Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν ξεβιδώνει σε τέτοιο βαθμό που να μην είναι ασφαλώς δεμένη η κάννη στη βάση, ναι θα μπορούσε.
Αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να συμβαίνει αυτό. Η βίδα πιέζει το ελατήριο που υπάρχει στην πάπια πολύ πριν τερματίσει, άρα και να χάσει 2 βόλτες η βίδα δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.
Εμένα πάλι αυτή η βίδα στην πάπια σφινώνει αντί να ξεβιδώνει με τη χρήση και μετά δυσκολεύονται να τη ξεσφίξω. Μου έχει τύχει να χρειαστώ κάβουρα για να τη ξεβιδώσω μια φορά
Το ξέσφιγμα που λέω είναι 1/5 της μίας στροφής! Πολύ λίγο...
Μήπως όταν την έδενα δεν τα έβαλα όλα καλά?
Αν και δεν έχει τίποτα μέσα. το ελατήριο και τον μειωτήρα. Ο οποίος είναι πλαστικός και πολύ κακής ποιότητας.
 
συναδελφοι ερωτηση
εχω την καραμπινα απο το 2003και φετος αποφασισα να την σενιαρω λιγακι,ειναι η crio απο τις πρωτες τα τελευταια 2 χρονια αρχισε το ψηριασμα και το ξεφλουδισμα της βασης εχω την σκεψη να την βαψω μαυρη κερακοτ γιατι τα γκρι που υπαρχουν δεν μου πολυαρεσουν,να κοιταξω να αλλαξω με την ευκαιρια και το επανατατικο ελατηριο στο κοντακι μετα απο τοσα χρονια?δεν εχω θεμα εμπλοκων
 
συναδελφοι ερωτηση
εχω την καραμπινα απο το 2003και φετος αποφασισα να την σενιαρω λιγακι,ειναι η crio απο τις πρωτες τα τελευταια 2 χρονια αρχισε το ψηριασμα και το ξεφλουδισμα της βασης εχω την σκεψη να την βαψω μαυρη κερακοτ γιατι τα γκρι που υπαρχουν δεν μου πολυαρεσουν,να κοιταξω να αλλαξω με την ευκαιρια και το επανατατικο ελατηριο στο κοντακι μετα απο τοσα χρονια?δεν εχω θεμα εμπλοκων
Πόσα φυσίγγια έχεις ρίξει πάνω-κάτω;
 
Ξέρουμε ότι τα σκαλισματα, τα χρυσά και τα ωραία ξύλα δεν κάνουν το καλό όπλο αλλά το ρημάδι το μάτι βλέπει και δεν χορταινει ποτέ, αξια η benelli σε 50 χρόνια κατάφερε να κατακτήσει τον κόσμο και όχι άδικα, απλός αξιόπιστος μηχανισμός, μερακληδικα όπλα λεπτοκαμωμενα ,βάρος στην καθε λεπτομέρεια .
 
Ευριπιδη σκοπευτήριο δεν παω παλαιοτερα πήγαινα πιο πολύ στη τσίχλα τα τελευταία χρόνια πέρδικα μπεκάτσα παω και απο 5-6 περπατητα και πρωινα καρτερια τσιχλα ποσα να ριξω...οποτε μάλλον δεν το πειραζω
 
Ευριπιδη σκοπευτήριο δεν παω παλαιοτερα πήγαινα πιο πολύ στη τσίχλα τα τελευταία χρόνια πέρδικα μπεκάτσα παω και απο 5-6 περπατητα και πρωινα καρτερια τσιχλα ποσα να ριξω...οποτε μάλλον δεν το πειραζω
εμαθα οτι εχεις και κατι αλλο στα σκαρια. αν ειναι καλο απανω του
.my man. .συγγνωμη για το .off topic.
 
...οποτε μάλλον δεν το πειραζω

Θα κάνεις εργασίες στο όπλο επειδή ξεφλούδισε και δεν θέλεις να αλλάξεις το κομμάτι εκείνο του όπλου που κάνει όλη τη δουλειά;;;
Οι πιέσεις απλά πηγαίνουν πίσω το κλείστρο, σιγά την εφεύρεση εδώ που τα λέμε, και το ελατήριο αναλαμβάνει να το ξαναπάει στην θέση του. Ξανά και ξανά σε κάθε τουφεκιά. Το επανατατικό ελατήριο είναι η ψυχή του όπλου! Και επίσης δεν κοστίζει τίποτα. Λιγότερο από 10 ευρώ θα δώσεις για να του βάλεις καινούργιο.

