' τους να έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά σε μικρά σημεία.
3)Η κάννη έχει step rib από ανθρακόνημα και porting και από τις δυο μερές. Είναι εργοστασιακή ή μήπως την έχει πάρει από άλλο όπλο? Επίσης υπάρχει περίπτωση το porting να είναι aftermarket?
4)Η τιμή αυτόυ στα 1000 ευρώ.Αξίζει? και αν ναι να δοκιμάσω να παζαρέψω?
 
Έχω βρει εδώ μια raffaello crio comfort από ένα κυνηγομάγαζο που την πουλάει ως ελαφρώς μεταχειρισμένη και έχω τις ενστάσεις μου οπότε κάθε γνώση ευπρόσδεκτη.
Ξεκινάω και απαριθμώ τις ανησυχίες μου.
1)Λέει πως είναι κυνηγημένη μόνο δυο σεζόν. Στη βάση υπάρχει ένα σημάδι σαν λεκές. Το έτριψα με το δάχτυλο από περιέργεια αλλά δεν έφευγε.
2)Τα πλαστικά έχουν τις φυσιολογικές φθορές λόγω της χρήσης της με το ''βελούδο'' τους να έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά σε μικρά σημεία.
3)Η κάννη έχει step rib από ανθρακόνημα και porting και από τις δυο μερές. Είναι εργοστασιακή ή μήπως την έχει πάρει από άλλο όπλο? Επίσης υπάρχει περίπτωση το porting να είναι aftermarket?
4)Η τιμή αυτόυ στα 1000 ευρώ.Αξίζει? και αν ναι να δοκιμάσω να παζαρέψω?
Θέλει ψάξιμο σε οπλουργο ,το βελούδο εννοείς τη soft touch επίστρωση στα πλαστικά και κολλάει;Προσοχή μήπως με το πορτινγκ έχει γίνει και διεύρυνση κώνου.Η τιμη δεν είναι ευκαιρία,με κάτι επιπλέον παίρνεις τη νέα μοντεφελτρο αλλά και πόσα μοντέλα benelli καινούργια.
 
Δε νομίζω η rafaello crio comfort να εχει εργοστασιακο porting. Μηπως κάποιος το μαμησε το τφεκ;
Έχω βρει εδώ μια raffaello crio comfort από ένα κυνηγομάγαζο που την πουλάει ως ελαφρώς μεταχειρισμένη και έχω τις ενστάσεις μου οπότε κάθε γνώση ευπρόσδεκτη.
Ξεκινάω και απαριθμώ τις ανησυχίες μου.
1)Λέει πως είναι κυνηγημένη μόνο δυο σεζόν. Στη βάση υπάρχει ένα σημάδι σαν λεκές. Το έτριψα με το δάχτυλο από περιέργεια αλλά δεν έφευγε.
2)Τα πλαστικά έχουν τις φυσιολογικές φθορές λόγω της χρήσης της με το ''βελούδο'' τους να έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά σε μικρά σημεία.
3)Η κάννη έχει step rib από ανθρακόνημα και porting και από τις δυο μερές. Είναι εργοστασιακή ή μήπως την έχει πάρει από άλλο όπλο? Επίσης υπάρχει περίπτωση το porting να είναι aftermarket?
4)Η τιμή αυτόυ στα 1000 ευρώ.Αξίζει? και αν ναι να δοκιμάσω να παζαρέψω?
Θέλει ψάξιμο σε οπλουργο ,το βελούδο εννοείς τη soft touch επίστρωση στα πλαστικά και κολλάει;Προσοχή μήπως με το πορτινγκ έχει γίνει και διεύρυνση κώνου.Η τιμη δεν είναι ευκαιρία,με κάτι επιπλέον παίρνεις τη νέα μοντεφελτρο αλλά και πόσα μοντέλα benelli καινούργια.

