Benelli Team Αρχείο

  • Thread starter Thread starter Vasilis
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Not open for further replies.
Ζώ για τη στιγμή που θα αποφασίσει (αν ποτέ γίνει) η benelli κάποια στιγμή να κάνει πάνω απο 18,5 τον αυλό και μεγαλύτερο τον κώνο και να το διαφημίσει κιόλας. Τότε θα μπώ στο φόρουμ και πραγματικά θα απολαύσω!
Έχει την κάλλιστον
 
Ζώ για τη στιγμή που θα αποφασίσει (αν ποτέ γίνει) η benelli κάποια στιγμή να κάνει πάνω απο 18,5 τον αυλό και μεγαλύτερο τον κώνο και να το διαφημίσει κιόλας. Τότε θα μπώ στο φόρουμ και πραγματικά θα απολαύσω!
Ειδικά στο αυτογεμες δεν θα τον κάνει ποτέ γιατί θα χάσει άλλα.
 
Μιλάμε για τη Benelli και τις κάννες τις αλλά δεν βλέπω αναφορές στην Browning A5 την καινούργια, που νομίζω αν και αδράνειας έχει διευρυμένο αυλό ίσως και καλύτερο κώνο. Την έχει κανένας συνάδελφος; Τι ξέρουμε για αυτό το όπλο; Ίσως να έχουν γίνει δοκιμές από κατόχους και benelli και Α5 . Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε.
 
Μιλάμε για τη Benelli και τις κάννες τις αλλά δεν βλέπω αναφορές στην Browning A5 την καινούργια, που νομίζω αν και αδράνειας έχει διευρυμένο αυλό ίσως και καλύτερο κώνο. Την έχει κανένας συνάδελφος; Τι ξέρουμε για αυτό το όπλο; Ίσως να έχουν γίνει δοκιμές από κατόχους και benelli και Α5 . Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε.
ξερουμε,οσοι της πηραν της πουλησαν!
 
Μιλάμε για τη Benelli και τις κάννες τις αλλά δεν βλέπω αναφορές στην Browning A5 την καινούργια, που νομίζω αν και αδράνειας έχει διευρυμένο αυλό ίσως και καλύτερο κώνο. Την έχει κανένας συνάδελφος; Τι ξέρουμε για αυτό το όπλο; Ίσως να έχουν γίνει δοκιμές από κατόχους και benelli και Α5 . Θα είχε ενδιαφέρον να γνωρίζαμε.
Οι απόψεις δυειστανται....
Ακούς από τα χειρότερα έως...καλά...
Μιλώντας για το βλητικό κομμάτι.
Λειτουργικά,είναι μια χαρά!
Εβγαλε δύο εκδόσεις,σε ότι αφορά τον αυλό,νομίζω 18.75 και 18.85 τα καλά ακούγονται για τον στενότερο...
Φίλος, κάτοχος μπενελας και Α5 κατέχει ακόμη την πρώτη!
Η δεύτερη έφυγε,χωρίς ποτέ να καταφέρει να την ΦΤΙΑΞΕΙ να αποδίδει εκεί που ήθελε.
 
Οι απόψεις δυειστανται....
Ακούς από τα χειρότερα έως...καλά...
Μιλώντας για το βλητικό κομμάτι.
Λειτουργικά,είναι μια χαρά!
Εβγαλε δύο εκδόσεις,σε ότι αφορά τον αυλό,νομίζω 18.75 και 18.85 τα καλά ακούγονται για τον στενότερο...
Φίλος, κάτοχος μπενελας και Α5 κατέχει ακόμη την πρώτη!
Η δεύτερη έφυγε,χωρίς ποτέ να καταφέρει να την ΦΤΙΑΞΕΙ να αποδίδει εκεί που ήθελε.
Η Βενελλα ειναι σαν τον Παρθενωνα θα ζει και θα βασιλευει διοτι ειναι το κυριαρχο εμβλημα φιλε δεν θα δυση ποτε οσο και καποιοι απο
μας δεν θελουν να το αποδεχθούν αλλα ολοι μας καποια στιγμη θα περασουμε να προσκυνησουμε.. Τα υπολοιπα ειναι ρέστα. Ο καθενας μας ζει και ερωτευεται με τις επιλογες του και ειναι κυριαρχο δικαιωμα του .Το σωστο η το λαθος μας το δειχνει ο χρονος αλλωστε μη ξεχνατε οτι μεσα απο τα λαθη μας εχουμε μαθει και εχουμε γινει καλύτεροι. Ας κανουμε λοιπον το κεφι μας οπως και οποτε μπορουμε γιατι στην ζωη δεν πρεπει να μετανοιωνουμε για αυτο που καναμε αλλα για αυτο που δεν καναμε.Εγω λοιπον προσωπικα και μετα απο δευτερη σκεψη εκανα ενα κωνο μονο και μονο για να μη μετανοιωσω γιατι δεν το εκανα.Και δεν νοιωθω την αναγκη να δικαιλογησω και να απολογηθω εαν αξιζε τον κοπο η οχι.Προσωπικη μου επιλογη ηταν και την στηριζω με την προσωπικη μου αναζητηση οπως ποιο πανω περιεγραψα.
 
