Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Οχι! Πλαϊνό λαμάκι λεω τον αναστολεα φυσιγγίων. Αυτός συγκρατείται από ένα πειράκι και απο κατω του εχει ένα ελατήριο.
Αυτά θα αλλάξεις.
Είναι ιδια βλάβη με εμενα.
Συνηθως το έκανε στο τρίτο φυσιγγι.
Γιώργο τον έχεις τον παλιό ;
Τι πρόβλημα είχε ;
 
Γιώργο τον έχεις τον παλιό ;
Τι πρόβλημα είχε ;
Ποτε δεν καταλαβα...
Τους είχα βάλει διπλα διπλα ίδιοι μου φαινόταν.
Δεν εκατσα ομως να τους μετρήσω.
Οτι εβλεπα με το ματι.
Την συγκεκριμένη λύση την βρήκα ύστερα από αρκετό ψάξιμο.
Σε ένα αμερικανικο φόρουμ είχα βρει κι άλλους με παρόμοιο πρόβλημα οι οποίοι πρότειναν αυτή την λύση.
Από τότε που τα άλλαξα δεν ξαναέκανε εμπλοκή.
 
έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία το ίδιο τσοκάκι θα δίνει διαφορετικές τουφεκιές!!!!!
π.χ. τσοκάκι 17,6 ονομαστικά φουλ για κάννη 18,5 σε μια κάννη 18,3 θα είναι 7/10 σφιχτο ντεμί!
τσοκάκι κύλινδρος για την 18.3 θα είναι 1/4 τσοκ στην 18.5
είχα ρωτήσει την Gemini ακριβώς για αυτό το πράγμα τα τσοκάκια σας είναι για 18.3 ή για 18.4 αυλό;
και μου απάντησαν πως η προδιαγραφή τους είναι 18.35 για να καλύπτουν και τους 2 αυλούς
Μάλιστα κατάλαβα. ΟΚ σε πρώτη φάση ρώτησα από άποψη ασφάλειας, αλλά σίγουρα θα θέλει ψάξιμο και από άποψη απόδοσης.
 
τα παγανοφυσιγγα τα ριχνει κανονικα ...εριξε 10 σερι το συγκεκριμενο οπλο..αρα;..φταιει το οπλο ή τα φυσιγγια;...εχουμε παει για τσιχλες,,..ριχνουμε euromix....ριχνει ο φιλος μου με το 525 ..τσακ αφλογιστια...ειμαι διπλα του..παιρνω το φυσιγγι μετα απο ενα λεπτο, για λογους ασφαλειας και το βαζω στη μ2...γαργαρα..μπαμ κανονικα...αβυσσος η ψυχη των οπλων,.....
 
Οχι! Πλαϊνό λαμάκι λεω τον αναστολεα φυσιγγίων. Αυτός συγκρατείται από ένα πειράκι και απο κατω του εχει ένα ελατήριο.
Αυτά θα αλλάξεις.
Είναι ιδια βλάβη με εμενα.
Συνηθως το έκανε στο τρίτο φυσιγγι.
Κατάλαβα φίλε μου το πλήθος των απαντήσεων αυτό είναι για αναστολέα λένε όλοι για να δούμε
 
Γενικά εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα σημερινά Benelli έχουν περισσότερες αστοχίες υλικών από ότι είχαν παλιά που σημαίνει η ότι παλιά τα πρόσεχαν ποιο πολύ και έβγαζαν ποιο ποιοτικά όπλα η απλά δεν τα μαθαίναμε τότε γιατί δεν υπήρχε τόσο συμμετοχή στο διαδίκτυο.
 
Γενικά εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα σημερινά Benelli έχουν περισσότερες αστοχίες υλικών από ότι είχαν παλιά που σημαίνει η ότι παλιά τα πρόσεχαν ποιο πολύ και έβγαζαν ποιο ποιοτικά όπλα η απλά δεν τα μαθαίναμε τότε γιατί δεν υπήρχε τόσο συμμετοχή στο διαδίκτυο.
Μάλλον το δεύτερο
 
Δοκίμασε ο φίλος να ρίξει ξανά τα συγκεκριμένα φυσίγγια με άλλο όπλο;
Άν κάνουν μπάμ με άλλο όπλο δεν φταίνε τα καψούλια των φυσιγγίων αλλά το όπλο. Άν δεν πυροδοτούνται με τίποτα είναι ελαττωματικά τα φυσίγγια και τελειώνει εκεί η ιστορία.

