Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο αθτα που γραφεις το μυαλο μου παει στην αποθήκη, στο ελατηριο της, ακομα και στο τι λιπανση εχει.
Ανοιξε και καθαρισε την αποθηκη και ολο το οπλο.
Πρωτα δομιμασε τα απλα και μετα αν δεν αλλαξει κατι βλεπουμε
όταν το πρωτοπήρα, το έλυσα ολόκληρο, το καθάρισα και το λάδωσα...
Στην αποθήκη το μόνο που έκανα ήταν να περάσω με ένα λαδωμένο πανί το ελατήριο της.
Δεν μου κάνει πάντως για σοβαρή βλάβη ε?
 
Τώρα που τελειώνει η περίοδος θα το ξαναλύσω και θα το κοιτάξω.
Να δημιουργεί τέτοιο πρόβλημα?
Μου το έκανε σχεδόν από την αρχή και απ' ότι έχω παρατηρήσει μου το κάνει περισσότερο όταν έχει υγρασία και κρύο.
Επίσης όταν αδειάζω, το τελευταίο φυσίγγι το βγάζει πιο δύσκολα από το δεύτερο. Σαν να μην γλυστράει καλά.
Αυτο με το αδειασμα το κανει κ σε μενα στο τελευταιο φυσιγγι κ αδειαζω παντα απ το κατ ον κατ οφ...
 
όταν το πρωτοπήρα, το έλυσα ολόκληρο, το καθάρισα και το λάδωσα...
Στην αποθήκη το μόνο που έκανα ήταν να περάσω με ένα λαδωμένο πανί το ελατήριο της.
Δεν μου κάνει πάντως για σοβαρή βλάβη ε?
Μην αγχώνεσαι.
Καλο ειναι ανα τακτα διαστηματα γενικα να τη συντηρείς. Απο οτι καταλαβα την αφηνεις λιγο φλου.
 
Μην αγχώνεσαι.
Καλο ειναι ανα τακτα διαστηματα γενικα να τη συντηρείς. Απο οτι καταλαβα την αφηνεις λιγο φλου.
Όχι! Μετά από κάθε κυνήγι την καθαρίζω εξωτερικά και την λαδώνω και κάθε 3-4 κυνήγια καθαρίζω την κάνη.
Τωρα την αποθήκη δεν την έχω ξανανοίξει μια και απ'οτι διάβασα δεν θέλει συχνό καθάρισμα...
Τα κυνήγια μου είναι πολύ Light!!!
 
Όχι! Μετά από κάθε κυνήγι την καθαρίζω εξωτερικά και την λαδώνω και κάθε 3-4 κυνήγια καθαρίζω την κάνη.
Τωρα την αποθήκη δεν την έχω ξανανοίξει μια και απ'οτι διάβασα δεν θέλει συχνό καθάρισμα...
Τα κυνήγια μου είναι πολύ Light!!!
Γιωργο υπαρχουν εμπειροτεροι απο εμενα να σου απαντησουν τοτε.
Αν εμαφανιζονται συχνα εμπλοκες, τοτε πηγαινετο σε επαγγελματια
 
Γιωργο υπαρχουν εμπειροτεροι απο εμενα να σου απαντησουν τοτε.
Αν εμαφανιζονται συχνα εμπλοκες, τοτε πηγαινετο σε επαγγελματια
Το δύσκολο, όπως και με όλες τις βλάβες, είναι ότι δεν το κάνει πάντα...
Τέλος πάντων!
Θα το λύσω από βδομάδα και βλέπουμε!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους !!!
 
Όχι! Μετά από κάθε κυνήγι την καθαρίζω εξωτερικά και την λαδώνω και κάθε 3-4 κυνήγια καθαρίζω την κάνη.
Θα έλεγα ότι τα κυνηγητικά όπλα δεν πρέπει να λαδώνονται καθόλου την περίοδο που χρησιμοποιούνται, παρά μόνο να καθαρίζονται τακτικά, αλλά θα έπεφταν όλοι επάνω μου να με φάνε, οπότε το βουλώνω.
Για την αποθήκη όμως μπορώ να το πω, δεν πρέπει να τη λαδώνεις ποτέ. Το λάδι ενώ δεν προσφέρει τίποτα, επιταχύνει με γεωμετρική πρόοδο την πρόσληψη βρωμιάς.
 
