Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ευρυπιδη σε ποιο θεμα παιζει μονη της;
απ αυτα που εχω δει σε συγκριση με ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΜΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ σε συγκεντρωση και φονικοτητα αλλα και σε ποιοτητα τουφεκιας. το εχω δει και στο σκοπευτ. τοσο στον πινακα οταν την συγκρινα με τη beretta οσο και στο θηραμα
 
απ αυτα που εχω δει σε συγκριση με ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΙΚΙΕΣ ΜΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ σε συγκεντρωση και φονικοτητα αλλα και σε ποιοτητα τουφεκιας. το εχω δει και στο σκοπευτ. τοσο στον πινακα οταν την συγκρινα με τη beretta οσο και στο θηραμα
Ευρυπιδη εχω ακουσει οτι εχει καλη καννη οντως αλλα το θεμα αξιοπιστιας δεν παιζει κανενα ρολο;οι αμερικανοι ειναι χαζοι που πληρωνουν τα τριπλα λεφτα για να παρουν μπενελι απ το να παρουν remington?
 
Ευρυπιδη εχω ακουσει οτι εχει καλη καννη οντως αλλα το θεμα αξιοπιστιας δεν παιζει κανενα ρολο;οι αμερικανοι ειναι χαζοι που πληρωνουν τα τριπλα λεφτα για να παρουν μπενελι απ το να παρουν remington?
ηλια θα σου ξαναπω για την δικη μου 11-87.τ οπλο το κρατησα περιπου 4 χρονια. κυνηγησα περιστασιακα περδικα και ορτυκι και τακτικα αγριοπεριστερα τρυγονια και πολυυυυυυ τσιχλα. ποτε δεν ειχα εμπλοκη ποτε δεν εσπασε η ουρα που ακουμπαει το κλειστρο και γενικα δεν ειχα κανενα προβλημα.το λαστιχακι το αλλαξα μια φορα μονο γιατι στα 2 1/2 χρονια περιπου χαλαρωσε. να προσθεσω οτι στην 4ετια εριχνα ενδιαμεσα και στο σκοπευτηριο. ο μονος λογος που την εδωσα ηταν οτι μετα απο καθε κυνηγι αν και η διαδικασια ηταν του 5λεπτου επρεπε να καθαριστει η καννη κι εγω πιεζομουνα απο χρονο γιατι ειχα και τα δρομολογια. στο ενδιαμεσο ειχα κανονισει να παρω και την 391 πισω και δεν με πολυενοιαζε αλλιως δεν θα την εδινα. ξαναλεω ομως οτι στο βαλτο τα πραγματα αλλαζουν. ισως εκει οι αμερικανοι ψαχνουν την απλοτητα κσι την χρηστικοτητα της benelli σε σχεση με τη rem.προσωπικα η 11-87 ηταν οτι καλυτερο εβαλα ποτε στα χερια μου. ισως αν καμμια φορα κυνηγησεις ποτε με rem καταλαβεις αυτο που γραφω. ειναι αλλο οπλο. και κλεινοντας να πω οτι το swing της rem δεν το εχουν πολλα οπλα οπως και την ευκολια στο κοντακι της
 
οι αμερικανοι ειναι χαζοι που πληρωνουν τα τριπλα λεφτα για να παρουν μπενελι απ το να παρουν remington?