Μπορει να το μαμησε καλα καλα, δεν του βγηκε οπως νομιζε και μετα ειπε να το ξεφορτωθει. Σε καθε περιπτωση αφου εχεις αμφιβολιες καντη με ελαφρα. Παρε κανα καινουργιο που λεει ο Παναγιωτης (Benelli I.h) Τα μεταχ. αν δεν εχεις δυνατοτητα να τα ελεγξεις απέφυγε τα. Απο τα 15 οπλα που εχω αλλαξει μεταχειρ. ηταν μονο 2. Μια 1100 και vitoria
 
Έχω βρει εδώ μια raffaello crio comfort από ένα κυνηγομάγαζο που την πουλάει ως ελαφρώς μεταχειρισμένη και έχω τις ενστάσεις μου οπότε κάθε γνώση ευπρόσδεκτη.
Ξεκινάω και απαριθμώ τις ανησυχίες μου.
1)Λέει πως είναι κυνηγημένη μόνο δυο σεζόν. Στη βάση υπάρχει ένα σημάδι σαν λεκές. Το έτριψα με το δάχτυλο από περιέργεια αλλά δεν έφευγε.
2)Τα πλαστικά έχουν τις φυσιολογικές φθορές λόγω της χρήσης της με το ''βελούδο'' τους να έχει αρχίσει να φεύγει σιγά σιγά σε μικρά σημεία.
3)Η κάννη έχει step rib από ανθρακόνημα και porting και από τις δυο μερές. Είναι εργοστασιακή ή μήπως την έχει πάρει από άλλο όπλο? Επίσης υπάρχει περίπτωση το porting να είναι aftermarket?
4)Η τιμή αυτόυ στα 1000 ευρώ.Αξίζει? και αν ναι να δοκιμάσω να παζαρέψω?
Οπως το περιγραφεις το θεμα εχω να πω το εξης.Η κανη πιθανον να εχει βαλει της super sport οσο αφορα τα πλαστικα και την φθορα στην βαση με 2 σαιζον κυνηγιου δεν πολυμεριζονται και δεν αλιωνεται η επεξεργασια της βασης στον βαθμο που παρουσιαζεις και το ετος κατασκευης πρεπει να ειναι απο το 2006 μεχρι το 2011 μια περιοδος που η benelli παρουσιασε σε καποια μοντελα της αυτα ακριβως τα θεματακια οπου στην συνεχεια αντεδρασε και διορθωσε στην παραγωγη της αυτες τις αστοχιες.Συμπερασμα δεν βλεπω ειλικρινη τα λογια και θα το εξεταζα σε οπλουργο για να ασφαλισω πιθανη αγορα.
 
Μια που αναφερομεθα σε αγορα θελω να μοιρασθω μαζι σας την απαντηση που μου εδωσε προσφατα ενας γνωστο καταστημα κυνηγετικών ειδων.Ζητησα την Μ2 comfort camo max 5 και μου απαντα δεν την εχω να σου πω ποσο ε χει.Ανοιγει τιμοκαταλογο της benelli μου την δειχνει και μου λεει η τιμη της ειναι 1823ευρω.Λεγω εγω μειον το 10% ποσο θα μου την δωσεις;Απαντα σε αυτην την εκδοση δεν εχει εκπτωση οσο λεει ο τιμοκαταλογος.Λεγω εγω μα καταστηματα την εχουν 1550ευρω.Λεγει αυτη ειναι η max 4 και δεν ειναι ιδιο προιον με την max 5 εξηγωντας τις διαφορες.Καλως.Εκανα την αναφορα αυτη για να θέσω προς σκεψη με ποιο τροπο μας οδηγουν στην ανατιμηση των προιοντων και οι εταιρειες κατασκευης οπλων αλλα και στην καταργγση τη οποιας εκπτωσης που μεχρι σημερα χρησιμοποιουσαν σαν ενα τρικ για να μας δελεασουν σε μια αγορα.Εγινε αγορα εκεινη την ημερα μιας breda B12i που πριν ενα μηνα ειχε 155ευρω λιγοτερο.Ας προσεχουμε απο εδω και περα να ειμαστε πολυ προσεκτικοι και εξεταστικοι στις αγορες μας.
.
 
Αν είχες φωτογραφίσει το πορτινγκ της κάνης θα σου πω έλεγα αν είναι εργοστασιακό η όχι,δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει κυνηγηθεί δύο σεζόν και να έχουν οποιοδήποτε θέμα τα κομφορντ,και δύσκολο να έχει κανη από ςς εάν δεν έχει τσοκ έσω έξω πάνω ή δεν ήταν παραγγελία με τέτοια κανη διότι η μπενελι μια περίοδο δεν πωλούσε Κριό κανες μόνες τους .
 
Έχω και το λινκ από την ιστοσελίδα που μου έδωσε. Το όπλο έχει καιρό που το είχα δει. Είχα πάει για να παραγγείλω την bellmonte 2 τον καιρό που είχε κοντά στα 820 και μου πρότεινε επίμονα το συγκεκριμένο...φυσικά και η τελική αγορά της bellmonte δεν έγινε από αυτόν για προφανή αίτια.
 