όταν το πρωτοπήρα, το έλυσα ολόκληρο, το καθάρισα και το λάδωσα...
Στην αποθήκη το μόνο που έκανα ήταν να περάσω με ένα λαδωμένο πανί το ελατήριο της.
Το όπλο όταν το αγοράζουμε το καθαρίζουμε για να βγάλουμε το λεπτό φιλμ λαδιού που έχει περαστεί για τη συντήρηση. Δηλαδή το όπλο σταματάει να είναι σε συντήρηση και μπαίνει σε χρήση, άρα δεν πρέπει να έχει λάδι. Το λάδι προστατεύει το όπλο όταν δεν το χρησιμοποιούμε.
Το ότι πέρασες το ελατήριο με ένα λαδωμένο πανί ήταν λάθος.
Αυτή είναι η γνώμη μου. Ξέρω ότι πολλοί διαφωνείτε. Μην με φάτε :)
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο διαδεδομενη αυτή η εντύπωση ότι τα όπλα πρέπει να τα λαδώνουμε για να τα χρησιμοποιούμε.

Θυμάμαι ένα γραφικό άρθρο ενός δημοσιογράφου που έλεγε "οι κάτοικοι του τάδε μέρους λαδώνουν τα κυνηγητικά τους όπλα μετά την απόφαση της κυβέρνησης ... μπλα μπλα μπλα" και εννοούσε ότι ετοιμάζονται για "πόλεμο".
Ήθελα να του στείλω ένω μήνυμα να του πω ότι άμα λαδώνουν τα όπλα τους τότε μάλλον για να τα κλείσουν στο μπαούλο για χρόνια ετοιμάζονται, αν ήθελαν να πολεμήσουν θα τα ξελάδωναν δημοσιογράφε.
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο διαδεδομενη αυτή η εντύπωση ότι τα όπλα πρέπει να τα λαδώνουμε για να τα χρησιμοποιούμε.
Εγω μονο εξωτερικα λαδωνω οταν χρησιμοποιούνται και πουθενα αλλου.
Ειχα ακούσει ομως τον οπλουργο Χρηστακο σε κάποιο dvd να λέει οτι η καραμπινες θελουν λιγο λαδακι για να δουλεψουν σωστα κ ότι δεν πρεπει να ειναι στεγνες.
Μπορεί να ειναι ετσι αλλα αν βαλω λαδι στην δικη μου θα γινει λάσπη ..Αρα λοιπον δεν χρειαζονται ολα τα οπλα..
 
Κύριοι μετά από 28 χρόνια κάνοντας αποκλειστικά και μόνο αυτή τη δουλειά έχω να σας πω το εξής όσον αφορά το λάδωμα των όπλων. Ένα όπλο όταν καθαριστεί και είναι να το χρησιμοποιήσουμε, πρίν δεθεί, το περνάμε με λάδι. Έπειτα με ένα πανί που δεν αφήνει κατάλοιπα, σκουπίζουμε το κάθε εξάρτημα πρίν το δέσουμε.Το μέταλλο θα κρατήσει το ελάχιστο λάδι που απαιτείται.Δεν νοείται ένα όπλο να κάνει εμπλοκές επειδή είναι σωστά λαδωμένο,ίσα ίσα που βοηθάμε το μέταλλο λαδώνοντάς το σωστά, να αποφεύγονται οι τριβές. Αυτό βέβαια απαιτεί συχνή και σωστή συντήρηση. Όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες, αυτές πρέπει να είναι ακραίες ώστε να παγώσει το λάδι και να συμβάλει στη δυσλειτουργία του όπλου. Ως εκ τούτου κάτι άλλο φταίει για τις εμπλοκές που σας παρουσιάζονται. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
 
Το έψαξα λίγο στο internet και τελικά δεν είναι τυχαίο.
Το παθαίνουν συνήθως οι M2 και οι Black Eagle.
Επίσημη λύση από την Benelli δεν υπάρχει.
Κάποιοι είπαν ότι τους λύθηκε με την αλλαγή της γλώσσας και του ελατηρίου αυτής.
Δεν μας τα λέει καλά η Benelli!
 
Εγώ έχω τη Μόντεφέλτρο και το παθαίνει πολύ συχνά σε καρτέρια που θα πέσουν πάνω από 2 κουτιά φυσίγγια.
Πλέον το έχω μάθει. Αδειάζω το όπλο, βγάζω την πάπια, σφίγγω την αποθήκη η οποία είναι πάντα ελάχιστα ξεβιδωμένη και μετά δεν το ξανακάνει.
 