Οι πωλησεις της Benelli στην Αμερικη με εξαιρεση SBE II και Μ2 πανε απο το κακο στο χειροτερο, η εταιρεια καταγραφει ζημιες εδω και χρονια. Επειδη κανει ακριβως τα τριπλα λεφτα ο Αμερικανος απλα δεν το αγοραζει και ας ειναι καλο το οπλο. Καραμπινες πανω απο 1000 δολλαρια στην Αμερικη δεν πωλουνται γενικα ευκολα. Η Remington απο την αλλη κατεχει το ρεκορ πωλησεων στην ιστορια του λειοκαννου με την 870, το ρεκορ πωλησεων στην ιστορια του αυτογεμους με τη 1100 και παει να το σπασει τωρα με τη V3 εχοντας πωλησει πανω απο 100000 οπλα αυτο το χρονο μονο. Ολα τα καινουργια λανσαρισματα καραμπινας τωρα στην Αμερικη κοντα στο χιλιαρικο θα κινηθουν τα επομενα χρονια, αφηνοντας ομως παραθυρο σε οποιον θελει ποιοτικοτερα υλικα και ειναι διατεθιμενος να πληρωσει να παει στο custom shop. Στις ακριβες καραμπινες οπως ολοι εχεται παρατη
ρησει πλεον οι εκπτωσεις ειναι γενναιες γιατι ο κοσμος δεν αγοραζει. Η Βenelli θα παρουσιασει τη νεα καραμπινα της την επομενη βδομαδα στο Las Vegas, περιμενω να πατησει στην επιτυχια της SBE II και η τιμη που θα ανακοινωσει θα ειναι σημαδιακη για την πολιτικη που θα ακολουθησει.
 
Παιδια η αποψη μ ειναι οτι ολα τα οπλα ειναι καλα.απλα απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι εταιρειες οπως benelli berrta k browning ειναι πιο αξιοπιστες σε θεμα υλικων..φιλος μ πολυ καλος πηρε φρανκι φαστ προ κ του εσπασε ενα σιδερακι στην παπια με αποτελεσμα να παιζει η παπια τωρα.μπορει κ τυχαιο γεγονος.ο κολλητος μ με browning στο κυνηγι πχ κανει παππαδες οπως κ ενας γνωστος με m2...δν σημαινει ομως οτι τα υπολοιπα οπλα δν κανουν.δηλ μπορει καποις να βαλει το χερι στη φωτια οτι πχ το καρλσον τσοκ ειναι καλυερο απο το briley πχ η οποιοδηποτε αλλο;;;ειναι πολυ δυσκολο να το πεις αυτο.αφηστε τι λενε οι εταιριες...ο καθενας παιρνει οπλο μεχρι εκει που βασταει η τσεπη του εγω πιστευω κ αν μπορεσεις κ βρεις ενα αξιοπιστο φυσιγγι κ οχι της πλακα κ το φερεις κ το οπλο στα μετρα σ μετα αποβκαποια κυνηγια θα εισαι μια χαρα...τωρα τα υπολοιπα για μενα ειναι τριχες.ενταξει αν εχουμε φτασει σε επιπεδο που θελουμε να παμε για πρωταθλητισμο στη σκοποβολη εκει αλλαζει το θεμα..γι αυτο συνιστω ψυχραιμια κ δν χρειαζεται να γινονται παρεξηγησεις για το ποιο οπλο εχει καλυτερη καννη μεγαλυτερο αυλο κ καλυτερο "αορτηρα"...καλα κθνηγια με υγεια φιλαρακια ν..
 