Οι αμερικανοί λένε να αλλάζουμε το επανατατικό ελατήριο στα λειόκανα κάθε 5.000 φυσίγγια. Βεβαίως οι αμερικανοί είναι υπερβολικοί σε δύο πράγματα σε σχέση με τα όπλα, την μανιακή λίπανση, και τη συχνή αλλαγή του επανατατικού ελατηρίου. Τα μισά από αυτά που λένε να κάνουμε που μου φαίνεται πιο συνετό, το ελατήριο σου πρέπει να το αλλάξεις.

Το ότι δεν έχεις προβλήματα και εμπλοκές δεν είναι λόγος για να μην το αλλάξεις. Δεν περιμένουμε να μας κάνει εμπλοκές το όπλο (οι οποίες μερικές φορές είναι επικίνδυνες) για να αλλάξουμε το ελατήριο.
Αν το όπλο σου το δώσεις σε εμένα να το κυνηγήσω του χρόνου είμαι σίγουρος ότι θα μου κάνει πολλές εμπλοκές. Ο λόγος που σε εσένα δεν κάνει είναι διότι το χρησιμοποιείς πολύ λίγο. Αν αυτά τα 10.000 φυσίγγια τα είχες ρίξεις σε 3 χρόνια θα είχες δει εμπλοκές. Σε εσένα δεν προλαβαίνει να τις κάνει. Ρίχνεις λίγα φυσίγγια, μετά το φροντίζεις-καθαρίζεις, μετά πάλι λίγα, μετά πάλι συντήρηση και όλα είναι καλά. Αν πήγαινες ένα ΣΚ για τσίχλες και έριχνες μία κούτα φυσίγγια και μάλιστα χωρίς να προλαβαίνεις να το καθαρίσεις ανάμεσα στο πρωινό/απογευματινό, Σάββατο/Κυριακή εκεί θα έβλεπες τις εμπλοκές.

Εδώ συζήτηση κάνουμε, απλά τη γνώμη μου λέω. Εσύ αποφασίζεις τί θα κάνεις :):)
 
Δεν είναι θέμα το χρηματικο θαλη αυτο το οπλο δε το δινω και δε το αλλαζω με τπτ απλά ρωτάω γιατί πολοι εχουν benelli αν και ποτε το αλαξαν.
Αμα κυνηγάς μόνο τσιχλα και βρισκεις και πουλια λογικο να ρίχνεις πολλα εγω με τα κυνηγια φερμας που να ριξω τη κουτα.sarcastic.
Πονηρε ευρυπιδη.my man.εσυ το πηρες?
 
Γιωργο για κοιτα εαν η ταπα της αποθηκης εχει κανει γρεζι,εαν ναι η την αλλαζεις η την λιμαρεις πολυ ελαφρια στην κοντρα Εχω ακουσει οτι το ελατηριο της αποθηκης ειναι πολυ δυνατο και κανει ζημια στη ταπα.Γνωστος ειχε το ιδιο προβλημα και την πηγε σε καποιον οπλουργο ο οποιος απο οτι μου ειπε του εβαλε νεα ταπα και του αλλαξε το ελατηριο αποθηκας αλλα του εβαλε απο αλλο οπλο και εμπλοκες τελος .Οταν το δω καποια στιγμη θα των ρωτησω αποιο ποιο οπλο ειναι το ελατηριο
Τελικα το ελατηριο που εβαλε στην αποθηκη ειναι απο beretta.xm.
 
