Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα και από εδώ! Φετος κυνηγάω πρώτη φορα στη ζωή μου με Benelli, και νομίζω μετά από περίπου 1000 τουφεκιες σε ορτύκια-τσιχλες-λίγα τρυγόνια λίγες φάσσες
και λίγους λαγούς έχω βγάλει κάποια συμπεράσματα για το όπλο.το όπλο για την ακρίβεια είναι Benelli Centro (κατασκευής 2000) με 2 κάνες μια 66 (18,4 Mobil) και μια 76 (18,4 crio plus) με porting..
Μου αρέσει:
Μακρινά καθαρα σκοτωματα με την 76αρα κάνη που πλέον σε οτιδηποτε καρτερισιο κυνήγι είναι πάνω στο όπλο.
Τρομερό ζύγισμα τέλειο handling παναλαφρη με την 66αρα κάνη.
Απουσία εμπλοκών ακόμα και σε όπλο ακαθάριστο με 200-300 φυσίγγια.
Πολυ πιο εύκολο καθάρισμα από όπλο αερίων.
Ποιότητα κατασκευής (ειδικά το κλείστρο είναι εντυπωσιακό σαν ποιότητα)
Ωραία σκοπευτική γραμμή.

Δεν μου αρέσει:
Ανάκρουση σε βαριά φυσίγγια με την 66αρα κάνη..με την 76αρα μειώνετε παρά πολύ και λόγω βάρους αλλά και λόγω porting.

Όσον αφορα τα σκοτωματα προσωπικά έχω κυνηγήσει με beretta 686 (15χρ)- franchi 612 -beretta 304
Δίπλα μου συγκυνηγοι με beretta 471 silver hawk-beretta 686 sporting-beretta
391-beretta 686 silver pigeon..
Πραγματικά δεν είδα και δεν είδαν ούτε οι άλλοι από ότι μου είπαν ότι το όπλο ΔΕΝ σκοτώνει..αντιθετα σε πολλες περιπτώσεις υπερτερούσε ειδικά με την 76αρα κάνη..
Έχουμε βέβαια δρόμο ακόμα για την αξιολόγηση του όπλου αλλά μέχρι τώρα αυτά είδα πάντα κατά την προσωπική μου άποψη.
 
Τι γινεται τελικα με τθς vinci, οποιον βλεπω για προβληματα λεει. Χθες ενας φιλος αγανακτησε απο την απαντηση του κυργια οτι φταινε τα φυσιγγια για τις εμπλοκες.Το οπλο το εστειλε δυο φορες για επισκευη (4 μηνες το εχει), του αλλαξαν αποθηκη και κατι αλλο και παλι τα ιδια εμπλοκες σωρηδον.Το ωραιο ειναι οτι με τα ιδια φυσιγγια τρια ατομα μαζι δεν εχαν προβλημα, δυο με benelli και ενας beretta.Εγω του ειοα να στειλει mail στην ιταλια γιατι ο κυργιας ολο μαλακειες του λεει...
 
αστε το παιδια το θεμα με τα vinci ΠΟΝΑΕΙ ειμαι απο τους πρωτους παθων ..5-6 φορες εσταλει το οπλο στον Κυργια ...οτι και να εκανε ... παλι εμπλοκες μου εκανε, μονο οταν επιτελους το εστειλε Ιταλια περσι το εφτιαξαν ..το περιμενα 5μηνες να ελθει, για αλλαγη με νεο που επρεπε να γινει..ακομη το περιμενω, πικρα μαυρη! Οσα εμαιλ να στειλετε θα σας γραψουν ,ειχα στειλει και εγω Ιταλια ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ απαντηση, μεχρι και βιντεο ειχα απο τα κυνηγια με την μια εμπλοκη μετα την αλλη και με φυσιγγια 38γρμ
 