Παιδια η αποψη μ ειναι οτι ολα τα οπλα ειναι καλα.απλα απο προσωπικη εμπειρια θεωρω οτι εταιρειες οπως benelli berrta k browning ειναι πιο αξιοπιστες σε θεμα υλικων..φιλος μ πολυ καλος πηρε φρανκι φαστ προ κ του εσπασε ενα σιδερακι στην παπια με αποτελεσμα να παιζει η παπια τωρα.μπορει κ τυχαιο γεγονος.ο κολλητος μ με browning στο κυνηγι πχ κανει παππαδες οπως κ ενας γνωστος με m2...δν σημαινει ομως οτι τα υπολοιπα οπλα δν κανουν.δηλ μπορει καποις να βαλει το χερι στη φωτια οτι πχ το καρλσον τσοκ ειναι καλυερο απο το briley πχ η οποιοδηποτε αλλο;;;ειναι πολυ δυσκολο να το πεις αυτο.αφηστε τι λενε οι εταιριες...ο καθενας παιρνει οπλο μεχρι εκει που βασταει η τσεπη του εγω πιστευω κ αν μπορεσεις κ βρεις ενα αξιοπιστο φυσιγγι κ οχι της πλακα κ το φερεις κ το οπλο στα μετρα σ μετα αποβκαποια κυνηγια θα εισαι μια χαρα...τωρα τα υπολοιπα για μενα ειναι τριχες.ενταξει αν εχουμε φτασει σε επιπεδο που θελουμε να παμε για πρωταθλητισμο στη σκοποβολη εκει αλλαζει το θεμα..γι αυτο συνιστω ψυχραιμια κ δν χρειαζεται να γινονται παρεξηγησεις για το ποιο οπλο εχει καλυτερη καννη μεγαλυτερο αυλο κ καλυτερο "αορτηρα"...καλα κθνηγια με υγεια φιλαρακια ν..
Ακριβως ετσι ειναι , εδω και οι επαγγελματιες εχουν 4-5 διαφορετικες εταιρειες που ριχνουν, αν πχ η BERETTA ηταν η top ...ποιος ο λογος να ρισκαρει ο αλλος να χασει για να κρατα perazzi ?
να μας ερχεται σωστα το οπλο θελουμε και να μην δημιουργει προβληματα , αλλιως μεχρι τα 40-45μ με σωστο φυσιγγι, το ιδιο θα πεσει και το ιδιο απασιμο θα κανει ο δισκος. το οτι ριξαμε δυο οπλα με 2 ιδια φυσιγγια σε ενα πινακα 1 ΜΟΝΟ ΒΟΛΗ δεν λεει απολυτος τιποτα, και ποιος εχει μετρησει αυλο τσοκ και καννης ??? κανεις ή εστω ελαχιστοι ειδικα καννης που αυλομετρο ελλαδα εχουν μονο ελαχιστοι οπλουργοι , αρα ριχνω εγω με το benelli vs beretta με 3* (θεωρητικα) και στην πραγματικοτητα π.χ. το benelli ειναι 3,5* και το beretta 2,5* ....αρα τι συγκρινουμε?
 
Στα 1900 USD (μαυρη) με 2000 USD (camo) η τιμη του. Αν ελθει ποτε Ελλαδα θα θελουν τουλαχιστον 2500 Ευρω. Το μονο καλο με ολα τα οπλα τωρα, αποταν αρχισε η Ρεμινγκτον να δινει ισοβια εγγυηση στα μοντελα της ακολουθουν οι υπολοιποι με πολλα χρονια εγγυηση. Τωρα η Benelli δινει 10 χρονια εγγυηση στην Αμερικη. Δυστυχως στην Ευρωπη δεν προβλεπεται να αυξησουν τα χρονια εγγυησης, μονο Αμερικη. Η Ρεμι η μαλλον ο αντιπροσωποσ της εδω μονο 2 χρονια μου εδωσε στην Ελλαδα
 
σαν νεο μοντελο ...τι νεο εχει? το σχεδιο μονο δε προσφερει κατι !! Μιας που δε σκοτωνουν τα Benelli ειπαν να τα κανουν με αγριο Look μηπως και πεφτουν απο φοβο τα παπια :-)
 
σαν νεο μοντελο ...τι νεο εχει? το σχεδιο μονο δε προσφερει κατι !! Μιας που δε σκοτωνουν τα Benelli ειπαν να τα κανουν με αγριο Look μηπως και πεφτουν απο φοβο τα παπια :)
EEEEEE!!!!! Οχι και δεν σκοτονουν.Βελτιοση ειπαμε.
 
κάποιος έλεγε κάτι παρόμοιο Τόλη σε μια ομάδα του φουμπου και διάβαζαν και επιρρεπή άτομα ,,,,,μάλιστα θυμάμαι ο ένας είχε προσφερθεί να στηθεί στα 40 μέτρα να του ρίξουν με benelli γιατί ήταν σίγουρος πώς δεν σκοτώνει το όπλο,,,,,,,δεν έχει απαντήσει από τότε και ανησυχώ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top