Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δε ξερω αν της φτιαχνει μονο η "μαμα" Beretta ... και αν ναι γιατι δεν βαζουν ΙΔΙΕΣ (αν της Beretta ειναι καλυτερες), απ οτι διαβαζα της "Power bore" σειρας καννες τις φτιαχνοι η Benelli. Τωρα αν "φτιαχνει" μονο τα σχεδια αυτο αλλαζει :)
Βλεποντας το βιντεο του Randy ... και ΑΝ με το V3 εριχνε τα ιδια 32αρια στο βιντεο του, φιλε ειναι εμφανες οτι το SBE εχει μικροτερο λακτισμα και αναπηδηση καννης ...βαλτα να δεις συγχρονος και πες μου. Βεβαια η ερωτηση ειναι ... γιατι να δωσει $2000 (σκαρτα) για ενα μαμα οπλο ο Αμερικανος αν η αγορα θελει οπλα στο $1000 ? και αν ξεκινα απο $2000 +- , αν γινει tuned απο τον RR .... ποσο θα φθασει $3000 ?

Τολι οτι τις φτειαχνει η Beretta τωρα ειμαι σιγουρος. Οτι το σχεδιο μπορει να ερχεται απο την Benelli μπορει. Αρκει μια συγκριση με μετρησεις σε καννη Benelli με συμβατικη Beretta για να δουμε αν υπαρχουν διαφορες στη γεωμετρια της καννης. Το μεγαλο πλεονεκτημα της Benelli ειναι στο design. Σε πολλα τμηματα του οπλου δουλευει πολυ outsourcing
 
Πιστεύω ότι μια πρόχειρη λύση είναι αν κάποιος έχει την καινούργια benelli power bore να μας πει πως είναι σε ποιότητα εν σύγκριση με τις παλαιότερες αλλά και βλητικα μια φωτο σε ένα πίνακα ή χαρτόνι για να μπορούμε να βάλουμε κάποια συμπεράσματα όσο αφορά την κάνη.
 
Χθες πέρασα απο τον κ Ψυλλάκη και φτιάξαμε τα μέτρα της benelli! Πριν κανει το οτιδήποτε μου ειπε οτι βαρούσα οπου ναναι αφου το ματι μπυ ειχε περάσει ουσιαστικά δεξια! Εκανε δουλίτσα, μου εξήγησε τι θελει να βλεπω απο θεμα ρίγας και πλεον εχω ενα οπλο με μέτρα υα οποια δεν εχω κυνηγήσει ποτε ξανα! Στα μπασίματα που το κυνήγησα το οπλο 2 φορες ειχα γενικα άσχημα αποτελέσματα, θα δουμε άμεσα το ΣΚ τι κάναμε! Ελπιζω να εχουν παει ολα καλα!
 
Χθες πέρασα απο τον κ Ψυλλάκη και φτιάξαμε τα μέτρα της benelli! Πριν κανει το οτιδήποτε μου ειπε οτι βαρούσα οπου ναναι αφου το ματι μπυ ειχε περάσει ουσιαστικά δεξια! Εκανε δουλίτσα, μου εξήγησε τι θελει να βλεπω απο θεμα ρίγας και πλεον εχω ενα οπλο με μέτρα υα οποια δεν εχω κυνηγήσει ποτε ξανα! Στα μπασίματα που το κυνήγησα το οπλο 2 φορες ειχα γενικα άσχημα αποτελέσματα, θα δουμε άμεσα το ΣΚ τι κάναμε! Ελπιζω να εχουν παει ολα καλα!
Μάλλον όταν εσύ έφευγες εγώ ερχόμουνα (8 παρά το απόγευμα)
 
Ακουςα να λεει για καποιον τασο όντως! Παραλίγο και θα τα λέγαμε!! Αν δεν σου εκανε καλη δουλεια θα παμε να τον βρούμε μαζι .sarcastic.
Σε είδα την ώρα που έφευγες και σκέφτηκα ότι αυτό το πρόσωπο σίγουρα το έχω δει σε φωτό στο HL. Χθες πήραν φωτιά οι ράσπες, 10 παρά έφυγα από εκεί και μετά τη δοκιμή .hunter. θα έχει και συνέχεια αλλά που θα πάει, δεν είναι στο χέρι του να μην έρθει (το χέρι του κοντακιού .sarcastic.)


