Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
καποιος να μου θυμισει γιατι γερναω και χανω τη μνημη μου τι καννη εχει βαλει ο milvus στην μπενελι και γιατι?????????????? ρωταω να μας απαντησει ο τολης ο επιστημονας της βλητικης
 
Βασιλη συμφωνω αλλα ο συναδελφος δεν αναφερε πωσ νιωθει για το οπλο του ..απλα οτι τα βερεττα και ρεμ μαμανε και τα αλλα οχι .... ωραια και εγω εχω audi και λεω οτι παταω τις μερσεντες ..αρα μην ξαναπαρει κανεις μερσεντες ειναι για τα μπαζα.

Επιμένω ότι στον γραπτό λόγο οφείλουμε να μπαίνουμε ΚΑΙ στη θέση αυτών που διαβάζουν τα γραπτά μας.......Αυτός θεωρώ ότι είναι ο τρόπος να αποφεύγονται δημόσιες αντιπαραθέσεις.....Εάν υπάρχει λόγος περαιτέρω εξηγήσεων παρακαλώ να επιλεγεί η μέθοδος των προσωπικών μηνυμάτων.....
 
καποιος να μου θυμισει γιατι γερναω και χανω τη μνημη μου τι καννη εχει βαλει ο milvus στην μπενελι και γιατι?????????????? ρωταω να μας απαντησει ο τολης ο επιστημονας της βλητικης

Ευρυπίδη, η Διαχειριστική Ομάδα θα επιληφθεί της κατάστασης.........μή μας πέρνεις τα οφίτσια, δώσαμε πραγματικό αγώνα να τα διατηρήσουμε...sarcastic.
 
δεν νομιζω οτι εχω να εξηγησω κατι σε καποιον. μια αποψη εξεφρασα και δεχτηκα ειρωνεια.θα μπορουσα να ειχα παρει αλλη απαντηση
 
Επειδη δεν εχω την εμπειρια που εχετε τα περισσοτερα παιδια εδω μεσα ,εχω να κανω καποιες ερωτησεις που ισως σασ φανουν αφελεις. Ti παραπανω εχουν οι καννες απο rem και απο mosberg απο τις υπολοιπες.? Εχουν καλυτερα μεταλλα?Και αν ναι, τοτε γιατι η benelli και οι αλλες ετασιριες δεν βαζουν το ιδιο υλικο. Εχουν μεγαλυτερο αυλο και κωννο προσαρμογης τοτε γιατι η benelli δεν τον υιοθετει ωστε να φτιαξει την τελεια καραμπινα? Οταν ενα οπλο που ερχεται απο την αμερικη και κοστιζει 800ε στον καταναλωτη πιστευεται οτι το υλικο κατασκευης της καννης ειναι τιποτα τρομερο? Mηπως ολα αυτα ειναι ενςα μυθος που τον εφτιαξαν καποιοι για τους δικους τους λογους ?
 
Εγω παντως και μπαζουκας να μου εδιναν τη benelli δεν τη συγκρινω. Καθεστε ολοι και γραφεται για κονους για τσοκ για αυλους και δεν ξερω τι αλλο για να δειτε διαφορα απο τα ποσα μετρα και μετα? Γιατι εγω λεω ξεκαθαρα οτι απο 45 μετρα (μια πολυκατοικια τετραοροφη εχει το πολυ 25 μετρα υψος... για σκεφτειται μια τσιχλα στο υψος της πολυκατοικιας και μετα μιλαμε για καταλαβουμε ποσα εινα 45 μετρα) και μετα και αντε 10-15 μετρα το πολυ ακομη δεν ντουφεκας με ποσοστο επιτυχιας πανω απο 15%,και δεν πρεπει να ριχνουμε.Σε αυτα τα μετρα ολα τα οπλα ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα ειται εχουν 100 euro ειτε 100000 euro τα υοολοιπα ειναι καθαρο μαρκετινγκ και φινετσα...
 