Αφού μιλάμε για Benelli η πρώτη ενέργεια είναι η αποσυναρμολόγηση του κλείστρου.
Έλεγχος οπτικά της βελόνας άν έχει σπάσει ή παραμορφωθεί στην άκρη της.
Έλεγχος του ελατηρίου της αλλά και του τούνελ που κινείται η βελόνα (μήπως έχει πηγμένα λάδια, γράσσα ή σκουπιδάκια).
Έλεγχος της σκανδαλοθήκης άν έχει μέσα ξένα σώματα που εμποδίζουν την άνετη κίνηση της σφύρας.
Άν δεν υπάρχουν τέτοια άλλαγμα οπωσδήποτε του ελατηρίου της σφύρας που δίνει όλη την ώθηση για να χτυπηθεί η βελόνα και
Σύγκριση του επικρουστήρα με αυτόν άλλων γνωστών που έχουν Βenelli ή με ένα άλλο καινούριο σε μαγαζί ή στην αντιπροσωπεία.

Μπορεί να είναι ΟΚ τα ελατήρια, το τούνελ της βελόνας καθαρό και άνετο αλλά η βελόνα να έχει παραμορφωθεί ή να είναι κοντύτερη απ' ότι πρέπει ώστε να δέχεται μέν καλό χτύπημα από την σφύρα, να κινείται ελεύθερα μέσα στο κλείστρο αλλά να μην φτάνει να χτυπήσει όσο πρέπει τα καψούλια.
 
Και στις δύο benelli που έχω το άδειασμα πατώντας το λαμακι που συγκρατεί τα φυσίγγια στην αποθήκη ήταν δύσκολο η καμία φορά φρακαρε το μισό φυσιγγι και δεν έβγαινε.Μπορει τον τρόπο αυτό αδειασματος να τον προτείνει η benelli στο μανουαλ , αλλά θα συμβουλευα τους κατόχους να μην τον χρησιμοποιούν . Άδειασμα πατώντας τον απελευθερωτή φυσιγγιων (κουμπί με κόκκινη βούλα πλάγια σκανδαλοθηκης )και τραβώντας το κλείστρο μέχρι να αδειάσει.
 
Last edited:
Οχι! Πλαϊνό λαμάκι λεω τον αναστολεα φυσιγγίων. Αυτός συγκρατείται από ένα πειράκι και απο κατω του εχει ένα ελατήριο.
Αυτά θα αλλάξεις.
Είναι ιδια βλάβη με εμενα.
Συνηθως το έκανε στο τρίτο φυσιγγι.
Αδειαζες το όπλο πατώντας το από κάτω;
 
Και στις δύο benelli που έχω το άδειασμα πατώντας το λαμακι που συγκρατεί τα φυσίγγια στην αποθήκη ήταν δύσκολο η καμία φορά φρακαρε το μισό φυσιγγι και δεν έβγαινε.Μπορει τον τρόπο αυτό αδειασματος να τον προτείνει η benelli στο μανουαλ , αλλά θα συμβουλευα τους κατόχους να μην τον χρησιμοποιούν . Άδειασμα πατώντας τον απελευθερωτή φυσιγγιων (κουμπί με κόκκινη βούλα πλάγια σκανδαλοθηκης )και τραβώντας το κλείστρο μέχρι να αδειάσει.
σε πολλα οπλα γινεται μερικες φορες αυτο Παναγιωτη.....στα συγχρονα οπλα της benelli με το easy loading το θεμα αυτο εχει εξαφανιστει...μπαινουν και βγαινουν απο κατω αερας...
 