Σόρυ για το οφ τοπικ!
 
Αγόρασα ένα επανατατικό ελατήριο για το Benelli από τον Καλκατζάκο. Το ελατήριο μου είπε ότι είναι της Benelli και έλεγξε μπροστά μου τον κατάλογο για να δει αν ήταν το κατάλληλο για το δικό μου μοντέλο.
Έλυσα το όπλο για να το αντικαταστήσω. Με έκπληξη μου όμως βλέπω ότι το καινούργιο ελατήριο είναι πιο κοντό από το ελατήριο της μάνας του. Θα περίμενα το αντίθετο ή έστω να έχουν ίδιο μήκος.

Έχει κάποιος εμπειρία από τα ελατήρια αυτά; Να προχωρήσω στην αντικατάσταση ή θα είναι το όπλο χειρότερο από πριν;
Καμιά ιδέα;

Δείτε στην εικόνα τη διαφορά μήκους των δύο ελατηρίων.

DSC00920.jpg
 
Αγόρασα ένα επανατατικό ελατήριο για το Benelli από τον Καλκατζάκο. Το ελατήριο μου είπε ότι είναι της Benelli και έλεγξε μπροστά μου τον κατάλογο για να δει αν ήταν το κατάλληλο για το δικό μου μοντέλο.
Έλυσα το όπλο για να το αντικαταστήσω. Με έκπληξη μου όμως βλέπω ότι το καινούργιο ελατήριο είναι πιο κοντό από το ελατήριο της μάνας του. Θα περίμενα το αντίθετο ή έστω να έχουν ίδιο μήκος.

Έχει κάποιος εμπειρία από τα ελατήρια αυτά; Να προχωρήσω στην αντικατάσταση ή θα είναι το όπλο χειρότερο από πριν;
Καμιά ιδέα;

Δείτε στην εικόνα τη διαφορά μήκους των δύο ελατηρίων.

DSC00920.jpg
Φενεται πιο μικρο οντως αλλα για να το καταλαβεις εαν ειναι διαφορετικο κατσε και μετρησε μια-μια τις σπιρες του καθενος μονο ετσι θα το καταλαβεις και αν ειναι ιδιες τοτε βαζεις...αλλα απο οτι βλεπω ειναι αρκετα πιο κοντο το καινουριο
 
Το παλιό έχει 63 σπειρόματα και το καινούργιο 38.
Βάζοντάς το και δουλεύοντας το κλείστρο όμως παρατηρώ ότι είναι πιο ζωντανό το καινούργιο. Επανέρχεται πιο δυναμικά το κλείστρο.
Θα ψάξω αύριο να βρω κάτι καλύτερο σε κάποιο κατάστημα.
Εκτός από Καλκατζάκο ποιό άλλο κατάστημα θα μπορούσε να έχει στην Αττική;
Στον Καλκατζάκο υπήρχε μόνο ένα για Benelli, αυτό που πήρα, στο κατάστημα Περιτερίου. άλλο δε θα έχουν.
 
Το παλιό έχει 63 σπειρόματα και το καινούργιο 38.
Βάζοντάς το και δουλεύοντας το κλείστρο όμως παρατηρώ ότι είναι πιο ζωντανό το καινούργιο. Επανέρχεται πιο δυναμικά το κλείστρο.
Θα ψάξω αύριο να βρω κάτι καλύτερο σε κάποιο κατάστημα.
Εκτός από Καλκατζάκο ποιό άλλο κατάστημα θα μπορούσε να έχει στην Αττική;
Στον Καλκατζάκο υπήρχε μόνο ένα για Benelli, αυτό που πήρα, στο κατάστημα Περιτερίου. άλλο δε θα έχουν.
Για να στο εδωσε ο καλκατζακος κατι θα ξερει και αφου λες οτι ειχε μονο 1 ελατηριο μαλλον κανει εφωσον λες και οτι το εβαλες επανω και ειναι πιο σκληρο τωρα....
 
