Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τι είδες Μάκη?
δεν μου άρεσε το φινίρισμα στην βάση και κάννη και γενικα το σύνολο της κατασκευής μάλιστα συμφωνήσαμε σε όλα με τον φίλο μου που είμασταν μαζί
πάντα βέβαια όλα είναι υποκειμενικά και αλλάζει στα γούστα και την εκτίμηση του καθένα
 
Καλησπερα εχω τη m2 comfort θελω να ρωτησω αν γινεται να της αλλαξω τη οπτικη ινα γτ ειναι πολυ μικρη κ στενη κ δν με βολευει ιδιαιτερα εχοντας δει οπτικες ινες αλλων οπλων οπως πχ της μοντεφελτρο κ μιας μπραουνινγκ..αν γνωριζει καποιος ας μ απαντησει
 
Καλησπερα εχω τη m2 comfort θελω να ρωτησω αν γινεται να της αλλαξω τη οπτικη ινα γτ ειναι πολυ μικρη κ στενη κ δν με βολευει ιδιαιτερα εχοντας δει οπτικες ινες αλλων οπλων οπως πχ της μοντεφελτρο κ μιας μπραουνινγκ..αν γνωριζει καποιος ας μ απαντησει
τα παντα ολα αλλαζουνε αμα γουσταρεις
 
Κ ποσο λες να παει το μαλλι φιλε ευριπιδη;;;γτ σκεφτομαι να παρω κ το τσοκ που μ ελεγες..μ
εξαρταται ρε φιλε τι θες να βαλεις. υπαρχουνε στοχαστρα με 2- 3 ευρω υπαρχουνε με 15-30 ευρω και υπαρχει και το truglo με 50 ευρω. εγω σε ολα τα οπλα βαζω ασπρη μπιλια οσο πιο μικρη βρισκω γιατι αυτη εχω μαθει και κανει 3 ευρω
 
Σε ευχαριστω πολυ ευριπιδη με βοηθησες πολυ να σαι καλα....
θα ψαξω αυριο που ελπιζω να ειμαι λιγο καλυτερα να σου βρω μερικα στοχαστρα να παρεις μια ιδεα αλλα και στον καλκαντζακο να μπεις θα δεις μερικα. υπαρχουν και ινες που ειναι πρασινες απ τη μια μερια και κοκκινες απ την αλλη και τις κοβεις αναλογα το μηκος που θες. παντως οτι και να βαλεις αποφυγε τις μαγνητικες. καποια στιγμη φευγουν. προσωπικη αποψη καθαρα ειναι οτι τα καλυτερα στοχαστρα ειναι τα κλασσικα μπρουτζινα τα μικρα και οι ασπρες μπιλιες παλι οι μικρες. μικρες σε μεγεθος γιατι εκμεταλευεσαι ολο το μηκος της σκοπευτικης γραμμης που εχεις ,στις κοντινες βολες εισαι παντα στο πουλι και στα μακρινα πουλια υπολογιζεις καλυτερα την προσκοπευση. παντα υποκειμενικο αποφευγω καθε ειδους οπτικη ινα
 
για τον georgino.αυτο κανει 13 ευρω
2820.jpg


2822.jpg

αυτο κανει 15 ευρω
548.jpg


2,50 ευρω
2513.jpg


68 ευρω
κι ενα τελευταιο με 30 ευρω
2512.jpg
 
Last edited:
Στο δικανο εχω βαλει ενα LPA οπτικης ινας. Δυστυχως στο μαμισιο καποια στιγμη εσπασαν ολες οι ινες, και εμεινε σκετο, οποτε αγορασα αυτο. Ειναι μικρο σαν προφιλ, και δεν χτυπαει στο ματι, ισως βολευει και επειδη δεν θελω να βλεπω ριγα καθολου, τελος παντων.

Αν ηταν να αγορασω τωρα, θα εβαζα μια απλη μεταλλικη μπιλια. Τα οπτικα στοχαστρα δεν χρησιμευουν σε τιποτα, εφοσον δεν χρησιμοποιουνται στη σκοπευση καθολου. Σιγουρα οχι μακρυ οπως αυτα που εβαλε ο Ευριπιδης, αυτα ειναι πολυ καλα για να βλεπεις αν εισαι σωστα επωμισμενος ή οχι, αλλα αν μπεις σ'αυτο το τριπακι, το θηραμα εχει φυγει. Το χω ξαναπει νομιζω, αλλα ενα απο τα καλυτερα κυνηγια που χω κανει, το ειχα κανει χωρις καν στοχαστρο (εννοω ειχα βγαλει ολο συστημα απο μπροστα)
 
Οσο πιο ογκωδες το στοχαστρο,τοσο μας κανει να "ψηλοτουφεκαμε".:(
Την ποιο διακριτική ακίδα την έχω δει στα σοβιετικά δίκαννα μπαικαλ..
Δεν είναι καν στρογγυλή μοιάζει με μανιτάρι..
Αλλά βολεύει αφάνταστα(εμένα τουλάχιστον..)..
 