Δοκίμασε ο φίλος να ρίξει ξανά τα συγκεκριμένα φυσίγγια με άλλο όπλο;
θα γινει συντομα αυτο...ισως και σημερα...το περιεργο ειναι οτι τα παγανοφυσιγγα που ειναι οτι πιο μαπα εχει ριχθει ποτε, τα ριχνει κανονικα ....εβγαλε τον μειωτηρα και εριξε 10 σερι κανονικα
 
Γενικά εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα σημερινά Benelli έχουν περισσότερες αστοχίες υλικών από ότι είχαν παλιά που σημαίνει η ότι παλιά τα πρόσεχαν ποιο πολύ και έβγαζαν ποιο ποιοτικά όπλα η απλά δεν τα μαθαίναμε τότε γιατί δεν υπήρχε τόσο συμμετοχή στο διαδίκτυο.
Έχουν περισσοτερες αστοχίες μπενελι από τις παλιές έχουν στο χωριό και εκτός του οτι τις καθάριζαν μια φορά το χρόνο πρόβλημα μηδέν
 
Γενικά εκείνο που έχω παρατηρήσει είναι ότι τα σημερινά Benelli έχουν περισσότερες αστοχίες υλικών από ότι είχαν παλιά που σημαίνει η ότι παλιά τα πρόσεχαν ποιο πολύ και έβγαζαν ποιο ποιοτικά όπλα η απλά δεν τα μαθαίναμε τότε γιατί δεν υπήρχε τόσο συμμετοχή στο διαδίκτυο.
Σίγουρα με το διαδίκτυο μαθαίνουμε τι παίζει παγκοσμίως όχι μόνο στην Ελλάδα και όχι μόνο για την benelli
Αλλά στις παλιότερες εγώ προσωπικά δεν είχα δει αστοχία υλικών ποτέ και έτυχε να συναντήσω πάρα πολλές
 
Μάλλον το δεύτερο
Σε μέρος ναι αλλά έχω δει τόσα και τόσα benelli αυτά τα χρόνια ποτέ δεν άκουσα για προβλήματα από το εργοστάσιο και Προσωπικά ξέρω ότι τα benelli είναι εγγύηση δεν θα σε αφήσουν ποτέ από ζημιά η βλάβες
 
Και στις δύο benelli που έχω το άδειασμα πατώντας το λαμακι που συγκρατεί τα φυσίγγια στην αποθήκη ήταν δύσκολο η καμία φορά φρακαρε το μισό φυσιγγι και δεν έβγαινε.Μπορει τον τρόπο αυτό αδειασματος να τον προτείνει η benelli στο μανουαλ , αλλά θα συμβουλευα τους κατόχους να μην τον χρησιμοποιούν . Άδειασμα πατώντας τον απελευθερωτή φυσιγγιων (κουμπί με κόκκινη βούλα πλάγια σκανδαλοθηκης )και τραβώντας το κλείστρο μέχρι να αδειάσει.
Στην black eagle που το έχουν βελτιώσει το έχουν κάνει ποιο μεγάλο είναι πολύ εύκολο δεν είχα κανένα πρόβλημα έβγαιναν πολύ εύκολα
 
Σίγουρα με το διαδίκτυο μαθαίνουμε τι παίζει παγκοσμίως όχι μόνο στην Ελλάδα και όχι μόνο για την benelli
Αλλά στις παλιότερες εγώ προσωπικά δεν είχα δει αστοχία υλικών ποτέ και έτυχε να συναντήσω πάρα πολλές
Ακριβός το ίδιο και εγώ και γενικά όταν της βλέπεις της παλιές μου φαίνονται ποιο ποιοτικές και μα καλύτερες συναρμογές και λείανση στα κομμάτια τους
 
Ακριβός το ίδιο και εγώ και γενικά όταν της βλέπεις της παλιές μου φαίνονται ποιο ποιοτικές και μα καλύτερες συναρμογές και λείανση στα κομμάτια τους
Για συναρμογές και λείανση δεν μπορώ να σου πω,δεν έχω λύσει καμία καινούργια να έχω μέτρο σύγκρισης, εσύ που έχεις αγοράσει καινούργια ξέρεις καλύτερα
Αλλά με μία πρώτη ματιά αυτό που βλέπω στις βαφές είναι ανώτερες οι παλιότερες
30+ χρονών όπλα με εντατική χρήση και τα βλέπεις να είναι στην πένα πέρα από τα φυσιολογικά σημάδια που έχουν γίνει στο κυνήγι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top