Ευχαριστω πολυ Βασιλη αλλα δεν μου ανοιγει το λινκ μου βγαζει κατι για ασφαλεια και οταν επεμεινα μου εβγαλε οτι η σελιδα ειναι απαγορευμενη για πνευματικα δικαιωματα και τετοια.Αν το εχεις σε pdf και μπορεις να το ανεβασεις...ευχαριστω και παλι...
Βασίλη ακόμη και 2 εκατοστά πάχος τοιχωμάτων στο ύψος της θαλαμης μου φαίνονται λίγα, μπορείς να βάλεις το κείμενο της cip το αυθεντικό να το δούμε ; Επίσης οι υπολογισμοί στο σχέδιο με τις γωνίες κώνου δεν μου φαίνονται σωστοί, για μετάβαση από ποιά διάσταση θαλαμης σε τι αυλό υπολογιστηκαν ;
pm παίδες ...
 
απευθυνθηκα πρωτα σε ενα δασκαλο σκοποβολης
Παναγιώτη κανένας απολύτως κατασκευαστής δεν θα συμφωνήσει να πειραχτεί μια κάνη εκτός από την άκρη των τσοκ (εκεί η cip δεν δίνει καν ελάχιστο πάχος τοιχωμάτων) !!!
Η cip δίνει κάποιες γενικές οδηγίες.
Ο δάσκαλος σκοποβολής θα πει αυτά που πιστεύει ή έχει ακούσει.
Ο οπλουργός θα κάνει αυτό που ξέρει ή θα σε καθοδηγήσει αν είναι σωστός.
Οι εταιρίες κατασκευής είναι απόλυτες σε αυτό και καλά κάνουν.
Η επαναπιστοποίηση των όπλων γι αυτό υπάρχει.

Ο συντελεστής ασφαλείας των συρματοσχοίνων ανάρτησης των ανελκυστήρων είναι τουλάχιστον x12.
Των λειόκανων πόσο είναι x2 ? x2.5 ? και γιατί να τον μειώσω ? Για να βαράω 5 πουλιά ή δισκάκια περισσότερα ή λιγότερα ?
Ή για να βιδώνω το IC αντί του MOD ?
Των αεροπλάνων ο συντελεστης ασφαλείας ξέρετε πόσος είναι ??? 🤪

Μην ξεθαρεύουμε με τους συντελεστές ασφάλειας.
Διαβάστε τα πρώτα και το τελευταίο post στο νήμα
https://www.trapshooters.com/threads/gun-blew-up-on-the-line.611529/

Δεν είναι το μόνο περιστατικό ... στο trapshooters έχει αρκετά ... με τραποφύσιγγα ή ιδιογόμωση.
εφοσον εξασφαλιζεται το οριο ασφαλειας απο το παχος της κανης.Αυτο θα το μετρησει ο οπλουργος.
Και που θα στιριχτεί ?
Δεν ξέρει καν τα χαρακτηριστικά του μετάλλου της κάνης !!!
Λέω εγώ τώρα ...
Ο λογος βελτιωση στην ποιοτητα της ροζετας στην αποτελεσματικοτητα και στην ανακρουση του οπλου.
Αν υπάρχει μείωση της ανάκρουσης σε βαθμό που μπορεί να γίνει αισθητός τότα αυτόματα υπάρχει αισθητή μείωση αρχικών ταχυτήτων και αυτό είναι δεδομένο.
Αποτέλεσμα το όπλο να μην σκοτώνει τόσο καλά λόγω διάτρησης ενώ η συγκέντρωση θα είναι η ίδια μιας και θα αναγκαστείς να ανοίξεις τσοκ.
Εξηγείται και η μεγαλύτερη συγκέντρωση έτσι λόγω μείωσης των αρχικών ... λέω εγώ τώρα ...
Αν ισχύει η μειωμένη ανάκρουση όλα αυτά ...
Η παρεμβαση να γινει σε οπλουργο με δείγματα γραφης και εμπειριας .
Σωστότατο
Οταν το ρωτησα απο που προκυπτει η αποψη σου αυτη;Ειναι θεματα που τεθηκαν προς συζητηση με τους τεχνικους και αφησαν να ενοηθει οτι ναι θα μπορουσαμε να εχουμε βελτιωση στα χαρακτηριστικα μενει μονο να αποδειχθουν στην πραξη .Η πραξη μας εδειξε οτι ακριβως σου περιεγραψα.
Εμένα μου έδειξε ότι δεν υπάρχουν σοβαρές διαφορές ... αλλά οκ δέχομαι ότι αυτοί είδαν.
Μετα απο τις δοκιμες που καναμε εμεις ηρθαμε σε επικοινωνια και η διεθνης σκοπευτικη κοιοτητα για το θεμα της βελτιωσης των σκοπευτικων οπλων και ετσι φθασαμε σημερα σε διπλους τριπλους επιμηκυμενους υπερμηκυμενους κωνους.
Στα σκοπευτικά οι υπερβολές ... γιατί μόνο εκεί άραγε ?
Ρωτάω, δεν ξέρω.
Πολλα ειπα αποψε να με συγχωρείται.
Ξέρεις πάρα πολλά εσύ ... χαίρομαι να σε διαβάζω.
 
