Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά. Αν επιτρέπεται τι τσοκ χρησιμοποιείς για τα κυνήγια σου;
Aναλογως το θηραμα και το μερος.Κυνηγαω μπεκατσα-φασσα-τσιχλα.Παντως ειμαι υπερ των ανοικτων τσοκ και συνηθως χρησιμοποιω το 4. Το 1* ποτε,ουτε σε φασσες γιατι κατα την γνωμη μου στενοτουφεκαει.
 
Aναλογως το θηραμα και το μερος.Κυνηγαω μπεκατσα-φασσα-τσιχλα.Παντως ειμαι υπερ των ανοικτων τσοκ και συνηθως χρησιμοποιω το 4. Το 1* ποτε,ουτε σε φασσες γιατι κατα την γνωμη μου στενοτουφεκαει.
Φίλε ο αδερφός μου (Μάνος) δεν ήθελε να μάθει την σύσφιξη αλλά κυρίως την μάρκα των τσοκ. Χρησιμοποιείς τα μαμίσια δηλαδή ή έχεις αγοράσει κάποια εξωεργοστασιακά? :)
 
Φίλε ο αδερφός μου (Μάνος) δεν ήθελε να μάθει την σύσφιξη αλλά κυρίως την μάρκα των τσοκ. Χρησιμοποιείς τα μαμίσια δηλαδή ή έχεις αγοράσει κάποια εξωεργοστασιακά? :)
Μαμα.Δεν κολλησα ακομη το μικροβιο.:)
 
βασιλη και μανο τα εργοστασιακα τσοκ ειναι αξιοπρεπεστατα. το 4αρι σου δινει μια ωραιοτατη τουφεκια μεχρι τα 33-35 μετρα. αν θες παραπανω απ αυτα βαζεις το 2 αστρα και εισαι καλυμενος μεχρι τα 40.απο εκει και πανω τον ασσο. σημειωτεον οτι στα περιστερια που πηγα πρωι πρωι ειχα κυλινδρο στη m2 και μετα ολη μερα το 4 αστρα. μεχρι τα 35 μετρα οτι περναγε εκανε νανα
 
Last edited:
Παμε λοιπόν στο θεμα κοντακι οπως το ξερω εγω απο προσωπικη εμπειρια.

Το θεμα κανονικα θα πρεπε να το βαλω σε σχεδιαγραμα yes no kai if για οσους ξερουν τι είναι γιατί φαίνεται ξεκαθαρα η επιλογες που εχεις.

Θελω λοιπον να φτιαξω κοντακι στα μετρα μου.
Παω σε οπλουργο η για εσας κοντακα μιας και σε εμας ενας τα κανει ολα.
Ποιον ομως?
Βρισκω καποιον ορεξατο με χρονο και διαθεση να επενδυση πανω μου για να βγει αριστο αποτελεσμα.
Καποιον αντικειμενικο και που ξερει τι κανει και δεν βλεπει το ποσα θα παρει σε λεφτα αλλα σε αποτελεσμα.
Το σωστό αποτελεσμα ειναι αλλοι δεκα πελατες που θα ερθουν.

Παει λοιπον ενα παιδι εντελως απειρο στον οπλουργο.
Θελω να φτιαξω κοντακι στα μετρα μου.
Επομισε......ξανα...ξανα...ξανα

.ξανα.....δεν εχεις σταθερη επομιση παλικαρι μου....δεν μπορω να δουλεψω. Να κανω τι?
Που να το παρω το κοντακι?
Μαλιστα και τι κανουνε τωρα?
Του δειχνει λοιπον τι θα κανει και πως θα σταθεροππιηση την επομιση και σε ενα μηνα ξανα συναντηση.
Αλλιως δεν αξιζει να γινει δουλειά.
Εαν εχει σταθερη επομιση ακομη και λαθος στην οποια εχει μαθει για χρονια τοτε θα ελεξει και θα γίνει νε βαση αυτη.
Οταν το ελεξει λοιπον αυτο θα πανε σκοπευτηριο στο πινακα.
Θα ριξει οστε να δουν στην πραξη πλεον την αλήθεια.
Και αναλογος θα γινουν οι απαραιτηρες διορθώσεις με σταθερα πλεον ολα τα στοιχεια.
Παντα ο οπλουργιος θα μενει λιγο πιο ψηλα.
Αυτο διοτι στο θήραμα σχεδον ολοι σφίγγουν το κεφαλι περισσότερο ασυναισθητα.
Πιο κατω μπορει να γινει διόρθωση προς τα πανω ομως αν πας πολυ ειναι καπως θεμα στον πελατη.
Ο πελατης εαν δεν αντεχει ας μην δει την διαδικασια της ρασπας.
Ενα κοντακι ομως εαν πρεπει πρεπει να περασει απο αυτην.
Οπως ειναι σχεδον δουλεμένο θα πανε ξανα στον πινακα με τεστ για να δουν στην πραξη.
Και εαν ολα πανε καλα θα προχωρήσει στο τελικο αποτελεσμα πριν το φινιρισμα.
Εκει αλλη μια φορα θα πανε και οταν ολα ειναι οκ το οπλο θα κλείσει και θα παραδωθει.
Αθτο ειναι που εζησα και αυτο πιστευβ ειναι που πρπεει να γινεται.
Η διαδικασια μπορει να απλοποιηθει εαν ο χρηστης εχει αλλο κοντακι στα μετρα του η εχει γνωσεις και εμπειρια ωστε να κανει την δουλεια των τεστ μονος.
Παντα ομως ο μαστορας πρεπει να εξακριβωνει την θεση του πελατη και την σταθερη του επομιση.