Κύριοι μετά από 28 χρόνια κάνοντας αποκλειστικά και μόνο αυτή τη δουλειά έχω να σας πω το εξής όσον αφορά το λάδωμα των όπλων. Ένα όπλο όταν καθαριστεί και είναι να το χρησιμοποιήσουμε, πρίν δεθεί, το περνάμε με λάδι. Έπειτα με ένα πανί που δεν αφήνει κατάλοιπα, σκουπίζουμε το κάθε εξάρτημα πρίν το δέσουμε.Το μέταλλο θα κρατήσει το ελάχιστο λάδι που απαιτείται.Δεν νοείται ένα όπλο να κάνει εμπλοκές επειδή είναι σωστά λαδωμένο,ίσα ίσα που βοηθάμε το μέταλλο λαδώνοντάς το σωστά, να αποφεύγονται οι τριβές. Αυτό βέβαια απαιτεί συχνή και σωστή συντήρηση. Όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες, αυτές πρέπει να είναι ακραίες ώστε να παγώσει το λάδι και να συμβάλει στη δυσλειτουργία του όπλου. Ως εκ τούτου κάτι άλλο φταίει για τις εμπλοκές που σας παρουσιάζονται. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
Καλημερα! Προσωπικα δεν με κουρασες καθολου πιστευω ουτε και τους υπολοιπους,αντιθετα πιστευω μιας και εισαι της δουλειας η γνωμη σου παντα θα εχει ενα ιδιαιτερο βαρος και σιγουρα θα βοηθησει πολυ κοσμο.προσωπικα απο το μηνυμα σου εμαθα πραγματα που δεν τα ηξερα και σε ευχαριστω γι αυτο.
 
Κύριοι μετά από 28 χρόνια κάνοντας αποκλειστικά και μόνο αυτή τη δουλειά έχω να σας πω το εξής όσον αφορά το λάδωμα των όπλων. Ένα όπλο όταν καθαριστεί και είναι να το χρησιμοποιήσουμε, πρίν δεθεί, το περνάμε με λάδι. Έπειτα με ένα πανί που δεν αφήνει κατάλοιπα, σκουπίζουμε το κάθε εξάρτημα πρίν το δέσουμε.Το μέταλλο θα κρατήσει το ελάχιστο λάδι που απαιτείται.Δεν νοείται ένα όπλο να κάνει εμπλοκές επειδή είναι σωστά λαδωμένο,ίσα ίσα που βοηθάμε το μέταλλο λαδώνοντάς το σωστά, να αποφεύγονται οι τριβές. Αυτό βέβαια απαιτεί συχνή και σωστή συντήρηση. Όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες, αυτές πρέπει να είναι ακραίες ώστε να παγώσει το λάδι και να συμβάλει στη δυσλειτουργία του όπλου. Ως εκ τούτου κάτι άλλο φταίει για τις εμπλοκές που σας παρουσιάζονται. Ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα.
σωστός και συμφωνώ σε όλα.....όποτε το λάδι μου ξέφυγε είχα εμπλοκές :)
υ.σ.εμένα Κώστα με κούρασες που ζητάς συγγνώμη .shake hands. ;)
 
Εγώ έχω τη Μόντεφέλτρο και το παθαίνει πολύ συχνά σε καρτέρια που θα πέσουν πάνω από 2 κουτιά φυσίγγια.
Πλέον το έχω μάθει. Αδειάζω το όπλο, βγάζω την πάπια, σφίγγω την αποθήκη η οποία είναι πάντα ελάχιστα ξεβιδωμένη και μετά δεν το ξανακάνει.
Η αποθήκη μου δίνει την εντύπωση ότι είναι εντελώς κολλημένη! Το μόνο που ξεβιδώνει από τις τουφεκιές ελάχιστα, είναι η βίδα της πάπιας.
 
Η αποθήκη μου δίνει την εντύπωση ότι είναι εντελώς κολλημένη! Το μόνο που ξεβιδώνει από τις τουφεκιές ελάχιστα, είναι η βίδα της πάπιας.
Από ότι φαίνεται Γιώργο τα Μπενέλλι έχουν πολλούς τρόπους για να μπλοκάρουν και να μας συντηρούν το ενδιαφέρον!
 
Καλημέρα παιδες.....λαδι μονο στην συντηρηση.....κατα την περίοδο κυνηγιού μονο μια σταγόνα στον οδηγό του κλείστρου και πουθενά αλλου....εγώ στην sx2 κάθε δυο με τρια κυνήγια την καθαρίζω λόγω αχρωμιοτης κανης και καθαρίζω πιστόνι και κατάλοιπα πιστονιού στην αποθήκη εξωτερικά με w40.....
 
υπάρχει περίπτωση να φταίει το ελαφρύ ξεβίδωμα της βίδας?
Αν ξεβιδώνει σε τέτοιο βαθμό που να μην είναι ασφαλώς δεμένη η κάννη στη βάση, ναι θα μπορούσε.
Αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συμβαίνει αυτό. Η βίδα πιέζει το ελατήριο που υπάρχει στην πάπια πολύ πριν τερματίσει, άρα και να χάσει 2 βόλτες η βίδα δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Εμένα πάλι αυτή η βίδα στην πάπια σφινώνει αντί να ξεβιδώνει με τη χρήση και μετά δυσκολεύονται να τη ξεσφίξω. Μου έχει τύχει να χρειαστώ κάβουρα για να τη ξεβιδώσω μια φορά
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top