Επειδη δεν εχω την εμπειρια που εχετε τα περισσοτερα παιδια εδω μεσα ,εχω να κανω καποιες ερωτησεις που ισως σασ φανουν αφελεις. Ti παραπανω εχουν οι καννες απο rem και απο mosberg απο τις υπολοιπες.? Εχουν καλυτερα μεταλλα?Και αν ναι, τοτε γιατι η benelli και οι αλλες ετασιριες δεν βαζουν το ιδιο υλικο. Εχουν μεγαλυτερο αυλο και κωννο προσαρμογης τοτε γιατι η benelli δεν τον υιοθετει ωστε να φτιαξει την τελεια καραμπινα? Οταν ενα οπλο που ερχεται απο την αμερικη και κοστιζει 800ε στον καταναλωτη πιστευεται οτι το υλικο κατασκευης της καννης ειναι τιποτα τρομερο? Mηπως ολα αυτα ειναι ενςα μυθος που τον εφτιαξαν καποιοι για τους δικους τους λογους ?

εκτιμώ ότι οι διαφορές είναι μικρές και δύσκολα αποδεικνύεται η ανωτερώτητα μιας κατασκευής.....δεν παύουν όμως να είναι προιόντα βιομηχανικής παραγωγής όπου το μάρκετινγκ παίζει βασικό ρόλο εκθειάζοντας κάθε μικρή βελτίωση......
 
Από τη μικρή μου εμπειρία νομίζω ότι με το κατάλληλο τσοκ και φυσίγγι όλα τα λειόκαννα της αγοράς πάνω κάτω κάνουν την ίδια δουλειά. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα και το βασικότερο πόσο μας έρχεται ένα τουφέκι από θέμα μέτρων. Τις λεπτομέρειες σε όποιες διαφορές απόδοσης- αν υπάρχουν - λογικά τις καταλαβαίνουν κάποιοι που το έχουν πάει σε άλλο επίπεδο, βλέπε π.χ. σκοπευτές
 
Επιστημονικές μετρήσεις υπάρχουν στις εταιρίες όπλων, δεν γίνεται να μην υπάρχουν, η Remington διαλαλεί γιατί κατέχει το ρεκόρ βολής στα 71 μέτρα σε μεταλλικό ομοίωμα λαγού με 10-11 σκάγια ικανά να τον σκοτώσουν. Όλες οι μετρήσεις ειναι κατοχυρωμένες όλων των εταιριών. Η αίσθηση του κάθε κυνηγού και με τις απλές πρακτικές του στον στόχο και στο θήραμα τον φέρνει πιο κοντά στο όπλο.
 
Επιστημονικές μετρήσεις υπάρχουν στις εταιρίες όπλων, δεν γίνεται να μην υπάρχουν, η Remington διαλαλεί γιατί κατέχει το ρεκόρ βολής στα 71 μέτρα σε μεταλλικό ομοίωμα λαγού με 10-11 σκάγια ικανά να τον σκοτώσουν. Όλες οι μετρήσεις ειναι κατοχυρωμένες όλων των εταιριών. Η αίσθηση του κάθε κυνηγού και με τις απλές πρακτικές του στον στόχο και στο θήραμα τον φέρνει πιο κοντά στο όπλο.

συμφωνώ, αλλά τα ασφαλή, αξιόπιστα συμπεράσματα βγαίνουν όταν συγκρίνεις ταυτόχρονα τα προιόντα που "διαγωνιζονται"........
η κάθε εταιρεία έχει πάρα πολλούς λόγους να διαφημίζει μόνο τα δικά της προιόντα ή μόνο τα αποτελέσματα που την εξυπηρετούν, καλύπτοντας εντέχνως κάποιες λεπτομέριες.....
 
συμφωνώ, αλλά τα ασφαλή, αξιόπιστα συμπεράσματα βγαίνουν όταν συγκρίνεις ταυτόχρονα τα προιόντα που "διαγωνιζονται"........
η κάθε εταιρεία έχει πάρα πολλούς λόγους να διαφημίζει μόνο τα δικά της προιόντα ή μόνο τα αποτελέσματα που την εξυπηρετούν, καλύπτοντας εντέχνως κάποιες λεπτομέριες.....