Απλη, μεταλλικη,μπιλια!:)
Οσο πιο ογκωδες το στοχαστρο,τοσο μας κανει να "ψηλοτουφεκαμε".:(
Γιάννη, να ψηλοτουφεκάμε ή να "χαμηλοτουφεκάμε" ;;; Απορία μου, γιατί δεν το έχω πολυσκεφτεί ... .xm.Αν θες κάντο λίγο πιο λιανά, γιατί εγώ θεωρούσα το αντίθετο με την εξής λογική: Παίρνοντας ως σημείο αναφοράς την κορυφή του στόχαστρου (ας πούμε, θεωρητικά, να ακουμπάει το κάτω μέρος του "στόχου"), ο άξονας της κάννης "δείχνει" χαμηλότερα με το ογκώδες στόχαστρο, από ότι με ένα μικρότερο.
Εγώ τουλάχιστον, με αυτή τη λογική έβγαλα το HI-VIZ που είχα στο σ/π και έβαλα μια μικρή μπίλια, για να ψηλώσω λίγο την τουφεκιά και να διορθώσω κάπως τη ... μ@λακία του "μάστορα", και μπορώ να πω ότι είχα εμφανέστατο αποτέλεσμα προς το καλύτερο. (Στο σκοπευτήριο βέβαια ... γιατί στο κυνήγι 2 φορές που το πήρα ήμουν αλλού για αλλού, αλλά για εντελώς άλλους λόγους που δεν είχαν σχέση με το όπλο...)
Δεν ξέρω βέβαια αν η βελτίωση οφείλεται σε αυτή την αλλαγή στόχαστρου, ή σε μια μικρή μείωση της γωνίας του πιτς που έκανα ταυτόχρονα, ή και στα δυο μαζί ... .xm.
 
Ειναι φυσικη αντιδραση του μεσου κυνηγου,να προσπαθησει να δει το αποτελεσμα της τουφεκιας του.Παιρνοντας σαν δεδομενο την παρακολουθηση του θηραματος,σε σχεση με το στοχαστρο(λαθος) που,κακα τα ψεματα,συμβαινει φτανουμε στο αποτελεσμα του ψηλοτουφεκισματος.
Η ογκοδεστερη μπιλια εμποδιζει το κυριαρχο ματι σ'αυτη την παρακολουθηση και το οδηγει στο να βγει ψηλοτερα πανω απο τη ριγα.;)
Το αποτελεσμα...:(
Αυτο δεν συμβαινει σε ατομα που εχουν στανταρει την επωμιση και την τεχνικη παρακολουθησης του στοχου,σε μεγαλο βαθμο.
 
Και το είχα απορία, είχα την ίδια αντίληψη με τον Στέλιο, ότι κατεβάζεις την κάννη ποιο χαμηλά ώστε το σκοπευτικό να "υπογραμμίζει" τον στόχο.
Αυτο ακριβως συμβαινει οταν "εισαι σταθερος στην επωμιση και την τεχνικη παρακολουθησης στοχου" οπως λεει στην τελευταια σειρα ο Γιαννης.
 
Και το είχα απορία, είχα την ίδια αντίληψη με τον Στέλιο, ότι κατεβάζεις την κάννη ποιο χαμηλά ώστε το σκοπευτικό να "υπογραμμίζει" τον στόχο.
Ειναι πιο ευκολο,σωματικα,να "ξεκουμπωσεις" το ζυγωματικο απο το χτενι.:)
Σκεψου το λιγο η ακομη καλυτερα,δοκιμασε το!;)
Εχω ενα κουτακι γεματο με σκοπευτρακια,λαμπερες μπιλιες,οπτικες ινες και λοιπα παρεμφερη....χαβιολακια.sarcastic..sarcastic.
Για να μη σκεφτεις,πως δεν τα δοκιμασα!
Ταπεινη,φτωχη,μεταλλικη μπιλιτσα!
Εχει κι εναν αερα....ρετρο!:)
 
Ειναι πιο ευκολο,σωματικα,να "ξεκουμπωσεις" το ζυγωματικο απο το χτενι.:)
Σκεψου το λιγο η ακομη καλυτερα,δοκιμασε το!;)
Εχω ενα κουτακι γεματο με σκοπευτρακια,λαμπερες μπιλιες,οπτικες ινες και λοιπα παρεμφερη....χαβιολακια.sarcastic..sarcastic.
Για να μη σκεφτεις,πως δεν τα δοκιμασα!
Ταπεινη,φτωχη,μεταλλικη μπιλιτσα!
Εχει κι εναν αερα....ρετρο!:)
ασε τις μπιλιες και τα βραχιολακια. κανα τσοκ για 302 εχεις ρε γεροντα?
.xm.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top