Last edited:
Μα αφού δεν φταίει το όπλο αλλά αυτός που τα κρατάει και τα σκουπίδια φυσίγγια που πάει και αγοράζει.
Σαν να προσπαθείς να πείσεις έναν που ασχολείται με μετατροπές ότι δεν κάνει σωστή δουλειά.
.sarcastic.
Πραγματικό περιστατικό.
Πάει φίλος παλιά στην αντιπροσωπεία για γενικό σέρβις.
Δεν είχε τα μπουζί που έπερνε το αυτοκίνητο και του λέει θα σου βάλω τα άλλα τα καλά ... τα Rally.
Αποτέλεσμα μετά από μερικές ημέρες έσπασε το κεραμικό από τα μπουζί και αναγκάστηκε να κάνει ρεκτιφιέ.
Απάντηση αντιπροσώπου ... το ζόρισες το αυτοκίνητο
.hair.
 
Δεν ξανά γίνεται αλλά πάει στο Car ΕΥΚΑΙΡΊΑ μόνο 500 ευρώ λόγο έλλειψης χώρου στον οπλοβαστο 🤣
Πέθανε αυτός που το είχε ... πιάνει καλύτερα ...

Και στο car κλέφτες θα γίνουν ρε συ ?
Το 80% των κωνιωμένων έχει πουληθεί αχαχαχαχα
Οι άλλοι προσπαθούν να σκοτώσουν με ιδιογόμωση ...

Ο κόσμος το'χει τούμπανο και εμείς κρυφό καμάρι
.sarcastic.
 
Γιατί δεν είδες καμία διαφορά, έχει μικρύνει ο συντελεστής ασφαλείας και ο κώνος έμεινε χωρίς χρωμίωση μήπως αφού ?
🫢
Πιστεύω ότι θα δεις διαφορά.
Αν αντιληφθείς ότι μίκρυνε ο συντελεστής ασφαλείας,μάλλον θα κάνεις καιρό να αντιληφθείς....γενικότερα.😵‍💫
Ευκαιρία να αποχρωμιωσεις και τον υπόλοιπο αυλό!😁
 
Αν υπάρχει μείωση της ανάκρουσης σε βαθμό που μπορεί να γίνει αισθητός τότα αυτόματα υπάρχει αισθητή μείωση αρχικών ταχυτήτων και αυτό είναι δεδομένο.
Αποτέλεσμα το όπλο να μην σκοτώνει τόσο καλά λόγω διάτρησης ενώ η συγκέντρωση θα είναι η ίδια μιας και θα αναγκαστείς να ανοίξεις τσοκ.
Εξηγείται και η μεγαλύτερη συγκέντρωση έτσι λόγω μείωσης των αρχικών ... λέω εγώ τώρα ...
Αν ισχύει η μειωμένη ανάκρουση όλα αυτά ...
Μηπως εχουμε ασκοπες πιεσεις για να σιγουρευτει η benelli οτι θα δουλεψει η αδρανεια στο κλειστρο σε διαφορετικες συνθηκες? Και στενος αυλος και μικρος(αρα πιο αποτομος) κωνος.
 
Έχεις μία γκομενα που για τους υπόλοιπους σβήνει όλες τις άλλες και εσύ γυρίζεις το κεφάλι στον δρόμο για να τσεκάρεις τον πάτο μιάς άγνωστης, γιατί; είσαι αδικαιολογητος.
Αν σου μπήξει όμως κανένα πηρούνι στο μάτι θα το ξανακάνεις ?
Όχι πες μου 🤣
 
Εγω αυτο που ξερω....ειναι οτι ενα φυσιγγιο....μπορει να βγαλει OF καννες - αυλους - επιμηκυνσεις...
Ολα τα αλλα.... για τον βωμο του χρηματος....
Πες τα δάσκαλε ... αλλά ποιός να ακούσει ?
Ούτε οι ιδιογομωτές δεν ακούνε ...
 
σίγουρα θα φτιάξεις φυσίγγι και για νεροσωληνα
Κάποιοι ούτε αυτό δεν μπορούν με έτοιμες και δοκιμασμένες συνταγές 🤣

Κάνε καμιά δοκιμή και άσε τα μεγάλα λόγια ...
Μακάρι να μπορούσα να γράψω μερικά πικάντικα που ξέρω ... αλλά δεν θέλω να σας στεναχωρήσω.
 
Πες τα δάσκαλε ... αλλά ποιός να ακούσει ?
Ούτε οι ιδιογομωτές δεν ακούνε ...

Δασκαλος δεν ειμαι....
Αλλα μεσα απο τις δοκιμες μου....εμαθα καποια πραγματα....και εχω καταληξει...οτι το φυσιγγιο κανει
την διαφορά !!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top