Σίγουρα η ταυτόχρονη σύγκριση θα σου δώσει ατού επιλογής, αν μου επιτρέπεις η πίτα ειναι μια και πρέπει να χωρέσουν όλες οι εταιρίες.
Ο κυνηγός (ο άνθρωπος) έχει αναπτύξει το συναίσθημα για να καλύψει τα φυσιολογικά κενά του απέναντι στους νόμους της φύσης. Στην περίπτωση του κυνηγιού νομίζω πέφτει μέσα με ολα αυτά που νιώθει, την κουράσει, την στρατηγική να πιάσει το θήραμα, το φυσίγγι, την παρέα, το σκυλί. Στο κυνήγι ειναι βασική αρχή νομίζω. Ξέρω καλά το νόμο του Gauss πάνω στη βλητικότητα δεν χρειάζεται στην παρούσα φάση, ένας κυνηγός δάσκαλος ας τον εξηγήσει στους μαθητές του δεν αντιλέγω.
 
Παιδια επειδη αναφερθηκε το ονομα μου παραθετω την προσωπικη μου αποψη οπως την εγραψα εδω μεσα πριν περιπου ενα χρονο.
Δεν νομιζω οτι αξιζει να τσακωνομαστε, πολλα πραγματα ειναι υποκειμενικα. Οπως εμενα μου αρεσει η καννη της Remi και θα συνεχιζω
να κυνηγαω με αυτη καποιος αλλος προτιμα Benelli, Beretta, Browning, Winchester, Perrazi, Purdey κλπ.

Φετος η Remington γιορταζει 200 χρονια λειτουργειας και το γεγονος αυτο εφερε στο μυαλο μου ολες τις συγκινησεις που ενοιωσα χρησιμοποιωντας προιοντα της συγκεκριμενης εταιρειας απο την παιδικη μου ηλικια ακολουθωντας τον πατερα μου συνεχεια στο κυνηγι. Η ετοιμασια της ζωνης ηταν εφαμιλλη ιεροτελεστιας για μενα και πιανοντας και μονο τα χοντρα νουμερα της με επιανε ριγος. Μεγαλωμενος διπλα σε λιμνοθαλασσα και κυνηγωντας διπλα σε λιμνη τα χοντρα παντα χρειαζοταν. Και ο συσχετισμος του πρασινου φυσιγγιου που εβαζε ο πατερας μου στο δικαννο του οταν επεφτε κανενα παπι με τα αποτελεσματα που επερνε μου δημιουργησε αυτοματα αυτη την ευφορια. Οταν αρχισα επισημα να κυνηγαω το πρωτο μου οπλο ηταν η 110ο δωρο του πατερα μου με 76 εκ καννη full choke. Κυνηγουσα τα παντα με αυτην χωρις να γκρινιαζω. Αγορασα 5 χρονια αργοτερα καννη πολυτσοκ και νομιζα οτι παρανομουσα, λογω μεγαλυτερων επιτυχιων στα κοντινα πουλια. Το οπλο το ειχα κανει καινουργιο μερικα χρονια απο τα ανταλλακτικα που του ειχα αλλαξει και ομως δεν το αλλαζα με τιποτα. Το τι οπλα μου προτειναν φιλοι μου για δοκιμη δεν λεγεται, με ολα σκοτωνα, αλλα αυτη τη τουφεκια που βγαζει η Remington δεν τη βρηκα πουθενα. Καποια στιγμη μετα απο πολλα χρονια αλλαξα οπλο, χαρηκα την αξιοπιστια μιας Benelli, μου ελειψε ομως αυτη η απαραμιλλη τουφεκια που μονο οσοι εχουν βιωσει τη Remington μπορουν να καταλαβουν. Πολλοι εχουν πει οτι οποιος εχει κυνηγησει Remington θα γυρισει παλι εκει, αφου κανει τον κυκλο του. Επεστρεψα εκει με καννη απο 870 σε βαση Benelli και ξαναβρηκα αυτο που εψαχνα και με το παραπανω. Και φετος θα γιορτασω τα 200 χρονια της Remington αγοραζοντας τη V3, ισως το τελευταιο μοντελο αυτογεμους που θα κυκλοφορησει με αχρωμιωτη καννη. Χρονια σου πολλα Remington και σε ευχαριστω γι ολα οσα βιωσα στους κυνηγοτοπους με τα προιοντα σου.
 