Ειναι μια χρονοβορα δουλειά για να γινει σωστα αλλα πραγματικα το να ριχνει ενα κοντακι εκει που βλεπεις ειναι'' ευλογία''.

Αξιζει κατ εμενα.

Τωρα εαν ο πελατης εχει μαθει να βλεπει ολη τηξ ριγα και να πεζει με συγκ τροπο αυτό φυσικα θα το μεταφερει στον μαστορα που θα κανει την δουλειά και θα ληφθεί υπόψην στον ελεγχο και στην διόρθωση.
Ομως πιστευβ αυτο πρέπει να γινεται απο ανθρωπους που ξερουν τι θελουν και τι ζητουν και εχουν σταθερη επομιση και τεχνικη αλλιως οπως ειπα νομιζω χωρις να εχεις σταθερη επομιση η συγκ ζητουμενα απο τον τεχνίτη εαν θες πολη ριγα ασ πουμε η διαδικασια θα ειναι φαυλος κυκλος.
Ξ συνεργασία τβν δυο πρεπει να ειναι αμεση και ξεκαθαρη

Ετσι το εζησα εγω ετσι οσοι πηρα για κοντακι και πιστευω ετσι πρέπει να γινεται :)
 
Κι εσυ,ολα μαζεμενα δηλ!
ΑΥτο που θελω να συμιωσω και το ανακαλ. τυχαια ηταν οτι τα τσοκ του οπλου βγηκαν αχριστα. οταν εφαγα την προτη ψηχρολουσια μου λεει ενα φυλαρακι πουηταν μαζι με μια βερρετα στοουν κοατ, για βαλε το 2* τησ δηκιασμου να δουμε. ΠΑΙΔΙΑ εμιναμε με ανηχτο το στομα. ακομα και τορα που το γραφω μου σηκ. η τριχα.το τσοκ του το εδωσα τελος σεζον.
 
ΑΥτο που θελω να συμιωσω και το ανακαλ. τυχαια ηταν οτι τα τσοκ του οπλου βγηκαν αχριστα. οταν εφαγα την προτη ψηχρολουσια μου λεει ενα φυλαρακι πουηταν μαζι με μια βερρετα στοουν κοατ, για βαλε το 2* τησ δηκιασμου να δουμε. ΠΑΙΔΙΑ εμιναμε με ανηχτο το στομα. ακομα και τορα που το γραφω μου σηκ. η τριχα.το τσοκ του το εδωσα τελος σεζον.
Για πες λεπτομερειες!
Θυμασαι συσφιξεις?Μηκος choke?
 
ΑΥτο που θελω να συμιωσω και το ανακαλ. τυχαια ηταν οτι τα τσοκ του οπλου βγηκαν αχριστα. οταν εφαγα την προτη ψηχρολουσια μου λεει ενα φυλαρακι πουηταν μαζι με μια βερρετα στοουν κοατ, για βαλε το 2* τησ δηκιασμου να δουμε. ΠΑΙΔΙΑ εμιναμε με ανηχτο το στομα. ακομα και τορα που το γραφω μου σηκ. η τριχα.το τσοκ του το εδωσα τελος σεζον.
Αυτο φιλε μιυ ειναι εξαιρετικα ενδιαφερον και πιατευω οτι αξιζει να το δούμε
 
Πρωτον μια μπενελι σκοτωνε με καρδια μπερετα .sarcastic.
Και δεύτερον η σχεση του μπερετα τσοκ με το οπλο ποια ηταν ωστε ουσιαστικα να το αλλαξει ριζικα:)
δεν υπαρχει καρδια μπερετα η νεφρο μπενελι , υπαρχει η διαμετρος του αυλου και το τσοκ να είναι σε διαμετρο αντιστοιχο με την ονομαστικη του συσφιξη , τοσο απλο είναι , οταν το τσοκ γραφει Μ να είναι 5 δεκατα κατω από τον αυλο , σε αυλο λοιπον 18,3 ενα σωστο Μ τσοκ εχει διαμετρο 17,8 και όχι 18,1 , αν εχει 18,1 που εχουν τα περισσοτερα θα εχει στον πινακα αποδοση IC και ο κατοχος θα ριχνει τζαμπα κλαμα φιλε
 
Ηταν αστειο Μητσο. :)
Η μήπως υπάρχει οπλο που δεν σκοτώνει. ?