όταν πήρα την M2 το κλείστρο είχε κομμένη τσιμούχα στον πείρο συγκράτησης της βελόνας. Πήρα λοιπόν τηλ. για να μου στείλουν άλλο και μου απάντησαν ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση αν δεν μας το στείλεις. Μα θα στείλω του λέω το καινούριο όπλο από την Αθήνα στην Θεσσαλονίκη (δηλαδη κανένα μήνα) για μία τσιμούχα? Ναι μου λέει αλλιώς δεν το καλύπτουμε. Έτσι αναγκάστηκα να την αγοράσω μόνος μου.
Αυτή ήταν η πρώτη εμπειρία με τον Κύργια που του είχα δώσει πριν δύο εβδομάδες 1100 € περίπου... Δεν μου άλλαζε μια τσιμούχα που θα του κόστιζε 27 cents. Άσχετα αν εμένα μου την πούλησε 4,5 €
Ίσως τα Benelli να είναι αξιόπιστα όπλα.
Ο αντιπρόσωπός τους όμως δεν νομίζω...
Το After Sales έχει πρόβλημα...
Όσο για την M2 στους λίγους μήνες που την έχω παρατήρησα ότι γρατσουνιέται πανεύκολα ακόμα και από το φερμουάρ του μπουφάν.
Και από εμπλοκές 4-5 που κολλούσε το φυσίγγι στην γλώσσα. Πιάνεται για εμπλοκή αυτό?
Όλες μου τις έκανε με πολύ υγρασία.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...
 
όταν πήρα την M2 το κλείστρο είχε κομμένη τσιμούχα στον πείρο συγκράτησης της βελόνας. Πήρα λοιπόν τηλ. για να μου στείλουν άλλο και μου απάντησαν ότι δεν το καλύπτει η εγγύηση αν δεν μας το στείλεις. Μα θα στείλω του λέω το καινούριο όπλο από την Αθήνα στην Θεσσαλονίκη (δηλαδη κανένα μήνα) για μία τσιμούχα? Ναι μου λέει αλλιώς δεν το καλύπτουμε. Έτσι αναγκάστηκα να την αγοράσω μόνος μου.
Αυτή ήταν η πρώτη εμπειρία με τον Κύργια που του είχα δώσει πριν δύο εβδομάδες 1100 € περίπου... Δεν μου άλλαζε μια τσιμούχα που θα του κόστιζε 27 cents. Άσχετα αν εμένα μου την πούλησε 4,5 €
Ίσως τα Benelli να είναι αξιόπιστα όπλα.
Ο αντιπρόσωπός τους όμως δεν νομίζω...
Το After Sales έχει πρόβλημα...
Όσο για την M2 στους λίγους μήνες που την έχω παρατήρησα ότι γρατσουνιέται πανεύκολα ακόμα και από το φερμουάρ του μπουφάν.
Και από εμπλοκές 4-5 που κολλούσε το φυσίγγι στην γλώσσα. Πιάνεται για εμπλοκή αυτό?
Όλες μου τις έκανε με πολύ υγρασία.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...
1χαρα οπλο ειναι την εχω 2.5χρονια..απλα φερτη στα μετρα σ με το κοντακι...κ εμενα μ γδαρθηκε απο φερμουαρ κ γενικα να ξερεις οτι η κανη τγς θελει προσοχη γτ μπορει ν σκουριασει σε καποια σημεια πολυ ευκολα...το μονο που με χαλαει εμενα ειναι οτι στην αποθηκη παιρνει δυσκολα τα φυσιγγια σε συγκριση με αλλα οπλα...
 
αστε το παιδια το θεμα με τα vinci ΠΟΝΑΕΙ ειμαι απο τους πρωτους παθων ..5-6 φορες εσταλει το οπλο στον Κυργια ...οτι και να εκανε ... παλι εμπλοκες μου εκανε, μονο οταν επιτελους το εστειλε Ιταλια περσι το εφτιαξαν ..το περιμενα 5μηνες να ελθει, για αλλαγη με νεο που επρεπε να γινει..ακομη το περιμενω, πικρα μαυρη! Οσα εμαιλ να στειλετε θα σας γραψουν ,ειχα στειλει και εγω Ιταλια ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ απαντηση, μεχρι και βιντεο ειχα απο τα κυνηγια με την μια εμπλοκη μετα την αλλη και με φυσιγγια 38γρμ
Ιταλια με ποιο τροπο το εστειλες μεσω του κυργια η αλλιως με ποια διαδικασια για να κινηθει και απο εδω ο φιλος
 