received_1408234579196475.jpg

Benelli team και δεν έχω δώσει ακόμα το παρών;Με Beretta 391 ξεκίνησα αλλά όπως λένε τα λάθη μια φορά τα κάνεις.very funny. χαχαχα Καλό το Berettaki αλλά δεν τα βρήκαμε....Benelli Raffaello Special 71 πόντους κάννη όχι magnum 2 αστέρια σταθερό τσοκάρισμα βρήκα το άλλο μου μισό...Με μια μικρή μετατροπή στην κλίση ήρθε στα μέτρα μου και πλέον είμαστε αχώριστοι
 
received_1408234579196475.jpg

Benelli team και δεν έχω δώσει ακόμα το παρών;Με Beretta 391 ξεκίνησα αλλά όπως λένε τα λάθη μια φορά τα κάνεις.very funny. χαχαχα Καλό το Berettaki αλλά δεν τα βρήκαμε....Benelli Raffaello Special 71 πόντους κάννη όχι magnum 2 αστέρια σταθερό τσοκάρισμα βρήκα το άλλο μου μισό...Με μια μικρή μετατροπή στην κλίση ήρθε στα μέτρα μου και πλέον είμαστε αχώριστοι
Mπραβο Νικο ευτιχος εμαθες μικρος το λαθος σου...Ο βαλτος θελει BENELLI.;)Αν του φτιαξεις και λιγω τον κονο...και ενα porting.. θα κολησεις πανο του σαν πατελα.
 
Mπραβο Νικο ευτιχος εμαθες μικρος το λαθος σου...Ο βαλτος θελει BENELLI.;)Αν του φτιαξεις και λιγω τον κονο...και ενα porting.. θα κολησεις πανο του σαν πατελα.

Μου έφυγε μια ψαλίδα με την Beretta φέτος...Ακόμα βλέπω εφιάλτες ότι έχει φτάσει στην Αμερική και με κοροϊδεύει μαζί με τις άλλες...Μέχρι στιγμής παράπονο δεν έχω και τσίχλες που κυνήγησα αρκετά σε σχεδόν 1 μήνα 2.000 φυσίγγια κανένα πρόβλημα και μια χαρά τουφεκιές αλλά και στα παπιά το ίδιο
 
Εγω
Μου έφυγε μια ψαλίδα με την Beretta φέτος...Ακόμα βλέπω εφιάλτες ότι έχει φτάσει στην Αμερική και με κοροϊδεύει μαζί με τις άλλες...Μέχρι στιγμής παράπονο δεν έχω και τσίχλες που κυνήγησα αρκετά σε σχεδόν 1 μήνα 2.000 φυσίγγια κανένα πρόβλημα και μια χαρά τουφεκιές αλλά και στα παπιά το ίδιο
Εγω το συγκεκριμενο οπλο 71cm, 2* το ειχα 20 χρονια, το εδωσα φετος με πονο ψυχης αλλα πηρα τη m2 αριστερη οπως ηθελα. Ουτε μια εμπλοκη σε εικοσι χρονια με χιλιαδες φυσιγγια και χωρις να εχω αλαξει το παραμικρο εξαρτημα, απλα τη συντηρουσα τακτικοτατα, ειναι οπλαρα με τα ολα του...
 
Εγω

Εγω το συγκεκριμενο οπλο 71cm, 2* το ειχα 20 χρονια, το εδωσα φετος με πονο ψυχης αλλα πηρα τη m2 αριστερη οπως ηθελα. Ουτε μια εμπλοκη σε εικοσι χρονια με χιλιαδες φυσιγγια και χωρις να εχω αλαξει το παραμικρο εξαρτημα, απλα τη συντηρουσα τακτικοτατα, ειναι οπλαρα με τα ολα του...
Μιας και είναι το πρώτο μου όπλο που είναι εντελώς δικό μου και είναι δώρο από τον πατέρα μου δεν μου πάει η καρδιά να το αποχωριστώ...Για το μόνο όπλο που θα το άλλαζα θα ήταν μόνο για Benelli M1 την πιο παλιά με τον αορτήρα στο πλάι στο κοντάκι
 
Μιας και είναι το πρώτο μου όπλο που είναι εντελώς δικό μου και είναι δώρο από τον πατέρα μου δεν μου πάει η καρδιά να το αποχωριστώ...Για το μόνο όπλο που θα το άλλαζα θα ήταν μόνο για Benelli M1 την πιο παλιά με τον αορτήρα στο πλάι στο κοντάκι
Σου πουλαω την δικιαμου M1??.sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top