Κατα τα αλλα Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στα υπόλοιπα.
Γιαυτο κ πιστεύω οτι η ονομαστική σύσφιξη σε ενα τσοκ αφτερ μάρκετ τουλάχιστον δεν εχει καμιά αξία εαν δεν το μετρησεις ώστε να ξέρεις υι σχέση έχει μεωτον αυλό σου κ τι αναμενεις να δωσει συον πίνακα.
Παιζω με 4 αστερια στον αυλό 18.3 δεν έχει καμια σχεση με το παιζω με 4 αστερια στον άυλο 18.8.
 
Παιζω με 4 αστερια στον αυλό 18.3 δεν έχει καμια σχεση με το παιζω με 4 αστερια στον άυλο 18.8
και όμως είναι ακριβως το ιδιο σε απολυτα νουμερα συγκέντρωσης , τα 4 αστερια σε συμβατικο θα δωσουν στο χαρτονι ιδια ποσοστα με 4 αστερια σε διευρυμενο , η διαφορα είναι στο μηκος της ???
 
Ούτε τώρα !
Στους παντρεμενους μιλουσα ρε λεβεντη:)
Εσύ φυσικά ουτε τωρα ουτε πριν ουτε κ μεχρι να κανεις οικογενεια
Όσο εισαι λεύτερος να τις ντουφεκας :)
Χορτασε κ οταν κανεις οικογενεια κατσε στα αυγα σου.
Τα παιδακια μας πανω απο ολα τα αλλα ;)
 
Στους παντρεμενους μιλουσα ρε λεβεντη:)
Εσύ φυσικά ουτε τωρα ουτε πριν ουτε κ μεχρι να κανεις οικογενεια
Όσο εισαι λεύτερος να τις ντουφεκας :)
Χορτασε κ οταν κανεις οικογενεια κατσε στα αυγα σου.
Τα παιδακια μας πανω απο ολα τα αλλα ;)

Ευχαριστώ Χρύσανθε !
Εμείς εδώ έχουμε μεγάλη παράδοση σε αυτά, φεύγουν όλες χορτασμένες, κουρασμένες. Την καλύτερη διαφήμιση κάνουν μετα στα χωριά τους.
 
και όμως είναι ακριβως το ιδιο σε απολυτα νουμερα συγκέντρωσης , τα 4 αστερια σε συμβατικο θα δωσουν στο χαρτονι ιδια ποσοστα με 4 αστερια σε διευρυμενο , η διαφορα είναι στο μηκος της ???
Μισό λεπτό Δημητρη.
Έχουμε πει ότι η σύσφιξη του τσοκ πρέπει να ναι σε διαβάθμιση του αυλου σωστα.?
Τότε πως υα δωσουν την ίδια κατανομή αν συγκριθεί μεταξυ τους?
Προσεξε δεν συγκρινω διευρυμενους νε συμβατικους αυλους κ ποιος υπερτερεί.
Αυτο πιστευω είναι υποκειμενικό θεμα.
Μιλαω καθαρα για αριθμητικη γεωμετρία τσοκ.
Οι εταιρείες έχουν ονομάσει τα τσοκ με βαση την συγκεντρωση τους συον κυκλο σε συγκεκρ απόσταση με βαση τον αυλο 18.5.
Αναλογως του ποσοστού που βγαζουν τα ονομάζουν σε άστρα.
Περνώντας λοιπον δυο ιδια οπλα με το ιδιο τσοκ ας πουμε αστερι 4 κ εχοντας διαφορετικό αυλο το καυε ενα πιστευω οτι υα χουμε διαφορετική κατανομη στο χαρτι εστω κ αν κ τα δυο τδοκ τα λένε 4 αστρα.
Γιαυτό κ δεν μετραει το τι τσοκ φορας εκτος κ αν το χεις δοκιμασει κ ξέρεις τι δινει σε κατανομες.
Διαφωνεις?
 
Οι εταιρείες έχουν ονομάσει τα τσοκ με βαση την συγκεντρωση τους συον κυκλο σε συγκεκρ απόσταση με βαση τον αυλο 18.5.
όχι φιλε , δεν είναι ετσι , τα crio plus και τα mobile είναι βασισμένα σε 18,3 αυλο , τα optima plus κ optima HP σε 18,6 αυλο , τα invector plus σε 18,8 αυλο και παει λεγοντας , πονεμενη ιστορια τα τσοκ , μεγαλη κονομα , ισως το πιο εμπορικο κομματι του οπλου , δεν μπορούμε να δεχτουμε στο μυαλο μας τελικα ότι η αποτυχια στην τουφεκια σπανιότατα οφείλεται σε βλητκη ανεπαρκεια , η ευκολη δικαιολογια είναι το τσοκ και το φυσιγγι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top