1χαρα οπλο ειναι την εχω 2.5χρονια..απλα φερτη στα μετρα σ με το κοντακι...κ εμενα μ γδαρθηκε απο φερμουαρ κ γενικα να ξερεις οτι η κανη τγς θελει προσοχη γτ μπορει ν σκουριασει σε καποια σημεια πολυ ευκολα...το μονο που με χαλαει εμενα ειναι οτι στην αποθηκη παιρνει δυσκολα τα φυσιγγια σε συγκριση με αλλα οπλα...
Το ιδιο για την αποθηκη και εγω αλλα λογικα με τη χρηση θα στρωσει καλυτερα
 
1χαρα οπλο ειναι την εχω 2.5χρονια..απλα φερτη στα μετρα σ με το κοντακι...κ εμενα μ γδαρθηκε απο φερμουαρ κ γενικα να ξερεις οτι η κανη τγς θελει προσοχη γτ μπορει ν σκουριασει σε καποια σημεια πολυ ευκολα...το μονο που με χαλαει εμενα ειναι οτι στην αποθηκη παιρνει δυσκολα τα φυσιγγια σε συγκριση με αλλα οπλα...
μου κάθεται σχεδόν ακριβώς! Ήταν και ο βασικός λόγος που την επέλεξα...
Την κάνη ύστερα από κάθε κυνήγι την καθαρίζω την σκουπίζω και μετά την λαδώνω.
Αυτό που με ζορίζει και μου φαίνεται πιο εύκολο να σκουριάσει είναι η ρίγα...
Αλλά οκ, τις κάνω μία συντήριση λογικη. Αν σκουριάσει σκούριασε!
Το πρώτο μου μέλημα είναι να την χαρώ!
Αυτό με την σκληρή αποθήκη δεν το πολυκαταλαβαίνω γιατι τα βάζω με μίσος όπως στις ταινίες .sarcastic.
Όλο το σώμα ακίνητο και το χέρι πηγαίνει σαν μαλακία έφηβου!.buy.
 
Παιδιά παντως εγω κάι ο αδερφος μου σαν κατοχοι Vinci είμαστε ευχαριστημενοι, τα είχαμε πάρει πριν 4χρονια και δεν έχουν κάνει μέχρι στιγμης την παραμικρή εμπλοκη.το μόνο μου με ενοχλούσε εμένα επειδή κυνηγαω συνέχεια βάλτο ήταν που σκουριάζε ευκολα και την έβαψα με υδροβαφη και ησυχασα.Μαλλον θα ειμασταν από τους τυχερούς....
 
Παιδιά παντως εγω κάι ο αδερφος μου σαν κατοχοι Vinci είμαστε ευχαριστημενοι, τα είχαμε πάρει πριν 4χρονια και δεν έχουν κάνει μέχρι στιγμης την παραμικρή εμπλοκη.το μόνο μου με ενοχλούσε εμένα επειδή κυνηγαω συνέχεια βάλτο ήταν που σκουριάζε ευκολα και την έβαψα με υδροβαφη και ησυχασα.Μαλλον θα ειμασταν από τους τυχερούς....
Exeis antimetopisei provlima me ta plastika meroi???sou ksevafoun??
 
Exeis antimetopisei provlima me ta plastika meroi???sou ksevafoun??
Καλημέρα Vasilis και καλώς ήρθες στην παρέα μας,περνα και απο το αναλόγως topic να σε γνωρίσουμε καλυτερα,την έχω 3χρονια βαμμένη και μεχρι στιγμής δεν μου έχει ξεβάψει κάπου....
 
Καλημέρα Vasilis και καλώς ήρθες στην παρέα μας,περνα και απο το αναλόγως topic να σε γνωρίσουμε καλυτερα,την έχω 3χρονια βαμμένη και μεχρι στιγμής δεν μου έχει ξεβάψει κάπου....[/QUOTE
Εγω την εχω ενα μηνα κ εχει γινει χαλια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top