Θέλει ψάξιμο σε οπλουργο ,το βελούδο εννοείς τη soft touch επίστρωση στα πλαστικά και κολλάει;Προσοχή μήπως με το πορτινγκ έχει γίνει και διεύρυνση κώνου.Η τιμη δεν είναι ευκαιρία,με κάτι επιπλέον παίρνεις τη νέα μοντεφελτρο αλλά και πόσα μοντέλα benelli καινούργια.
To soft touch είχε σε μερικά σημεία χαθεί και ναι σαν να κολλούσε λίγο.
Μπορει να το μαμησε καλα καλα, δεν του βγηκε οπως νομιζε και μετα ειπε να το ξεφορτωθει. Σε καθε περιπτωση αφου εχεις αμφιβολιες καντη με ελαφρα. Παρε κανα καινουργιο που λεει ο Παναγιωτης (Benelli I.h) Τα μεταχ. αν δεν εχεις δυνατοτητα να τα ελεγξεις απέφυγε τα. Απο τα 15 οπλα που εχω αλλαξει μεταχειρ. ηταν μονο 2. Μια 1100 και vitoria
Όπως το λες ... θα τη κάνω ελαφρά μετά από αυτά που μου είπατε για να μην χτυπάω το κεφάλι μου αργότερα.
 
το soft touch αλλαξε και εγινε air touch οποτε τελος τα προβληματα....
Μακάρι γιατί εκτός από απροβληματιστα όπλα εκεί η benelli πήγε να κάνει το κάτι παραπάνω και έφαγε τα μούτρα της.Και άλλες εταιρείες οι οποίες δεν ήθελαν να φτηνοδειχνει το πλαστικό.
 
Αν είχες φωτογραφίσει το πορτινγκ της κάνης θα σου πω έλεγα αν είναι εργοστασιακό η όχι,δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει κυνηγηθεί δύο σεζόν και να έχουν οποιοδήποτε θέμα τα κομφορντ,και δύσκολο να έχει κανη από ςς εάν δεν έχει τσοκ έσω έξω πάνω ή δεν ήταν παραγγελία με τέτοια κανη διότι η μπενελι μια περίοδο δεν πωλούσε Κριό κανες μόνες τους .
Η κανη της ςς περνει και τα εσω crio μην το ξεχνας αυτο τα δε δικα της εσω- εξω κρατουνται η πωλουνται ευκολα ξεχωριστα διοτι αποδιδουν καλα.Γνωριζω καποιον που πωλησε την κανη της ςς και εχει βαλει στο οπλο του 66cm απο την rafaello crio εχοντας επανω τα τσοκ της ςς.Το δε πορτιγκ οι δικοι μας καλλιτέχνες εχουν κατασκευασει ακριβως αντιγραφη της ςς σε κανες και δεν περνεις χαμπαρι.
 
"Κατάσταση άριστη" δεν είναι με την καμία. Είμαστε πολύ ευγενικοί με τους μαγαζάτορες. >Παλιότερα θυμάμαι συμπεριφέρονταν σαν να σου έκαναν και χάρη. Ήμουν και πιτσιρικάς και ψάρωνα. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια είχα πάει στοκ καλκα στην Αθηνάς και στο υπόγειο που είχε όπλα ήταν ενας γέρος που μόνο που δε με εστειλε στο διάολο. Ασχολούνταν με κατι αλλα μπαρμπαδια και εμενα με ειχε χεσμένο. Είχα παει πρωτος απο αυτούς, να πω. Ηθελα να παρω μια καραμπινα αλλα δεν ηξερα και ηθελα να με κατευθυνει. Μου εδωσε μια μπενελι και μου ειπε να επωμισω μπροστα απο ενα καθρεφτη και να διαπιστωσω αν μου καθεται. Άσχετος εγω δεν ηξερα τι να κοιταξω. Καταλαβα κιολας οτι ψιλογελουσαν με μενα. Περιμενα και αφου εφυγαν αυτοι που ειχαν κατεβάσει σχεδον ολα το οπλα απο τον οπλοβαστο και δε πηραν τιποτα, αποφασισε να μου δωσει σημασια. Τότε βγαζω απο την τσέπη ενα πακετο πεντοχιλιαρα και του ειπα αυτα θα τα αφηνα εδω. Και έφυγα.
Ηταν λεφτα απο τους πρωτους μου μισθους και οικονομιες 250000 δρχ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top