Για να στο εδωσε ο καλκατζακος κατι θα ξερει και αφου λες οτι ειχε μονο 1 ελατηριο μαλλον κανει εφωσον λες και οτι το εβαλες επανω και ειναι πιο σκληρο τωρα....
Το σκέφτομαι και εγώ Δημήτρη. Είναι σοβαρό κατάστημα και ο άνθρωπος έλεγξε τον κατάλογο για να δει αν ταιριάζει στο δικό μου μποντέλο αυτό που είχε. Από την άλλη φαίνονται πολύ διαφορετικά. Τί να πω, δε ξέρω. Εγώ αύριο θα πάω και σε άλλα καταστήματα με το παλιό στο χέρι μπας και βρω κάτι που να ταιριάζει απόλυτα και το ΣΚ θα είμαι στο χωριό για τσίχλες. Ελπίζω να μην έχουμε πάλι Θείες Λειτουγίες ...

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
 
Τελικά πήγα πάλι στον Καλκατζάκο και μου έδωσε το σωστό ελατήριο.
Το προηγούμενο που μου είχαν δώσει ήταν λάθος κωδικός.

Στη φωτογραφία φαίνεται ότι παλιό και καινούργιο είναι ακριβώς το ίδιο:

DSC00921.jpg
 
Παρέβαλε τον κωδικό που υπάρχει στη συσκευασία του ελατηρίου με αυτόν που υπάρχει στο βιβλιαράκι οδηγιών του όπλου. Αν δεν το έχεις κατέβασέ το από το site της Benelli.
Δυστυχώς μάλλον μπερδεύει παρά λύνει το πρόβλημα η κωδικιοποίηση της Benelli.
Στο βιβλιαράκι το ελατήριο έχει τον κωδικό 054Β.
Και τα δύο ελατήρια που μου έδωσε ο Καλκατζάκος, και το σωστό και το λάθος είχαν αυτό τον κωδικό.
Το πρώτο έλεγε "0054" και το δεύτερο που πήρα σήμερα "9054". Άρα η κωδικοποίηση της Benelli δε βοηθάει.
Το πρώτο βέβαια γρέφει "κοντό 0054" ενώ το δεύτερο 'μακρύ 9054".
Αυτό από το βιβλιαράκι πουθενά δεν αποσαφηνίζεται. Εγώ χρειαζόμουν το μακρύ.


Αν κάποιος χρειάζεται για το Benelli του ένα ολοκαίνουργιο ελατήριο "κοντό 0054", ή αλλιώς "2023054" ευχαρίστως να του το χαρίσω:

DSC00922.jpg
 
Δυστυχώς μάλλον μπερδεύει παρά λύνει το πρόβλημα η κωδικιοποίηση της Benelli.
Στο βιβλιαράκι το ελατήριο έχει τον κωδικό 054Β.
Και τα δύο ελατήρια που μου έδωσε ο Καλκατζάκος, και το σωστό και το λάθος είχαν αυτό τον κωδικό.
Το πρώτο έλεγε "0054" και το δεύτερο που πήρα σήμερα "9054". Άρα η κωδικοποίηση της Benelli δε βοηθάει.
Το πρώτο βέβαια γρέφει "κοντό 0054" ενώ το δεύτερο 'μακρύ 9054".
Αυτό από το βιβλιαράκι πουθενά δεν αποσαφηνίζεται. Εγώ χρειαζόμουν το μακρύ.


Αν κάποιος χρειάζεται για το Benelli του ένα ολοκαίνουργιο ελατήριο "κοντό 0054", ή αλλιώς "2023054" ευχαρίστως να του το χαρίσω:

DSC00922.jpg
Nα υποθέσω ότι στο κατάστημα δεν δέχτηκαν επιστροφή του κοντού ελατηρίου;
 
Nα υποθέσω ότι στο κατάστημα δεν δέχτηκαν επιστροφή του κοντού ελατηρίου;
Όχι, ισα-ίσα μου το πρότειναν. Αλλά είχα ήδη σκίσει το φακελάκι, το είχα βγάλει, το είχα τοποθετήσει στο όπλο μου και επειδή δεν περίμενα να λυθεί το πρόβλημα όταν πήγα σήμερα κάτω στο κέντρο δεν το είχα μαζί μου, είχα μονο το παλιό ώστε να γυρίσω διάφορα μαγαζιά μπας και βρω κάτι που ταιριάζει.
Έτσι δεν μπόρεσα να το γυρίσω πίσω. Επίσης το κόστος του ήταν μόλις 8 ευρώ, ενώ η κλήση που κινδυνεύω να πάρω όταν κατεβαινω κάτω είναι 80, οπότε βαριέμαι να ξανακατεβαίνω Περιστέρι για να το δίνω πίσω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top