Ειμαι 35 πρωτο ολο μολις εβγαλα αδεια το 1999 ηταν μια 1100 η οποια φετος κλεινει τα 40 χρονια της 65εκ 4* σταθερο ενα μειον μονο το βαρος της τουφεκια δηλητηρικ χωνευε ολα τα φυσιγγια χωρις ιδιοτροπιες που και που κ
Καμοια εμπλοκη οταν φαγωνονταν τα ο ρινγκ η ηταν ακαθαριστη με ελαφρες γομωσεις εχω στο προγραμα να της κανω ενα γερο λιφτιγκ μαλλον προς κερακοτε...
Το 2003 αγορασα τη benelli crio αλλαξα καμποσα τσοκ δοκιμασα πολλα φυσιγγια σκοτωμα ρεμικτον δεν εκανε,το 2009 της φορεσα πανω μια καννη breda και μαρεσε;)
Απο περισυ εγινα και κατοχος μιας Α400 την εχω ριξει καμια 15αρια φορες σε τσιχλες το σκοτωμα της ανωτερο της κριο και θεωρω οτι πλησιαζει πολυ την τουφεκια της ρεμικτον θεωρω ομως οτι οι τουφεκιες της αχρωμιωτης καννης της ρεμι ειναι το κατι αλλο.
Προσωπικες Αποψεις και πραγματα που εχω δει με τα ματια μου
 
Ειμαι 35 πρωτο ολο μολις εβγαλα αδεια το 1999 ηταν μια 1100 η οποια φετος κλεινει τα 40 χρονια της 65εκ 4* σταθερο ενα μειον μονο το βαρος της τουφεκια δηλητηρικ χωνευε ολα τα φυσιγγια χωρις ιδιοτροπιες που και που κ
Καμοια εμπλοκη οταν φαγωνονταν τα ο ρινγκ η ηταν ακαθαριστη με ελαφρες γομωσεις εχω στο προγραμα να της κανω ενα γερο λιφτιγκ μαλλον προς κερακοτε...
Το 2003 αγορασα τη benelli crio αλλαξα καμποσα τσοκ δοκιμασα πολλα φυσιγγια σκοτωμα ρεμικτον δεν εκανε,το 2009 της φορεσα πανω μια καννη breda και μαρεσε;)
Απο περισυ εγινα και κατοχος μιας Α400 την εχω ριξει καμια 15αρια φορες σε τσιχλες το σκοτωμα της ανωτερο της κριο και θεωρω οτι πλησιαζει πολυ την τουφεκια της ρεμικτον θεωρω ομως οτι οι τουφεκιες της αχρωμιωτης καννης της ρεμι ειναι το κατι αλλο.
Προσωπικες Αποψεις και πραγματα που εχω δει με τα ματια μου
κι αλλοι τα εχουμε δει αλλα εμεις που δεν εχουμε κυνηγησει αλλου και ας εχουμε παει σε σκοπευτηρια και πινακες και ας κυνηγαμε χρονια δεν ξερουμε. αυτα και γεια σας. αυριο η οποτε παλι. εννοειται βεβαια οτι συμφωνω μαζι σου 100%
 
Μια απορία, όπλα αλλάξατε το κοντάκι το φέρατε στα μέτρα σας ? μήπως τελικά σκότωνε το κοντάκι και όχι η κάνη ?
τασο το κοντακι επιμηκυνθηκε αλλαξα κλιση και ηρθε στα μετρα μου λιγο αφοτου την πειρα;)
 
Παναγιώτη κάτοχος 2 Benelli δεν έχω πρόβλημα με τα βλητικά τους. Τα μέτρα είναι το σημαντικό στο όπλο ΧΩΡΙΣ να απορρίπτω και τις περιπτώσεις κάποιες κάνες για κάποιους λόγους να μην αποδίδουν καλά. Για την Α400 είχα ακούσει ότι κάνει ΠΑΠΠΑΔΕΣ, αλλά όταν έπεσε στα χέρια μας και δοκιμάστηκε στον πίνακα ΔΕΝ, ήταν αυτό που ακουγόταν.
 
Δεν μπορεί ενα βιομηχανικό προιόν να βγει πάρα πάρα πολύ εκτός προδιαγραφών....εγώ απλά σημειώνω οτι το κάθε εργοστάσιο υπερ-εκθέτει τις δυνατότητες της δικής του, κατασκευής..
Θεωρώ λοιπόν ότι , όλα είναι "καλά" όπλα και οι αξιοσημείωτες διαφορές είναι ευδιάκριτες μόνο στους υπερβολικά μυημένους...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top